شماره روزنامه ۵۵۶۲
|

 • عصر تحول پول

  دنیای‌اقتصاد: صندوق بین‌‌‌‌‌‌‌‌‌المللی پول در سپتامبر گذشته تمرکز اصلی مطالب مجله خود را بر روی بررسی عصر جدید پولی، با معرفی و استفاده گسترده از ارزهای دیجیتال گذاشته بود. در سرمقاله این شماره نیز به تبیین و بررسی ظهور «ارز دیجیتال بانک‌مرکزی» در اکوسیستم مالی جهان پرداخته شده بود. پول اکنون در آستانه تحولی است که می‌تواند بانکداری، امور مالی و حتی ساختار جامعه را تغییر دهد. پول که از ابتدای معرفی خود در تاریخ، جامعه بشری را متحول کرده است و تجارت و تبادل کالایی میان مکان‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جغرافیایی پراکنده را ممکن ساخته است.
 • چگونگی پو‌ل‌شویی در‌NFTها

  ارز دیجیتال: با افزایش محبوبیت بازار ارزهای دیجیتال، این حوزه در کانون توجه مجرمان نیز قرار گرفته است و آنها از روش‌های مختلفی برای مال‌‌‌‌‌‌باخته‌‌‌‌‌‌کردن کاربران این فضا استفاده می‌کنند. به‌‌‌‌‌‌همین‌‌‌‌‌‌دلیل، آشنایی با ترفندها و روش‌هایی که این متخلفان از آنها استفاده می‌کنند، می‌تواند موجب کاهش ریسک سرمایه‌گذاری شود. یکی از مباحثی که نگرانی‌های بسیاری را متوجه صنعت ارزهای دیجیتال کرده، موضوع تجارت شست‌‌‌‌‌‌وشو و فرآیندهای پو‌ل‌شویی در فرآیند خریدوفروش دارایی‌های دیجیتال مانند توکن‌‌‌‌‌‌های غیرمثلی (NFT) است. NFTها به‌‌‌‌‌‌دلیل نوسان قیمت و امکان انتقال ارزش به‌‌‌‌‌‌صورت ناشناس، گزینه جذابی برای پو‌ل‌شویی هستند. در‌‌‌‌‌‌حالی‌که نرخ تبدیل بیت‌کوین به ارزهای فیاتی مثل دلار و یورو اصولا براساس عرضه‌‌‌‌‌‌ و تقاضا در بازار است، قیمت‌های بسیار زیاد NFTها برای متخلفان جذاب و وسوسه‌‌‌‌‌‌کننده هستند. در‌‌‌‌‌‌عمل‌ NFTهایی که به قیمت چند یورو خریده شده‌‌‌‌‌‌اند، روز بعد ممکن است به قیمت صدها‌‌‌‌‌‌هزار یورو فروخته شوند. این موضوع توجه مجرمان را به NFTها جلب کرده‌است؛ زیرا ازطریق تراکنش‌های قانونی به‌‌‌‌‌‌راحتی می‌توانند از این شرایط برای شست‌‌‌‌‌‌وشوی پول‌های غیرقانونی خود استفاده کنند. در ادامه به برخی از این روش‌های پو‌ل‌شویی اشاره خواهد شد.
 • ماینرهای غیر بلاک‌چینی

  ارز دیجیتال: هم‌‌‌‌‌‌‌زمان با تداوم رشد نرخ هش شبکه بیت‌کوین، پویایی صنعت استخراج و حضور مشارکت‌‌‌‌‌‌‌کنندگان مختلف نیز از هر زمان دیگری بیشتر شده است. اغلب سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاران بیت‌کوین با غول‌‌‌‌‌‌‌های بزرگی مانند ریوت بلاک‌چین، شرکت فعال درزمینه استخراج با ارزش بازار‌ میلیارددلاری و اخبار مرتبط با همکاری شرکت‌های مطرح در حوزه انرژی مانند اکسون‌‌‌‌‌‌‌موبیل و ماینرهای بیت‌کوین تا حدودی آشنا هستند. با آنکه حضور برخی نام‌‌‌‌‌‌‌ها در صنعت استخراج بیت‌کوین موضوع چندان خاص و شگفت‌‌‌‌‌‌‌آوری نیست، به‌‌‌‌‌‌‌نظر می‌رسد شرکت‌های دیگر؛ از فعالان عرصه حمل‌ونقل گرفته تا حوزه سلامت و وام‌‌‌‌‌‌‌دهی ارزهای دیجیتال، هم قصد دارند وارد این صنعت شوند؛ نام‌‌‌‌‌‌‌هایی که حضورشان تا حدی دور‌‌ ‌‌‌‌‌از ‌‌‌‌‌‌‌انتظار است.
 • برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌های غول انیمیشن‌‌‌‌‌‌‌‌سازی جهان برای ورود به متاورس

  رمزارز نیوز: شرکت والت‌دیزنی (Walt Disney) به‌دنبال استخدام یک وکیل با تجربه برای کار بر روی فناوری‌های نوظهور مانند توکن‌‌‌‌‌‌‌‌های غیرقابل تعویض (NFT)، متاورس، بلاک‌چین و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)‌ است. به‌طور خاص، این شرکت به‌دنبال شخصی است که مشاوره حقوقی چرخه عمر و پشتیبانی از محصولات جهانی مبتنی بر NFT را بر عهده گرفته و اطمینان حاصل کند که آنها با تمام قوانین و مقررات جاری ایالات‌متحده و بین‌‌‌‌‌‌‌‌المللی مطابقت دارند.
 • گام اساسی روسیه در حوزه رمزارزها

  خبر آنلاین: روسیه قصد دارد از روبل دیجیتال خود که قرار است در اوایل سال‌آینده معرفی شود، برای پرداخت با چین، استفاده کند. مقامات مسکو امیدوارند کشورهای دیگر مایل به استفاده از ارز دیجیتال روسیه در تجارت باشند که به این کشور اجازه می‌دهد تا تحریم‌های اعمال‌شده به دلیل جنگ اوکراین را دور بزند.
 • یک پیروزی بزرگ دیگر برای ریپل در دادگاه

  رمزارز نیوز: جان دیتون، بنیان‌گذار CryptoLaw و نماینده هولدرهای ریپل، خلاصه‌‌‌‌‌‌‌‌ای از آخرین اخبار دعوی کمیسیون بورس و اوراق‌بهادار (SEC) ایالات‌متحده علیه این شرکت را ارائه کرد. وی گفته است که تمام فعالان بازار ارزهای دیجیتال باید از ریپل برای مبارزه در این نبرد قانونی، سپاسگزار باشند.
 • نگرانی آمریکا درباره وضعیت نظارتی ارزهای دیجیتال

  ارز دیجیتال: میشل بومن، عضو شورای‌حکام فدرال‌رزرو آمریکا اذعان کرده است که به‏‏‏‏‏‏‏‌رغم رشد ارزهای دیجیتال، آنها به‌صورت ویژه در بخش بانکی منبع نگرانی هستند. او در جلسه‏‏‏‏‏‏‏‌ای با موسسه بین‏‏‏‏‏‏‏‌المللی فایننس(IIF) گفت که چشم‏‏‏‏‏‏‏‌انداز نظارتی ارزهای دیجیتال باید برای تطبیق با این فناوری در شرایط کنونی آماده باشد، با این حال او معتقد است که سرعت بالای تکامل این فناوری می‌تواند اجرای برخی از قوانین را چالش‌برانگیز کند. بومن همچنین ضمن ابراز نگرانی از وضعیت نظارتی ارزهای دیجیتال در بخش بانکی تاکید کرد که بانک‌ها باید چارچوب نظارتی روشنی داشته باشند که بتواند با ریسک‌های مرتبط با نوسان‌ها قیمت در بخش دارایی‌های دیجیتال مطابقت داشته باشد.
 • مقاومت بیت‌کوین در کانال ۱۹‌هزار دلاری

  دنیای‌اقتصاد: هفته گذشته فدرال‌رزرو باز‌هم نرخ بهره ایالات‌متحده را افزایش داد و همین موضوع فشاری دوباره بر بازار رمزارزها وارد کرد. این فشار فروش در ابتدا قیمت بیت‌کوین را تا کانال ۱۸‌هزار دلار پایین کشید اما بلافاصله این رمزارز توسط خریداران حمایت شده و به کانال ۱۹‌هزار دلاری بازگشت.
 • بیمه ارز دیجیتال چیست؟

  هم‌‌‌‌‌‌زمان با رشد روزافزون بازار ارزهای دیجیتال، پذیرش این ارزها در سیستم مالی سنتی نیز افزایش یافته است. دولت‌ها به‌‌‌‌‌‌دنبال روش‌هایی برای به‌کارگیری ارزهای دیجیتال در بانک‌های مرکزی بوده و نهادهای مالی نیز در حال تحقیق درباره امکان ارائه خدمات ارز دیجیتال به مشتریان خود هستند.
 • نت‌‌‌‌‌‌‌کوین؛ نام اولیه بیت‌‌‌‌‌‌‌کوین

  ارز دیجیتال: یافته‌‌‌‌‌‌‌های جدید یک محقق نشان می‌دهد ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت‌کوین، احتمالا ابتدا نام دیگری را برای این ارز دیجیتال در‌نظر داشته است. هنگام راه‌‌‌‌‌‌‌اندازی یک سرویس یا کسب‌‌‌‌‌‌‌وکار جدید، انتخاب یک نام مناسب اغلب به یکی از چالش‌‌‌‌‌‌‌برانگیز‌‌‌‌‌‌‌ترین تصمیم‌گیری‌‌‌‌‌‌‌ها برای بنیان‌گذاران آن پروژه بدل می‌شود. سوابق نامه دامنه‌‌‌‌‌‌‌های خریداری‌‌‌‌‌‌‌شده نشان می‌دهد ساتوشی ناکاموتو یک گزینه جایگزین برای نام‌‌‌‌‌‌‌گذاری این ارز دیجیتال در ذهن داشته که هرگز به وایت‌پیپر بیت‌کوین راه پیدا نکرده است.
 • آینده ارزهای دیجیتال از نگاه مشاور ریپل

  رمزارز نیوز: استوارت آلدروتی، مشاور ریپل، در مصاحبه اخیر خود در مورد آینده ارزهای دیجیتال صحبت کرده است. آلدروتی می‌گوید؛ دشوار است که بگوییم اوضاع بازار ارزهای دیجیتال در آینده چگونه خواهد بود. وی افزود: این سوال مشابه این است که در سال‌۱۹۹۵ از مردم می‌‌‌‌‌‌‌خواستیم در مورد آینده اینترنت نظر بدهند.
 • برنامه امنیتی جدید BNB Chain

  میهن بلاک‌چین: بلاک‌چین BNB Chain برنامه امنیتی تحت‌مدیریت و اداره جامعه جدیدی به اسم AvengerDAO را عرضه کرده است‌‌‌‌‌‌‌. این برنامه به ‌کاربران کمک می‌کند تا از خود در مقابل کلاهبرداری‌‌‌‌‌‌‌ها، عوامل مخرب و اکسپلویت‌‌‌‌‌‌‌های بالقوه محافظت کنند. AvengerDAO با همکاری چند شرکت برتر در حوزه تحلیل و امنیت بلاک‌چین و پروژه‌‌‌‌‌‌‌های برتر دیفای توسعه‌یافته است. این DAO امنیت‌محور با همکاری شرکت‌های برتر امنیتی و پروژه‌‌‌‌‌‌‌های محبوب کریپتو نظیر سرتیک (Certik)، تراست‌ولت، پنکیک‌سوآپ و اپرا توسعه ‌یافته است. برنامه امنیتی AvengerDAO شامل سه مولفه اصلی است که عبارتند از؛ یک سیستم API منفعل به اسم Meter، یک سیستم اعلام هشدار مبتنی بر حق‌اشتراک (Subscription) به اسم Watch و یک سیستم مدیریت صندوق قابل برنامه‌‌‌‌‌‌‌نویسی به اسم Vault. هنگامی که کاربران بلاک‌چین BNB Chain با هرکدام از برنامه‌‌‌‌‌‌‌های این شبکه تعامل برقرار می‌کنند، AvengerDAO لایه امنیتی به این فرآیند اضافه می‌کند. سیستم Meter رتبه‌‌‌‌‌‌‌بندی قراردادهای هوشمند، دامنه‌‌‌‌‌‌‌ها و آدرس‌‌‌‌‌‌‌ها را دریافت کرده و در صورت مشاهده و شناسایی آسیب‌‌‌‌‌‌‌پذیری امنیتی به‌کاربران هشدار می‌دهد.
 • ایجاد تحول در صنعت گردشگری با کمک فناوری‌های وب۳

  رمزارز نیوز: بسیاری از شرکت‌ها و صنایع در حال استفاده از فناوری‌های Web۳ در ساختارهای تجاری خود هستند و صنعت هوانوردی و توریسم نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اخیرا Flybondi، یک شرکت هواپیمایی آرژانتینی، اتحاد استراتژیک خود را با TravelX یک شرکت فناوری بلاک‌چین که مسوول توکنیزه‌‌‌‌‌‌سازی بلیت‌‌‌‌‌‌های هواپیما است، اعلام کرد. طی این مشارکت، مسافران قادر خواهند بود تا بلیت‌‌‌‌‌‌های هواپیما را به‌عنوان توکن‌‌‌‌‌‌های غیرقابل تعویض (NFT) از طریق سرویس Binance Pay و با استفاده از USD Coin) USDC) به‌عنوان هزینه تراکنش خریداری کنند.
 • علت جهش ۴۰درصدی ریپل در ۷ روز

  ارز دیجیتال: بن‌آرمسترانگ (Ben Armstrong)، یکی از مشهورترین چهره‌‌‌‌‌‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال در توییتر و یوتیوب، به‌‌‌‌‌‌تازگی در صفحه توییتر خود به دلایل جهش اخیر قیمت ریپل اشاره کرده است. او می‌گوید کمیسیون بورس آمریکا دست از تلاش برای اثبات غیرقانونی‌‌‌‌‌‌بودن فعالیت ریپل برداشته است.
 • کمیسیون SEC صلاحیت قضایی نظارت بر تراکنش‌های اتریوم را ندارد

  میهن بلاک‌چین: متخصصان حوزه بلاک‌چین و رمزارزها با ادعای کمیسیون SEC مبنی‌بر آنکه این نهاد بر تراکنش‌های اتریوم اختیار قضایی دارد، مخالفت کرده‌‌‌‌‌‌اند. کمیسیون بورس و اوراق‌بهادار آمریکا معتقد است به دلیل اینکه بخش عمده‌‌‌‌‌‌ای از نودهای اتریوم در آمریکا قرار دارند تراکنش‌های این شبکه در آمریکا انجام می‌شوند. متخصصان حوزه بلاک‌چین و رمزارزها با ادعای کمیسیون SEC مبنی‌بر آنکه این نهاد بر تراکنش‌های اتریوم اختیار قضایی دارد، مخالفت کرده‌‌‌‌‌‌اند.
بیشتر
مدیران خودرو