شماره روزنامه ۶۰۳۴
|

 • شانس پیشاانتخاباتی اتر

  دنیای اقتصاد: از سال۲۰۰۹ و عرضه بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال بازار، این دارایی‌های بلاک‌چینی در یک مبارزه با قانون‌گذاران و دولت‌ها در سراسر جهان قرار گرفتند. به‌عنوان یک دارایی مالی جدید که امکان کنترل و نظارت بر آنها وجود ندارد، اکثر کشور‌های جهان دید مثبتی نسبت به این ارز‌های نوین نداشتند و در نتیجه به مخالفت با این بازار مالی پرداختند. تلاشی که چندان اثربخش نبود و ارز‌های دیجیتال طی ۱۵سال گذشته موفق شده‌اند به یکی از محبوب‌ترین فناوری‌های نوین و بازار‌های مالی در سراسر جهان تبدیل شوند. این افزایش محبوبیت در دیدگاه و استراتژی قانون‌گذاران نیز تغییراتی را به همراه داشته است و درحالی‌که در سال‌های ابتدایی بسیاری از کشور‌ها در تلاش برای ممنوعیت کامل این دارایی‌های بلاک‌چینی بودند، هم‌اکنون هدف اصلی به افزایش قانون‌گذاری و نظارت بر این بازار مالی تغییر کرده است.
 • الگویی برای بازار

  دنیای اقتصاد: دنیای ارز‌های دیجیتال همواره در حال تغییر است و به‌طور مداوم ارز‌های جدیدی عرضه می‌شوند که بازار ارز‌های دیجیتال را بیش از پیش رقابتی می‌کنند. بنابراین در میان هزاران ارز دیجیتال متنوع، برای پروژه‌های جدید رشد ارزش بازار کار آسانی نیست. با این حال، تون‌کوین از جمله ارز‌هایی به شمار می‌رود که از زمان عرضه در سال۲۰۲۱ تا به امروز ناممکن را ممکن کرده و در یک روند صعودی ادامه‌دار قرار گرفته است. با ادامه یافتن روند صعودی و گسترش اکوسیستم پیرامون تون‌کوین، این ارز دیجیتال به لیست ۱۰ارز دیجیتال برتر بازار نیز راه پیدا کرد و هم‌اکنون توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و فعالان بلاک‌چینی به این پروژه جذاب جلب شده است.
 • بیت‌کوین در مسیر رکوردشکنی جدید

  دنیای اقتصاد: یک‌سال گذشته روز‌های خوبی برای سرمایه‌گذاران بیت‌کوین به شمار می‌رود و حتی پس از ثبت اوج قیمتی جدید در سال۲۰۲۴، محبوب‌ترین ارز دیجیتال بازار همچنان در روند صعودی قرار دارد. البته این روند صعودی در ثبت اوج قیمتی جدید موفق نبوده است و طی چند ماه اخیر بیت‌کوین بار‌ها برای افزایش قیمت به ۷۰هزار دلار و حفظ قیمت در بالای این محدوده تلاش کرده است؛ تلاش‌هایی که موفقیت‌آمیز نبوده‌اند و به نظر می‌رسد که این ارز با وجود تمام سیگنال و اخبار‌های مثبت هنوز آمادگی ثبت اوج قیمتی جدیدی را ندارد.
 • کوین‌بیس از معیار H-Index رونمایی کرد

  ميهن بلاک‌چين: در حوزه‌‌‌ای که اندازه‌‌‌گیری دقیق سلامت شبکه اهمیت زیادی دارد، کوین‌‌‌بیس، یک صرافی پیشرو در ارزهای دیجیتال، اخیرا معیار جدیدی به نام H-Index را معرفی کرده است. این معیار نحوه ارزیابی پذیرش بلاک‌چین و حل مشکل تحریف‌‌‌های ناشی از حملات سیبل (Sybil) و فعالیت‌‌‌های مرتبط با ایردراپ را بازتعریف می‌‌‌کند. معیارهای سنتی مانند تراکنش‌‌‌های روزانه مدت‌هاست که سنگ بنای ارزیابی پذیرش بلاک‌چین بوده است. با این حال، این معیارها اغلب قربانی دستکاری بازیگران مخرب با استفاده از تاکتیک‌‌‌هایی مانند حملات سیبل یا پروژه‌هایی می‌شوند که کمپین‌‌‌های ایردراپ ایجاد می‌‌‌کنند. این فعالیت‌‌‌های پلید، آمار معیارها را افزایش می‌دهند، تعامل واقعی کاربر را پنهان و تصویر واقعی پذیرش بلاک‌چین را مخدوش می‌‌‌کنند. برای پرداختن به این موضوع، کوین‌‌‌بیس معیار جدیدی به نام شاخص H را پیشنهاد می‌‌‌کند که عمق و وسعت پذیرش بلاک‌چین را متعادل می‌‌‌کند. H-Index تعداد آدرس‌‌‌هایی را که تراکنش‌‌‌هایی از حداقل همان تعداد آدرس‌‌‌های ارسالی یکتا دریافت می‌‌‌کنند، می‌‌‌شمارد. کوین‌بیس بیان کرد: H-Index با نمره۱۰۰ به این معنی است که ۱۰۰آدرس دریافت‌‌‌کننده مختلف تراکنش‌‌‌هایی را از حداقل ۱۰۰آدرس ارسال منحصر‌به‌فرد در یک بازه زمانی معین دریافت کرده‌‌‌اند.
 • ماجرای هک ۲ میلیون دلاری توکن اندی

  یک هکر ناشناس با سوءاستفاده از یک باگ امنیتی در میم کوین اندی (ANDY)، حدود ۲میلیون دلار از این ارز دیجیتال را به سرقت برد. این خبر را یک کارشناس برتر امنیت بلاک‌چین به نام ZachXBT، در کانال تلگرام خود منتشر کرد. وی همچنین هشدار داد که مجرم سایبری همچنان حدود یک‌میلیون دلار از اندی سرقتی را در اختیار دارد و سرمایه‌‌‌گذاران باید نسبت به هر تراکنشی که از آدرس این فرد انجام می‌شود، محتاط باشند. نصف دیگر این توکن‌‌‌ها بلافاصله با اتریوم معاوضه شده است. قیمت توکن اندی پس از این حمله و همراه با اصلاح قیمتی کل بازار ارزهای دیجیتال، بیش از ۲۱درصد سقوط کرد و در حال حاضر، با قیمت ۰.۰۰۰۰۲۳۹۹ دلار معامله می‌شود. اندی به‌عنوان دوست صمیمی پپه قورباغه (PEPE) و با داشتن ارزش بازار بیش از ۲۰۰میلیون دلار، یکی از جدیدترین پدیده‌های بازار میم‌‌کوین‌‌‌ها به شمار می‌‌‌رود. هدف این پروژه، فراتر رفتن از یک میم‌‌‌کوین ساده عنوان شده است. درحالی‌که وب‌‌‌سایت و وایت‌‌‌پیپر اندی این ارز دیجیتال را نمادی از جامعه، خلاقیت و پتانسیل بی‌‌‌حد و مرز تخیل جمعی معرفی می‌‌‌کنند، حمله‌‌‌ سایبری اخیر، ابهاماتی را در مورد امنیت و آینده‌‌‌ آن ایجاد کرده است. این حملات امنیتی نشان می‌دهند که حتی پروژه‌های محبوب و باارزش نیز می‌توانند در برابر سوءاستفاده‌های سایبری آسیب‌‌‌پذیر باشند.
 • سراب سرانگشتی میلیونر شدن

  دنیای اقتصاد: بازی تلگرامی «همستر کامبت» طی هفته‌های گذشته با وعده پخش توکن، بسیاری را متقاعد کرد تا بر همستر روی صفحه نمایشگر ضربه بزنند. مشاهده اقبال عمومی برای پیوستن به این بازی این سوال را در ذهن متبادر می‌کند که آیا واقعا می‌توان از این طریق به درآمد دلاری دست یافت؟
 • مرز باریک دارایی فیزیکی و دیجیتال

  درحالی‌که نوسانات شدید قیمتی ارز‌‌‌‌‌های دیجیتال در سالیان گذشته از جمله عوامل اصلی محبوبیت فناوری بلاک‌چین و گسترش استفاده از آن به‌شمار می‌رود، اما سرمایه‌گذاری مالی تنها کاربرد بلاک‌چین نیست و امروزه این فناوری نوین اهمیت و موارد استفاده بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده‌است. پس از عرضه بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال بازار، بسیاری این دارایی‌های بلاک‌چینی را تنها به‌عنوان ابزاری برای انجام پرداخت‌ها می‌دانستند و اکثر ارز‌‌‌‌‌های ابتدایی بازار نیز تمرکز ویژه‌ای بر این موضوع داشتند تا با افزایش سرعت و کاهش کارمزد‌‌‌‌‌ها، به گزینه مناسبی برای پرداخت هزینه‌ها تبدیل شوند.
 • ‌NFTها و تغییر رویکرد به دارایی‌ها

  امیرحسین طاهری/روابط عمومی شرکت ایران سرمایه
  در دهه‌گذشته، جهان شاهد تحولی بزرگ در حوزه مالی و دیجیتال بوده‌است که با ظهور ارزهای دیجیتال و‌NFTها (توکن‌های غیرقابل معاوضه) همراه بوده‌است. این پدیده‌ها نه‌تنها چهره اقتصاد جهانی را تغییر داده‌اند، بلکه تاثیرات عمیقی بر فرهنگ، هنر و حتی نحوه تعامل ما با دارایی‌های دیجیتال داشته‌اند. در این مقاله، به بررسی ظهور ارزهای دیجیتال و‌NFTها پرداخته و نقش این فناوری‌ها در آینده را موردتحلیل قرار خواهیم داد. همچنین به نقش دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز نیز اشاره‌ای خواهیم‌داشت.
 • بقا در فصل شکار

  دنیای اقتصاد: بازار ارز‌های دیجیتال طی سال‌های گذشته با نوسانات شدید قیمتی خود محبوبیت زیادی در سراسر جهان پیدا کرده است و هم‌اکنون میلیون‌ها نفر در سراسر جهان در این بازار مالی فعالیت دارند. با وجود این محبوبیت گسترده، بازار ارز‌های دیجیتال به هیچ‌وجه یک بازار مالی کم‌خطر به شمار نمی‌رود و افزایش و کاهش‌های ناگهانی قیمت این دارایی‌های بلاک‌چینی در برخی زمان‌ها ثبت ضرر‌های غیرقابل جبران را نیز به همراه دارد. البته تمام خطرات بازار ارز‌های دیجیتال مرتبط با نوسانات همیشگی قیمت‌ها نیست و در این بین برخی موارد دیگر مانند نهنگ‌ها نیز تاثیرگذار هستند.
 • چرخه بی‌پایان هک گالا

  دنیای اقتصاد: همانند دیگر بازار‌های مالی، بازار ارز‌های دیجیتال نیز از هک و سرقت دارایی‌ها در امان نیست و هر سال میزان قابل توجهی از سرمایه کاربران این بازار بلاک‌چینی به سرقت می‌رود. با رشد محبوبیت ارز‌های دیجیتال و گسترش این بازار مالی، تلاش هکر‌ها نیز افزایش یافته است تا از حجم بیشتر معاملات بهره برده و با نفوذ به پلتفرم‌ها یا فریب سرمایه‌گذاران، دارایی‌های ارز دیجیتال را به سرقت ببرند.
 • قوانین جدید احراز هویت (KYC) کیف پول تلگرام

  میهن بلاک‌چین: کیف پول تلگرام (Telegram Wallet)، یک روبات کیف پول ارز دیجیتال شخص ثالث، قوانین سخت‌گیرانه احراز هویت (KYC) را معرفی کرده همچنین ارائه‌دهنده خدمات خود را تغییر داده است. این موضوع واکنش‌های متفاوتی را در میان کاربران درباره حفظ حریم خصوصی، امنیت و آینده این پلتفرم برانگیخته است. از ۳ژوئن (۱۴خرداد)، کاربران باید نام، شماره تلفن و تاریخ تولد خود را برای همه ویژگی‌های پیش‌فرض، به استثنای برداشت‌ها، در اختیار کیف پول تلگرام بگذارند. این در حالی است که قبل از این آپدیت، برای استفاده از نسخه پیش‌فرض این کیف پول نیازی به احراز هویت نبود.
 • FIT۲۱؛ پیروزی یا آغاز درگیری؟

  دنیای اقتصاد: صنعت کریپتو هفته گذشته با تصویب لایحه ایجاد مقررات برای بازارهای دارایی‌های دیجیتال، با ۲۷۹رای موافق در مقابل ۱۳۶رای که دموکرات‌ها برای به ثمر رسیدن آن مجبور شدند از خطوط حزبی عبور کنند، بزرگ‌ترین پیروزی خود در سیاست آمریکا را ثبت کرد.
 • فرصت آینده‌ساز اتر

  دنیای اقتصاد: یکی از محکم‌ترین نشانه‌های بهار کریپتو در پس زمستان گذشته خبر تایید صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت‌کوین بود که به روند رو به رشد این ارز جان دوباره‌ای بخشید و آن را در مسیر صعود به قله قرار داد. حال با تغییراتی که در آمریکا در حال وقوع است و تایید پرونده صندوق بورسی اتریوم به نظر می‌رسد این خبر نه تنها برای خود این ارز دیجیتال، بلکه برای کل صنعت دارایی‌های رمزنگاری‌شده نشان از روزهای خوب دارد.
 • متاورس چگونه آینده را متحول خواهد کرد؟

  بهراد تیموریان/کارشناس حوزه بلاک‌چین
  با وجود اینکه واژه متاورس برای اولین‌بار توسط نویسنده نیل استفنسون در رمان علمی تخیلی «سقوط برف» در سال۱۹۹۲ استفاده شد، اما این فناوری تا اولیل دهه۲۰۱۰ برای خیلی ناشناخته بود و مردم حتی فکر آن را هم نمی‌کردند که تنها طی چند سال، متاورس تا این حد در بخش‌های مختلف تغییر ایجاد کند.
 • وعده «عفو بنیان‌گذار سیلک‌ رود» پس از پیروزی در انتخابات

  میهن بلاک‌چین: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا به جمعیت حاضر در مجمع ملی آزادی‌خواهان وعده داد در صورت انتخاب مجدد، راس اولبریکت (Ross Ulbricht)، بنیان‌گذار سیلک‌رود (Silk Road) را مورد عفو ریاست جمهوری قرار دهد. این وعده نشان می‌دهد که وی از مواضع قبلی خود فاصله گرفته است. این اظهارات، همراه با حمایت صریح او از صنعت ارزهای دیجیتال، نشان‌دهنده یک تغییر چشم‌گیر در مسیر سیاسی ترامپ است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر