آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۱۲۳

 • ترکیب برنده دارایی بانکی

  دنیای‌اقتصاد: در حال حاضر ترکیب دارایی‏ها به یکی از مهم‌ترین معضلات بانک‏ها تبدیل شده است. اهمیت این موضوع به این دلیل است که این امر در قدرت اعطای تسهیلات به مشتریان اثر می‏گذارد. از این‏رو به‌منظور چابک‏سازی ترازنامه بانکی و افزایش قدرت تسهیلات‏دهی سیستم بانکی ضرورت دارد راهکارهای نوین و موثری برای واگذاری و فروش دارایی‏های مازاد این نهادهای مالی اتخاذ شود.
 • دلار در سلول ۲۵

  دنیای‌اقتصاد: دلار در برابر نزول به زیر مرز ۲۵هزار تومانی مقاومت می‌کند. با این حال‌ این ارز توان عبور از سطح ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را نیز از خود نشان نداده است. در واقع در روزهای اخیر، بازار دلار بین دامنه ۲۵ هزار تا ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی گرفتار شده است.
 • رشد ۵۲۰ درصدی نقدینگی در ۸ سال اخیر

  به گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل دیوان محاسبات کشور، مهرداد بذرپاش رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور طی سفری یک‌روزه به خراسان‌رضوی، به‌صورت جداگانه در جلسه شورای اداری استان و جلسه کارکنان اداره‌کل دیوان محاسبات خراسان‌رضوی شرکت کرد. رئیس‌کل دیوان محاسبات در سخنرانی خود، یکی از موضوعات مهم و اصلی در دستگاه‌های نظارتی را قوانینی دانست که اجرا نمی‌شوند. او با بیان اینکه حسابرسی درست و قوی، اثربخشی بیش از ۵۰درصدی دارد، موضوع نهضت کاهش قیمت تمام‌شده را از اقدامات مهم در دست اقدام دیوان محاسبات اعلام کرد. بذرپاش سپس به تشریح تازه‌‌ترین‌ گزارش دیوان محاسبات کشور پیرامون موضوع نقدینگی و آثار آن در اقتصاد پرداخت و گفت: پایه پولی در پایان سال ۱۳۹۱ حدود ۹۸ هزار میلیارد تومان بوده است که در پایان ۶ ماه ابتدای سال ۱۳۹۹ به مبلغ۳۷۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.
 • بیش از ۲ میلیون آلمانی بیکار هستند

  به گزارش «ایسنا» به نقل از بلومبرگ، تا پایان ماه ژانویه متوسط نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا به ۶/۴ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل ۱/۰ درصد بیشتر شده است تا به‌این ترتیب بالاترین نرخ بیکاری آلمان از آگوست ۲۰۱۵ تاکنون به ثبت برسد.
 • مالیات طلا؛ راهکار حذف دلار از اقتصاد روسیه

  روسیه با برداشتن مالیات بر خرید طلا می‌تواند دلار را از اقتصاد حذف کند. به گزارش «ایبِنا» ولنتین کاتاسونوف، استاد اقتصاد روسی، می‌گوید:‌ روسیه می‌تواند با برداشتن یک قدم ساده به هدف خود در حذف دلار از اقتصادش برسد. وی می‌گوید دولت این کشور با برداشتن یک قدم ساده می‌تواند هدف خود را در حذف دلار از اقتصاد محقق کند. وی می‌گوید: تنها کاری که کرملین باید انجام دهد این است که مالیات بر خرید طلا را بردارد. در صورتی که ۲۰درصد مالیات ارزش افزوده از خرید طلا حذف شود، مردم به سمت تبدیل دلارهای خود به طلا خواهند رفت. وی مدعی شد که این اقدام در نهایت باعث خواهد شد پرچم دلار از اقتصاد روسیه پایین کشیده شود. البته این استاد اقتصاد می‌گوید: از آنجا که حذف مالیات ارزش افزوده خرید طلا باعث خواهد شد تا درآمد دولت فدرال کاهش یابد، احتمالا وزارت اقتصاد این کشور با این اقدام مخالفت خواهد کرد. با این حال کاتاسونوف می‌گوید این خیلی دلیل موجهی نیست؛ چراکه در حال حاضر میزان خرید طلا آنقدر نیست که حذف مالیات ارزش افزوده آن بتواند تاثیر قابل‌توجهی در پایین آمدن درآمد و بودجه فدرال داشته باشد. به گفته این کارشناس اقتصادی؛ در صورتی که فضا برای سرمایه‌گذاری در طلا مهیا شود، مردم روسیه سرمایه‌گذاری در دلار را متوقف خواهند کرد. این مساله می‌تواند به شکلی دومینووار در دیگر کشورها نیز اجرا شده و سلطه دلار بر بازار جهانی را متزلزل کند.
 • بی‌رمقی طلا با بهره جذاب

  دنیای‌اقتصاد- محمد تقی‌پور: با اینکه طلا در معاملات روز سه‌شنبه توانست در برابر سقوط به کانال ۱۶۰۰ دلار مقاومت کند و تا نزدیک مرز ۱۷۴۰ دلار افزایش پیدا کند، اما در روز چهارشنبه مجددا تحت تاثیر افزایش نرخ سود اوراق قرضه آمریکا با افت قیمت مواجه شد و در حوالی قیمت ۱۷۲۰ دلار به نوسان پرداخت. بعد از اینکه طلا در دو ماه اول سال ۲۰۲۱، تقریبا بر خلاف انتظارات تحلیلگران روندی نزولی داشت، این فلز ارزشمند ماه سوم سال جاری میلادی را نیز نزولی آغاز کرده است. نرخ سود اوراق خزانه‌داری آمریکا با سررسید ۱۰ ساله، با اینکه روز دوشنبه افتی ۹/ ۱ درصدی را به ثبت رساند، اما روز گذشته با قدرتی بیشتر به ریل صعودی خود بازگشت تا سد محکمی در برابر قیمت طلا باشد. یکی دیگر از دلایل افت روز گذشته قیمت طلا نیز افزایش ارزش شاخص‌های سهام مانند STOXX ۶۰۰ و S&p ۵۰۰ بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر