آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۱۲۲

 • گذر تقاضا از رکود کرونا

  دنیای‌اقتصاد: براساس گزارش اقتصادی «شاپرک» در بهمن‌ماه تعداد و ارزش حقیقی تراکنش‌ها به نسبت وضعیت قبل از شیوع بیماری کرونا، افزایش یافته است. تعداد تراکنش‌ها نسبت به بهمن‌ماه سال قبل ۲۷ درصد رشد داشته و ارزش تراکنش‌های حقیقی (بدون اثر تورم) به میزان ۹/ ۵ درصد افزایش یافته است. روند افزایشی تعداد تراکنش‌های انجام شده در بهمن‌ماه سال جاری نسبت به بهمن سال گذشته، خبر از افزایش تقاضای اقتصاد دارد. توسعه ابزار‌های مرتبط به تراکنش‌ها را می‌توان یکی از دلایل اصلی این افزایش قلمداد کرد. به‌طور کلی افزایش تقاضا در جامعه نشان‌دهنده کاهش رکود کرونایی یا از بین رفتن آن است. در بهمن‌ماه سال جاری نزدیک به ۳ میلیارد تراکنش کارتی با ارزش بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان در کشور انجام شده است که بیشترین مقدار در دو سال اخیر است. بررسی آمارها همچنین نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد از خریدهای فروشگاهی کمتر از ۵۰۰ هزار تومان بوده است.
 • ضربه دوگانه به بازار سکه

  دنیای‌اقتصاد: سکه امامی به زیر مرز ۱۱ میلیون تومانی ریزش کرد. روز سه‌شنبه، فلز گرانبهای داخلی ۲۷۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید. آخرین بار در تا‌ریخ ۴ اسفند، سکه زیر مرز ۱۱ میلیون تومانی نوسان کرده بود. دو عامل زمینه‌ساز ریزش قیمت سکه شدند؛ اولی افت دلار در بازار داخلی و دیگری ماندن اونس طلا زیر خط هزار و ۷۵۰ دلاری در بازارهای جهانی.
 • بیت‌کوین درراه تجارت جهانی؟

  دنیای اقتصاد- محمد‌تقی‌پور: بیت‌کوین دوشنبه مجددا روز پرنوسانی را پشت‌سر گذاشت گذاشت و طی یک روز نزدیک به ۱۰ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند. در حالی بیت‌کوین اولین روز هفته را با قیمت حدود ۴۵ هزار دلاری آغاز کرده بود که این افزایش سبب شد تا‌ پرطرفدارترین رمز ارز جهان معاملات روز گذشته را در نزدیکی مرز ۵۰ هزار دلاری آغاز کند. عمده‌ترین عامل صعود یک روزه بیت‌کوین فروکش تب افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه آمریکا بود؛ نرخ اوراق خزانه‌داری آمریکا با سررسید ۱۰ ساله در هفته گذشته تا‌ مرز ۶/ ۱ درصد افزایش پیدا کرده بود، اما فعلا در محدوده ۴/ ۱ درصدی آرام گرفته است.
 • آمادگی شبکه بانکی برای اجرای قانون جدید صدور چک از ابتدای سال ۱۴۰۰

  قائم‌مقام بانک مرکزی از آمادگی شبکه بانکی برای اجرای قانون جدید صدور چک خبر داد و گفت: این قانون از ابتدای سال ۱۴۰۰ اجرایی خواهد شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، اکبر کمیجانی در نشستی با حضور مدیران بخش فناوری شبکه بانکی با اشاره به تصویب قانون اصلاح قانون صدور چک در سال ۱۳۹۷ توسط مجلس شورای اسلامی گفت: دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مربوط به مواردی از قانون که قابلیت اجرای فوری داشتند به سرعت تصویب، ابلاغ و اجرایی شد.
 • پشتیبانی از بهسازی و نوسازی مسکن روستایی از افتخارات نظام بانکی است

  پرداخت سریع تسهیلات در جریان حوادث سیل و زلزله و همچنین توانمند‌سازی مددجویان تحت نظر سازمان‌های حمایتی از افتخارات نظام بانکی کشور است.به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در مراسم تجلیل از عملکرد شبکه بانکی در «طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی و بازسازی مناطق سانحه دیده در حوادث غیر مترقبه» که با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری و علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بانک مرکزی برگزار شد، گفت: عملکرد شبکه بانکی نقش مهمی در رشد مثبت اقتصادی ۶ماه اول سال‌جاری داشته است.
 • مبادله رمزارزها در کشور ممنوع است

  معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی بیان کرد: مردم بدانند خطرهای این رمزارزها بسیار زیاد است و پرونده‌های بسیاری در زمینه کلاهبرداری، سرقت از کیف پول و مسدود شدن کیف پول رمزارزها تشکیل شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر