آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۱۱۲

 • آرایش دی ماه تورم خوراکی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روند تغییرات قیمت اقلام خوراکی‌ها را در سه دسته حد مطلوب، حد هشدار و حد بحرانی بررسی کرده‌است. براساس این گزارش کمترین میزان تورم ماهانه ثبت شده در دی ماه به ترتیب برای مرغ ماشینی با منفی ۲۳ درصد و گوجه فرنگی با منفی ۶/ ۱۶ درصد است. بیشترین تورم‌های ماهانه در دی ماه برای موز با رقم تورم ماهانه ۱/ ۲۱ درصد و تخم مرغ با ۶/ ۱۷ درصد ثبت شده‌است. براساس گزارش تحلیلی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی از تورم دی ماه، کالاهای زیادی از سبد خوراکی‌های مصرفی خانوار در حد بحرانی قرار دارند.
 • ترفند جدید بازارساز دلار

  دنیای‌اقتصاد: روز چهارشنبه، بازارساز نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی را تغییر داد، عاملی که موجب شد قیمت دلار در بازار آزاد کاهش پیدا کند. قیمت صرافی‌های بانکی که چند روز روی عدد ۲۴ هزار و ۹۸۰ تومان ثابت باقی مانده بود، روز چهارشنبه به بالای کانال ۲۵ هزار تومانی رفت.
 • سقوط ادامه‌دار طلا

  دنیای اقتصاد: طلا در نهایت نتوانست مرز ۱۸۰۰ دلاری را حفظ کند و در معاملات روز چهارشنبه به کانال ۱۷۰۰ دلاری سقوط کرد تا قیمت این فلز ارزشمند به پایین‌ترین سطح قیمتی خود در دو ماه اخیر سقوط کند. مانند روال هفته‌های گذشته مهم‌ترین عامل سقوط قیمت طلا، نبود عامل حمایتی قدرتمند و همچنین افزایش ارزش دلار آمریکا و افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری در آمریکا بود. شاخص دلار آمریکا که هم در ماه ژانویه و هم در ماه فوریه روندی صعودی داشته است در روز چهارشنبه به نزدیکی مرز ۹۱ واحدی رسید. همچنین نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا با سررسید ۱۰ ساله، با رسیدن به مرز ۳/ ۱ درصدی به بالاترین حد خود از ماه فوریه گذشته رسیده است. افزایش ارزش دلار و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری و افزایش هزینه فرصت نگهداری طلا، در هفته‌های گذشته فشار بالایی به قیمت طلا وارد آورده است.
 • مسوولیت سنگین سازمان‌های بین‌المللی

  دنیای‌اقتصاد: احیا، اصلاح و بازسازی اعتماد در سیستم تجارت جهانی، اصلی اساسی برای بازیابی اقتصاد جهانی در هر زمانی است. در مرحله کنونی که جهانیان با درد مشترکی چون ویروس کووید-۱۹ دست به گریبان هستند، نخستین گام برای احیای اقتصاد، عدم انحصار واکسیناسیون و اطمینان از توزیع آن در تمام کشورهاست. در این راستا سازمان‌های بین‌المللی باید نقشی پررنگ ایفا کنند و با انجام اصلاحاتی جدید به تقویت تجارت دامن بزنند. موسسه مطالعات اقتصاد بین‌الملل پترسون در همین خصوص روز گذشته در گزارش خود به بررسی نقش سازمان‌های بین‌المللی در احیای اقتصاد پس از بحران همه‌گیری پرداخت. این اندیشکده آمریکایی بر این باور است که برای تحقق احیای اقتصاد در کوتاه‌مدت، کشورها به‌ویژه ایالات متحده باید از جنگ تعرفه‌‌ای بپرهیزند و به سوی توافق‌های تجاری گام بردارند. کوبیدن بر طبل فروش کالاهای داخلی و اعمال یارانه‌های دولتی برای صنایع، مانعی برای جلب اعتماد و همکاری‌های بین‌المللی است.
 • تمدید تسهیلات کرونایی کسب‌وکارها تا‌ پانزدهم اسفندماه

  بانک مرکزی تمدید مهلت ثبت‌نام و پرداخت دریافت تسهیلات کرونایی کسب‌و‌کارهای آسیب دیده از کرونا در حوزه «ورزش و جوانان»، «فرهنگ، هنر و رسانه» و «گردشگری» را تا‌ پانزدهم اسفندماه ۱۳۹۹ به بانک‌ها و موسسات اعتباری عامل ابلاغ کرد.
 • تامین ۳۲ میلیارد دلار ارز برای واردات

  رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: به‌رغم مشکلات ناشی از تا‌ثیر شیوع ویروس کرونا درامور تجاری و تا‌مین ارز در ابتدای سال، بانک مرکزی و صادرکنندگان تا‌کنون ۳۲ میلیارد دلار برای واردات کشور تا‌مین ارز کرده‌اند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر همتی یادآور شد: تا‌مین ارز از طریق سامانه نیما توسط صادرکنندگان به خوبی در حال انجام است و طی بهمن ماه روزانه به طور میانگین بیش از ۸۰ میلیون دلار معامله شده ‌است. این درحالی است که عرضه روزانه ارز در سامانه نیما به‌طور میانگین معمولا بیش از دوبرابر معاملات روزانه ارز است. همچنین رئیس‌کل بانک مرکزی عنوان کرد: از ابتدای سال جاری ۲/ ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی، نهاده‌های کشاورزی دارو و تجهیزات پزشکی تا‌مین شده ‌است.
 • گزارش سازمان برنامه و بودجه درباره راه‌اندازی سامانه فکتورینگ

  مرکز توسعه سیستم و فناوری اطلاعات سازمان برنامه برنامه و بودجه اعلام کرد: به استناد ماده ۸ آیین‌نامه اجرایی «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور» در راستای عمل به تکلیف قانونی خود به‌منظور راه‌اندازی سامانه فکتورینگ، در مرحله انتخاب پیمانکار است. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی، روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، در پی انتشار گزارشی در خبرگزاری مهر با عنوان «واکنش سازمان برنامه و بودجه به قصور در راه‌اندازی سامانه فکتورینگ» این سازمان با ارائه گزارشی اعلام کرد:
 • سهام آسیا- اقیانوسیه افت کردند

  سهام آسیایی در معاملات روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹، در حالی افت کردند که توجه سرمایه‌گذاران به رشد سود اوراق قرضه آمریکا معطوف شده بود؛ این در حالی است که قیمت این اوراق، به بالاترین سطح یک سال اخیر رسیده است.
 • تاثیر کرونا بر مولفه‌های جمعیتی در جهان و ایران

  سازمان برنامه و بودجه نتایج یک مطالعه با عنوان بررسی تا‌ثیر همه‌گیری کووید-۱۹ بر مولفه‌های جمعیتی در جهان و ایران را منتشر کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا نتایج مطالعه‌ای که امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه کشور، با عنوان «بررسی تا‌ثیر همه‌گیری کووید-۱۹ بر مولفه‌های جمعیتی در جهان و ایران» نشان می‌دهد: درحالی که پیشرفت‌های علمی و پزشکی به ما مزایای جدیدی در مبارزه با بیماری‌ها داده ‌است، برخی از روندهای جمعیتی در مقایسه با سال ۱۹۱۸‌(آخرین همه‌گیری ویروس قبل از کرونا)، خطر گسترش سرایت و آسیب‌پذیری ما در برابر ویروس‌ها را افزایش داده‌است.
 • انتقال اسناد وزارت امور اقتصادی به آرشیو کتابخانه ملی

  اسناد ارزشمند وزارت امور اقتصادی و دارایی که بخشی از آن شامل تصاویر وزرای مالیه و دارایی از سال ۱۲۸۶ تا ۱۳۴۲ است، به مخازن آرشیوی ساختمان اسناد ملی ایران منتقل شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از روابط‌عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ابراهیم بابایی، رئیس اداره ارزشیابی و نظارت بر اسناد دستگاه‌ها با اعلام این خبر گفت: در اجرای قانون و مقررات اسناد ملی و در راستای اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های این سازمان در حوزه اسناد ملی ایران پس از بازدید، بررسی، ارزشیابی و تعیین تکلیف سوابق راکد وزارت امور اقتصادی و دارایی، این اسناد شناسایی، تفکیک و به مخازن آرشیوی ساختمان اسناد ملی ایران منتقل شد.
 • راهنمای معامله‌گری برای بازیگران آماتور

  ترید یا معامله ارزهای دیجیتال یک سفر پرماجرا است که برای هر کسی معنایی دارد و می‌تواند شغل‌ها، کسب‌وکارها و همه صنایع را تحت‌تا‌ثیر خود قرار دهد. معامله‌گران واقعی افرادی هستند که دل به راه سپرده و در آن به موفقیت می‌رسند. آنها برای این کار ابزارها و استراتژی‌های متعددی را به کار می‌گیرند و هرکدام قوانین و اصول خود را برای رسیدن به این هدف دنبال می‌کنند. البته بین روش‌ها و عادات معامله‌گران موفق شباهت و تفاوت‌هایی هم وجود دارد.
 • دویچه‌بانک خدمات امانتداری ارزهای دیجیتال ارائه خواهد داد

  دویچه‌بانک، بزرگ‌ترین بانک آلمان با هدف ارائه خدمات پاسخگویانه به صندوق‌های پوشش ریسک فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، به جمع موسسات مالی بزرگی پیوسته است که به‌دنبال ارائه سرویس‌های امانی ارزهای دیجیتال هستند.
 • رشد اقتصادی کشورهای اروپایی منفی شد

  متوسط رشد اقتصادی هم در منطقه یورو و هم در سطح اتحادیه اروپا مجددا به زیر صفر رسید.
 • جهش بزرگ صادرات ژاپن در ماه ژانویه

  آمار جدید وزارت مالی ژاپن، روزگذشته منتشر شد که نشان می‌داد صادرات این کشور در ماه ژانویه با ریکاوری اقتصادی آن ۴/ ۶ درصد نسبت به سال گذشته جهش کرده است.
 • بزوس عنوان ثروتمندترین فرد جهان را از ماسک پس گرفت

  جف بزوس، مدیر عامل شرکت آمریکایی آمازون تنها چند هفته پس از آنکه عنوان ثروتمندترین فرد جهان را از دست داد، دوباره جایگاه اول را از ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا و بنیان‌گذار شرکت فضایی اسپیس ایکس، پس گرفت. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، سهام تسلا روز سه‌شنبه بیش از ۲ درصد افت کرد و طبق برآورد وب سایت‌های رتبه‌بندی، حدود ۴ میلیارد دلار از ثروت ماسک از بین رفت.بر اساس اعلام نشریه فوربس، این افت سهام به سلطنت شش هفته‌ای ماسک به عنوان ثروتمندترین مرد جهان خاتمه داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر