آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۱۱۱

 • بایدها و نبایدهای اصلاح نظام بانکی

  دنیای اقتصاد: فرهاد نیلی در جلسه‌ای که دیروز برگزار شد به الزامات اصلاح نظام بانکداری در کشور پرداخت و با اشاره به قانون جامع نظام بانکداری کشور که در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است به نقطه ضعف‌ها و نقاط قوت این طرح پرداخت. به زعم او این طرح در زمینه حکمرانی از بسیاری از دیگر طرح‌های مشابه پیشروتر است در حالی که همچنان ضعف‌هایی ساختاری در این طرح دیده می‌شود. عدم انسجام محتوایی و پارادایمی این طرح و شیوه ضعیف قانون‌نویسی آن از مهم‌ترین ضعف‌های آن به حساب می‌آید. در این نشست که دیروز در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد فرهاد نیلی استاد دانشگاه به بحث در مورد قانون جامع بانکداری پرداخت. فرهاد نیلی که مدیر تیم پژوهشی در زمینه طرح جامع قانون بانکداری است توضیحاتی را در این زمینه مطرح کرد.
 • صعود بیت‌کوین با غول‌های تکنولوژی

  دنیای‌اقتصاد: بیت‌کوین همچنان در نزدیکی مرز ۵۰ هزار دلاری در حال رکوردشکنی‌های خفیف است؛ در معاملات روز گذشته، ارزش پرطرفدارترین رمز ارز جهان به قیمت ۴۹ هزار و ۹۵۰ دلار نیز صعود کرد تا فقط ۵۰ دلار تا رسیدن به یکی از مهم‌ترین مرزهای روانی فاصله داشته باشد. هر چند پس از آن قیمت بیت‌کوین در معاملات میانه روز در میانه کانال‌های ۴۸ و ۴۹ هزار دلاری در نوسان بود. مهم‌ترین عامل این روزهای استحکام قیمت بیت‌کوین پشتوانه این رمز ارز به حمایت شرکت‌های بزرگ بوده است.
 • احتیاط فروشندگان در بازار دلار

  دنیای‌اقتصاد: در چهارمین روز هفته، فروشندگان از بازار کنار کشیده بودند و کنترل اوضاع به‌دست خریداران افتاده بود. برتری خریداران موجب شد که دلار ۲۳۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کند و به بهای ۲۵ هزار و ۸۳۰ تومان برسد. واکنش سکه به افزایش قیمت دلار،‌ نزدیک شدن به مرز ۱۲میلیون تومانی بود. روز سه‌شنبه، سکه امامی ۲۱۰ هزار تومان رشد را تجربه کرد و روی عدد ۱۱ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان قرار گرفت.
 • تعیین سبد معیشت خانوار کارگری در هفته آینده

  نماینده کارگران در کمیته تعیین دستمزد شورای‌عالی کار با بیان اینکه سبد معیشت خانوار کارگری در کمیته دستمزد تعیین نشده و احتمالا هفته آینده تعیین می‌شود، گفت: طبق گزارش‌های مرکز آمار ۷۰ درصد خانوارهای کشور کارگری هستند که دستمزد کارگران حدود ۳۸ درصد هزینه خانوار را پوشش می‌دهد.
 • انتقال تخفیف بیمه‌‌نامه شخص ثالث از بیمه‌گذار به خودروی مشابه مالک

  گروه شرکت‌ها: انتقال تخفیف بیمه‌نامه شخص ثالث از بیمه‌گذار به خودروی مشابه مالک، والدین، همسر یا فرزندان بلاواسطه، از مصوبات بسیار ارزشمند مجلس شورای اسلامی به شمار می‌رود و گام بلندی است که در قانون جدید بیمه شخص ثالث برای حفظ منافع بیمه‌گذاران برداشته شده‌است.به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، انتقال تخفیف‌های درنظر گرفته شده در بیمه‌نامه شخص ثالث یکی از جلوه‌های صیانت از حقوق بیمه‌گذاران به شمار می‌رود. تخفیف‌های در نظر گرفته شده برای تهیه بیمه‌نامه شخص ثالث، حق مسلم کسانی است که با رعایت مقررات، قانون‌مداری، احتیاط و مسوولیت اجتماعی از مزایای قانونی بهره‌مند شده‌اند و طبیعتا حق تقدم آنان برای استفاده از این مزیت خاص، محفوظ است.طراحان آیین‌نامه جدید اعمال تخفیفات بیش از هر مولفه دیگری برای حفظ حقوق ذی‌نفعان اصلی، برنامه‌ریزی کرده‌اند و حتی برای حفظ حقوق مترتب برای دارندگان تخفیف در خصوص شیوه‌های دیگر انتقال آن هم تدابیری اندیشیده‌اند.در این میان «سامانه سنهاب» به‌عنوان چشم تیزبین صنعت بیمه و مرکز داده‌های بیمه‌ای این صنعت، نقش مهمی در پایش تخفیفات دارد و نکته مهم این است که اطلاعات ثبت نشده در این سامانه‌ها با اتخاذ راهکارهایی به قوت خود باقی خواهد بود.بی‌تردید تبصره ماده ۶ قانون بیمه اجباری شخص ثالث می‌تواند از نشانه‌های آشکار اعتمادسازی و حفظ حقوق بیمه‌گذارانی باشد که پیش از این نگران هدررفت سال‌های قانونمداری خود بودند.
 • خط اعتباری دو هزار میلیارد تومانی ‌برای خرید لیزینگی از دانش‌بنیان‌ها

  رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه سیستم بانکی کشور به تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان علاقه‌مند شدند، گفت: بانک تجارت دو خط اعتباری دو هزار میلیارد تومانی در حوزه نفت و پتروشیمی‌ برای خرید لیزینگی از شرکت‌های دانش‌بنیان تدارک دیده است.
 • کاهش علاقه به دلار در ترکیه

  تقویت ارزش لیر باعث شده است حجم دلارهای خانگی ترکیه کاهش پیدا کند.
 • کاهش بیکاری در دومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو

  بیکاری در فرانسه در دوره سه ماه چهارم به سطح قبل از بحران کرونا کاهش یافت. به گزارش «ایبِنا»‌ به گفته موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی، بیکاری در فرانسه در سه ماه چهارم سال ۲۰۲۰ به سطح قبل از بحران همه‌گیری کاهش یافت، اگرچه این داده تا حدودی با تعطیلی شش هفته‌ای کووید-۱۹ که طی آن متقاضیان کار قادر به ثبت نام برای بیکاری نبودند، کمی دچار انحراف شده است. روز سه‌شنبه داده‌های رسمی نشان داد بیکاری در دومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو با ۱/ ۱ درصد کاهش به ۸ درصد رسیده است که در مقایسه با ۱/ ۹درصد اصلاح شده در سه ماه سوم و ۱/ ۸درصد در سه ماه آخر سال ۲۰۱۹ است. بیکاری در محدوده سنی۱۵ تا ۲۴ سال سریع‌ترین افت و در زنان بسیار سریع‌تر از مردان افت داشته است. به گفته موسسه ملی آمار، تعداد کارگران با قرارداد بلند‌مدت از ۲/ ۴۹ درصد در سه ماه قبلی به میزان ۸/ ۴۹ درصد بیشتر شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر