آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۹۹

 • رشد ۸ درصدی تعداد خانوارها در نیم دهه

  دنیای‌اقتصاد: بررسی گزارش مرکز آمار ایران حاوی چند نکته مهم است؛ نخست اینکه تعداد خانوار طی سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ رشد ۸ درصدی داشته است و با افزایش حدودا ۲ میلیونی به میزان ۲۵ میلیون و ۶۶۷ هزار رسیده است. نکته دوم، افزایش ۳/ ۱۲ درصدی دسترسی خانوارها به ابزارهای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات شامل رایانه رومیزی، لپ‌تاپ و تبلت بین سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ است؛ به نحوی که وضعیت خانوارهای کشور از نظر دسترسی به رایانه در محل سکونت از ۴/ ۵۷ درصد در سال ۱۳۹۴ به ۷/ ۶۹ درصد در سال ۹۶ رسیده است. نکته آخر کاهش یک درصدی نسبت پشتیبانی بیمه تامین‌اجتماعی است که بنابر گزارش آمارهای رسمی این نسبت (پوشش حمایتی) از مقدار ۵/ ۵ درصد به ۵/ ۴ درصد در دوره مذکور تقلیل یافته است.
 • برندگان و بازندگان نوسان دلار

  دنیای‌اقتصاد: بازار ارز و سکه در یک ماه اخیر، نوسانات سنگین کاهشی و افزایشی را تجربه کرده‌اند. تغییرات شدید این دو دارایی موجب شده است که بار دیگر توجه سفته بازان به بازار ارز و سکه جلب شود. برندگان روند دلار و سکه در یک ماه اخیر همین گروه نوسان‌گیران بودند که می‌توانستند با خرید در کف و فروش در سقف، سودهای کلانی را به دست بیاورند. در مقابل، بازندگان روند رفت و برگشتی بازارها، کل سیستم اقتصادی بوده است که معطل مشخص شدن روند قیمت دلار و برقراری ثبات در این بازار است.
 • دمای منفی طلا در ژانویه ۲۰۲۱

  دنیای‌اقتصاد: پس از عملکرد خوب طلا در سال گذشته، فلز زرد اولین ماه از سال ۲۰۲۱ میلادی را با بازدهی منفی ۶/ ۲ درصدی آغاز کرد. درحالی‌که به نظر می‌رسد قیمت طلا و نوسانات آن در کوتاه‌مدت تحت‌تاثیر رشد قیمت نقره در روزهای اخیر قرار گرفته است، گروهی از کارشناسان هنوز بر این باورند که برای صعود ارزش طلا زمان بیشتری لازم است و رشدهای کنونی می‌تواند با اصلاح قیمتی شدیدی همراه باشد.
 • پرداخت ۴۰ هزار میلیارد تومان وام کرونا به کسب‌وکارها

  چهل هزار میلیارد تومان منابع وام ۱۲ درصد به تمام واحدهایی که در دوران کرونا آسیب دیده بودند، اختصاص پیدا کرد. به گزارش «ایرنا»، وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی اظهار کرد: طبق بررسی‌های انجام شده از سوی موسسات تحقیقات جهانی، ۸۷ درصد اقتصاددانان معتقدند دولت‌های متبوعشان سیاست‌های مدونی برای مقابله با آثار فقر ناشی از کرونا ندارند و این نگرانی‌ها را دو چندان می‌کند.
 • صدور مکانیزه بیمه‌نامه‌های مسافرتی

  گروه شرکت‌ها: پروژه ملی بیمه آرمان با عنوان دستگاه مکانیزه صدور بیمه‌نامه‌های مسافرتی برای اتباع خارجی (INEX)، روز گذشته معرفی و از آن رونمایی شد. طرح صدور مکانیزه بیمه‌نامه‌های مسافرتی برای اتباع خارج از کشور که برای نخستین بار در صنعت بیمه توسط بیمه آرمان عملیاتی می‌شود، این شرایط را فراهم خواهد کرد تا افراد در مبادی ورودی به کشور بتوانند در کمتر از چند ثانیه بیمه‌نامه مسافرتی‌ دریافت کنند. با عملیاتی شدن و توسعه این طرح، دیگر نیازی به استقرار نماینده بیمه در مبادی ورودی کشور برای صدور بیمه‌نامه نخواهد بود و این کار می‌تواند فقط از طریق دستگاه‌هایی که در این مراکز تعبیه شده است، انجام گیرد.
 • نگاهی به نحوه به‌کارگیری پایانه‌های فروشگاهی در برخی کشورها

  سازمان امور مالیاتی کشور در یادداشتی به بررسی نحوه به‌کارگیری پایانه‌های فروشگاهی در برخی کشورها پرداخته است. در یادداشتی که در سایت رسمی سازمان امور مالیاتی کشور منتشر شده است، به تاریخچه و چگونگی پایانه‌های فروشگاهی در کشورهای آرژانتین، اتریش جمهوری چک، مجارستان، ایتالیا، هلند، پرتقال و روسیه اشاره شده است.
 • اگر چک پاس نشد چه کنیم؟

  آمنه نادعلی‌زاده در ارتباط با چگونگی تقاضای گواهی عدم پرداخت چک توضیح داده ‌است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، سخنگوی قانون جدید چک در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه لازم است افراد از حقوق خود مطلع باشند، گفت: در شرایط فعلی و براساس دستورالعمل‌هایی که بانک مرکزی صادر کرده است، در صورتی که موجودی حساب صادرکننده کمتر از مبلغ چک باشد، دارنده آن چک می‌تواند از بانک تقاضا کند که وجه چک را از سایر حساب‌های انفرادی آن فرد در همان بانک پرداخت کند. اما اگر بازهم وجه چک تکمیل نشد، دارنده چک می‌تواند از بانک تقاضای صدور گواهی عدم پرداخت کند و البته باید دقت کند که این گواهی حتما کد رهگیری داشته باشد تا بتواند با استفاده از آن در مراجع قضایی حقوق خود را پیگیری کند.
 • پرداخت ۱/ ۱۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان

  طی ۹ماه ۱۳۹۹ به ۷۶۳ شرکت دانش‌بنیان معادل ۱/ ۱۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد که نسبت به ۹ ماه ۱۳۹۸ معادل ۱۲۸ درصد افزایش داشته‌است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بیشترین تسهیلات طی ۹ماه ۱۳۹۹ از سوی بانک‌های صادرات به مبلغ ۵/ ۳ هزار میلیارد تومان، ملت به مبلغ ۳/ ۳ هزار میلیارد تومان و ملی به مبلغ ۰۵/ ۳ هزار میلیارد تومان پرداخت شده‌ است.
 • رشد اقتصادی فرانسه باز هم منفی شد

  در سه ماه پایانی سال ٢٠٢٠ هم رشد اقتصادی فرانسه منفی بوده است. به گزارش «ایسنا» مرکز آمار فرانسه در گزارشی اعلام کرد در سه ماه چهارم سال ۲۰۲۰، متوسط رشد اقتصادی این کشور منفی ۳/ ۱ درصد اندازه‌گیری شده است که ۲/ ۰ درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی‌شده قبلی و ۸/ ۱۹ درصد کمتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور در سه ماه قبلی بوده است.
 • ماجرای شگفت‌انگیز دوج‌کوین

  هیاهوی تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی باعث شد تا‌ قیمت دوج‌کوین رشدی ۹۰۰ درصدی داشته باشد. با وجود اینکه این جهش دوام چندانی نداشت اما قدرت شبکه‌های اجتماعی در جریان‌سازی را به ما نشان داد. یکی از شگفت‌انگیزترین اتفاقات چند روز اخیر در بازار ارزهای دیجیتال، رشد کم‌سابقه دوج‌کوین (Dogecoin) بوده است که قیمت آن در عرض ۲۴ ساعت، حدودا ۱۰ برابر افزایش یافت.
 • بیش از ٢ میلیون ژاپنی بیکارند

  برای نخستین بار در ۱۱ سال اخیر نرخ بیکاری ژاپن بالا رفت. به گزارش «ایسنا» ‌وزارت ارتباطات و امور داخلی ژاپن اعلام کرد نرخ بیکاری در این کشور تا پایان دسامبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل به ۹/ ۲ درصد رسیده است. این کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور از ژوئیه ۲۰۲۰ تاکنون بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر