آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۹۶

 • کارنامه خوراکی‌ها در ماه دهم

  دنیای‌اقتصاد: مرکز آمار روند تغییرات قیمت اقلام خوراکی‌ها در دی‌ماه را بررسی کرده‌است. در میان آمارهای تورم خوراکی‌های ثبت شده در دی‌ماه کمترین مقادیر ثبت شده مربوط به رشد قیمت مربوط به مرغ ماشینی و گوجه‌فرنگی و فلفل دلمه‌ای بوده است. رشد قیمتی این سه خوراکی در دی‌ماه نسبت به آذرماه منفی بوده و به عبارتی در این کالا‌ها با گذشت یک ماه کاهش قیمتی بیش از ۱۰ درصد رخ داده است. بیشترین کاهش قیمتی در دی‌ماه مربوط به مرغ ماشینی است. بالاترین افزایش قیمت ماهانه مربوط به میوه‌های موز و خیار و همچنین برای تخم‌مرغ ماشینی ثبت شده است. همچنین قیمت خوراکی‌ها در دی‌ماه سال جاری به نسبت دی‌ماه سال گذشته در کالاهایی مانند برنج خارجی درجه یک، خامه پاستوریزه، تخم‌مرغ ماشینی، کره حیوانی، روغن نباتی جامد و میوه‌های موز و پرتقال و همچنین در گروه حبوبات لوبیا قرمز، عدس و لپه، تورمی سه رقمی را ثبت کرده‌اند.
 • کانال‌شکنی ناکام در بازار ارز

  دنیای‌اقتصاد: در پنجمین روز هفته، دلار به بالای کانال ۲۴ هزار تومانی پرواز کرد؛ نیم ساعت از شروع معاملات نگذشته بود که اسکناس آمریکایی به سطح ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومانی رسید. این سطح هزار تومان بیشتر از قیمت بسته شده روز سه‌شنبه بود. بازار پس از لمس این نقطه، با افزایش فروش‌ها مواجه شد تا قیمت به کانال ۲۳ هزارتومانی بازگردد. ساعت ۳ بعدازظهر دلار در بازار آزاد با قیمت ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد که ۵۰۰ تومان کمتر ازسقف ابتدای روز بود، ولی نسبت به روز سه‌شنبه رشد ۵۵۰ تومانی را نشان می‌داد.
 • تجربه اندوزی از خطای سال ۲۰۱۳

  دنیای‌اقتصاد-محمدتقی‌پور: در حالی جرومی پاول آخرین سال از دوره اول ریاستش بر فدرال رزرو را پشت سر خواهد گذاشت که تصمیمات مهمی پیش‌روی او خواهد بود و انتظار می‌رود تصمیماتی بر خلاف سیاست‌هایی اتخاذ کند که هفت سال قبل به‌عنوان سیاست‌گذار پولی تازه‌کار لحاظ کرده بود. پاول جزو گروه سیاست‌گذارانی بود که در سال ۲۰۱۳ با کاهش سطح تسهیلات مقداری سبب ترس بازارها و جهش نرخ‌ بهره بلندمدت شد. به احتمال زیاد پاول، که دوره ریاستش در فوریه ۲۰۲۲ به پایان خواهد رسید این بار، به‌رغم اینکه چشم‌انداز اقتصادی با سیگنال‌های انبساطی جو بایدن بهبود پیدا کرده است، نسبت به کاهش حجم برنامه خرید دارایی فدرال رزرو محتاط‌تر عمل کند. اقتصاددانان دو مورد را در وضعیت کنونی مشابه با وضعیت سال ۲۰۱۳ می‌دانند؛ هدف‌گذاری نسبتا مبهم فدرال رزرو برای تعیین زمان تغییر جهت سیاست‌های این نهاد و ترس بازارها از تغییر رئیس فدرال رزرو.
 • رشد ۲ برابری وام‌دهی بانک‌ها

  دنیای اقتصاد: بانک‌ها در ۹ ماه اول امسال ۱۲۲۰ هزارمیلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریبا دوبرابر شده است. نکته قابل‌توجه اینکه بانک مرکزی علل افزایش تسهیلات را «تسهیلات پرداختی به اقشار آسیب‌دیده از شیوع کرونا»، «تسهیلات ودیعه مسکن مستاجران» و «افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت‌های کارگزاری فعال در بازار سرمایه» عنوان کرده است. بنابراین عمده رشد تسهیلات سال جاری بیشتر به علت رویکردهای حمایتی بوده و احتمالا این نوع تسهیلات‌دهی در سال جاری باعث انبساط متغیرهای پولی شده است.
 • مشخصات و ویژگی‌های چک‌های جدید

  سخنگوی اجرای قانون جدید چک در مصاحبه‌ای تلویزیونی، ویژگی‌‌های ظاهری چک‌های جدید و لزوم ثبت آنها در سامانه صیاد بانک مرکزی را تشریح کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، اهم نکات مطرح شده در مصاحبه تلویزیونی آمنه نادعلی‌زاده، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی و سخنگوی اجرای قانون چک به شرح زیر است: بر اساس قانون جدید مانند گذشته هر بانک با لوگوی خودش چک چاپ خواهد کرد و در اختیار مشتری قرار می‌دهد، بنابراین چک‌های جدید با لوگوی بانک‌ها چاپ می‌شوند، ولی به لحاظ رنگ و محتوا یکسان‌سازی شده‌اند.
 • گسترش روابط تجاری با تاکید بر منابع ارزی جدید

  رئیس کل بانک مرکزی در ادامه دیدارهای خود با مقامات کشور عمان، صبح دیروز در نشستی مشترک با رئیس بانک مرکزی عمان (طاهر سلیم الامری) و وزیر صنعت و تجارت این کشور (قیس بن محمد الیوسف) به بررسی راهکارهای گسترش روابط اقتصادی دو کشور پرداخت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این نشست طرفین در خصوص افزایش روابط بانکی و تجاری با تاکید بر ظرفیت‌های دو کشور با توجه به تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی با استفاده از منابع جدید ارزی رایزنی کردند. رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته در راس هیاتی شامل معاونان وزارتخانه‌های صمت و بهداشت به همراه معاون ارزی بانک مرکزی به منظور انجام مذاکرات درخصوص پیشبرد همکاری‌های بانکی و تجاری بین ایران و عمان عازم مسقط پایتخت این کشور شده است. تاکید بر توسعه روابط اقتصادی و بانکی ایران و عمان و تعمیق روابط بانکی و تجاری دو کشور باتوجه به شرایط جدید بین‌المللی موضوع اصلی رایزنی‌های همتی با مقامات عمانی است.
 • منابع و مصارف «تبصره ۱۴» در لایحه بودجه ۱۴۰۰

  تازه‌ترین گزارش از سلسله گزارش‌های توصیفی-سیاستی موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، گزارش لایحه پیشنهادی بوجه ۱۴۰۰ با تاکید بر «تبصره ۱۴» منتشر شد. به گزارش روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، تازه‌ترین گزارش از سلسله گزارش‌های توصیفی-سیاستی موسسه عالی پژوهش، گزارش لایحه پیشنهادی بوجه ۱۴۰۰ با تاکید بر «تبصره ۱۴» منتشر شده که با نگاهی دقیق‌تر به ردیف‌های منابع پیش‌بینی شده در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مشخص می‌شود که بخش منابع تبصره ۱۴ در این لایحه نسبت به قانون سال ۹۹ با تغییرات کمی و کیفی زیادی روبه‌رو است.
 • تغییر دیدگاه یک ابرثروتمند

  ارزش پولی که در دست شما است در حال دگرگون‌شدن است. در زمانه کنونی، مفهوم «بدهی» از اساس در حال تغییر است و دیدنِ اینکه وارن بافت چگونه طی چند ماه، دیدگاه خود را در مورد پول به‌طور کامل عوض کرد، بسیار جذاب است.
 • در بحران کرونا، کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

  اوضاع کنونی بیشتر از هر زمان دیگر افراد را دنبال راه‌اندازی مشاغل شخصی کشانده تا درواقع رئیس خود باشند، علت آن نیز رشد صنعت خدمات در اقتصاد و گرایش افراد به اقتصاد فردی است. طبق نظرسنجی‌ها، بیش از ۶۳ درصد جوانان، مشتاق تاسیس مشاغل شخصی برای اولین بار هستند.
 • پیش‌بینی جدید از رشد اقتصادی امسال روسیه

  صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی رشد اقتصادی روسیه در سال‌جاری را ارتقا داد. به گزارش «ایبِنا» صندوق بین‌المللی پول (IMF) با پیش‌بینی رشد ۳ درصدی تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۱ در برابر پیش‌بینی رشد ۳/ ۲ درصدی در ماه اکتبر، چشم‌انداز خود را از اقتصاد روسیه بهبود بخشیده است. صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۲۲ انتظار دارد که تولید ناخالص داخلی روسیه تا ۹/ ۳ درصد رشد کند. همچنین این یک تجدید نظر مثبت برای انتظار رشد ۳/ ۲ درصدی قبلی است. اقتصاد روسیه سال گذشته ۶/ ۳ درصد کوچک شده است. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده که با وجود این عدم اطمینان استثنایی، اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱، ۵/ ۵ درصد و در سال ۲۰۲۲ نیز ۲/ ۴ درصد رشد خواهد کرد.
 • پردرآمدترین کارمند دولت فدرال آمریکا کیست؟

  رئیس موسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی پردرآمدترین فرد در میان چهار میلیون کارمند فدرال دولت آمریکا است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر