آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۹۵

 • الزامات پوست‏اندازی سیاست پولی

  دنیای‌اقتصاد: عملیات بازار باز به‌عنوان ابزار سیاستی سنتی که فعال‌ترین و موثرترین قابلیت استفاده را در اقتصادهای صنعتی و نوظهور طی پنج دهه گذشته داشته، اخیرا در اقتصاد ایران مورداستفاده قرار گرفته است.
 • بیت‌کوین گرفتار «حباب گل لاله»؟

  دنیای‌اقتصاد- محمد تقی‌پور: بیت‌کوین که روز جمعه گذشته در ادامه سقوط پرسرعت خود به زیر مرز ۳۰ هزار دلاری نیز رسیده بود، در روزهای گذشته تا حدودی توانست جایگاه خود را در بالای این مرز مستحکم کند. سقوط ۹/ ۱۰ درصدی ارزش بیت‌کوین در هفته گذشته بدترین عملکرد بزرگ‌ترین رمز ارز جهان از ماه آگوست سال گذشته بود.
 • بودجه ۱۶هزار میلیاردی مجلس برای کمک به محرومیت‌زدایی

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیته محرومیت‌زدایی کمیسیون تلفیق اعلام کرد: قریب به ۱۶هزار میلیارد تومان برای محرومیت‌زدایی فارغ از یارانه‌ها و کمک‌هزینه معیشت، دیده‌شده و همچنین شاخص‌های توسعه براساس ابلاغیه وزارت کشور به‌عنوان هدف قرار گرفته است.
 • از بزرگ‌سری مالی تا ماکروسفالی شهری

  محمدرضا برهانی کارشناس علوم بانکی
  چندی پیش به دنبال یک داده اقتصادی، سری به وب‌سایت بانک مرکزی زدم. جایی که اطلاعات سپرده‌ها و تسهیلات بانکی به تفکیک استان‌ها از سال ۸۵ تاکنون در آن بارگذاری شده بود. آمار مهر ۹۹ نشان می‌داد استان تهران ۶۴ درصد از تسهیلات بانکی و ۵۴ درصد از سپرده‌های بانکی را به خود اختصاص داده است. این دو عدد حرف‌هایی برای گفتن داشت:
 • چهار نکته برای حفظ روند کاهش نرخ ارز

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در کنار اقدامات بانک مرکزی برای ادامه روند کاهشی نرخ ارز، کنترل بازارهای غیررسمی، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، تقویت سایر بازارها و هماهنگی در دولت را مورد تاکید قرار داد. محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌و‌گو با «ایبِنا» درباره مهم‌ترین اقدامات بانک مرکزی برای ادامه روند رو به کاهش نرخ ارز گفت: در کنار سیاست‌هایی که بانک مرکزی انجام می‌دهد، چند نکته مهم دیگر هم وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.
 • تصویب افزایش سرمایه جذاب ٢٣٤ درصدی بیمه دی

  گروه شرکت‌ها: گزارش توجیهی افزایش سرمایه شرکت بیمه دی از رقم ٢٥٠٠ میلیارد ریال به ٨٣٥٠ میلیارد ریال به تصویب هیات مدیره رسید. با توجه به تا‌کید مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام مورخ ۳۱ تیر امسال مبنی بر بررسی افزایش سرمایه شرکت بیمه دی، موضوع در دستور کار هیات‌مدیره قرار گرفت و مقدمات افزایش سرمایه از جمله ارزیابی مجدد دارایی‌های ثابت (شامل زمین و ساختمان) شرکت فراهم شد.
 • «بیمه سایبری» بیمه ملت در راه است

  گروه شرکت‌ها: مدیرعامل بیمه ملت از ورود این شرکت به حوزه پوشش ریسک‌های سایبری با ارائه محصول «بیمه سایبری» به بیمه مرکزی برای بررسی و تا‌یید خبر داد. اسماعیل دلفراز با بیان اینکه امروز مسائل مرتبط با حوزه‌های سایبری بر همه ابعاد زندگی ما سایه افکنده است، گفت: طبیعی است که چنین دامنه گسترده‌ای از فعالیت، به کنترل ریسک با استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای نیاز دارد. وی افزود: پوشش‌های بیمه‌ای این محصول، گسترده است و می‌تواند تا‌ حد قابل توجهی ریسک‌‎های این حوزه را پوشش دهد. دلفراز با بیان اینکه این بیمه‌نامه اکنون در بیمه مرکزی در حال بررسی است، اظهار امیدواری کرد تا‌ پیش از پایان سال‌جاری تا‌ییدیه آن از نهاد ناظر دریافت و فروش آن برای سال آینده آغاز شود.
 • سیگنال جدید به بازار ارز

  دنیای‌اقتصاد: در چهارمین روز هفته، دلار با سرعت زیادی در مسیر کاهشی قرار گرفت. روز سه‌شنبه، اسکناس آمریکایی ۴۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۳هزار و ۱۵۰ تومان رسید. به باور فعالان، دلیل افت قیمت، خبر جدیدی بود که به بازار ارز مخابره شد.
 • چشم‌انداز بهتری برای کاهش نرخ تورم فراهم است

  معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه راهبرد هدف‌گذاری تورم در کشورهای دنیا تجربه موفقی بوده است، افزود: هدف‌گذاری نرخ تورم در اردیبهشت ماه براساس شرایط و مفروضات وقت صورت گرفت،
 • اثر تورمی یارانه نقدی

  معاون ارزی اسبق بانک‌مرکزی اظهار کرد: نرخ ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی در بودجه برای سال‌آینده احتمالا همان ۱۱۵۰۰ تومان خواهد بود، چراکه نه دولت و نه مجلس نمی‌خواهند این رانت دلار ۴۲۰۰ تومانی ادامه داشته باشد. سید‌کمال سیدعلی در گفت‌وگو با «ایلنا» درباره تصمیم مجلس برای افزایش نرخ ارز ترجیحی به ۱۷۵۰۰‌تومان و پرداخت یارانه ۹۱‌هزار تومانی اظهار کرد: در ابتدا باید گفت رقمی که از ارز در بودجه تعیین می‌شود به این معنا نیست که دولت و بانک مرکزی باید دلار را با این قیمت به فروش برسانند.
 • دلار تا کجا می‌تواند پایین برود؟

  با وجود حمایت وزیر خزانه‌داری جدید آمریکا از تقویت دلار به‌نظر می‌رسد وی کار سختی برای تحقق این هدف داشته باشد. به گزارش «ایسنا» به نقل از اسپوتنیک، هرچند با آغاز روند واکسیناسیون عمومی چشم‌انداز اقتصادی آمریکا بهتر از گذشته به‌نظر می‌رسد اما کسری بودجه شدید دولت و وادار شدن بانک مرکزی آمریکا به تزریق سنگین نقدینگی احتمالا به آن معنا خواهد بود که کار دلار برای احیا دشوار خواهد بود.
 • افزایش تولید سالانه طلا در ترکیه به ۱۰۰ تن

  وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد کشورش قصد دارد تولید سالانه طلا را در پنج سال آینده به ۱۰۰ تن یا بیشتر افزایش دهد. به گزارش «ایسنا» فاتح دونمز در مصاحبه با بلومبرگ اچ تی اظهار کرد: ترکیه در سال ۲۰۲۰ حدود ۴۲ تن طلا تولید کرده بود که رکورد بالایی بود و در سال ۲۰۲۱ به میزان بیشتری تولید خواهد کرد. هدف واقعی افزایش تولید به ۱۰۰ تن یا بیشتر در پنج سال آینده است. ترکیه قصد دارد جزو یکی از ۱۰ کشوری باشد که بیش از ۱۰۰ تن طلا در سال تولید می‌کنند.
 • تجمع بازنشستگان تامین‌اجتماعی مقابل وزارت کار

  تعدادی از بازنشستگان سازمان تامین‌اجتماعی در اعتراض به آنچه حقوق کم، همسان‌سازی و یکسان‌سازی حقوق، بیمه تکمیلی و... می‌خواندند، پیش از ظهر دیروز مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر