آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۹۰

 • منابع مسدودی در راه بازار دلا‌ر

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی یک خبر خوب به بازار ارز داد. او اعلام کرد که عملیات آزادسازی منابع مسدودی آغاز شده است. به گفته همتی، در حال حاضر بخشی از این منابع آزاد شده است و در حال استفاده از آن هستیم، بخش دیگر نیز به‌تدریج و با تحولات آتی آزاد خواهد شد. دسترسی بانک مرکزی به منابع مسدودی یک ابزار مهم برای مدیریت بازار ارز است.
 • حذف عامل ترامپ از دو بازار

  دنیای‌اقتصاد: دی‌ماه ۹۹برای سفته‌بازان سکه و دلار تا‌ریخی بود، چراکه بخش زیادی از ارزش دارایی‌های خود را از دست دادند؛ سکه در دهمین ماه سال ۹۹ نزدیک به ۱۴ درصد افت قیمت را به ثبت رساند و در مقطعی حتی نوسان زیر حمایت سنگین ۱۰ میلیون تومانی را تجربه کرد. آخرین بار که سکه چنین ضرری را به دارندگان خود تحمیل کرده بود، به ۳۷ ماه قبل برمی گشت؛ جایی که در آذر سال ۹۷ بالای ۱۵ درصد از ارزش خود را از دست داد. دلار نیز در دی‌ماه چنین رکورد کاهشی را ثبت کرد و بازدهی منفی ۵/ ۱۳ درصدی آن، از ماه سوم پاییز سال ۹۷ سابقه نداشت.
 • چشمک طلا به جو بایدن

  دنیای‌اقتصاد- محمد‌تقی‌پور: به‌نظر می‌رسد در روزی که جو بایدن به‌صورت رسمی وارد کاخ سفید شد، مجددا چشم‌انداز بسته‌های حمایتی در ایالات متحده به اصلی‌ترین عامل نوسانات بازارها تبدیل شده است. جنت یلن که کاندیدای جو بایدن برای تصدی پست وزارت خزانه‌داری آمریکاست سیگنال انبساطی بسیار بزرگی را به بازارها مخابره کرد؛ رئیس سابق فدرال رزرو در طی صحبت‌های خود در کنگره آمریکا و در برابر چشمان نمایندگان کنگره تاکید کرد که اقتصاد آمریکا برای رهایی کامل از چنگ صدمات پاندمی کرونا نیاز به افزایش هزینه‌های حمایتی دارد.
 • ناکارآمدی اینستکس به دلیل ناتوانی اروپایی‌ها

  عدم موفقیت اینستکس بیشتر از آنکه متوجه ایران باشد، به دلیل عدم توانایی و جد‌یت طرف‌های اروپایی برای بسط و توسعه اینستکس است.
 • سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ورودی به چین رکورد زد

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شین‌هوا، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین در سال گذشته تحت‌تا‌ثیر مدیریت قدرتمند بحران کرونا در این کشور رشد کرد و رکوردی تا‌ریخی به ثبت رساند. اقتصاد چین تنها اقتصاد مهمی بود که توانست در سال گذشته رشد اقتصادی مثبتی داشته باشد. گزارش وزارت تجارت چین نشان داد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین ۲/ ۶ درصد در سال ۲۰۲۰ جهش کرده و به رکورد تا‌ریخی ۹۸/ ۹۹۹ میلیارد یوآن رسیده است. از نظر دلاری سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در چین ۵/ ۴ درصد رشد کرده و به ۳۷/ ۱۴۴ میلیارد دلار رسیده است.
 • ارائه گزارش ۸ ماهه‌ اجرای بودجه سال ۱۳۹۹

  گزارش ۸ ماهه‌ اجرای بودجه سال ۱۳۹۹ برای بهره‌برداری در تصویب هرچه بهتر قانون بودجه ۱۴۰۰، برای نخستین بار همزمان با بررسی لایحه بودجه سال آینده، توسط دیوان محاسبات تدوین و به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.
 • مزایای ساماندهی پایانه‌های فروشگاهی

  یک کارشناس امور اقتصادی گفت: حمایت رسانه‌ها، کارشناسان و مردم عادی از قطع پایانه‌های فروشگاهی فاقد پرونده مالیاتی، درآمدهای مالیاتی دولت را افزایش خواهد داد. وحید عزیزی، کارشناس امور اقتصادی در گفت‌و‌گو با «ایبنِا» در این‌باره که تا چه اندازه اقداماتی مانند اخذ مالیات از دستگاه‌های کارتخوان بر ظرفیت جدید دولت برای وصول مالیات اضافه خواهد کرد، گفت: نظارت بر جریان مالی، دارایی و فعالیت اقتصادی شهروندان نه تنها حق حاکمیت است، بلکه از وظایف آن به حساب می‌آید تا از این طریق سلامت اقتصادی جامعه تامین شود.
 • ۲۰درصد کسب‌‌و‌کارهای کوچک انگلیس صادرات به اتحادیه اروپا را متوقف کردند

  یک پنجم کسب‌‌و‌کارهای کوچک و متوسط در انگلیس که کالاهای خود را به اتحادیه اروپا صادر می‌کردند، موقتا فروش خارجی خود را به خاطر پیچیدگی قوانین جدید گمرکی متوقف کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، از زمان پایان دوره انتقالی برگزیت در ۳۱ دسامبر، کسب‌‌و‌کارهای انگلیسی که محصولات خود را به مشتریان اتحادیه اروپا می‌فروختند مجبور شده‌اند اظهارنامه‌های گمرکی و سایر فرم‌های اداری دیگر را پر کنند و خدمات حمل‌و‌نقل کالاهای آنها با تاخیر مواجه شده است. از هر ۱۰۰ شرکت انگلیسی بیش از ۲۰ درصد موقتا فروش کالا به اروپا را متوقف کرده‌اند.
 • بحرین برای فروش اوراق قرضه دلاری بانک‌های خارجی را به خدمت گرفت

  بحرین برای مدیریت فروش چندین ترانشه از اوراق قرضه دلاری چند بانک خارجی را به خدمت گرفت. این در حالی اتفاق می‌افتد که بانک‌های حاشیه خلیج فارس به‌دنبال آرامش انتهای سال گذشته، خود را برای تقویت بازار آماده می‌کنند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طی سندی که از سوی یکی از بانک‌ها به رویت رویترز رسیده است، بحرین بانک ای‌بی‌سی، بانک بین‌المللی خلیج فارس، اچ‌اس‌بی‌سی، جی‌پی مورگان، بانک ملی بحرین و استاندارد چارترد را برای مدیریت فروش این اوراق که از سه‌شنبه آینده آغاز می‌شود، به همکاری طلبیده است.در این سند آمده است ترانشه‌هایی از اوراق قرضه ۷ساله، ۱۲ساله یا ۳۰ساله بسته به شرایط بازار منتشر می‌شوند که ارزش آنها حداقل ۵۰۰میلیون‌دلار خواهد بود.
 • اغلب سهام آسیا اقیانوسیه رشد کرد

  اغلب شاخص‌های سهام آسیا اقیانوسیه در معاملات ‌روز‌چهارشنبه به‌دنبال گزارشی که اعلام کرد چین نرخ بهره خود را بدون تغییر نگاه خواهد داشت، رشد کردند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، بانک مرکزی چین مطابق انتظار کارشناسان، نرخ بهره یک ساله و ۵ ساله خود را به ترتیب در ۸۵/ ۳ درصد و ۶۵/ ۴ درصد ثابت نگاه داشت.جامع‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی بدون سهام ژاپن ۸۷/ ۰ درصد رشد کرد در حالی‌که نیکی ژاپن با افت ۴۵/ ۰ درصدی روبه‌رو شد.در بازار چین کامپوزیت شانگهای ۱۰/ ۰ درصد رشد کرد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۳۵/ ۰ درصد بالا آمد.ای‌اس‌اکس استرالیا ۵۱/ ۰ درصد و کوسپی کره‌جنوبی ۱۵/ ۰ درصد رشد کردند.در بازار ارز، دلار در مقابل ارزهای مهم آسیا اقیانوسیه افت کرد. نرخ برابری دلار با ین ژاپن ۱۱/ ۰ درصد تضعیف شد و به ۷۷/ ۱۰۳ واحد رسید، در حالی‌که در مقابل یوآن چین ۰۸/ ۰ درصد افت کرد و به نرخ ۴۷۲۱/ ۶ واحد رضایت داد.
 • کاهش شدید جرایم مربوط به ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

  داده‌های چینالیسیس (Chainalysis) نشان می‌دهد که سهم فعالیت‌های غیرقانونی از مجموع تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ به ۳۴/ ۰ درصد (معادل با ۱۰ میلیارد دلار) کاهش یافته است که بسیار کمتر از رقم ۱/ ۲ درصدی (۱/ ۲۱ میلیارد دلار) در سال گذشته است.به گزارش «The Block»،‌ یکی از دلایل این کاهش چشم‌گیر را می‌توان، رشد سه‌برابری اقتصاد مبتنی بر ارزهای دیجیتال در فاصله سال‌های ۲۰۱۹ تا‌ ۲۰۲۰ دانست.عامل دیگر کاهش این آمار این است که چینالیسیس پیش‌تر در سال ۲۰۱۹ شمار آدرس‌های مرتبط با فعالیت‌های مجرمانه را کمتر از آنچه بوده، تخمین زده است. گفتنی است که بسیاری از فعالیت‌های مجرمانه رخ‌داده در سال ۲۰۱۹ تا‌ همین اواخر از دید ناظران پنهان مانده بود که از جمله آنها می‌توان به طرح پانزی پلاس‌توکن اشاره کرد.در ژوییه ۲۰۲۰ (تیرماه) بود که دولت چین اعلام کرد که سرانجام پس از ماه‌ها تعقیب و گریز توانسته تمامی ۲۷ مظنون و گرداننده اصلی کلاهبرداری چند میلیارد دلاری پلاس‌توکن را دستگیر و روانه زندان کند.چینالیسیس در خاتمه گزارش خود یادآور شده که آمار ارائه شده از میزان جرایم مالی حوزه ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ احتمالا با گذشت زمان افزایش خواهد یافت. با این حال، این موسسه تحلیلی کماکان بر این داعیه پافشاری می‌کند که سهم جرایم مالی از کل اقتصاد ارزهای دیجیتال رو به کاهش است.
 • نگرانی یلن از کاربرد غیرقانونی ارزهای دیجیتال

  جنت یلن،‌ نامزد جو بایدن برای تصدی پست وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده و رئیس اسبق فدرال رزرو در جلسه اولیه کسب رأی اعتماد مجلس سنا گفته است که ارزهای دیجیتال یک مساله و نگرانی ویژه برای مقامات قانونی هستند و اتهاماتی همچون کاربرد برای مقاصد پولشویی و سایر جرایم مالی متوجه این دارایی‌های نوظهور است.به گزارش «The Block»، یلن این اظهارات را در پاسخ به پرسش سناتور مگی حسن (Maggie Hassan) پیرامون تهدیدات فنی مرتبط با تروریسم مالی و رویکرد جدید وزارت خزانه‌داری برای مقابله با فعالیت‌های مالی غیرقانونی ایراد کرد. گفتنی است که مگی حسن در سوال خود به‌طور ویژه از ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک خطر احتمالی نام برد و یلن نیز مهر تا‌یید بر سخنان او زد.یلن در بخش دیگری از نطق خود گفته است: من گمان می‌کنم که بسیاری از ارزهای دیجیتال دست‌کم در معاملاتی به‌کار می‌روند که در خدمت جرایم مالی هستند. وی در ادامه افزوده است که دولت‌‌ها باید با یافتن روش‌های جدیدی مانع از پولشویی در پلت‌فرم‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال شوند.گفتنی است که در حال حاضر، تا‌ریخ دقیقی برای برگزاری جلسه رأی اعتماد به نامزد جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام نشده، اما آن‌طور که خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید، احتمالا روز پنج‌شنبه باید منتظر این اتفاق باشیم.
 • خروج بانک مرکزی فرانسه از سرمایه‌گذاری در حوزه سوخت‌های فسیلی

  بانک مرکزی فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد به عنوان بخشی از گردش خود به‌سوی سرمایه‌های دوست‌دار محیط‌زیست، تا سال ۲۰۲۴ از سرمایه‌گذاری در زغال‌سنگ خارج شده و سرمایه‌گذاری در نفت و گاز را محدود خواهد کرد.
 • بیت‌کوین و سهام تکنولوژی آمریکا بزرگ‌ترین حباب فعلی بازارها

  طبق تحقیق جدید دویچه‌بانک، سرمایه‌گذاران جهان، بیت‌کوین و سهام تکنولوژی آمریکا را بزرگ‌ترین حباب‌های کنونی بازارهای مالی به حساب می‌آورند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر