آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۸۹

 • دفترچه راهنمای عملیات چک

  دنیای‌اقتصاد: بانک مرکزی جزئیات فرآیندهای ثبت، تایید و انتقال چک در سامانه صیاد را توضیح داد. براساس بخشنامه ابلاغ شده به کلیه بانک‌های کشور، امکان انجام فرآیندهای ثبت، تایید و انتقال چک به‌صورت اختیاری در سامانه صیاد برای تمامی استفاده‌کنندگان از چک، صادر‌کننده چک و دریافت‌کننده چک، فراهم شده است. در حال حاضر این امکانات از طریق دو برنامک موبایلی فراهم شده است. استفاده از این برنامک‌های موبایلی منوط به به یکسان بودن صاحب چک و صاحب سیم کارت است. شایان ذکر است در حال حاضر برنامک‌های حوزه پرداخت امکان ارائه خدمت به مشتریان حقیقی و حساب‌های انفرادی را دارند.
 • ابرریزش دلار پس‌از سه سال

  دنیای‌اقتصاد: پس از ریزش بزرگ آذر۹۷، دلار یک‌بار دیگر دچار ابرریزش شد. در دی ماه ۹۹، اسکناس آمریکایی بیش از ۱۳ درصد افت قیمت را تجربه کرد و در مرز ۲۲ هزار تومان به کار خود پایان داد. بازار دلار در آبان ماه نیز بیش از ۸ درصد از ارزش خود را از دست داده بود و در ماه سوم پاییز هم افت ۹/ ۱ درصدی را به ثبت رسانده بود. به این ترتیب می‌توان گفت که بازدهی کاهشی دلار هت‌تریک کرده است، امری که بیان‌کننده تغییر انتظارات معامله‌گران بازار پس از برگزاری انتخابات آمریکا در آبان ماه است. آخرین باری که در سال‌های اخیر، دلار توانسته بود طی یک ماه افت بیشتری را نسبت به دی ماه ۹۹ ثبت کند، به آذر سال ۹۷ برمی‌گشت، جایی که این ارز نزدیک به ۲۰ درصد نزول قیمت را به ثبت رسانده بود.
 • حمایت از اقتصادهای نوظهور

  دنیای اقتصاد: رئیس صندوق بین‌المللی پول روز دوشنبه در نشستی مجازی از اقدامات ویژه این نهاد بین‌المللی برای کمک به اقتصاد جهانی پرده برداشت. کریستالینا جورجیوا در صحبت‌های خود تاکید کرد که چشم‌انداز اقتصاد جهانی همچنان با نااطمینانی‌های بسیار زیادی مواجه است و صندوق برای کمک به کشورهای فقیرتر و جلوگیری از افزایش شکاف میان کشورهای ثروتمند و فقیر نیازمند دریافت اعتبارات بیشتر است.
 • الزامات کارآیی بودجه ۱۴۰۰

  تیمور رحمانی، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در یادداشتی به بررسی و تحلیل لایحه بودجه ۱۴۰۰ پرداخته و اینکه چه اصول کلی باید رعایت شود تا بودجه اسباب خیر در اقتصاد کلان باشد.
 • توافق برای اجرای پروژه‌های عمرانی در جمهوری‌آذربایجان

  وزیر اقتصاد از آمادگی بخش‌خصوصی ایران و توافق بر سر نحوه مشارکت بخش‌خصوصی ایران برای اجرای پروژه‌های عمرانی در جمهوری‌آذربایجان خبر داد. به گزارش «ایسنا» چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری‌اسلامی ایران و جمهوری‌آذربایجان در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد و سند توسعه همکاری‌های دوجانبه اقتصادی ایران و آذربایجان به امضای وزیر اقتصاد کشورمان و معاون نخست‌وزیر جمهوری‌آذربایجان به‌عنوان روسای کمیسیون‌های اقتصادی طرفین رسید.
 • عرضه بیمه‌‌نامه منابع‌انسانی از سال آینده

  گروه شرکت‌ها: شرکت‌های بیمه به‌منظور مدیریت ریسک در بخش منابع انسانی، در سال ۱۴۰۰ بیمه‌نامه منابع ‌انسانی را به بازار عرضه خواهند کرد.
 • سناریوی نزولی برای قیمت بیت‌کوین

  برخی تحلیل‌گران معتقدند که احتمال سقوط قیمت بیت‌کوین تا‌ ۲۷ هزار دلار وجود دارد. به‌گفته آنها، این مساله ممکن است باعث ایجاد هراس در بازار ارزهای مجازی و به‌ تبع آن سقوط آنها شود. به گزارش کوین تلگراف، تحلیل‌گران عنوان می‌کنند که در صورت تحقق سناریوی نزولی، قیمت بیت‌کوین ممکن است تا‌ ۲۷هزار دلار سقوط کند. این سناریو حالتی است که بیت‌کوین به پایین ۳۰هزار دلار برسد. پایین ۳۵هزار دلار همان جایی است که هفته گذشته شاهد جهش از آن بودیم. در صورتی که قیمت از ۳۰.۵۰۰ پایین‌تر برود، احتمال سقوط تا‌ ۲۷ هزار وجود خواهد داشت. تا‌ جایی که می‌توان پیش‌بینی کرد، حمایت‌های ۳۴,۵۰۰ دلار، ۳۰,۵۰۰ دلار و ۲۷,۰۰۰ دلار، پراهمیت‌ترین حمایت‌های پیش روی بیت‌کوین هستند.
 • تولید ناخالص داخلی چین از ۱۰۰ تریلیون یوآن فراتر رفت

  داده‌های رسمی اداره ملی آمار چین نشان داد در سال ۲۰۲۰ تولید ناخالص داخلی چین از رکورد ۱۰۰ تریلیون یوآن (معادل ۴۲/ ۱۵ تریلیون دلار) فراتر رفته است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شین‌هوا، اقتصاد چین در سال گذشته تنها اقتصادی بوده که با رشد مثبت همراه شده و تولید ناخالص داخلی آن به ۵۹۸۶/ ۱۰۱ تریلیون یوآن رسیده است. پس از اینکه در سال ۲۰۱۹ سرانه تولید ناخالص داخلی چین از ۱۰ هزار دلار فراتر رفت، حالا این یک دستاورد بزرگ دیگر برای اقتصاد چین محسوب می‌شود. این در حالی است که تنها ۲۰ سال قبل تولید ناخالص داخلی چین ۱۰ تریلیون یوآن بود. در سال ۲۰۲۰ سرانه درآمد چینی‌ها ۱/ ۲ درصد جهش کرد و به ۳۲هزار و ۱۸۹ یوآن رسید و ۸۶/ ۱۱ میلیون شغل جدید در این کشور ایجاد شد.
 • رکوردشکنی تاریخی اتریوم

  قیمت اتریوم با جهشی ۱۴ درصدی در ۲۴ ساعت گذشته، توانست با ثبت قیمت ۱۴۳۰ دلاری بالاترین قیمت خود در طول تاریخ را به ثبت برساند. از سوی دیگر، قیمت بیت‌کوین در ۲۴ ساعت گذشته با ثباتی نسبی در یک دامنه ۳هزار دلاری در نوسان است.
 • اقتصاد چین زودتر از آنچه انتظار می‌رفت از آمریکا جلو می‌زند

  مهر: اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی جدید بلومبرگ پیش‌بینی کردند اقتصاد چین که در حال حاضر دومین اقتصاد بزرگ جهان است در سال جاری ۲/ ۸ درصد رشد کند و همچنان رشدی بالاتر از رقیبان جهانی خود شامل ایالات‌متحده داشته باشد.
 • افزایش ملایم قیمت طلا در بازار جهانی

  ایسنا: قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت‌تاثیر افت ارزش دلار از پایین‌ترین رکورد یک ماه و نیم گذشته که روز گذشته به آن نزول کرده بود، فاصله گرفت و اندکی افزایش یافت. بهای هر اونس طلا برای تحویل با ۱/ ۰ درصد رشد، به ۱۸۳۷ دلار و ۷۹ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۵/ ۰ درصد افزایش، به ۱۸۳۹ دلار و ۴۰ سنت رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر