آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۸۳

 • چهار فاکتور در اعتبار‌سنجی چک

  دنیای‌اقتصاد: بر اساس قانون جدید چک بانک‌ها ملزم به اعطای اعتبار به افراد برای دریافت دسته‌چک خواهند بود. بر این اساس تاکنون ۴ معیار برای اعتبار افراد مطرح شده است. اطلاعاتی از قبیل درآمد جاری افراد، ریسک نکول، ثروت و دارایی و میزان نیاز هر فرد به صدور چک، از مواردی است که برای اعطای رتبه اعتباری و محدوده عددی سقف اعتبار فرد متقاضی دسته‌چک، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • فضای سردرگمی در بازار ارز

  دنیای‌اقتصاد: بازار ارز در سومین روز هفته شاهد رفتارهای متفاوتی بود. در نیمه اول روز، بیشتر معامله‌گران در موقعیت خرید قرار داشتند، ولی در نیمه دوم روز، فروشندگان دست بالا را به دست آوردند و قیمت در جهت کاهشی قرار گرفت. به گفته فعالان، روز دوشنبه معامله‌گران سردرگم و نسبت به آینده قیمت دچار تردید شده بودند. شکست مرز ۲۵ هزار تومان در ابتدای روز، دسته‌ای از معامله‌گران را امیدوار به صعود کرد،‌ ولی این ارز نتوانست بالای محدوده ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومانی قرار بگیرد و در نتیجه، معامله‌گران شروع به سودگیری کردند و دلار حدود ساعت ۳ بعدازظهر در محدوده ۲۴ هزار و ۸۷۰تومان قرار گرفت.
 • انواع مختلف سامانه‌ پایانه‌های فروشگاهی

  در بسیاری از کشورها چارچوب‌های قانونی وجود دارد که مودیان را ملزم می‌کند از انواع پایانه‌های فروشگاهی الکترونیکی امن (ECR)، به‌عنوان مثال پایانه‌های فروشگاهی آنلاین (OCR) برای تولید و نگهداری داده‌های فروش با اهداف تمکین مالیاتی استفاده کنند. همچنین پیشرفت در فناوری دیجیتال منجر به گسترش انواع پایانه‌های فروشگاهی الکترونیکی ایمن در دسترس برای مشاغل و کاهش هزینه‌های این سیستم‌ها شده است.
 • هشدار درباره انتشار آگهی‌های جعلی اخذ تسهیلات اشتغال‌زایی با نرخ سود پایین

  معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اطلاعیه‌ای نسبت به انتشار آگهی‌های جعلی اخذ تسهیلات اشتغال‌زایی با نرخ سود پایین به‌نام این وزارتخانه هشدار داد.
 • سقوط موازی طلا و بیت‌کوین

  دنیای اقتصاد: در حالی که صعود طلا به میانه کانال ۱۹۰۰ دلاری سبب شده بود که گمانه‌زنی‌ها درباره صعود بیشتر این فلز ارزشمند در همین ابتدای سال ۲۰۲۱ مطرح شود، قیمت هر اونس طلا طی ۴ روز معاملاتی در حدود ۱۰۰ دلار سقوط کرد. در چهار روز معاملاتی گذشته طلا بیش از ۵ درصد از ارزش خود را از دست داد تا بازدهی ماهانه طلا در اولین ماه از سال جاری میلادی وارد محدوده منفی شود؛ طلا که کار خود را در دسامبر در حوالی قیمت ۱۹۰۰ دلار به پایان رسانده بود، با سقوط قیمتی روزهای اخیر خود به کف قیمتی یک ماه و نیمی خود رسید.
 • پیش‌بینی مسیر آتی پادشاه ارزهای دیجیتال

  قیمت بیت‌کوین پس از آنکه از سد ۲۰‌هزار دلار عبور کرد، در کمتر از یک ماه توانست اوج ۴۱‌هزار دلاری را ثبت کند. این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران این سوال را می‌پرسند که مقصد نهایی بیت‌کوین کجاست؟
 • متغیرهای اثرگذار بر آینده دلار

  چند نرخی‌شدن در مواقعی که نرخ ارز با سرعت بالایی افزایش می‌یابد، رخ می‌دهد. در این شرایط سیاستمداران تمایل ندارند که در نوسانات نرخ ارز فشاری روی مردم بیاید بنابراین سعی می‌کنند برای برخی کالاها ارز ارزان در نظر بگیرند که همین امر موجب چند نرخی‌شدن ارز می‌شود و به دنبال آن رانت ایجاد خواهد شد و درآمدی که باید به اقتصاد کشور کمک کند به جیب عده‌ای معدود می‌رود. مرتضی عزتی،‌اقتصاددان در گفت‌وگو با «ایبنا» عنوان کرد: نرخ ارز از یک جهت روی قیمت‌ها و فشار هزینه‌ها در داخل کشور اثر دارد و قیمت‌ها را تغییر می‌دهد، به‌نحوی که با افزایش ارزهای خارجی، قیمت‌ها در داخل نیز بالا می‌رود. در این شرایط فشار مضاعفی بر معیشت خانوارها وارد خواهد شد و طبقات کم‌درآمد بیشتر تحت‌فشار قرار می‌گیرند که در نهایت باعث گسترش فقر می‌شود. به گفته عزتی، اگر به تناسب همین تغییر قیمت‌ها، دستمزدها و درآمدها نیز افزایش پیدا کند می‌تواند جبران‌کننده باشد اما معمولا این امر در کوتاه‌مدت شدنی نیست.
 • تمایل مردم به نگهداری ریال بیشتر شد

  کارشناس مسائل پولی و بانکی با اشاره به کاهش انتظارات تورمی گفت: مردم تصورشان این است که دارایی‌های مختلف دیگر افزایش قیمت خیلی زیادی نخواهد داشت و تمایل به حفظ پول بیشتر شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، کامران ندری کارشناس مسائل پولی و بانکی در برنامه «تیترامشب» شبکه خبر با اشاره به کاهش انتظارات تورمی گفت: مردم تصورشان این است که دارایی‌های مختلف دیگر افزایش قیمت خیلی زیادی نخواهد داشت برای همین معاملات در بازار‌هایی نظیر مسکن، طلا و سکه و ارز کم شده است و تمایل به حفظ و نگهداری پول ملی بیشتر شده است.
 • تورم منفی در سوئیس

  متوسط نرخ تورم سوئیس در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر به منفی ۸/ ۰ درصد رسیده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر