آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۷۶

 • مسیر بازگشت کرونا از قله

  دنیای اقتصاد: بررسی آمار روزانه وزارت بهداشت از وضعیت مبتلایان به ویروس‌کرونا نشان می‌دهد که تا ۱۴ دی ماه سال‌‌جاری، وضعیت بیماران بدحال که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند پس از ۶۶ روز به کمتر از ۵ هزار نفر رسیده است. از سوی دیگر نسبت بستری‌شده‌های روزانه به تعداد مبتلایان روزانه نیز به حدود ۸‌درصد رسیده که کمترین میزان از زمان انتشار آمارها بوده است. علاوه‌بر این، آمارها نشان می‌دهد که نسبت مبتلایان به آزمایش‌ها به حدود ۱۱ درصد رسیده که پس از ۱۰۵ روز تکرار شده است. هر سه این حقایق آماری نشان می‌دهد وضعیت شیوع ویروس‌کرونا در کشور در حال کنترل است. البته پیش‌بینی می‌شود که در روزهای آینده با کاهش تعداد بیماران بدحال تعداد فوتی‌های روزانه به کمتر از ۱۰۰ نفر برسد اما همان‌طور که در گزارش‌های پیشین «دنیای‌اقتصاد» اشاره شد، اگر محدودیت‌ها کم شود دوباره میزان شیوع افزایش پیدا خواهد کرد.
 • بیت‌کوین در فاز انفجار قیمت

  دنیای‌اقتصاد: بیت‌کوین سال ۲۰۲۱ را انفجاری آغاز کرد و مرزهای مقاومتی را یکی پس از دیگری پشت‌سر گذاشت. با شکست مرز ۳۰ هزار دلاری، معامله گران چنان با سرعت و قدرت به بازار هجوم آوردند که پادشاه ارزهای دیجیتال به نزدیکی ۳۵ هزار دلار نیز رسید. درحالی‌که در سال ۲۰۱۷ بیشتر تقاضاکنندگان بیت‌کوین سرمایه‌گذاران خرد بودند، در رالی صعودی اخیر اغلب تقاضا ازسوی سرمایه‌گذاران بزرگ و نهادی صورت گرفته است. تفاوت رفتار این دو نوع سرمایه‌گذار می‌تواند یکی از نکات کلیدی تفاوت روند کنونی با تجربه‌های اخیر باشد.
 • رعایت دریافت سود مجاز از تسهیلات

  دبیر کمیسیون حقوقی بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی با اشاره به دو رای دیوان عالی در جهت نظم‌بخشی به نظام بانکی کشور گفت: بانک‌ها از توافق یا ستاندن سود مازاد از مصوبات بانک مرکزی از مشتریان بدهکار خوداری کنند و وجوه و اموال مردم را تصرف غیر مجاز نکنند و در کل حقوق قانونی و شرعی مشتریان خود را پاس دارند. علی نظافتیان در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه یکی از گلایه‌های همیشگی مشتریان بانک‌ها آن است که در پرداخت تسهیلات نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی رعایت نمی‌شود، اظهار کرد: البته بانک‌ها و موسسات اعتباری در مورد نرخ سود تسهیلات و اینکه هزینه تمام شده منابع تسهیلاتی بانک‌ها بیش از نرخ سودی است که بانک مرکزی اعلام می‌کند، توضیحات یا توجیهاتی دارند، اما دیوان عالی کشور با صدور یک رای در مردادماه سال‌جاری به منازعات راجع به نرخ سود و مصوبات بانک مرکزی خاتمه داد.
 • درج کد یکتا روی همه چک‌ها

  از این پس همه چک‌های صادرشده توسط بانک‌ها «کد یکتا» خواهند داشت. به گزارش «ایبِنا» به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، قانون اصلاح صدور چک مصوب سال ۱۳۹۷ که اجرایی شدن آن به تدریج آغاز می‌شود، تاکید دارد که هر برگه چک باید با کد یکتا صادر شود. بر این اساس صدور و ارائه دسته چک به متقاضیان واجد شرایط صرفا از طریق سامانه صیاد عملیاتی خواهد بود و اعطای دسته چک به مشتریان خارج از این سامانه ممنوع است. استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی نیز از طریق این نشانی اینترنتی https://www.cbi.ir/EstelamSayad/۱۹۶۸۹.aspx در سایت بانک مرکزی قابل انجام است.
 • دو پیشنهاد دولت برای برگشت منابع حاصل از اصلاح ارز ترجیحی

  سخنگوی ستاد بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرد: بحث حذف ارز ۴۲۰۰ تومان به کالاهای اساسی هم در مجلس بررسی شد، هر چند هنوز نمایندگان مجلس در این باره به جمع‌بندی نرسیده‌اند، اما متفق‌القول هستند که ارز ۴۲۰۰ تومانی اصلاح شود و فعلا تصمیمی گرفته نشده است که به نرخ نیمایی یا به نرخ سامانه ETS اصلاح شود. مهم این است که مجلس درباره نحوه برگشت آن تصمیم بگیرد.
 • درآمد ۱۱۳ هزار میلیارد تومانی دولت از مالیات ارزش افزوده سال ١۴٠٠

  سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ گفت براساس مصوبه این کمیسیون، درآمد دولت از محل درآمد بر ارزش افزوده در سال ۱۴۰۰، ۱۱۳ هزار میلیارد تومان تعیین شد. به گزارش «ایسنا» رحیم زارع در نشست خبری گفت: کمیسیون تلفیق در مصوبه خود اصلاح درآمدهای مالیات ارزش افزوده را تصویب کرد تا درآمد دولت از این محل از ۸۱ هزار میلیارد تومان به ۱۱۳ هزار میلیارد تومان افزایش یابد که البته این میزان بدون افزایش نرخ خواهد بود.
 • نقره پربازده‌ترین دارایی سال ۲۰۲۰

  نفت کمترین و نقره بیشترین بازده را در بین دارایی‌های مختلف در سال ۲۰۲۰ میلادی کسب کرده‌اند. به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، به نقل از ویژوال‌کپیتالیست، سال گذشته یکی از پرنوسان‌ترین سال‌های ثبت‌شده بازارهای مالی در قرن معاصر بود. به دلیل شیوع کرونا و اخلال جدی در فعالیت‌های اقتصادی و تجاری، بورس‌ها در سراسر جهان روزهای سختی را سپری کردند. با توجه به اجرایی‌شدن بسته حمایتی جدید در آمریکا و شیوع واکسیناسیون سراسری در کشورهای مختلف، انتظار می‌رود امسال برای بازارهای جهانی سال بهتری باشد. در ادامه بازدهی دارایی‌های مختلف در سال ۲۰۲۰ آمده است. ملاک محاسبه بازدهی دارایی‌ها، نوسانات قیمتی آنها در سال ۲۰۲۰ با قیمت دلار و بورس نیویورک که به‌عنوان بورس استاندارد جهان شناخته می‌شود، بوده است. بر این اساس میزان بازدهی ثبت‌شده در سال ۲۰۲۰ بر پایه قیمتی دلاری برای نقره‌ مثبت ۴۷/۴درصد و برای طلا‌ ۲۴/۶ درصد بوده است.
 • بیمه دی در مسیر افزایش سرمایه

  مدیرعامل بیمه دی با اعلام اینکه در حال حاضر سرمایه ثبت شده شرکت ۲۵۰ میلیارد تومان است، از برنامه افزایش سرمایه شرکت بیمه دی خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود سرمایه شرکت در مرحله نخست حداقل ۱۰۰ درصد و در فاز بعدی افزایش ۲۰۰ درصدی را از محل تجدید ارزیابی‌ها و آورده نقدی محقق کند.
 • حمایت سکه حفظ شد

  دنیای‌اقتصاد: مهم‌ترین اتفاق دومین روز هفته، حفظ سطح حمایتی ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی در بازار سکه بود. حمایت از سطح یاد‌شده موجب شد که ریسک خرید کاهش پیدا کند و برخی از معامله‌گران تصمیم بگیرند که به بازار وارد شوند. نتیجه افزایش فعالیت سکه‌بازان در بازار، رشد قیمت فلز گرانبهای داخلی به بالای ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود. ساعت ۴ بعدازظهر روز یکشنبه، سکه در بازار با قیمت ۱۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان مورد‌معامله قرار می‌گرفت که ۱۴۵ هزار تومان بیشتر از روز ابتدایی هفته بود.
 • خوش‌بینی به دلار وجود ندارد

  شرایط کنونی مالی آمریکای باعث شده است تا معامله‌گران نسبت به احیای سریع دلار پس از عملکرد بد آن در سال ۲۰۲۰ چندان خوش‌بین نباشند. تحلیلگران به‌دلیل آنچه آن را کسری دوقلو عنوان می‌کنند، معتقدند فشار روی دلار کماکان بالا خواهد بود. این کسری دوقلو مربوط به کسری بودجه دولت و همچنین کسری تراز حساب تجاری است. به گزارش «ایسنا» طبق اعلام سایت رسمی اعلام بدهی آمریکا، میزان بدهی‌های دولت این کشور تا پایان ماه دسامبر ۲۰۲۰ به ۲۷ تریلیون و ۵۵۳ میلیارد و ۴۹۶ میلیون دلار رسیده است.
 • ۲۲ ماه تورم منفی در امارات

  تورم دومین اقتصاد بزرگ عربی به کمترین سطح سه ماه اخیر رسید. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، به نظر می‌رسد روند کاهش قیمت‌ها در همسایه جنوبی کماکان ادامه داشته باشد؛ چرا که نرخ تورم امارات در ماه نوامبر باز هم در محدوده منفی باقی ماند. این نرخ تورم که بیست و دومین تورم ماهانه منفی این کشور محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت بخش فرهنگ و آموزش قرار گرفته که نرخ تورم آن به منفی ۸۰/ ۲۴ درصد رسیده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر