آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۶۲

 • مسیر خروج از خودتحریمی

  دنیای‌اقتصاد-محمدطاهری‌زاده: در حالی که مجددا صحبت از بررسی لوایح FATF در فضای اقتصادی کشور مطرح شده است، پرسش مهم آن است که آیا تصویب این لوایح باعث محدود شدن اقتصاد کشور می‌شود یا اینکه با تصویب این لوایح شرایط برای عبور از سد تحریم مهیا خواهد شد؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد باقی ماندن در لیست سیاه FATF همان خودتحریمی است که باعث انزوای بیشتر اقتصاد کشور خواهد شد. تراکنش‌های مالی و بانکی در تمام کشورهای جهان به غیر از ایران و کره‌شمالی مبتنی بر قواعد FATF است و کشورهای عضو، ریسک همکاری با کشورهای موجود در لیست سیاه را نمی‌پذیرند.
 • سبقت کاهشی سکه از دلار

  دنیای‌اقتصاد: قصه دلار و سکه در روز آخر هفته هم کاهش قیمت بود؛ آنچه در طول هفته بارها تکرار شده بود. روز پنج‌شنبه، اسکناس آمریکایی ۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۵هزار و ۸۰۰ تومان رسید. سکه امامی هم افت قیمت دلار را جدی گرفت تا فروشندگان در این بازار بیشتر شوند. در نتیجه افزایش فروش‌ها، سکه ۳۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. با این افت، میزان بازدهی فلز گرانبهای داخلی در هفته گذشته به منفی ۴/ ۴ درصد رسید.
 • آنالیز چالش‌های نظام اداری

  دنیای‌اقتصاد: سهراب دل‌انگیزان، عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه، آسیب‌شناسی نظام اداری ایران را در سه حوزه اهداف اصلی، الزامات نظام اداری و همچنین شاخص‌های کلان اقتصادی تقسیم‌بندی کرد. از نظر او اعتمادپذیری، غیرایدئولوژیک بودن، ارزان و سریع بودن، کارآمدی، شایسته‌سالاری، عدالت‌ورزی و پاسخگویی نظام اداری از مهم‌ترین چالش‌ها و آسیب‌های نظام اداری ایران هستند.
 • رصد مسیر حرکت نرخ ارز توسط بانک مرکزی

  رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی تاکید کرد که این بانک با تکیه بر قدرت بازارسازی خود، مسیر حرکت نرخ ارز را رصد کرده و بر اساس مجموعه اهداف سیاست‌گذاری خود، منابع و ابزارهای در دسترس آن را مدیریت می‌کند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: «قطب نمای سیاست‌گذاری بانک مرکزی حول کنترل تورم و کمک به رشد اقتصادی کشور است. در این راستا، نرخ ارز به عنوان یک متغیر کلیدی اقتصاد کلان نقشی مهمی به عهده دارد.
 • تشدید مشکلات نقل و انتقال پول با عدم‌تصویب FATF

  عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران معتقد است، کشورهایی که در شرایط تحریمی با ما همکاری داشتند به‌دلیل اینکه ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت از پرداخت منابع ما خودداری کردند.
 • گفتمان‌سازی رفاه اجتماعی از وظایف موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی

  مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی گفتمان‌سازی در زمینه رفاه و تامین‌اجتماعی را از اولویت‌های موسسه موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی برشمرد.به گزارش «ایلنا» به نقل از اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، مصطفی سالاری در جلسه‌ای با رئیس و مدیران موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی که همزمان با هفته پژوهش برگزار شد، اظهار کرد: خدمات سازمان تامین‌اجتماعی بر زندگی مردم اثرگذار است و با عملکرد صحیح سازمان دغدغه مردم برطرف می‌شود و اطمینان خاطر مردم را شاهد خواهیم بود.
 • سهم هر ایرانی از بودجه ۱۴۰۰

  اقتصادنیوز: سهم هر ایرانی از بودجه سال آینده حداکثر حدود ۶۸۶ هزار تومان در هرماه است. اگر تورم هدف ۲۲ درصدی که وعده سیاست‌گذار است در سال آینده محقق شود و درآمدهای پیش‌بینی‌شده در بودجه نیز به‌طور کامل وصول شود سهم واقعی هر ایرانی از بودجه سال آینده ۸ میلیون و ۲۳۷ هزار تومان است. اگر این عدد در قالب ۱۲ ماه سال تقسیم شود نهایتا به هر فرد ۶۸۶ هزار تومان می‌رسد.بنابراین به میزانی که به نرخ تورم افزوده شود یا از درآمدهای دولت محقق نشود این عدد می‌تواند کاهش یابد.
 • امضای دو تفاهم‌نامه رفاهی برای بازنشستگان کشوری

  تفاهم‌نامه‌های «ارائه بیمه‌نامه دندانپزشکی بازنشسـتگان و وظیفه‌بگیران مشمول بیمه تکمیلی درمان مشترک صندوق بازنشستگی کشوری و افراد تحـت تکفـل آنـان» و «تامین نیروی انسانی مورد نیاز یک فروشگاه زنجیره‌ای به تعداد حداقل دو هزار نفر از فرزندان بازنشستگان کشوری» امضا شد.
 • مرزشکنی تاریخی بیت‌کوین

  دنیای اقتصاد: معروف‌ترین و پر طرفدارترین رمز ارز جهان در ادامه روند صعودی که از ماه اکتبر تاکنون ادامه دارد توانست با قدرت و برای اولین بار در طول تاریخ از مرز ۲۰ هزار دلاری عبور کند. در حالی که بیت‌کوین روز چهارشنبه برای اولین بار از این مرز تاریخی عبور کرده بود، این رمز ارز از حرکت صعودی خود عقب‌نشینی نکرد تا قیمت آن روز جمعه حتی به بالای مرز ۲۳ هزار دلاری نیز برسد. با این حساب بیت‌کوین پس از بازدهی ۲۸ درصدی در ماه اکتبر، بازدهی ۴۲ درصدی در ماه نوامبر، تا هجدهمین روز از دسامبر نیز بیش از ۱۷ درصد بازدهی مثبت داشته باشد تا هیچ بازاری در ماه‌های اخیر قابلیت رقابت با این رمز ارز محبوب را نداشته باشد.
 • سوئیس متهم به دستکاری ارزی شد!

  وزارت خزانه‌داری آمریکا نام سوئیس را وارد فهرست کشورهای دستکاری‌کننده نرخ ارز کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، وزارت خزانه‌داری آمریکا در اقدامی که می‌تواند منجر به تنش‌های تجاری جدیدی شود، نام کشورهای سوئیس و ویتنام را به فهرست کشورهایی که تعمدا در نرخ ارز خود دستکاری می‌کنند، افزود. طبق قوانین آمریکا، دولت این کشور می‌تواند علیه کشوری که نامش در این فهرست قرار گیرد، تعرفه‌های تجاری بیشتری وضع کند.
 • اتهام پولشویی قاچاق مواد مخدر به «کردیت» سوئیس

  بانک کردیت سوئیس به دلیل پولشویی برای کارتل کوکائین با اتهامات کیفری روبه‌رو است. به گزارش ایبِنا به نقل از راشاتودی، دادستان سوئیس، کیفرخواستی را علیه دومین بانک بزرگ این کشور به دلیل عدم‌مقابله با اقدامات پولشویی مرتبط با قاچاق مواد مخدر توسط سندیکای جنایی بلغارستان تشکیل داد. مطابق بیانیه دفترکل دادستان سوئیس، بانک «کردیت» سوئیس به عدم‌انجام کلیه اقدامات سازمانی منطقی و موردنیاز برای جلوگیری از پولشویی دارایی متعلق و تحت کنترل این سازمان جنایی متهم شده است.
 • رشد منفی اقتصاد عربستان در پنجمین فصل

  برای پنجمین فصل متوالی رشد اقتصادی عربستان منفی شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از بلومبرگ، با کاهش قیمت نفت و گسترش شیوع کرونا، اکنون رشد اقتصادی دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است؛ به گونه‌ای که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه سوم سال به منفی ۶/ ۴ درصد رسید که از یکی از ضعیف‌ترین رشدهای اقتصادی ثبت شده عربستان در طول سه سال اخیر محسوب می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر