آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۶۱

 • پاشنه آشیل ریکاوری اقتصاد چین

  دنیای‌اقتصاد-محمد تقی‌پور: چین را در میان اقتصادهای بزرگ جهان تقریبا می‌توان برنده سالی دانست که پاندمی کرونا بسیاری از اقتصادهای توسعه‌یافته دنیا را با رکود مواجه ساخته است. اما تحلیلگران باور دارند که رشد مثبت اقتصادی چین در سال جاری بیشتر بر دوش بخش‌هایی مانند صنعت بوده است و هنوز اقتصاد این کشور از تقاضای ضعیف خانوارها رنج می‌برد. داده‌ها نشان می‌دهد در حالی که در سال ۲۰۱۹ درآمد قابل تصرف خانوارهای چینی ۹/ ۷ درصد رشد داشته است، در فصل اول سال جاری درآمد این خانوارها فقط ۸/ ۲ درصد رشد کرده است. همچنین شاخص قیمت مصرف‌کننده چین در ماه نوامبر برای اولین بار از سال ۲۰۰۹ با افت مواجه شده است و در مقیاس سالانه رشد منفی یک درصد را به ثبت رسانده است.
 • پاس‌گل تورمی کسری بودجه

  دنیای‌اقتصاد: گزارش بازوی پژوهشی‌ مجلس نشان می‌دهد کسری بودجه یکی از چالش‌های اصلی سال آینده است. در نتیجه به منظور اصلاح بودجه باید به کاهش کسری بودجه توجه بیشتری کرد. از این‌رو برای نیل به این هدف، دو دسته از اقدامات باید به‌طور همزمان پیگیری شود؛ کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدها. در بخش کاهش هزینه‌ها، باید تمرکز بر هزینه‌های جاری به ویژه هزینه‌های مرتبط با حقوق و دستمزد کارکنان دولت باشد.
 • بازگشت آرامش به بازارها

  دنیای اقتصاد: در پنجمین روز هفته، خبری از معامله‌گران افزایشی در بازار نبود و از همان ابتدای روز، اوضاع به کام فروشندگان بود. روز چهارشنبه، دلار ۲۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و با پایین رفتن از مرز ۲۶هزار تومانی به بهای ۲۵ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. در واکنش به افت قیمت دلار، سکه امامی ۲۲۰ هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و ضمن از دست دادن مرز ۱۲ میلیون تومانی، روی نقطه ۱۱ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان قرار گرفت.
 • تضعیف یوآن چین

  یوآن چین در پی انتظار سرمایه‌گذاران برای شفاف‌سازی سیاسی ضعیف شد. به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، روز چهارشنبه ارزش یوآن چین در برابر دلار آمریکا کاهش یافت، در حالی که تاجران منتظر سیگنال‌های روشن از جانب سیاست گذاران ایالات متحده و چین بودند. پس از خیز اندک یوآن، بانک خلق چین (PBOC)، کمی یوآن را تثبیت و متوسط معاملات روزانه این ارز را ۵۳۵۵/ ۶ در هر دلار تعیین کرد.
 • انقباض ۸ درصدی اقتصاد پرتغال با کرونا

  بانک مرکزی پرتغال در پیش‌بینی جدید خود اعلام کرد تولید ناخالص داخلی (جی‌دی‌پی) این کشور در سال ۲۰۲۰ تحت تاثیر پاندمی کرونا و محدودیت‌های قرنطینه‌ای ۱/ ۸ درصد آب خواهد رفت. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شین‌هوا، بانک مرکزی پرتغال در پیش‌بینی جدید خود اعلام کرد تولید ناخالص داخلی (جی‌دی‌پی) این کشور در سال ۲۰۲۰ تحت تاثیر پاندمی کرونا و محدودیت‌های قرنطینه‌ای که موجب افت شدید فعالیت‌های اقتصادی شده بود، ۱/ ۸ درصد آب خواهد رفت.
 • بالاترین سطح بیکاری در دهه اخیر انگلستان

  نرخ بیکاری انگلیس در سه ماه منتهی به اکتبر مجددا رشد کرد و تعداد نیروهای تعدیل شده به بالاترین سطح تاریخ رسید. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، نرخ بیکاری انگلیس در ۳ ماه منتهی به اکتبر مجددا رشد کرد و تعداد نیروهای مازاد به بالاترین سطح تاریخ رسید. این در حالی اتفاق افتاد که شرکت‌ها خود را برای اتمام برنامه سوبسید دولت به اشتغال آماده می‌کردند، هرچند این برنامه در نهایت تا ۲۰۲۱ تمدید شد.
 • امکان تزریق ۶۰۰ میلیارد دلار به بازار بیت کوین

  تحلیلگران جی‌پی مورگان در اظهارنظر اخیر خود اعلام کرده‌اند که خرید اخیر بیت‌کوین توسط مس میوچوال (Mass Mutual)، نشانه‌ای از پذیرش بیشتر بیت‌کوین نزد شرکت‌های بزرگ است. به گزارش ارز دیجیتال و به نقل از تحلیلگران جی‌پی‌مورگان، خرید بیت کوین توسط مس میوچوال، دستاورد دیگری برای بیت کوین است.
 • در جست و جوی ابر بدهکاران بانکی

  رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته با تاکید بر تغییر بودجه با توجه به نامه رهبری، در بحث بدهکاران بانکی توضیح داد: در چند ماه گذشته «یازده نفر ـ گروه» در کمیته فرادستگاهی ما مطرح شده‌اند که مانده بدهی آنها نزدیک به ۹۰هزار میلیارد تومان است. با همکاری خوب قوه‌قضائیه و ضابطین آنها توانسته‌ایم رقمی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد این مبلغ را وصول کنیم.
 • پیچیدگی در معادلات نفتی ۱۴۰۰

  مشروط‌شدن استفاده دولت از منابع صندوق توسعه ملی در سال ۱۴۰۰ و از سویی سررسید تسهیلات دریافتی از آن، بخشی از منابعی که قرار بود از این محل تامین شود را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و دولت باید تمرکز خود بر این منبع را برداشته و به دنبال تامین مالی از محل‌های دیگر باشد.
 • چگونه رشد اقتصادی مثبت شد؟

  در حالی رشد اقتصادی در ۶ماه اول سال مثبت شده که فعالیت‌های کشاورزی، صنعت، برق، گاز و آب، خدمات موسسات پولی و مالی بیشترین سهم را در این رشد داشته‌اند.
 • مشکلات ساختاری بر دوش بانک مرکزی

  یک اقتصاددان گفت: بانک مرکزی مسوول سیاست‌های پولی و ارزی است و آنچه امروز در اقتصاد کشور اتفاق افتاده را بانک مرکزی ایجاد نکرده است. محمدقلی یوسفی، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با «ایبِنا» اظهار کرد: بانک مرکزی مسوول این نیست که مثلا سیاست خارجی را تعیین کند یا بحث‌های روانی جامعه را اصلاح کند. آنچه بانک مرکزی مسوولیت آن را دارد، این است که خودش به نوسانات دامن نزند نه اینکه بخواهد به جای بازار تصمیم بگیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر