آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۵۵

 • سبقت صادرات از واردات

  دنیای اقتصاد: دوئل آماری میان بانک‌مرکزی و سازمان گمرک به مرحله جدیدی رسیده است. در حالی که عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک‌مرکزی در یک برنامه تراز تجاری اقتصاد کشور را در سال‌جاری مثبت اعلام کرده بود، اما این موضوع با واکنش مسوولان سازمان گمرک روبه‌رو شد. مقامات گمرک مدعی بودند که براساس آمارهای رسمی در ۸ ماه اول سال ۹۹، تراز تجاری کشور منفی بوده و میزان واردات بیشتر از صادرات بوده است. حال تازه‌ترین واکنش بانک‌مرکزی با تکیه بر داده‌های آماری سامانه تجارت تایید می‌کند که تراز تجاری کشور تا روز ۱۸ آذرماه مثبت بوده است و نشان‌دهنده این موضوع است که صادرات از واردات سبقت گرفته است.
 • نوسان سیاسی در بازار ارز؟

  دنیای اقتصاد: قیمت دلار پس از اینکه از کانال ۲۴ هزار تومانی خارج شد، سرانجام توانست کانال ۲۵ هزار تومانی را هم پشت سر بگذارد. روز چهارشنبه، اسکناس آمریکایی ۳۷۰ تومان رشد را به ثبت رساند و روی عدد ۲۶هزار و ۳۵۰ تومان قرار گرفت. این اتفاق در حالی رخ داد که در تاریخ نهم آذرماه، ارزش دلار در بازار داخلی در محدوده ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان قرار داشت. در آن مقطع زمانی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی با دو فوریت با طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها موافقت کردند و در تاریخ ۱۲ آذر به تایید شورای نگهبان هم رسید.
 • نمای نزدیک اشتغال در تابستان

  دنیای‌اقتصاد: بررسی گزارش‌ بازوی پژوهشی مجلس نشان می‌دهد هرچند نرخ بیکاری در فصل تابستان ۹۹ نسبت به فصل مشابه در سال ۹۸ کاهش داشته است، اما با توجه به اینکه در این فصل، تمام جمعیت در سن کار به جمعیت غیرفعال اضافه شده است، در نتیجه کاهش نرخ بیکاری، با کاهش نرخ مشارکت تعدیل شده است و این اتفاق نمی‌تواند بهبودی وضعیت بازار کار را نشان بدهد؛ به‌طوری که اگر افراد بیکار دلسرد شده و شاغلان اضافه شده به جمعیت غیرفعال، تقاضای شغل داشتند، نرخ بیکاری در تابستان سال ۹۹ نه‌تنها کاهش نمی‌یافت، بلکه به عدد ۵/ ۱۸ درصد افزایش می‌یافت.
 • بررسی علل زیان‌ده بودن شرکت‌های دولتی در کمیسیون بودجه

  نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از بررسی علل زیان‌ده بودن شرکت‌های دولتی در جلسه روز چهارشنبه این کمیسیون با حضور رئیس سازمان حسابرسی خبر داد. محمد خدابخشی در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: جلسه کمیسیون برنامه و بودجه با حضور تعدادی از اعضای کمیسیون برای بررسی کارشناسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ و با حضور رئیس سازمان حسابرسی برگزار شد و ایشان درخصوص شرکت‌های دولتی و موسسات انتفاعی وابسته به دولت گزارشی را به اعضای کمیسیون ارائه کرد. وی با اشاره به حضور نمایندگان دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها در این جلسه یادآور شد: رئیس سازمان حسابرسی در این جلسه عواملی را برای زیان‌ده بودن شرکت‌های دولتی عنوان کرد که از جمله آنها قیمت‌های دستوری برای کالاها و خدماتی مثل آب، برق، گاز و همچنین تورم نیروی انسانی در این شرکت‌ها بود.
 • تسهیل روند پیگیری قضایی درخصوص چک‌های برگشتی

  بانک مرکزی در راستای اجرایی‌کردن مفاد قانون صدور چک با هماهنگی قوه‌قضائیه، روند پیگیری قضایی چک‌های برگشتی را تسهیل کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مطابق ماده (۴) قانون صدور چک مصوب ۱۳‌ آبان ماه ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی، «هرگاه وجه چک به علتی از علل مندرج در ماده ۳ قانون مذکور پرداخت نشود، بانک مکلف است بنا به درخواست دارنده چک فورا غیرقابل پرداخت بودن آن را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت کرده و با دریافت کد رهگیری و درج آن در گواهینامه‌ای که مشخصات چک و هویت و نشانی کامل صادرکننده در آن ذکر شده باشد، علت یا علل عدم‌پرداخت را صریحا قید و آن را امضا و مهر و به متقاضی تسلیم کند.» این موضوع طی بخشنامه شماره ۹۸.۲۵۲۸۰۹ مورخ ۲۴ مهرماه ۱۳۹۸ «مدیریت‌کل اعتبارات بانک مرکزی»، به تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری ابلاغ‌ شده است.
 • هیچ‌گونه استقراضی از بانک‌‌مرکزی انجام نشده است

  سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: هیچ‌گونه استقراضی از بانک‌مرکزی انجام نشده است. به گزارش روز چهارشنبه «ایرنا» سازمان برنامه و بودجه گزارش داد یکی از افتخارات دولت دوازدهم تامین عدم تحقق‌های منابع از محل بازارهای مالی و فروش انواع اوراق مالی اسلامی بوده است و هیچ‌گونه استقراضی از بانک‌‌مرکزی انجام نشده است. براساس اعلام این سازمان، حتی در ۸ ماه امسال کمتر از حد قانونی تنخواه بانک‌‌مرکزی استفاده شده است و برای لایحه بودجه سال ١۴٠٠ نیز با انعطاف‌پذیری منظورشده در مفاد تبصره (١)لایحه، پیش‌بینی‌های لازم جهت تامین منابع در صورت کاهش صادرات نفت‌خام و میعانات گازی نسبت به ارقام پیش‌بینی‌شده صورت گرفته است و هیچ ردپایی از استقراض از بانک‌‌مرکزی وجود ندارد.‌ به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبری با اصحاب رسانه اعلام کرد که امسال اجازه داشتیم ۳۹ هزار میلیارد تومان از تنخواه بانک‌‌مرکزی استفاده کنیم اما تنها ۱۹ هزار میلیارد تومان برداشت کردیم و این مبلغ در مقایسه با سال قبل ۵ هزار میلیارد تومان کمتر بود و اینکه گفته می‌شود کسری بودجه را به بانک‌‌مرکزی انتقال دادیم درست نیست، بلکه ۲۰ هزار میلیارد تومان هم کمتر از مبلغ تعیین شده کمتر بود. برخی رسانه‌ها در روزهای اخیر مدعی استقراض از بانک‌‌مرکزی و انتشار پول بدون پشتوانه شده بودند.
 • ابلاغ دستورالعمل استعلام غیرحضوری ارتباط بیمه‌ای سازمان تامین‌اجتماعی

  دستورالعمل استعلام غیرحضوری ارتباط بیمه‌ای سازمان تامین‌اجتماعی ابلاغ شد. به گزارش «ایلنا» به نقل از اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، در دستور اداری صادر شده از سوی مصطفی سالاری آمده است: در راستای ارتقا‌ و بهبود مستمر در نحوه ارائه خدمات غیرحضوری، امکان استعلام مراجع برون‌سازمانی اعم از مراجع قضایی و شبه‌قضایی، صندوق‌های بیمه‌ای، سازمان‌ها و نهادهای حمایتی و امدادی و… درخصوص بررسی وضعیت بیمه‌ای افراد (بیمه‌شده و مستمری‌بگیر) در بستر اینترنت طراحی و آماده بهره‌برداری است.
 • اجرای قانون اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین ایران و هند

  معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور از اجرای قانون موافقت‌نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند خبر داد.
 • تقلای طلا پشت مرز ۱۹۰۰ دلاری

  دنیای اقتصاد: روز گذشته در بازار جهانی، ارزش طلا با کاهش بیش از یک درصدی مواجه شد تا همچنان در حوالی مرز ۱۸۵۰ دلاری نوسان کند. با وجود این طلا در دومین هفته ماه دسامبر همچنان بازدهی مثبتی دارد و افزایش امیدواری‌ها به توافق نمایندگان کنگره آمریکا درباره بسته محرک مالی جدید باعث شده است برخی از تحلیلگران بر این باور باشند که فلز زرد در آخرین ماه سال ۲۰۲۰ میلادی می‌تواند از مرز ۱۹۰۰ دلاری نیز عبور کند به ویژه که عوامل حمایت‌کننده کلان صعود ارزش طلا همچنان به قوت خود باقی هستند. از سوی دیگر آغاز کمپین واکسیناسیون در بریتانیا سبب شد تا سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران در بازارها افزایش پیدا کند و از همین رو ارزش شاخص بازارهای سهام جهانی همچنان به رکوردزنی خود ادامه دهد.
 • وضعیت اقتصادهای بزرگ در ۲۰۲۱ بهبود نمی‌یابد

  دنیای اقتصاد- شادی آذری: موسسه رتبه‌سنجی فیچ، یکی از سه موسسه رتبه‌سنجی معتبر جهان در تازه‌ترین گزارش خود در مورد سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرده است که با وجود پیشرفت‌های اخیر در زمینه واکسن کرونا، اقتصادهای عمده جهان قادر نخواهند بود در سال ۲۰۲۱ رتبه خود را بهبود بخشند و از وضعیت فعلی درآیند. علاوه براین، فیچ پیش‌بینی کرده است که طی سال آینده کشورهای آمریکای لاتین، خاورمیانه و آفریقا نیز بالاترین سطح از آسیب‌پذیری را نسبت به عملکردهای بد از خود نشان خواهند داد.
 • تغییر در برنامه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد به دلیل کرونا

  اجلاس امسال مجمع جهانی اقتصاد برای نخستین بار در ۲۰ سال اخیر در خارج از سوئیس برگزار می‌شود. به گزارش «ایسنا» به نقل از آسوشیتدپرس، مجمع جهانی اقتصاد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل شیوع کرونا و دشواری اطمینان از وضعیت سلامتی و امنیت کارکنان در اروپا تصمیم گرفته است اجلاس بعدی این مجمع را به جای داووس سوئیس در سنگاپور برگزار کند.
 • رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در بالاترین حد

  فرانسه بیشترین و یونان کمترین رشد اقتصادی سه ماهه سوم در بین اعضای اتحادیه اروپا را داشته‌اند. به گزارش «ایسنا» مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش نهایی خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در سومین فصل سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب مثبت ۵/ ۱۲درصد و مثبت ۵/ ۱۱درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۳/ ۳۴ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۸/ ۲۲ درصد افزایش پیدا کرده است.
 • دولت ژاپن ۷۰۰ میلیارد دلار به کمک‌های کرونایی خود اضافه کرد

  نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد که دولت این کشور یک بسته محرک اقتصادی دیگر برای مقابله با بحران کرونا به ارزش ۷۰۰ میلیارد دلار را تصویب کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شینهوا، یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر ژاپن روز سه‌‌شنبه اعلام کرد دولت این کشور یک بسته محرک اقتصادی دیگر برای مقابله با بحران کرونا به ارزش ۷۰۰ میلیارد دلار را تصویب کرد. سوگا درباره این بسته در جلسه دولت و احزاب حاکم گفت: ما اشتغال را حفظ خواهیم کرد، و کسب و کارها را ادامه خواهیم داد، اقتصاد را احیا خواهیم کرد و از طرق مختلف از جمله فناوری سبز و دیجیتال راهی برای رشد خواهیم گشود. این بسته محرک اقتصادی ۷۰۷ میلیارد دلار خواهد بود و با هدف کمک به تأثیر منفی همه گیری ویروس کرونا بر اقتصاد تصویب شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر