آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۵۴

 • دو روایت از مسابقه‌ تجارت

  رئیس‌کل بانک مرکزی دوشنبه شب در برنامه «گفت‌وگوی ویژه خبری» از صادرات ۵/ ۲۶ میلیارد دلاری و واردات ۲۵ میلیارد دلاری از ابتدای سال تاکنون خبر داد و گفت: خوشبختانه وضعیت تجارت از ابتدای سال بهتر شده و با تراز تجاری مثبت روبه‌رو هستیم و این در حالی است که تراز تجاری تا یکی، دو ماه پیش منفی بود و این امر نشان از روان شدن تجارت دارد. با این حال سخنگوی گمرک در واکنش به اطلاعات ارائه‌شده گفت: آنچه گمرک به‌عنوان مرجع بیان آمار تجارت خارجی کشور، درخصوص تجارت ۸ ماهه اعلام کرده، صادرات ۲۱ میلیارد و ۴۴۸ میلیون دلاری و واردات ۲۳ میلیارد و ۱۳۲ میلیون دلاری است که تراز کشور در این مدت نه تنها مثبت نیست، بلکه منفی یک میلیارد و ۶۸۴ میلیون دلار است.
 • افزایش ارتفاع ۴۰ دلاری طلا

  دنیای‌اقتصاد: طلا همچنان در ماه دسامبر به پیشروی خود به سوی مرز ۱۹۰۰ دلاری ادامه می‌دهد و در این مسیر در دو روز گذشته حدود ۵/ ۱ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده است.
 • موتور ۹۸ پمپاژ نقدینگی

  دنیای‌اقتصاد: مرکز پژوهش‏های مجلس در گزارشی ضمن ارزیابی عملکرد بودجه سال ۹۸، موتور پمپاژ نقدینگی در این سال را معرفی کرد. بررسی گزارش این مرکز نشان می‏دهد در سال ۹۸ دولت معادل ۹ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کرده که ۷ میلیارد دلار آن از طریق پایه پولی و توسط بانک مرکزی تامین شده است. بررسی‏ها نشان می‏دهد رقم مذکور باعث رشد ۸۰ هزار میلیارد تومانی پایه پولی شده است که در نتیجه بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی از این طریق، پمپاژ شده است.
 • رفع محدودیت‌های ناشی از چک برگشتی برای بنگاه‌های اقتصادی به مدت یک سال

  بانک مرکزی براساس مفاد قانون صدور چک با هماهنگی وزارت صمت و استانداری‌های سراسر کشور، رفع محدودیت‌های ناشی از چک برگشتی برای بنگاه‌های اقتصادی را به مدت یک سال اجرایی کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بانک مرکزی براساس مفاد قانون صدور چک با هماهنگی وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت و استانداری‌های سراسر کشور روند رفع محدودیت مشمولان آیین‌نامه شماره ۷۲۲۰۸ مورخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸ هیات وزیران موضوع تبصره یک ماده ۵ مکرر قانون صدور چک را اجرایی کرد.
 • رقم بودجه نهاد ریاست‌جمهوری حداقلی و متعارف است

  معاون اداری و مالی نهاد ریاست‌جمهوری اعلام کرد که رقم بودجه این نهاد در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ و میزان افزایش آن در مقایسه با بودجه مصوب سال‌جاری و میزان افزایش بودجه سایر دستگاه‌های مشابه، کاملا صرفه‌جویانه، حداقلی و متعارف ارزیابی می‌شود. علی‌اکبر اسماعیل‌آبادی در واکنش به خبر برخی سایت‌ها درباره آنچه «افزایش ۸۳۹ درصدی بودجه نهاد در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نسبت به بودجه سال ۱۳۹۲» عنوان شده، در گفت‌وگو با «ایرنا» با تاکید بر اینکه بودجه نهاد ریاست‌جمهوری شفاف‌سازی شده است، گفت: در این لایحه، ردیف‌های بودجه‌ای نهاد در یک ردیف اصلی ادغام و ردیف‌های متفرقه حذف شده و این بودجه با توجه به کسری بودجه حدود ۱۵۰ میلیارد تومانی سال‌جاری نهاد کاملا صرفه‌جویانه و حداقلی است.
 • رونمایی از سامانه خدمات الکترونیکی بیمه دی

  گروه شرکت‌ها: شرکت بیمه دی در حالی که میزبان رئیس هیات‌مدیره بانک دی بود از سامانه خدمات الکترونیکی رونمایی کرد.
 • عرضه اوراق مالی اسلامی حداکثر تا پایان آذرماه

  وزارت امور اقتصادی و دارایی (به نیابت از دولت جمهوری اسلامی ایران) طی اطلاعیه‌ای از انتشار و عرضه اوراق مالی اسلامی حداکثر تا پایان آذر ماه خبر داد. به گزارش «ایلنا» از وزارت اقتصاد، زمان و تاریخ مظنه‌گیری این اوراق، روز چهارشنبه ۱۹ آذر از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ با نرخ سود اسمی سالانه ۱۸ درصد خواهد بود.
 • بیمه‌‌های تکمیلی مکلف به پرداخت هزینه تست کرونا

  رئیس‌کل بیمه مرکزی گفت: تست کرونا در شرایطی که متخصص ریه و عفونی انجام آن را تشخیص بدهد و لازم بداند به عنوان هزینه قابل قبول در شرکت‌های بیمه تلقی می‌شود و شرکت‌ها باید هزینه آن را به تحت پوشش‌ها بپردازند.غلامرضا سلیمانی در گفت‌وگو با «ایلنا» درباره میزان زیان‌های ناشی از کرونا که تا کنون از سوی شرکت‌های بیمه‌ای پرداخت شده اظهار کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در سطح کشور، چند اقدام مشخص را انجام دادیم که اولین اقدام، این بود که هزینه بیماری کرونا تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گرفت و هزینه درمان افراد مبتلا به کرونا که تحت پوشش بیمه تکمیلی درمان هستند، توسط شرکت‌های بیمه‌ای پرداخت می‌شود.او ادامه داد: بنابراین هر فرد مبتلا که به بیمارستان، واحدهای درمانی و پاراکلینیک‌ها مراجعه می‌کند می‌تواند براساس اسناد، هزینه انجام شده را از شرکت بیمه دریافت کند.
 • حامی جدید بازار سکه

  دنیای‌اقتصاد: در چهارمین روز هفته، سکه حامی جدیدی پیدا کرد تا با کمک آن از سد مقاومتی ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی عبور کند. روز سه‌شنبه، سکه ۴۵۰ هزار تومان افزایش ارزش را تجربه کرد و به بهای ۱۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسید. بیشتر فعالان باور داشتند که رشد قیمت سکه امامی تحت‌تاثیر افزایش بهای اونس طلا در بازارهای جهانی بود. اونس طلا در ساعات پایانی روز دوشنبه خط ۱۸۵۰ دلار را شکست و به بالای محدوده ۱۸۶۰ دلاری رفت. چنین صعودی، امید طلابازان برای بازگشت دوباره به بالای مرز ۱۹۰۰ دلاری را نیز بالا برد.
 • افزایش رشد تولید ناخالص داخلی ژاپن فراتر از پیش‌بینی‌ها

  ژاپن رشد تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم را با میزان بیشتر اصلاح می‌کند. به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، اقتصاد ژاپن سریع‌تر از آنچه در آغاز در سه ماهه جولای تا سپتامبر پیش‌بینی شده بود، رشد کرد. همانطور که داده‌های تجدید نظر شده دولت در روز دوشنبه نشان داد، تولید ناخالص داخلی (GDP) سالانه از ۴/ ۲۱ درصد به ۹/ ۲۲ درصد افزایش یافت. در حالی که تحلیلگران انتظار داشتند که اقتصاد ژاپن رشد متوسط ۵/ ۲۱ درصدی داشته باشد.
 • فشار برگزیت بر پوند

  ترس سرمایه‌گذاران از احتمال عدم توافق انگلیس و اتحادیه اروپا باعث افت ارزش پوند انگلیس شد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، روز دوشنبه پوند انگلیس با بیشتر شدن ترس سرمایه‌گذاران از احتمال عدم توافق انگلیس و اتحادیه اروپا در مورد توافق‌نامه برگزیت و از سرگیری آخرین مذاکرات در بروکسل، یک درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح ۵/ ۲ هفته‌اش رسید. این افت شدید یک چرخش کامل در بازار از روز جمعه بود که استرلینگ برای اولین بار در امسال به بالای ۳۵/ ۱دلار رسید. عصر دوشنبه نخست وزیر انگلیس بوریس جانسون و رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون درلاین وضعیت را بررسی می‌کنند. پوند در برابر دلار ۲/ ۱ درصد کاهش داشت و به ۳۲۸/ ۱ دلار رسید. همچنین پوند در برابر یورو، حدود ۹/ ۰درصد کاهش یافت که ضعیف‌ترین مقدار در بیش از شش هفته است. بازارها به طور فزاینده‌ای از اخبار ناخوشایند مربوط به برگزیت رنج می‌برند و هفته گذشته مایل بوده‌اند بسیاری از تیترهای منفی را مورد توجه قرار دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر