آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۵۲

 • رصد تورم خوراکی‌ها در سه وضعیت

  دنیای اقتصاد: مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روند تغییرات قیمت اقلام خوراکی منتخب در مناطق شهری آبان ماه سال جاری را بررسی کرده است. این گزارش برای بررسی روند تغییرات، قیمت خوراکی‌ها را در سه دسته حد مطلوب، حد هشدار و حد بحرانی طبقه‌بندی کرده است. وجود تغییرات قیمت کالا در حد مطلوب امیددهنده کاهش تورم در آینده نزدیک است. خارج شدن نوسانات قیمت از حد مطلوب و وارد شدن به حد هشدار نشان از افزایش تورم دارد. حد بحرانی نشان از در راه بودن جهش تورمی دارد. در این گزارش تعداد زیادی از خوراکی‌های متداول مصرفی خانواده‌های ایرانی خارج از حد بحرانی قرار گرفته‌اند.
 • سناریوهای ارزی تا یلدا

  دنیای‌اقتصاد: در بازارهای جهانی، دلار سیر نزولی گرفته است؛ ولی روند این ارز در بازار داخلی تا انتهای پاییز تا حد زیادی به رفتار معامله‌گران در مرز ۲۶ هزار تومانی بستگی دارد؛‌ درصورتی‌که دلار از مرز یادشده عبور کند، سناریوهای افزایشی فعال خواهد شد که سقف بالای ۲۷ هزار تومان را هدف گرفته‌اند. درصورتی‌که بازار پشت خط یادشده باقی بماند، دو سناریوی ثبات یا ریزش قیمت فعال می‌شود. فعالان تصور می‌کنند کف محکم تا یلدا کانال ۲۴ هزار تومانی خواهد بود. تسویه دلاری شرکت‌ها در مقابل کاهش تنش‌های سیاسی دو عامل متناقض در روند آینده بازار خواهند بود.
 • رفع ۷۰ درصد نیازهای فناورانه

  صندوق نوآوری تا ۷۰ درصد منابع مورد‌نیاز برای حل نیاز فناورانه را می‌پردازد. نشستی تخصصی به دبیری سیدمحمد مهدوی، مشاور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و با حضور مهدی کشمیری عضو هیات‌عامل صندوق نوآوری، مجید نیلی عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران و حسین جبل‌عاملیان محقق و پژوهشگر صنعت و دانشگاه، به میزبانی صندوق نوآوری و شکوفایی که به‌صورت مجازی برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، مشاور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به خدمت تحقیق و توسعه در سبد خدمات مالی صندوق نوآوری به شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: نیاز فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان به تیم‌های تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های معتبر و دارای هویت ارجاع می‌شود و صندوق نوآوری تا ۷۰ درصد منابع مورد‌نیاز تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان را برای حل نیاز فناورانه مورد حمایت قرار می‌دهد. حمایت صندوق نوآوری برای فناوری‌های پیشرفته و اولویت‌دار تا ۹۰ درصد خواهد بود.
 • نامه وزیراقتصاد به رهبر انقلاب

  وزیر امور اقتصادی و دارایی در نامه‌ای به محضر مقام‌معظم رهبری اقدامات انجام شده در مورد تسهیل فضای کسب‌و‌کار را تشریح کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی اقدامات انجام شده در رابطه با بهبود و تسهیل فضای کسب‌و‌کار را در قالب نامه‌ای به محضر مقام‌معظم رهبری ارائه کرد. در این نامه آمده است:
 • تمدید مهلت استفاده از مزایای قانون تسهیل تسویه بدهی بانکی

  تولیدکنندگان مشمول قانون تسهیل تسویه بدهی بانکی مصوب آذر ۹۸ مجمع تشخیص مصلحت نظام، تا پایان سال مهلت تسویه بدهی خود را دارند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی اعلام کرد: بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی مجلس برای کمک به واحدهایی که به خاطر شیوع کرونا موفق به استفاده از مزایای قانون یاد شده نشده‌اند، طی پیشنهادی به رئیس‌جمهور محترم، خواستار طرح موضوع در ستاد ملی مقابله با کرونا شدند که با عنایت ایشان، موضوع تمدید مهلت استفاده از مزایای این قانون تا پایان سال‌جاری در جلسه امروز ستاد به تصویب رسید. همتی از بانک‌های کشور خواست همکاری لازم را با این دسته از تولیدکنندگان برای تسویه بدهی آنها تا پایان سال انجام دهند.
 • برخورد با متخلفان دلار ۴۲۰۰ تومانی

  معاون اول رئیس‌جمهوری به افرادی که از سال ۹۸ ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دارو و کالای اساسی دریافت کرده اما کالایی به کشور وارد نکرده‌اند، هشدار داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، جلسه تامین ارز کالاهای اساسی و ضروری ظهر یکشنبه به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد. جهانگیری در این جلسه با تاکید بر ضرورت تامین کالاهای اساسی و دارو به‌خصوص در سه ماه پایانی سال، از دستگاه‌های ذی‌ربط خواست نسبت به تأمین کالاهای اساسی و دارو پیگیری مستمر و مجدانه داشته باشند.
 • پیشنهاد وزارت اقتصاد درباره تعیین حداقل سرمایه موسسات بیمه ایرانی

  با توجه به رشد ارزش اسمی اموال و دارایی‌های اشخاص حقیقی و حقوقی و در نتیجه ضرورت افزایش سرمایه موسسات بیمه به‌منظور پوشش ریسک‌های موجود، وزارت امور اقتصادی و دارایی پیش‌نویس مربوط به تعیین حداقل سرمایه موسسات بیمه ایرانی را به هیات دولت ارائه کرده است. به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، براساس مصوبات شورای عالی بیمه، سقف صدور و نگهداری حق بیمه‌ها تابعی از سرمایه شرکت‌های بیمه است. سطح بالاتر مجاز برای نگهداری بیمه ها، به معنای استفاده کمتر از بیمه اتکایی واگذاری است که هزینه‌هایی را به شرکت‌های بیمه تحمیل کرده و امکانات سرمایه‌گذاری آنها را نیز محدود می‌کند.
 • توصیه وزیر اقتصاد به حسابرسی الکترونیکی

  وزیر امور اقتصادی و دارایی با انتشار پیامی به مناسبت روز حسابدار، بر تقویت سیستم‌های الکترونیکی حسابداری و بهره‌گیری از حسابرسی الکترونیکی و هوشمند به‌منظور ارائه اطلاعات مناسب و کاهش عدم اطمینان در بازار سرمایه تاکید کرد. به گزارش «ایسنا»، در پیام فرهاد دژپسند به مناسبت روز حسابدار آمده است: ‌وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان بازوی مالی دولت چندسالی است که از طریق خزانه داری کل کشور مراسم بزرگداشت روز حسابدار را با حضور نمایندگان جامعه حسابداری و حسابرسی کشور برگزار می‌کند تا از این طریق بتواند ضمن قدردانی از زحمات این قشر، به توسعه این حرفه که سرمنشأ خدمات ارزشمندی نظیر ارتقای شفافیت مالی و پاسخگویی به عنوان حقوق شهروندی است، بپردازد.
 • دلار در کف ۳۲ ماهه

  دنیای‌اقتصاد- محمد تقی‌پور: شاخص دلار آمریکا در ادامه روند نزولی خود در روز جمعه کار خود را در ارزش ۷/ ۹۰ واحدی به پایان رساند تا سومین هفته نزولی خود را به ثبت برساند. شاخص دلار طی این سه هفته بیش از ۲ درصد از ارزش خود را از دست داد تا از بالای مرز ۷/ ۹۲ واحدی به زیر مرز ۹۱ واحدی برسد. دلار در حالی در ادامه روند نزولی خود در هفته‌های اخیر به کف ۳۲ ماهه خود رسیده است که در ابتدای سال جاری و در ماه مارس به ارزش ۱۰۲ واحدی نیز رسیده بود اما پس از اوج گیری پاندمی کرونا و اقدامات حمایتی فدرال‌رزرو و کاخ سفید ارزش پول آمریکا در برابر ارزهای معتبر جهان به یکی از پایین‌ترین سطوح خود در سال‌های اخیر رسیده است.
 • نگاهی به نرخ تورم امسال جمهوری‌آذربایجان و ارمنستان

  نرخ تورم جمهوری‌آذربایجان به ۸/ ۲ درصد کاهش پیدا کرد؛ اما نرخ تورم در ارمنستان به ۶/ ۱ درصد افزایش یافته است.
 • هیاهوی محرک بانک مرکزی اروپا در پایان ۲۰۲۰

  لاگارد آماده است تا سال ۲۰۲۰ را در هیاهوی محرک بانک مرکزی اروپا به پایان رساند. به گزارش «ایبِنا» به نقل از بلومبرگ، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا آماده است تا توسعه محرک دیگری را برای اقتصاد فلج شده از همه‌گیری در منطقه پایان دهد.
 • پیگیری مجوز اضطراری واکسن کرونا در هند

  شرکت فایزر به‌دنبال مجوز استفاده اضطراری برای واکسن کرونا در هند است. به گزارش «ایبِنا» به نقل از پرس تراست هند، شرکت فایزر هند پس از دریافت مجوز درمان از طرف انگلیس و بحرین، برای تنظیم مجوز استفاده اضطراری واکسن کووید-۱۹ خود به رگولاتور داروی هند مراجعه کرده است. این خبرگزاری با استناد به یک مقام ناشناس اعلام کرد که این شرکت بدون نیاز به آزمایش های بالینی روی افراد محلی، مجوز واردات واکسن برای فروش و توزیع در هند را دارد. در این گزارش آمده است که فایزر اولین تولیدکننده دارو به‌دنبال مجوز در هند است و درخواست آن را در ۴ دسامبر ارسال کرده است. هفته گذشته، هنگامی که رگولاتور آن اجازه استفاده از آن را در موارد اضطراری داد، انگلیس اولین کشوری بود که واکسن فایزر و بایون‌تک را تایید کرد.
 • رکود اقتصادی ثانویه آمریکا با تشدید شیوع کرونا

  رشد تعداد مبتلایان جدید ویروس کرونا در آمریکا امیدهای وال‌استریت برای ریکاوری سریع را از بین برده است و اقتصاد آمریکا احتمالا در مسیر یک سقوط ثانویه قرار دارد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، اقتصاددان برجسته، استفان روچ، معتقد است رشد تعداد مبتلایان جدید ویروس کرونا در آمریکا امیدهای وال‌استریت برای ریکاوری سریع «وی-شکل» را از بین برده است و اقتصاد آمریکا احتمالا در مسیر یک سقوط ثانویه قرار دارد. استاد ارشد اقتصاد دانشگاه ییل آمریکا در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی گفت: با رشد تعداد مبتلایان جدید ویروس کرونا، اقتصاد آمریکا که هنوز آسیب‌پذیر است احتمالا با دومین دور محدودیت‌های قرنطینه‌ای روبه‌رو خواهد شد.
 • بیش از یک میلیارد نفر در چنگال فقر ناشی از همه‌گیری کرونا

  سازمان ملل هشدار داد که بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ می‌تواند بیش از یک میلیارد نفر را در سراسر جهان به فقر شدید سوق دهد. به گزارش ایبِنا به نقل از راشاتودی، سازمان ملل هشدار داد که ۲۰۷ میلیون نفر دیگر می‌توانند در اثر همه‌گیری طولانی مدت ویروس کرونا به فقر شدید بروند و تعداد کل آنها را تا سال ۲۰۳۰ به بیش از یک میلیارد نفر برساند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر