آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۵۱

 • هزینه- فایده خرید واکسن

  دنیای‌اقتصاد: استاد دانشگاه کمبریج معتقد است سیاست‌گذاران باید تمام راه‌ها را برای خرید واکسن کرونا امتحان و به هر شکلی، این واکسن را تهیه کنند؛ زیرا از یکسو جلوی تلفات انسانی و روانی گرفته می‌شود و از سوی دیگر، هزینه‌های اقتصادی ادامه‌دار شدن‌تعطیلی‌ها به‌واسطه ماندگاری ویروس کرونا به مراتب بیشتر از هزینه خرید واکسن خواهد بود. کامیار محدث احتمال می‌دهد که خرید واکسن از چین و هند برای ایران به‌دلیل روابط اقتصادی و سیاسی راحت‌تر باشد و در نهایت امیدوار است که این واکسن در سال ۲۰۲۱ به ایران برسد.
 • ریسک معامله در بازار سکه

  دنیای‌اقتصاد: در اولین روز هفته، دلار از مرز ۲۶ هزار تومانی دورتر شد و سکه امامی از کانال ۱۲ میلیون تومانی پایین آمد. روز شنبه، معامله‌گران بزرگ سکه تمایلی به خرید نداشتند و با افزایش تدریجی فروش‌ها قیمت به محدوده ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی رسید. این قیمت ۲۰۰ هزار تومان کمتر از روز پنج شنبه بود و موجب شد که انتظارات افزایشی در بازار حداقل کمی کاهش پیدا کنند. بخشی از دلیل افت سکه، کاهش ۲۵۰ تومانی دلار و قرار گرفتن روی عدد ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان بود.
 • اقبال ۳۷ درصدی به بیمه‌های زندگی

  رئیس کل بیمه مرکزی با برشمردن موانع توسعه‌ای از افزایش ۳۷‌درصدی استقبال مردم از بیمه‌نامه‌های زندگی در یازده ماه اخیر به‌عنوان دستاوردی ارزشمند یاد و اظهار کرد: بیمه‌نامه‌های زندگی در کشورهای توسعه‌یافته بین ۴۶ تا‌ ۵۰ درصد از پرتفوی صنعت بیمه را تشکیل می‌دهند و این در حالی است که آمار کشور ما رقم زیر ۱۵‌درصدی را نشان می‌دهد.
 • ۴ تصمیم اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا

  معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری گفت: در جلسه امروز (دیروز) ستاد ملی مقابله با کرونا چهار تصمیم اقتصادی برای واحدهای آسیب‌دیده گرفته شد. محمد نهاوندیان در پایان جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران ازچهار تصمیم اقتصادی جدید در ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد.
 • پایه‌های لرزان ریکاوری اقتصاد آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: پس از آغاز پاندمی کرونا و بیکار شدن میلیون‌ها نفر در ایالات‌متحده، بازار کار بزرگ‌ترین اقتصاد جهان ریکاوری سریعی را آغاز کرد ولی انتشار داده‌های آمار این بازار در روز جمعه نشان داد که سرعت ریکاوری اقتصاد آمریکا در حال کند شدن است. داده‌های منتشر شده ماه نوامبر نشان می‌دهد ۲۴۵ هزار شغل در آمریکا طی این ماه به بازار کار این کشور اضافه شده است؛ مقداری که بسیار کمتر از پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی بود. به‌عنوان مثال کارشناسا‌ن اقتصادی بلومبرگ پیش‌بینی می‌کردند در ماه نوامبر ۴۶۰ هزار شغل جدید به اقتصاد آمریکا افزوده شود.
 • موانع شکست مرز ۲۰ هزار دلاری بیت‌کوین

  حدود یک هفته پیش، قیمت بیت‌کوین اوج تا‌زه‌ای را ثبت کرد. این در حالی است که قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال زیر ۲۰ هزار دلار قرار دارد. برخی تحلیلگران معتقدند که عوامل روانی مانع از شکسته‌شدن مقاومت ۲۰ هزار دلار می‌شود.
 • اقتصاد کانادا در کرونا

  به‌دنبال بازگشایی بخش بزرگی از کسب‌و‌کارها در نتیجه کاهش سرعت شیوع کرونا، نرخ بیکاری کانادا در ماه نوامبر با ۴/ ۰درصد کاهش در مقایسه با ماه قبل به ۵/ ۸درصد رسید. این نرخ بیکاری که کمترین نرخ بیکاری هشت ماه اخیر محسوب می‌شود پس از آن رقم خورد که در این ماه ۶۲ هزار نفر دیگر شاغل شدند که از این تعداد، ۴۷ هزار شغل تمام‌وقت و ۱۵ هزار شغل پاره‌وقت بوده است. این میزان اشتغال‌زایی ۴۲ هزار نفر بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی محسوب می‌شود.
 • شایعات مذاکرات ادغام کردیت سوئیس با یو‌بی‌اس

  رئیس کردیت سوئیس از اظهار نظر درباره شایعات مطرح‌شده پیرامون ادغام این بانک با یو‌بی‌اس، خودداری کرد. به گزارش «ایبنا» به نقل از رویترز، کردیت سوئیس هنگام تعیین پاداش، بیماری همه‌گیر کرونا را در نظر گرفته که احتمالا تاثیر آن منفی است. قطعا این همه‌گیری عاملی است که هنگام تعیین خسارت متغیر مورد‌توجه قرار می‌گیرد.
 • ریکاوری سریع و فراتر از انتظار اقتصاد استرالیا

  عملکرد اقتصاد استرالیا در سه ماه سوم تحت‌تا‌ثیر بسته‌های حمایتی بزرگ دولت بسیار بهتر از انتظارات شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، عملکرد اقتصاد استرالیا در سه ماه سوم تحت‌تا‌ثیر بسته‌های حمایتی بزرگ دولت بسیار بهتر از انتظارات شد. این در حالی است که انتظار می‌رود در سه ماهه جاری با توجه به نزدیک به صفر ماندن تعداد مبتلایان جدید به کرونا، رشد اقتصادی از این هم بهتر شود. داده‌های اداره آمار استرالیا نشان داد اقتصاد این کشور در سه ماهه منتهی به سپتامبر ۳/ ۳ درصد رشد کرده است. این در حالی است که پیش از این اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند اقتصاد این کشور در این سه ماهه با رشد ۶/ ۲ درصدی روبه‌رو خواهد شد. اقتصاد استرالیا در سه ماه دوم ۷ درصد آب رفت تا‌ بدترین رکود تا‌ریخ خود را به ثبت برساند.گذشته از بسته کمک کرونایی بزرگ دولت، عامل مهمی که باعث شد ریکاوری اقتصادی استرالیا فراتر از انتظار باشد میزان خرج‌کرد خانوارهای استرالیایی بود که در این سه ماهه با جهش ۹/ ۷ درصدی روبه‌رو شده بود.
 • کاشف واکسن کرونا به فهرست ثروتمندان جهان پیوست

  بنیان‌گذار شرکت بایون‌تک (BioNTech)، اوگور شاهین پس از تایید استفاده از واکسن کووید-۱۹ که این شرکت آلمانی با شرکت فایزر (Pfizer) تولید کرده است، به فهرست ۵۰۰ ثروتمند جهان پیوست.
 • تداوم کاهش ارزش دلار تا اواسط سال ۲۰۲۱

  براساس پیش‌بینی کارشناسان، به احتمال زیاد حداقل تا ۶ ماه آینده شاهد تداوم روند کاهشی ارزش دلار در بازار جهانی خواهیم بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر