آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۲۷

 • رشدخریدهای اینترنتی در عصر کرونا

  دنیای اقتصاد: آمارهای رسمی بانک مرکزی از تراکنش‌های شاپرک نشان می‌دهد در مهرماه سال‌جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته خرید‌های اینترنتی از نظر مبلغ ۸۰ درصد و از نظر تعداد ۱۲ درصد رشد داشته است. از سوی دیگر آمارها نشان می‌دهد در مدت شش ماه نخست سال‌جاری اسکناس و مسکوک در دست مردم با کاهش ۲ درصدی همراه بوده است. بنابراین به‌نظر می‌رسد مانند بسیاری از کشورهای دنیا در شرایط پاندمی کرونا استفاده از اسکناس کاغذی در خریدها کاهش و خریدهای اینترنتی با استقبال بیشتری مواجه شده است.
 • ریزش سریالی همه بازارها

  دنیای اقتصاد: روز شنبه دلار ۲ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و سکه بیش از یک میلیون تومان افت کرد. ریزش شدید سکه در ۲ روز اخیر موجب شد که حباب آن به حدود ۴۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کند. همزمان با افت دلار و سکه، فعالان بازار سهام نیز شاهد افت بیش از ۲ درصد نماگر اصلی این بازار بودند. به این ترتیب بورس تهران که بیش از یک سال است همسو با انتظارات تورمی حرکت می‌کند، این بار نیز با تعدیل شرایط، با افزایش هیجان معامله‌گران در سمت فروش سهام مواجه شد.
 • صدور آرای سیاسی علیه بانک‌های ایرانی در بحرین

  مدیر اداره بررسی‌های حقوقی بانک مرکزی گفت: تا‌کنون هیچ ابلاغ قانونی از بحرین برای بانک‌های ایرانی انجام نشده و اگر رأی یا آرایی به محکومیت صادر شده باشد، به معنی فرمایشی و سیاسی بودن رأی یا آرای مورد اشاره بوده و از منظر حقوقی، فاقد اعتبار و وجاهت قضایی است.
 • خرید الحاقیه افزایشی بیمه بدنه

  با توجه به افزایش قیمت خودرو در ماه‌های اخیر، دارندگان بیمه بدنه برای دریافت خسارت کامل و عدم اعمال ماده‌۱۰ باید نسبت به ترمیم سرمایه بیمه‌نامه بدنه خود اقدام کنند. به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، عباس خسروجردی مدیرکل نظارت فنی بر بیمه‌های غیر‌زندگی با اعلام این مطلب گفت: در شرایط عمومی بیمه بدنه اتومبیل در ایران هنگامی که قیمت خودرو در زمان حادثه بیشتر از مبلغ بیمه‌شده مندرج در بیمه‌نامه باشد، شرکت بیمه خسارت را با اعمال قاعده نسبی سرمایه محاسبه می‌کند؛ به این معنا که بخشی از خسارت را حتی اگر جزئی هم باشد پرداخت نمی‌کند و به عهده بیمه‌گذار است. وی افزود: بیمه‌گذاران باید با توجه به نوسان قیمت به‌خصوص در ماه‌های اخیر نسبت به ترمیم سرمایه بیمه‌نامه خود اقدام کنند. همچنین توصیه می‌شود، بیمه‌گذاران پوشش اضافی نوسان قیمت در سه لایه ۲۵،۵۰ و ۱۰۰درصد را با یک حق‌بیمه اضافی که درصدی از حق‌بیمه است، خریداری کنند که اگر مبلغ خودرو افزایش پیدا کرد خسارت را کامل دریافت کنند. خسروجردی در پایان خاطرنشان کرد: شرکت‌های بیمه برای صدور الحاقیه افزایش قیمت خودرو براساس رویه فنی شرکت خود عمل می‌کنند.
 • کاهش ۴ درصدی تورم بخش خدمات

  تورم قیمت هتل و رستوران در تابستان ۹۹ نسبت به بهار۹۹ از ۹/ ۴۱ درصد به ۹/ ۳۷درصد رسید و ۴ درصد کاهش یافت. کمترین تورم فصلی به ترتیب مربوط به بخش‌های «آموزش» (۷/ ۵) و «واسطه‌گری‌های مالی» (۹/ ۸ درصد) است.
 • دستیابی بیمه کوثر به رتبه اول تحقق بالاترین سود سرمایه‌گذاری‌ها

  گروه شرکت‌ها: مدیر اقتصادی و سرمایه‌گذاری بیمه کوثر اعلام کرد: این شرکت در ۶ ‌ماهه اول سال ۹۹، رتبه اول تحقق بالاترین سود سرمایه‌گذاری را در میان شرکت‌های بیمه کسب کرد.
 • تسهیلات موسسه ملل برای کمک به زوج‌های جوان

  گروه شرکت‌ها: موسسه اعتباری ملل با پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در مهرماه ۲۹۱ نفر را به خانه بخت فرستاد. به گزارش روابط‌عمومی موسسه اعتباری ملل، این موسسه به‌منظور حمایت از زوج‌های جوان نسبت به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج اقدام می‌کند که در این راستا تعداد ۲۹۱ نفر را به خانه بخت فرستاد. موسسه اعتباری ملل به هریک از زوجین مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال پرداخت می‌کند. متقاضیان می‌توانند پس از ثبت‌نام در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و انتخاب یکی از شعب موسسه اعتباری ملل از این تسهیلات بهره‌مند شوند.
 • تغییر گروه‌بندی مشاغل از لحاظ مالیاتی

  رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی ازاصلاح گروه‌بندی مشاغل خبر داد و اعلام کرد: درآمد قطعی یا فروش کالا و خدمات بیش از ۵/ ۵ میلیارد تومان در گروه اول مؤدیان مالیاتی قرار می‌گیرند. به گزارش خبرگزاری فارس، امیدعلی پارسا رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی از اصلاح گرو‌ه‌های صاحبان مشاغل طبق ماده ۱۵ قانون مالیات‌های مستقیم خبر داد.
 • مشاوره ازدواج برای کارگران جوان

  معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: طی تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت کار انجام دادیم مقرر شد تا تمام کارگران به‌ویژه کارگران جوانی که قصد ازدواج دارند تحت پوشش خدمات مراکز مشاوره تخصصی ازدواج قرار گیرند. به گزارش «ایلنا» محمدمهدی تندگویان در نشست وزیر ورزش و جوانان با اعضای کمیته علمی مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده گفت: طی تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت کار انجام دادیم، مقرر شد تمام کارگران به‌ویژه کارگران جوانی که قصد ازدواج دارند تحت پوشش خدمات مراکز مشاوره تخصصی ازدواج قرار گیرند؛ چراکه یکی از اقشار تحت فشار روانی در شرایط پاندمی کووید-۱۹ کارگران و فعالان کارخانه‌ها، تولیدی‌ها و... هستند.
 • چالش اقتصادی رئیس‌جمهور آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: ریکاوری اقتصاد آمریکا، بزرگ‌ترین چالش پیش روی رئیس‌جمهور آینده آمریکاست. علاوه‌بر این آمارها نشان می‌دهد که نرخ بیکاری نیز با تهدید روبه‌رو شده است. در ماه اکتبر کمترین میزان شغل در پنج ماه گذشته به‌وجود آمده است.
 • قیمت بیت‌کوین به بیشترین میزان در ۳ سال گذشته رسید

  قیمت بیت‌کوین با ادامه سیر صعودی خود از آستانه ۱۵ هزار دلار عبور کرد. این ارز دیجیتال پیشتاز در حالی به رکوردشکنی‌های پیاپی خود ادامه می‌دهد که تا همین چند ماه پیش در محدوده ۵ هزار دلار دادوستد می‌شد. در روزهایی که جهان دست به گریبان بحران کرونا، بلاتکلیفی‌های اقتصادی و کشمکش‌های سیاسی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است، جهش بهای بیت‌کوین، تحلیلگران را به تعجب واداشته است.
 • اعتماد کاربران به درگاه‌های پرداخت الکترونیک سامان

  گروه شرکت‌ها: مقاله علمی یکی از شرکای تجاری شرکت پرداخت الکترونیک سامان به کنفرانس بین‌المللی Design ۲۰۲۰ و همچنین مجله علمی-پژوهشی و معتبر کمبریج‌پرس راه یافت.
 • اولین پیام رئیس‌کل پس از ریزش دلار

  رئیس‌کل بانک مرکزی اظهار کرد: تلاش می‌شود با القای رقم‌هایی از نرخ ارز در بازار و منتسب کردن آن نرخ‌ها به بانک مرکزی زمینه‌ساز سطح خاصی از نرخ ارز در بازار بشوند.
 • آمادگی اروپا برای وضع تعرفه بر کالای آمریکایی

  یک دیپلمات از اتحادیه اروپا خبر داد این اتحادیه اروپا آماده می‌شود در هفته پیش رو برای ۴ میلیارد دلار از واردات آمریکا تعرفه وضع کند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک دیپلمات از اتحادیه اروپا خبر داد این اتحادیه اروپا آماده می‌شود در هفته پیش رو برای ۴ میلیارد دلار از واردات آمریکا تعرفه وضع کند. این تعرفه‌ها به تلافی سوبسیدهایی که دولت آمریکا به بوئینگ پرداخت کرده وضع می‌شوند. اکثریت دولت‌های اروپایی از طرح وضع تعرفه بر واردات آمریکا در اجلاس روز دوشنبه وزیران تجاری این اتحادیه حمایت کرده‌اند. این جدیدترین پرده از اختلافات تجاری ۱۶ ساله اروپا و آمریکا است که چهار رئیس‌جمهور را به خود دیده است. با اینکه نماینده تجاری آمریکا رابرت لایت هایزر در مورد واکنش آمریکا به تعرفه‌های اروپا هشدار داد و ترامپ اروپا را به پاسخی سخت‌تر تهدید کرد، با این حال بروگسل وضع این تعرفه‌ها را که با تایید و مجوز سازمان تجارت جهانی خواهند بود، حق خود می‌داند. این دیپلمات اروپایی گفت: انتظار دارم تا سه‌شنبه یا چهارشنبه این تعرفه‌ها وضع شده باشند.
 • تسهیلات ۳۷۰ میلیون دلاری برای حمایت از افغانستا‌ن

  صندوق بین‌المللی پول توافق‌نامه تسهیلات اعتباری تمدید شده ۳۷۰ میلیون دلاری برای حمایت از جمهوری اسلامی افغانستا‌ن را تصویب می‌کند. به گزارش «ایبِنا» به نقل از صندوق بین‌‌المللی پول، توافق‌نامه ۴۲ ماهه تسهیلات اعتباری گسترده با هدف حمایت از بهبود افغانستا‌ن از بیماری همه‌گیر کووید-۱۹، اصلاحات اقتصادی را محکم کرده و تا‌مین مالی اهدا‌کنندگان را تسهیل می‌کند. این برنامه اصلاحات اقتصادی توسط تسهیلات اعتباری گسترده پشتیبانی شده و بر حفظ ثبات مالی کلان، رسیدگی به شکنندگی‌هایی که مانع رشد پایدار و کاهش فقر و پیشبرد خوداتکایی می‌شود، تمرکز یافته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر