آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۰۹

 • بی‌رونقی بازار اوراق

  دنیای‌اقتصاد: مجموع اوراق فروخته شده در سه هفته متوالی در مهرماه نشان می‌دهد تنها ۷/ ۱‌هزارمیلیارد تومان از فروش اوراق دولتی نصیب دولت شده است. این در حالی است که دولت برای پوشش کسری بودجه خود نیاز داشت حداقل ۲۰ هزار میلیارد تومان در این سه هفته فروش داشته باشد. شواهد نشان می‌دهد بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری تمایلی برای خرید اوراق نشان نمی‌دهند. به‌نظر می‌رسد عدم‌جذابیت سود این اوراق در کنار نوسانات بازارهای موازی بر کاهش تقاضای اوراق بدون‌ریسک دولتی موثر بوده است. در‌۲۰ هفته ۵/ ۷۱‌هزار میلیارد تومان اوراق دولتی به فروش رسیده است.
 • خطای سیاستی در تثبیت نرخ بهره

  دنیای‌اقتصاد: در‌حالی‌که بسیاری از مقامات فدرال رزرو درباره تعلل در تصویب و اجرای بسته حمایتی جدید هشدار داده‌اند، اریک روزنگرن، رئیس بانک فدرال رزرو بوستون هشدار داده است سیاست پایین نگه داشتن نرخ بهره برای بازه زمانی طولانی مدت می‌تواند سبب تعمیق رکود کنونی در اقتصاد شود. روزنگرن با اشاره به اینکه در محیطی اقتصادی با نرخ بهره پایین، ریسک‌پذیری در بازارهای مختلف به‌ویژه در بازار مسکن و مستغلات افزایش پیدا می‌کند از افزایش سطح بدهی‌ها و تجمیع دارایی‌های پرریسک توسط کسب‌وکارها ابراز نگرانی کرد.
 • اصلاح آیین‌نامه ثبت اطلاعات پرداخت حقوق کارمندان دولت

  آیین‌نامه اجرایی بند (الف) تبصره (۲۱) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور با موضوع ثبت اطلاعات و پرداخت‌های کارکنان در سامانه کارمند ایران و حقوق و مزایا اصلاح شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، هیات وزیران در جلسه ۱۶/ ۷/ ۱۳۹۹ به پیشنهاد شماره ۷۶۱۱۱/ ۴۳۷۶۴ مورخ ۶/ ۷/ ۱۳۹۹ معاونت حقوقی رئیس‌جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد؛ در مواد (۴) و (۵) آیین‌نامه اجرایی بند (الف) تبصره (۲۱) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، موضوع تصویب‌نامه شماره ۶۲۴۴۶/ ت۵۷۸۲۳هـ مورخ ۴/ ۶/ ۱۳۹۹، عبارت «با رعایت ترتیبات مقرر در ماده (۳۰) قانون برنامه و بودجه کشور -مصوب ۱۳۵۱-» بعد از عبارت «سازمان برنامه و بودجه کشور» اضافه می‌شود.
 • افزایش ۷۷ درصدی حقوق بازنشستگان

  دولت تدبیر و امید به وعده خود وفا کرد و در کمتر از ۶ ماه احکام جدید بازنشستگان برای همسان‌سازی حقوق با میانگین ۷۷ درصد افزایش، صادر شد. به گزارش «ایرنا» سال‌هاست که موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در حد وعده باقی‌مانده بود و مسوولان جرات ورود به آن را نداشتند، اما در فروردین ماه امسال با دستور رئیس‌جمهوری موضوع همسان‌سازی در دستور کار قرار گرفت.
 • درخواست لغو عوارض بر کالاهای اروپایی اتحادیه اروپا از آمریکا

  کمیسر جدید تجاری اتحادیه اروپا گفت بهبود روابط بین قاره‌ای اولویت برتر اتحادیه اروپا خواهد بود و آمریکا باید عوارض مربوط به ایرباس را به عنوان اقدامی جهت ایجاد اطمینان لغو کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، کمیسر جدید تجارت اتحادیه اروپا از آمریکا خواست عوارض بر بیش از ۷ میلیارد دلار از کالاهای اروپایی را لغو کند و گرنه با عوارض اضافی بر صادرات به اروپا مواجه خواهد شد.
 • کاهش دامنه نوسان در بازار دلا‌ر

  دنیای اقتصاد: روز سه‌شنبه زمانی برای کوتاه شدن بازه نوسان دلار بود. اسکناس آمریکایی در این روز در دامنه‌ای ۲۰۰ تومانی تغییرات محدودی را به ثبت رساند؛ حال آنکه روز دوشنبه دامنه نوسان بازار بیش از هزار تومان بود. بازگشت آرامش به بازار در کانال ۳۱ هزار تومان، تا حد زیادی ناشی از نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی بود که قیمت فروش دلار خود را به بازار آزاد نزدیک کردند. این امر موجب شد انگیزه بازیگران رسمی برای عرضه ارز بیشتر شود. همچنین دیروز بازارساز اقدام به عرضه ۷۸ میلیون دلار کرد که چندان مورد استقبال متقاضیان قرار نگرفت.
 • کاهش نرخ بیکاری جوانان ترکیه

  نرخ بیکاری جوانان در ترکیه با وجود کاهش نسبی، بالای ۲۵ درصد ماند. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام کرد ‌ نرخ بیکاری این کشور در ۱۲ماه منتهی به ژوییه به ۹/ ۱۳ درصد رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵/ ۰ درصد کمتر شده است. این نرخ بیکاری، کمترین نرخ بیکاری ثبت شده ترکیه در سه ماه اخیر محسوب می‌شود.
 • اختلاف صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی درباره کرونا

  رئیس صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد جامعه جهانی باید اقدامات بیشتری را برای مقابله با تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا انجام دهد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، اعلام کرد جامعه جهانی باید اقدامات بیشتری را برای مقابله با تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا انجام دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر