آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۰۸

 • دیپلماسی ارزی در بغداد

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه روسای بانک‌های مرکزی ایران و عراق به‌منظور بررسی چارچوب همکاری دوجانبه در حوزه بانکی و راه‌های حل‌و‌فصل مساله مربوط به مطالبات مالی طرف ایرانی در محدوده چارچوب‌های ویژه آن، با یکدیگر دیدار کردند. همتی در این باره بیان کرد که توافقات خوبی برای آزاد کردن منابع مالی بانک مرکزی و استفاده از آن برای تامین واردات کالاهای اساسی شکل گرفته، منابعی که به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی چشمگیر هستند. مقامات عراقی بر حل‌و‌فصل مسائل بانکی میان دو کشور تاکید دارند و به زودی با سازوکارهای اتخاذ شده این مشکلات مرتفع خواهد شد.
 • نوسانات متناقض در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته بازار ارز نوسانات متناقضی را تجربه کرد؛ در ابتدای روز دلار با کاهش شدیدی مواجه شد ولی زمان کوتاهی کافی بود که بازار به سوی نرخ‌های بالاتر حرکت کند. روز دوشنبه، دلار معاملات خود را در محدوده ۳۰ هزار و ۶۰۰ تومانی آغاز کرد که ۶۰۰ تومان نسبت به قیمت بسته شده روز یکشنبه کمتر بود. به گفته فعالان شروع نزولی بازار ناشی از خبری بود که توسط بانک مرکزی منتشر شده بود.
 • آثار اقتصادی احکام دادگاه‌ها در موضوعات بانکی

  احمدرضا اسعدی نژاد
  در چند ماه اخیر در موضوعات بانکی سه رای وحدت رویه قضایی از هیات عمومی دیوان عالی کشور صادر شده که همگی در حکم قانون و برای دادگاه‌‌ها لازم‌الاتباع است.
 • کاهش غافلگیرکننده ذخایر ارزی چین

  برخلاف انتظارها، ذخایر ارزی چین در ماه سپتامبر کاهش پیدا کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از بلومبرگ، با وجود آنکه پس از مدت‌ها تعطیلی مجددا فعالیت‌های تجاری و بازرگانی چین آغاز شده است اما میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه سپتامبر مجددا روند نزولی به خود گرفت. بانک مرکزی چین در هفته‌های اخیر دست به تزریق گسترده نقدینگی به بازار زده است.آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام کرده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۲۳ میلیارددلار کاهش نسبت به ماه قبل به ۱۴۳/ ۳ تریلیون دلار رسیده است.
 • درخواست بانک انگلیس برای مقابله با نرخ سود صفر و منفی

  بانک انگلیس دریافت اطلاعات مشخصی برای بررسی آمادگی فعلی بانک‌ها برای مقابله با نرخ بانکی صفر و منفی درخواست کرد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، روز دوشنبه بانک انگلیس با پیگیری اعلامیه ماه گذشته خود مبنی بر بررسی نحوه گرفتن نرخ‌های زیر صفر در صورت لزوم، اطلاعاتی از بانک‌ها در مورد آمادگی آنها برای احتمال بهره صفر یا منفی درخواست کرد. معاون بانک انگلیس سام وودز در نامه‌ای به بانک‌ها گفت: به‌عنوان بخشی از این کار، ما اطلاعات مشخصی را در مورد آمادگی فعلی شرکت شما برای مقابله با نرخ بانکی صفر، نرخ منفی بانک یا یک سیستم طبقه‌بندی شده بازپرداخت ذخایر و مراحلی که برای آماده‌سازی برای اجرای آنها باید طی کنید، درخواست می‌کنیم.
 • صعود سهام جهانی به قله ۵ هفته‌ای

  دنیای‌اقتصاد: بازارهای سهام جهانی به انتشار داده‌های مربوط به تعطیلات هفته طلایی چین که حکایت از ریکاوری قدرتمند دومین اقتصاد بزرگ دنیا داشت واکنش نشان دادند و مجموعا شاخص این بازارها به سقف ۵ هفته‌ای خود رسید. این داده‌ها نشان می‌داد که تعداد مسافرت‌های مردم چین و همچنین هزینه‌های آنها طی تعطیلات هفته طلایی توانسته است به نزدیکی سطح خود در دوره مشابه در سال ۲۰۱۹ برسد.
 • نظر استراتژیست‌ اقتصادی گلدمن ساکس

  توصیه استراتژیست‌های گلدمن ساکس با وجود شانس بُرد بایدن و پیشرفت در دستیابی به واکسن کرونا، فروش دلار است. به گزارش ایبِنا به نقل از بلومبرگ، گروه گلدمن ساکس می‌گوید: دلار ممکن است در پایین‌ترین سطح سال ۲۰۱۸ میلادی با افزایش احتمال پیروزی جو بایدن در انتخابات ایالات متحده و پیشرفت در زمینه واکسن ویروس کرونا، سقوط کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر