• تورم منفی میوه و صیفی

  دنیای‌اقتصاد: اولین گزارش رسمی از تغییر قیمت ۵۳ خوراکی در سال ۱۴۰۰ منتشر شد. مهم‌ترین موضوعی که می‌توان در این آمارها به آن اشاره کرد این است که قیمت اغلب میوه‌ها و صیفی‌ها در فروردین‌ماه نزولی شد. این در حالی است که در اسفند سال ۹۹ میوه‌ها و صیفی‌ها رشد قیمت بالایی را ثبت کردند. به‌نظر می‌رسد عرضه محصولات کشاورزی در سال‌جاری شدت گرفته و این موضوع باعث افت دسته‌جمعی این گروه از کالاها شده است؛ روندی که در فروردین سال ۹۹ مشاهده نمی‌شد.
 • موج ریزشی در بازار ارز

  دنیای‌اقتصاد: در اولین روز هفته، موج جدیدی از فروشندگان وارد بازار ارز شدند. نتیجه این اتفاق، نزول قیمت دلار تا نزدیک مرز ۲۳هزار تومانی بود. یکی از نشانه‌هایی که در ابتدای هفته توجه معامله‌گران بازار آزاد را جلب کرد، افت قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی بود. روز شنبه، صرافی‌های بانکی نرخ فروش دلار خود را به کانال ۲۲هزار تومانی بردند؛ امری که نشان می‌داد، بازارساز به‌دنبال افت بیشتر قیمت‌هاست. به باور فعالان، اگر خبر غیرمنتظره‌ای به بازار مخابره نشود، اسکناس آمریکایی در معاملات خیابان فردوسی نیز به کانال ۲۲هزار تومانی خواهد رفت.
 • ماه تغییر جهت بازارها

  دنیای‌اقتصاد: در حالی بازارهای جهانی چهارمین ماه از سال ۲۰۲۱ میلادی را پشت سر گذاشتند که ماه آوریل را می‌توان ماه تغییر جهت بازارها نامید؛ در حالی که در سه ماه اول سال‌جاری طلا وارد روند نزولی شده و حتی یکی از بدترین فصول خود را سپری کرده بود در ماه آوریل مجددا به مدار صعودی بازگشت و ارزش دلار آمریکا و نرخ سود اوراق بلند‌مدت این کشور دقیقا تجربه‌ای برعکس طلا داشتند. طلا که سال‌جاری را در محدوده مرز ۱۹۰۰ دلاری آغاز کرده بود و تحت‌تاثیر توفان دلار و نرخ سود اوراق سه ماه متوالی عملکردی منفی را به ثبت رسانده بود، ماه گذشته را در کف کانال ۱۷۰۰ دلاری آغاز کرد. اما با فروکش تب رقبای طلا در بازار جهانی، طلا توانست در ماه آوریل با صعود ۶/ ۲ درصدی به بالای این کانال برسد. با اینکه طلا در ماه گذشته بارها به سمت عبور از مرز ۱۸۰۰ دلاری یورش برده بود اما هرگز نتوانست در ماه آوریل از این مرز عبور کند تا امید سرمایه‌گذاران فلز زرد به فضای تورمی در ماه می باشد.
 • تامین سلامت نیروی کار در جهت بهبود اقتصاد کشور است

  معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سلامت نیروی کار دغدغه‌ مشترک وزارتخانه و تشکل‌های صنفی و کارگری است. حاتم شاکرمی افزود: به‌عنوان یک اولویت و با استفاده از تمام ظرفیت‌های در اختیار مانند قانون و مقررات، منابع انسانی تشکل‌های صنفی و مردم‌نهاد، سلامت نیروی کار را پیگیری می‌کنیم تا با تامین سلامت نیروی کار به بهره‌وری و اقتصاد کشور کمک کنیم.
 • بانک‌ها تا۲۰ اردیبهشت گواهی عدم پرداخت چک صادر نکنند

  معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری گفت: بانک‌ها و موسسات اعتباری از یکم تا بیستم اردیبهشت‌ماه از صدور گواهی عدم‌پرداخت چک اجتناب کنند. به گزارش «ایرنا» محمد نهاوندیان پس از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار کرد: ستاد ملی کرونا به این تصمیم رسید که برای دوره زمانی یکم تا ۲۰ اردیبهشت‌ماه تنفسی برای مبادلات با چک داده شود و بانک‌ها و موسسات اعتباری از صدور گواهی عدم پرداخت چک اجتناب کنند.او افزود: محاکم و ضابطین قضایی نیز از صدور اجراییه و اجرای آنها خودداری کنند تا در این فرصت، کمک کنیم شرایط غیرعادی اقتصادی به شرایط عادی بازگردد.
 • تشدید بحران اقتصادی در اروپا

  رکود اقتصادی در منطقه یورو و اتحادیه اروپا تشدید شد. به نقل از سایت پژوهشکده پولی و بانکی بانک‌مرکزی ایران، مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش اولیه خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در نخستین فصل سال ۲۰۲۱ را منتشر کرده است.
 • افزایش انضباط در بازار بین بانکی

  سیاست‌های بانک مرکزی در الزام بانک‌ها به نگهداری بخشی از دارایی‌های خود به شکل اوراق بدهی دولت و افزایش تدریجی اوراق دولتی در ترازنامه بانک‌ها باعث تقویت انضباط در رابطه شبکه بانکی با بانک مرکزی شد.به گزارش «ایبِنا» یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در خصوص عملیات بازار باز مطرح می‌شود، این است که جزئیات این عملیات در سال گذشته چگونه بوده است؟ در سال ۱۳۹۹ بانک مرکزی دالان نرخ سود را با معرفی سپرده‌گذاری قاعده‌مند و اعتبارگیری قاعده‌مند راه‌اندازی کرد.
 • بانک اسلامی قطر برنده ۴ جایزه معتبر بانکی در سال ۲۰۲۱

  بانک اسلامی قطر توانسته چهار جایزه معتبر بانکی«برترین بانک مشارکتی اسلامی در جهان»، «برترین بانک اسلامی در خاورمیانه»، «برترین بانک اسلامی در قطر» و همچنین «برترین بانک اسلامی در سودان» را دریافت کند.
 • استخدام متخصصان برای توسعه ارز دیجیتال ملی

  بانک مرکزی انگلستان اعلام کرده است در هفت موقعیت شغلی مربوط به ارزهای دیجیتال، افراد متخصص استخدام می‌کند. از جمله این موقعیت‌ها می‌توان به مدیران ارشد این حوزه و مهندسان بلاک‌چین اشاره کرد.
 • اتفاق جدید برای اتریوم در انگلیس

  بیش از ۱۰هزار تا‌کسی در انگلیس با همکاری دو پلت‌فرم راهکارهای پرداخت، قادر به دریافت ارزهای دیجیتال خواهند بود. این روش پرداخت با بلاک‌چین اتریوم آغاز می‌شود و سپس به دیگر بلاک‌چین‌های قرارداد هوشمند گسترش خواهد یافت. به گزارش ارز دیجیتال، شرکت پرداخت موبایلی اچ‌آی‌پی‌اس (HIPS) و پرداخت تا‌کسی پیمنت هاوس (The Payment House) در اطلاعیه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، اعلام کردند که شراکتی را برای فراهم کردن امکان پذیرش ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم برای تا‌کسی‌های انگلیس و کشورهای حوزه اسکاندیناوی آغاز کرده‌اند.
 • شاکله اصلی تورم فروردین

  دنیای‌اقتصاد: بررسی گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که از بین ۱۲ گروه عمده هزینه‌ای خانوار، ۴ گروه «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها»، «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها»، «بهداشت و درمان» و «حمل و نقل» به ترتیب دارای بیشترین وزن در سبد خانوار است به نحوی که بیش از ۷۶ درصد از ضریب اهمیت سبد کالاها و خدمات مورد نیاز خانوارهای کشور و نیز مناطق شهری و روستایی را به خود اختصاص می‌دهند.
 • سیگنال نزولی به سکه و دلار

  دنیای‌اقتصاد: پیش‌بینی تحلیلگران فنی درست از آب درآمد. این گروه عنوان کرده بودند در صورتی که دلار زیر محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان تثبیت شود، راه کاهشی را به تدریج طی خواهد کرد. روز پنج‌شنبه دلار در ادامه روند کاهشی ۱۹۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. بازیگران فنی اعتقاد دارند رفتن دلار به زیر محدوده حساس ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومانی می‌تواند زمینه‌ساز نزول این ارز تا ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان شود.
 • هت‌تریک آمریکا در رشد اقتصادی مثبت

  دنیای‌اقتصاد: به‌رغم بهبود اوضاع اقتصاد آمریکا، افزایش تعداد شغل‌های احیا شده، کاهش نرخ تورم و همچنین رشد اقتصادی مناسب در ماه‌های گذشته، اما مقامات فدرال‌رزرو همچنان سیاست‌های پولی انبساطی و حمایتی خود را در جلسه هفته گذشته دست نخورده نگه‌داشتند. در حالی بیانیه انبساطی فدرال‌رزرو در آخرین ساعات روز چهارشنبه منتشر شد که روز بعد از آن انتشار گزارش وزارت بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد، تولید ناخالص داخلی این کشور در فصل اول سال‌جاری ۴/ ۶ درصد افزایش پیدا کرده است.
 • آموزش؛ حلقه مفقوده تحقق اهداف قانون جدید چک

  علی بهادری جهرمی عضو هیات‌علمی گروه حقوق دانشگاه تربیت مدرس
  حتی بهترین قانون‌ها هم ممکن است در اجرا با بن بست مواجه شوند؛ اگر «فرهنگ» و «زمینه»های متناظر با اجرای آن قانون به درستی فراهم نشده باشد. این قاعده کلی اختصاص به قانونی خاص یا زمان و مکانی مشخصی ندارد و با کمی مسامحه در همه ادوار قانون‌گذاری می‌توان مصادیقی برای آن برشمرد: قوانینی که پس از ساعت‌ها کار کارشناسی تصویب شده‌اند و به لحاظ حقوقی هم از اتقان لازم برخوردار بوده‌اند؛ اما به دلیل آماده نبودن مخاطب قانون یا فراهم نبودن زمینه‌های اجرای قانون، در عمل منسوخ شده‌اند و از آنها به‌عنوان «قانون متروک» یاد می‌شود. این تالی فاسد از هم اکنون راجع به «قانون اصلاح قانون صدور چک» هم قابل پیش‌بینی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر