آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۹۹۳

 • نماگر ارز در بازار میوه

  دنیای‌اقتصاد: برخی از مردم برای ارزیابی نوسانات دلار احتیاجی به رفتن به صرافی‌ها یا چک کردن قیمت ارز در گوشی‌های خود ندارند. وقتی که وارد بازار میوه می‌شوند و قیمت یک کیلو موز را در تابلوی میوه‌فروشی‌ها نگاه می‌کنند، احتمال می‌دهند که نرخ دلار در بازار آزاد نیز به چه میزان تغییر کرده و سطح حدودی آن چقدر است. در نتیجه این ادعا وجود دارد که یک کیلو موز به‌عنوان یک معیار (Benchmark) در ذهن مردم نقش بسته است؛ اما این موضوع تا چه حد قابل اتکا است و آیا آمارها نیز این موضوع را تایید می‌کنند؟‌ بررسی‌ها حاکی از آن است که در طول ۴۰ ماه اخیر، قیمت دلار و هر کیلو موز ضریب همبستگی بالای ۹۰ درصد را ثبت کرده‌اند و هر افت و خیزی در دلار به سرعت در این میوه پرطرفدار نیز منعکس می‌شود. دلیل این همبستگی بالا، سطح قابل توجه واردات موز بوده که قیمت هر کیلو از آن را به یک دلاردر بازار آزاد میخکوب کرده و موز را به‌عنوان معیاری برای سنجش قیمت دلار معرفی کرده است.
 • چهار ضلعی صعود دلار در بازار ارز

  دنیای‌اقتصاد: در پنجمین روز هفته، دلار برای ساعاتی کانال ۲۸ هزار تومانی را رویت کرد، ولی در اواخر روز کمی احتیاط در خرید و فروش ارز بیشتر شد؛ همین مساله موجب شد که قیمت به انتهای کانال ۲۷ هزار تومانی بازگردد. ساعت ۴ بعدازظهر روز چهارشنبه، دلار در بازار آزاد با قیمت ۲۷ هزار و ۹۹۵ تومان به فروش می‌رفت که ۵۰۰ تومان بیشتر از روز سه‌شنبه بود.
 • کاهش میل خرید اوراق دولتی

  دنیای اقتصاد: گزارش بانک مرکزی از آخرین حراج اوراق دولتی در اول مهرماه سال جاری نشان می‌دهد که در هفته جاری، کمترین فروش اوراق رخ داده است. در هفته هفدهم، بانک‌ها حدود ۵۴۰ میلیارد تومان اوراق را خریداری کردند و دولت توانست ۱۷۰ میلیارد تومان نیز از طریق فروش اوراق دولتی در بورس کسب‌درآمد کند. نرخ اوراق سه ساله نیز در این هفته مانند هفته‌های پیش ۲۱ درصد رقم خورده است.
 • سیر مشمولیت و معافیت مکمل‌های دارویی از مالیات ارزش افزوده

  علی ط. ساکی دبیرکل انجمن مدیران مالی حرفه‌ای ایران
  قانونی که از زمان تصویب (۱۷/ ۲/ ۱۳۸۷) تا اجرایش (۱/ ۷/ ۱۳۸۷) کمتر از پنج ماه طول بکشد، نتیجه‌اش کوهی از بخشنامه برای تشریح می‌شود. قانون مالیات ارزش افزوده‌، ۵۳ ماده دارد که بر اساس قطع خشتی تقریبا ۲۲ صفحه است، اما فقط در مورد مساله‌ معافیت مکمل‌های دارویی بالغ بر ۱۰ بخشنامه وجود دارد و این یعنی در متن قانون ابهام وجود دارد.
 • دستمزد شاغلان پاره‌وقت معیار کسر حق بیمه قرار می‌گیرد

  مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی جزئیات بخشنامه تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه به صورت کسر از ماه را تشریح کرد. به گزارش «ایلنا» تکمیل سوابق بیمه‌ای، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌‌های بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی است.
 • صف‌آرایی نیروهای متضاد در بازار اونس

  دنیای‌اقتصاد: طلا پس از رالی ماه‌های گذشته و صعود پر سرعت خود به مرزهای جدید قیمتی، چند هفته‌ای است که دچار نوسانات زیادی شده و در روزهای گذشته در کنار نوسانات شدید قیمتی با کاهش قیمت مواجه شده است. طلا در معاملات روز چهارشنبه نیز به حرکت نزولی خود ادامه داد تا نهایتا قیمت این فلز ارزشمند به زیر مرز ۱۹۰۰ دلاری بازگردد. طلا در روز گذشته تا ساعت ۲۱ به وقت تهران به ۱۸۶۶ دلاری رسید؛ این در حالی است که دلار آمریکا دقیقا مسیری خلاف جهت با اونس جهانی در حرکت است. در حالی که در هفته‌های پیشین شاخص دلار آمریکا تا مرز ۹۲ واحدی پایین آمده بود، روز گذشته پس از حدود ۲ ماه مجددا ارزش پول ملی آمریکا توانست در برابر سبدی از ارزهای معتبر جهانی به بالای مرز ۹۴ واحدی بازگردد. اما دلایل اصلی نوسانات شدید طلا در روزهای گذشته چیست؟
 • بدهی آمریکا اوج می‌گیرد

  دفتر بودجه کنگره آمریکا در گزارش جدید خود پیش‌بینی کرد بدهی فدرال آمریکا به علت پاسخ مالی عظیم به پاندمی کرونا تا سال ۲۰۵۰ به دو برابر اقتصاد این کشور برسد. به گزارش خبرگزاری مهر، در این گزارش آمده است: حتی پس از کمرنگ شدن تاثیرات پاندمی کرونا انتظار می‌رود نرخ کسری بودجه دولت در چند دهه پیش رو با توجه به معیارهای تاریخی بسیار زیاد باقی بماند.
 • یوروی دیجیتال جایگزینی برای ارزهای غیرمتمرکز

  کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، طی یک سخنرانی گفت که این نهاد مالی در حال بررسی مزایا و ریسک‌های یک ارز دیجیتال است. به گزارش کوین دسک، لاگارد در سخنرانی آغازین مجمع پارلمانی فرانسه و آلمان اظهار کرد که یک یورو دیجیتال «مکمل» پول سنتی است و می‌تواند جایگزینی برای پول نقد باشد.
 • فعلا نیازی به «رمزارزملی» نداریم

  بانک مرکزی استرالیا با حرکت در مسیر مخالفت بانک‌های مرکزی جهان در خصوص صدور رمزارزملی، تاکید کرد که نیازی به صدور رمزارزملی ندارد. به گزارش« ایبنا» از کوین‌گیک، رزرو بانک استرالیا در گزارش اخیر خود در خصوص پرداخت‌ها اعلام کرد که این نهاد نسبت به مزایای رمزارزملی مشکوک بوده و همچنین در رابطه با استیبل‌کوین‌های خصوصی و تاثیر بالقوه آنها در نظام پولی، نگرانی‌هایی دارد. این بانک اعلام کرد که به دنبال راه اندازی پلت‌فرم جدید و آنی پرداخت استرالیا، بحث و تبادل نظر چندانی در خصوص ارز دیجیتال مرکزی در این کشور وجود ندارد. علاوه بر این، با توجه به اینکه مردم استرالیا نسبت به سایر مردم جهان تمایل کمتری برای انتقال از پول به پرداخت دیجیتال از خود نشان داده‌اند، بانک مرکزی استرالیا اعلام کرد که در حال حاضر هیچ فشار و انگیزه‌ای برای حرکت به سمت ارز مجازی وجود ندارد.
 • مخالفت پاریس با بازگشت به«پیمان ثبات و رشد» اتحادیه اروپا

  فرانسه مخالفت خود را با بازگشت به مقررات جاری اما تعلیق شده اتحادیه اروپا در خصوص سقف کسری بودجه و بدهی دولتی کشورها اعلام کرد. به گزارش ایبِنا از ای‌اف‌پی، «کلمنت بون» وزیر فرانسه در امور اروپا با اشاره به محدودیت‌های اتحادیه اروپا در خصوص ولخرجی کشورهای عضو بلوک گفت: نمی‌توانیم تصور کنیم که آن مقررات دوباره اعمال شود. مقررات مذکور موسوم به «پیمان ثبات و رشد» (SGP) در حال حاضر به حالت تعلیق درآمده و در نتیجه دولت‌های اروپایی آزادانه می‌توانند به منظور تحریک اقتصادهای خود از طریق راه‌اندازی و اجرای برنامه‌های هزینه‌ای کلان، در راستای مقابله با رکود بی‌سابقه ناشی از پاندمی کرونا اقدام کنند. این مقررات از لحاظ تئوری کسری بودجه و بدهی دولت‌ها را به ترتیب تا سه و ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی مجاز می‌داند؛ هرچند این سقف به طور مداوم از سوی دول اروپایی نقض می‌شود. با توجه به بی‌ثباتی اقتصادی ناشی از پاندمی کووید-۱۹، دولت‌های اروپایی درخصوص تصمیم‌گیری در رابطه با زمان بازگشت این قوانین به شدت بی‌میل هستند. اعضای اتحادیه اروپا اغلب در خصوص اهمیت اصلاح قوانین بحث کرده‌اند اما باتوجه به مخالفت کشورهای شمال اروپا و هراس آنان از هزینه‌های مازاد و ولخرجی کشورهایی همچون فرانسه، اسپانیا و ایتالیا، اصلاحات مذکور هنوز وارد فاز عملی نشده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر