آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۹۰۰

 • عملیات مهار نقدینگی

  دنیای اقتصاد: سه اقدام در حوزه سیاست پولی و مالی، عملیات مهار نقدینگی را کلید زد. اقدام نخست تعیین کریدور نرخ سود در بازار بین بانکی است. بانک مرکزی کف و سقف دالان نرخ سود را ۱۰ و ۲۲ درصد تعیین کرد. با این دامنه، نرخ سیاستی در محدوده ۱۶ درصد قرار می‌گیرد که به معنی افزایش تقریبی نرخ سود در بازار بین‌بانکی است. این مساله عزم بانک مرکزی در استفاده از نرخ بهره برای اجرای هدف‌گذاری تورمی را نشان می‌دهد. سیاست‌گذار پولی در اقدامی دیگر سعی کرد نوسانات نرخ بهره در بازار بین بانکی را حداقل کند؛ به‌طوری‌که برای اولین بار مکانیزم نگهداری و محاسبه سپرده قانونی را متناسب با معیارهای دنیا تغییر داد تا دست بانک‌ها در مدیریت نقدینگی بازتر شود. موضوع سوم که البته یک موضوع سیاست پولی نیست، انجام حراج اولیه اوراق دولتی در بازار بین بانکی و با شرکت دیگر نهادهای مالی است. از آنجا که سیاست پولی از مسیر بازارهای مالی بر اقتصاد اثر می‌گذارد، بانک مرکزی در مکانیزم حراج سعی دارد نوسانات نرخ بهره را در این بازار به حداقل برساند و در کانال مدنظر خودش قرار دهد. این هدف با عرضه مستمر اوراق دولتی تسهیل خواهد شد. به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی ابزارهای رسیدن به هدف‌گذاری تورمی را آماده کرده و در حال به‌کارگیری از آنها در جهت رسیدن به نرخ تورم هدف است.
 • تردید در تصمیم‌گیری ارزی

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، دلار دومین رشد متوالی را تجربه کرد، ولی این افزایش نیز کافی نبود تا تردید برخی معامله‌گران برای ورود به بازار را از میان ببرد. روز شنبه، شاخص بازار ارز ۷۰ تومان افزایش را ثبت کرد و به بهای ۱۷هزار و ۶۲۰ تومان رسید. این افزایش از آن جهت اهمیت داشت که موجب شد دلار برای یک روز بالای سطح حمایتی ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی نوسان کند و چنین نگاهی را در بازار تقویت کند که بازار به کف خورده و با افزایش ورود خریداران مواجه شده است.
 • هشدار به بانک‌ها و شرکت‌ها در اعمال امتیاز ۵۰ درصدی حقوق کارکنان

  در راستای استفاده از افزایش امتیاز تا ۵۰ درصدی فوق‌العاده کارکنان، سازمان برنامه و بودجه به بانک‌ها و شرکت‌های دولتی وابسته به دولت هشدار داده که مراقب باشند بار مالی جدیدی در این رابطه ایجاد نشود که در غیر این صورت مسوولیت آن به عهده خود دستگاه خواهد بود.
 • صیانت از اعتبار آمارهای رسمی

  علیرضا مقتدایی / مشاور آمارهای رسمی
  براساس مطالعات تاریخی، شاخص قیمت به‌طور رسمی در انگلستان و در سال ۱۸۵۹ متولد شد. کتاب گزارش مشروح شاخص بهای عمده‌فروشی ایران که توسط بانک مرکزی در سال ۱۳۷۳ منتشر شد اینگونه نقل کرده است که روزنامه «اکونومیست» لندن از سال ۱۸۵۹ میلادی به انتشار شاخص قیمت پرداخته است و این به عنوان سرآغاز حیات شاخص‎ها محسوب می‌شود.
 • تمدید بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان

  بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان صرفا تا پایان خرداد از سوی بانک مرکزی تمدید شد.
 • اعلام جزئیات صدور بیمه‌نامه ارزی توسط موسسات بیمه

  ایرنا: بیمه مرکزی دستورالعمل صدور بیمه‌نامه ارزی توسط موسسات بیمه را تصویب و به شرکت‌های بیمه ابلاغ کرد. به گزارش روابط عمومی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی، این دستورالعمل از سوی هیات عامل بیمه مرکزی در هشت ماده تصویب و برای اجرا به شرکت‌های بیمه ابلاغ شد. در این دستورالعمل آمده است: موسسه بیمه درصورتی مجاز به صدور بیمه‌نامه ارزی است که حق بیمه آن توسط بیمه‌گذار به ارز تعهد یا پرداخت شود.
 • خوش‌بینی به صعود اونس

  دنیای‌اقتصاد: نظرسنجی این هفته کیتکو درخصوص روند کوتاه‌مدت اونس طلا با شرکت معامله‌گران خرد مین‌استریت و تحلیلگران باسابقه وال‌استریت منتشر شد. کارشناسان با اشاره به افزایش تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین، تضعیف شاخص دلار و عوامل تکنیکال به‌عنوان دلایل خود در راستای پیش‌بینی افزایشی قیمت اونس طلا اشاره کردند.
 • ذخایر ارزی عربستان ۴۰ میلیارد دلار آب رفت

  دولت عربستان سعودی ۱۵ میلیارد دلار در ماه مارس و ۲۵ میلیارد دلار در آوریل از ذخایر خارجی بانک مرکزی برداشت کرده و به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی انتقال داده است.
 • به‌کارگیری اثر انگشت در استفاده از «همراه شهر» بانک شهر

  گروه شرکت‌ها: معاون شعب و توسعه بازاریابی بانک شهر با بیان اینکه طی سال‌های اخیر همواره شاهد استقبال شهروندان و مشتریان شبکه بانکی از خدمات این بانک در حوزه بانکداری الکترونیک بوده‌ایم، گفت: این مهم نشان از اعتماد عمومی به بانک شهر به‌عنوان بانکی «نوآور» در سیستم بانکی کشور است.
 • آغاز فعالیت «خزانه سکه طلا» در بانک آینده

  گروه شرکت‌ها: در پی موافقت شرکت بورس کالای ایران، خزانه بانک آینده به‌عنوان انبار سکه طلا و صادرکننده گواهی سپرده سکه طلا، فعالیت خود را آغاز کرد.به گزارش روابط عمومی بانک آینده، خزانه این بانک با ظرفیت ۱۵۰ هزار سکه، به‌عنوان پنجمین خزانه سکه طلای پذیرفته‌شده در بورس کالای ایران، آماده انجام معاملات گواهی سپرده سکه تمام‌بهار آزادی است. گواهی سپرده سکه طلا، سندی است که مالکیت یک فرد بر تعداد مشخصی سکه را نشان می‌دهد.
 • سرمایه‌گذاری‌های مثبت و منفی در مسکن

  گروه شرکت‌ها: مدیر امور حقوقی و وصول مطالبات بانک مسکن با تشریح مصادیق سرمایه‌گذاری و تولید درست مسکن در تهران و کشور، گفت: افرادی که وارد سرمایه‌گذاری در بخش مسکن می‌شوند باید دوگانه «مکان و متراژ» را درست انتخاب کنند.
 • تلاطم طلا برای ۲۵۰۰ دلاری شدن

  طلا پس از چند روز کاهش ارزش، بار دیگر در مسیر صعودی قرار گرفت. کارشناسان معتقدند این روند می‌تواند بهای طلا را به ۲۵۰۰ دلار در هر اونس برساند. به گزارش سایت طلا به نقل از کیتکو نیوز، طی چرخه صعودی ۲۰ ماه گذشته، طلا ثابت کرده که می‌تواند یک پناهگاه خوب برای دارایی‌ها باشد هرچند با توجه به نرخ بیکاری در ایالات متحده که در هفته جاری به رقم ۷۷/ ۴۰ میلیون شغل از بین رفته رسید، این فلز باید جسارت لازم برای صعود را داشته باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر