آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۸۸۹

 • پس‌لرزه کرونا بر دارا و ندار

  دنیای اقتصاد: شاپرک برای آمار تراکنش‌ها ابتکار به خرج داد. این ابتکار در قالب شاخص دهکی توزیع مبالغ تراکنش‌ها انجام شده است. ابتکاری که از آن می‌توان شکاف تراکنش‌های بالا و پایین را اندازه‌گیری کرد. داده‌های شاپرک نشان می‌دهد میانگین مبالغ تراکنش دهک دهم در اولین ماه سال نسبت به اسفند ۹۸، کاهش ۲۲/ ۳۰ درصدی داشته است، این شاخص برای دهک اول ۵۶/ ۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد؛ در ظاهر گروه‌های کم‌درآمد افت تراکنشی کمتری داشته‌اند؛ اما از زاویه دیگر همین میزان تراکنش معنادار است. سهم قابل‌توجه کالاهای لوکس در خانوارهای پردرآمد و کاهش قابل‌توجه مصرف آنها در ایام شیوع کرونا، در کنار تعطیل بودن برخی از خدمات، امور تفریحی و محدودیت‌های در نظر گرفته شده را می‌توان مهم‌ترین دلیل کاهش حجم تراکنش‌های گروه‌های پردرآمد جامعه دانست. در مقابل کاهش ۵۶/ ۱ درصدی میانگین مبالغ تراکنش دهک اول، نیز با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از سبد هزینه‌ای این دهک را اقلام ضروری مانند خوراکی تشکیل می‌دهد، حکایت از کوچک‌تر شدن سفره این خانوارها دارد؛ زیرا طبق اعلام مرکز آمار تورم ماهانه گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها در ماه فروردین بالغ بر ۱/ ۵ درصد بوده است. با توجه به اینکه این گروه کالایی بخش قابل‌توجهی از سبد مصرفی خانوارهای کم‌درآمد را تشکیل می‌دهد، می‌توان نتیجه گرفت که سفره خانوارهای دهک اول بسیار بیشتر از کاهش مبالغ تراکنشی کوچک شده است.
 • سقوط کانالی سکه و دلار

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز هفته، سکه و دلار دومین افت پیاپی را تجربه کردند و از مرزهای حمایتی پایین تر رفتند. روز پنج شنبه، شاخص بازار ارز ۱۹۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و با نزول از کانال ۱۷ هزار تومانی به بهای ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومانی رسید. این سنگین ترین افت قیمتی دلار از تاریخ ۶ اردیبهشت بود و موجب شد که بازار نتواند بیشتر از دو روز در کانال۱۷ هزار تومانی نوسانات خود را ادامه دهد. البته با وجود این افت و کاهش روز چهارشنبه، دلار در هفته گذشته در مجموع توانست ۷/ ۳ درصد افزایش را به ثبت برساند. دو هفته پیش نیز بازدهی دلار مثبت و روی عدد۲/ ۱ درصد قرار گرفته بود.
 • معاینه IMF از اقتصادهای کرونا زده

  دنیای اقتصاد: صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود به مرور حجم بسته‌های حمایتی کشورهای مختلف و آثار اقتصادی شیوع کرونا بر درآمد دولت‌ها پرداخته است. این گزارش نشان می‌دهد حجم بسته‌های حمایتی نسبت به تولید ناخالص داخلی برای ژاپن، آمریکا، کشورهای گروه هفت و اتحادیه اروپا، مقدار قابل توجهی است. حجم بسته پیشنهادی دولت ژاپن ۲۰درصد و ایالات متحده ۱۰ درصد از GDP این دو غول اقتصادی است.
 • کمک به کسب و کارهای آسیب‌دیده با طرح مهرآفرین

  گروه شرکت‌ها: مدیرعامل بانک سینا گفت: در راستای ترویج سنت نیکوی قرض‌الحسنه و به منظور حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه و کسب و کارهای زیان‌دیده ناشی از شیوع کرونا، بانک سینا طرح مهرآفرین را اجرایی کرد.
 • نرخ سود بانکی به زیر ۱۵ درصد نمی‌رسد

  معاون وزیر اقتصاد گفت: در شورای پول و اعتبار هیچ بحثی برای کاهش سود سپرده‌های بانکی به کمتر از ۱۵ درصد وجود ندارد. عباس معمارنژاد در گفت‌وگو با «ایرنا» درباره شایعات مربوط به برنامه کاهش سود بانکی اظهار کرد: آنچه تاکنون در شورای پول و اعتبار درباره سود بانکی به تصویب رسیده مربوط به کاهش سود به ۱۵ درصد است.
 • مشارکت محدود بانک‌ها در عملیات بازار باز

  پیرو اطلاعیه روز دو‌شنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ درخصوص موضع بانک مرکزی در عملیات بازار باز، یک بانک سفارش‌ فروش قطعی اوراق بهادار دولتی خود را در روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه و در حجمی بسیار محدود از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، معامله و تسویه مربوط به این حراج در روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه انجام شد.
 • افزایش ۴۸ درصدی عرضه ارز در سامانه نیما

  عرضه ارز توسط بانک مرکزی و صادرکنندگان غیرنفتی در سامانه نیما نسبت به هفته گذشته افزایش ۴۸ درصدی داشته است.
 • اونس طلا در قله ۹۰ ماهه

  دنیای اقتصاد: پس از آنکه شاخص‌های آتی وال‌استریت یکی پس از دیگری ریزش کردند، نوبت به اونس طلای جهانی رسید تا در شرایط نااطمینانی بازارها، بار دیگر به‌عنوان ذخیره امن کلاسیک مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار بگیرد و تا سقف ۱۷۴۵ دلار نیز رشد کند. در طول هفته جاری رشد بالغ بر ۴/ ۲ درصدی طلا به‌دلیل افزایش تنش‌های تجاری، خرید مجدد طلای فیزیکی از سوی روسیه و ریزش بازارهای سهام رخ داد تا رکورد ۹۰ ماهه فلز گرانبها به ثبت برسد. اونس پس از عبور از خط مقاومتی ۱۷۲۸ دلاری توانست به این سطح صعود کند. همچنین داده‌های ضعیف از اقتصاد آمریکا نیز مزید بر علت شد و فضا را برای رشد بهای اونس فراهم‌تر کرد.
 • آماده‌سازی برای هدف‌گذاری تورمی

  رئیس ‌کل بانک ‌مرکزی از آغاز یک سیاست جدید خبر داد. عبدالناصر همتی اعلام کرد که برای نخستین بار، سیاست‌گذار پولی آماده اجرای سیاست «هدف‌گذاری تورم» شده است. بر این اساس، تورم هدف، به قطب‌نمای اصلی سیاست‌های پولی و ارزی بانک ‌مرکزی بدل می‌شود و ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز، برای نیل به تورم هدف ریل‌گذاری می‌شود.
 • نرخ بیکاری فرانسه کاهش یافت

  ایسنا: نرخ بیکاری فرانسه به ۸/ ۷ درصد رسید. به گزارش تریدینگ اکونومیکس، شمار بیکاران فرانسه تا پایان سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ به ۸/ ۷ درصد رسید که این نرخ ۶/ ۰ درصد کمتر از پیش‌بینی‌ها و ۸/ ۰ درصد کمتر از دوره مشابه قبلی است. این نرخ بیکاری همچنین از دسامبر سال ۲۰۰۸ تاکنون بی سابقه بوده است.
 • یک میلیون کارگاه تسهیلات کرونایی دریافت می‌کنند

  وزیر کار گفت: یک میلیون کارگاه دارای شماره و ثبت شده، با ۳میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر و نیروی انسانی مشمول مصوبه دریافت تسهیلات کرونایی هستند.

بیشتر