آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۸۸۷

 • حراج بزرگ اوراق دولتی

  دنیای‌اقتصاد: بانک مرکزی زنگ حراج بزرگ اوراق بدهی دولتی را زد. سیاست‌گذار پولی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در قامت کارگزار، در نظر دارد بازار اولیه فروش اوراق بدهی دولتی را در بازار بین‌بانکی ایجاد کند. بانک مرکزی در بازار اولیه تنها نقش واسطه را دارد و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته نخواهد داشت؛ اما در بازار ثانویه با دید سیاست‌گذاری و تنظیم‌گیری نرخ بهره می‌تواند اقدام به خرید و فروش اوراق کند. این اقدام علاوه‌بر اینکه دولت را از عادت‌های بد استقراض فاصله می‌دهد، باعث نظم‌بخشی به بدهی‌های دولت نیز خواهد شد. وثیقه‌دار بودن این نوع استقراض می‌تواند این امکان را به بانک‌ها دهد تا نسبت به تسهیلات‌دهی، از روش ایمن‌تری بهره گیرند. در این قالب، هرگاه بانک‌ها نیاز به جریان نقدی داشته باشند، در عملیات بازار باز، قادر خواهند بود اوراق دولتی را تبدیل به نقد کنند. در نتیجه تعمیق عملیات بازار باز نیز از دیگر ثمرات انتشار اوراق دولتی است. پیگیری «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد این اقدام، قطعه‌ای از پازل پوشش کسری بودجه در سال ۹۹ است؛ طبق توافق انجام‌شده در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، دولت مجاز به فروش ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق در سال جاری (مازاد بر اوراق بودجه) است که علاوه‌بر بازار بین بانکی، عرضه در بازار سرمایه را هم شامل خواهد شد.
 • واکنش رئیس‌کل بانک مرکزی به نوسـان بـازار ارز

  دنیای اقتصاد: در روزی که سکه سقف ۷ میلیون تومانی را شکست و دلار پس از ماه‌ها به مرز ۱۷ هزار تومانی نفوذ کرد، رئیس کل بانک مرکزی اولین واکنش به رویدادهای جدید بازار را نشان داد. عبدالناصر همتی در یادداشتی اینستاگرامی دسترسی بانک مرکزی به منابع ارزی را دارای روندی مثبت توصیف کرد و از پیش‌بینی این بانک، مبنی بر بازگشت عرضه ارز به روال گذشته خبر داد. سه شنبه یکی از هیجانی‌ترین روزهای بازار ارز در ماه‌های اخیر بود. دلار در این روز توانست با ۴۳۰ تومان افزایش از سد کانال ۱۷ هزار تومانی بگذرد و به بهای ۱۷ هزار و ۱۳۰ تومان برسد. آخرین بار در ۱۱ اسفندماه، این ارز رشد بیشتری را به ثبت رسانده بود.
 • شرط افزایش ۵۰ درصدی امتیاز حقوق کارکنان

  ایسنا: در سال‌جاری افزایش ۵۰ درصدی امتیاز حقوق کارکنان مشروط به عدم ایجاد بار مالی مازاد بر اعتبارات مصوب و تخصیص داده شده به دستگاه‌ها خواهد بود. از پایان سال گذشته بود که سازمان برنامه و بودجه با پیش‌بینی بار مالی مجوز افزایش تا ۵۰ درصدی امتیاز کارکنان براساس قانون مدیریت خدمات کشوری را به دستگاه‌ها صادر کرد.
 • تایید مدیرعاملی اسماعیل دلفراز در بیمه ملت

  گروه شرکت‌ها: بیمه مرکزی ایران، صلاحیت اسماعیل دلفراز مدیرعامل جدید شرکت بیمه ملت را تایید کرد. به گزارش روابط عمومی بیمه ملت، حکم انتصاب دلفراز به مدیرعاملی بیمه ملت توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تایید شد. یادآور می‌شود، وی با اکثریت آرای هیات‌مدیره به‌عنوان مدیر عامل جدید بیمه ملت منصوب شده بود. دلفراز تجربه مدیریت در بیمه سرمد و سابقه حضور در سازمان هدفمندی یارانه‌ها، بیمه ایران و بیمه البرز را داشته است و به‌عنوان یکی از افرادی که از بدنه صنعت بیمه بوده، شناخته می‌شود.
 • رونمایی بیمه‌نامه حوادث و بیماری‌های اپیدمیک دام صنعتی

  گروه شرکت‌ها: معاون فنی بیمه ایران از تمامی دامداران صنعتی درخواست کرد، برای اخذ بیمه‌نامه حوادث و بیماری‌های اپیدمیک دام صنعتی، به دفاتر نمایندگی و شعبه‌های شرکت بیمه ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.
 • لزوم رعایت انضباط مالی دربانک ملی ایران

  گروه شرکت‌ها: مدیرعامل بانک ملی ایران بر ضرورت رعایت انضباط مالی، دستورالعمل‌های ابلاغی بانک مرکزی، سیاست‌های مدون بانک، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های قانونی برای کسب سود و نیز تشویق مشتریان به بهره‌گیری از خدمات بانکداری غیرحضوری تاکید کرد.
 • قدردانی وزارت فرهنگ و ارشاد ازبیمه رازی

  گروه بنگاه‌ها: دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهدای لوح از شرکت بیمه رازی برای تبلیغات محیطی مسوولانه و ارزشمند در جهت آگاهی‌بخشی عمومی در موضوع بیماری کرونا و قدردانی از کادردرمانی فداکار، قدردانی کرد. طرح تبلیغاتی بیمه رازی با عنوان «دوباره به‌زودی لبخندتان آشکار» که درآن لبخند فردی از پشت ماسک دیده می‌شد، مورد توجه وزارت فرهنگ و ارشاد قرار گرفته است.
 • پرداخت تسهیلات حمایتی بانک صادرات به ۵۸ هزار واحد تولیدی

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران به بیش از ٢٦هزار بنگاه کوچک و متوسط در سال ٩٨ بیش از ١٣٣ هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایتی پرداخت کرده است.
 • سقف پرداخت نقدی به مشتریان بانک‌ها ۴۵ میلیون تومان شد

  ایسنا: بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای، سقف پرداخت وجه نقد به مشتریان را در بانک‌ها و موسسات اعتباری ۴۵ میلیون تومان تعیین کرد. بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای خطاب به تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری اعلام کرد که براساس بند ۱۳ ماده یک آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی سقف مقرر برای پرداخت وجه نقد ریالی از سوی اشخاص مشمول از جمله موسسات اعتباری برابر است با «مبلغ سقف مقرر در قانون برگزاری مناقصات جهت انجام معاملات خرد به‌صورت وجه نقد یا معادل آن به سایر ارزها و کالاهای گرانبها که هر ساله توسط هیات‌وزیران تصویب می‌شود». بر این اساس، با توجه به اینکه هیات‌وزیران نصاب معاملات خرد در سال ۱۳۹۹ را معاملات تا سقف ۴۵۰ میلیون ریال تعیین کرده است، سقف پرداخت وجه نقد در موسسات اعتباری نیز برابر این مقدار خواهد بود.
 • عرضه سهام بانک‌ها و بیمه‌های دولتی به حدود نصف قیمت در قالب ETF

  ایبنا: معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد گفت: ارزش سهام موجود در صندوق واسطه‌گری مالی یکم به قیمت روز گذشته ۳۲ هزار میلیارد تومان بوده که مجموعا از مردم ۱۷ هزار میلیارد تومان اخذ خواهد شد.
 • جهش ریسک معاملات بانکی وال‌استریت

  دنیا‌ی‌اقتصاد: ریسک معاملات بانکی وال‌استریت به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۱۱ میلادی رسید. صف فروش ویروس کرونا مهم‌ترین عامل زیان بانک‌ها به‌شمار می‌رود. ریسک مبادلات روزانه در بانک‌های بزرگ وال‌استریت به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۱۱ میلادی رسیده است که نابسامانی سه ماه ابتدایی سال جاری میلادی بازار‌ها باعث شد که شرکت‌های پرسرمایه، بنابر احتیاط لازم از چرخه بازار دور شوند و سرمایه‌های خود را به عقب بکشانند.
 • قرنطینه کرونا چقدر باید طول می‌کشید؟

  براساس آخرین تحقیقات محققان، درسی که از آنفلوآنزای اسپانیایی باید گرفت این است که محدودیت‌های اجتماعی برای مهار ویروس کرونا نباید تنها یک ماه انجام می‌شد؛ بلکه برای ریشه‌کن کردن آن حدود ۱۲هفته، تعطیلی و قرنطینه در سراسر جهان باید به طول می‌انجامید. براساس یک مقاله جدید تحقیقاتی در خصوص پیامدهای طرز مواجهه با کووید-۱۹ آمده که فاصله اجتماعی باعث کاهش قابل‌توجه مرگ و میرهای ناشی از آنفلوآنزای اسپانیایی در یک قرن گذشته نشد، زیرا به اندازه کافی طول نکشیده است. اقتصاددان دانشگاه هاروارد، رابرت بارو می‌گوید که تعطیلی مدارس، ممنوعیت برگزاری اجتماعات عمومی، قرنطینه و تعطیلی در شهرهای مختلف ایالات‌متحده جان افراد زیادی را نجات نداد؛ زیرا میانگین مدت آنها تنها یک ماه بود. براساس نوشته بارو در مقاله دفتر ملی تحقیقات اقتصادی، درسی که از آن دوران برای پاندمی ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ باید گرفت این است که فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه باید برای مدت زمان طولانی‌تری حفظ شوند. حدود ۱۲ هفته تعطیلی بسیار بهتر از ۴تا۶ هفته جواب می‌دهد.
 • هشدار بانک مرکزی سوئد درباره اوج‌گیری تورم

  ایرنا: «پر جانسون» معاون بانک مرکزی سوئد درباره احتمال اوج‌گیری قابل‌توجه تورم در این کشور اروپایی، در پی آغاز دوره بهبود اقتصادی، رهایی از تاثیرات منفی ویروس کرونا و پایان اقدامات برای مهار گسترش آن، هشدار داد.
 • تغییر پیش‌بینی ‌بانک‌آوآمریکا از قیمت طلا

  ایبنا: قیمت طلا اوایل هفته جاری به هدف بانک آو آمریکا رسید و هر اونس بالاتر از ۱۷۵۰ دلار معامله شد و به ارتفاعات ۷/۵ سال اخیر خود رسید و حالا تحلیلگران این بانک پیش‌بینی خود را به ارتفاعات تاریخی آن تغییر دادند. به نقل از کیتکو، اگرچه تحلیلگران با اشاره به نشانه‌ها و شاخص‌های محرک، نسبت به ورود به قلمرو خرید افراطی را هشدار داده‌اند اما همچنان نسبت به روند صعودی طلا خوش‌بین هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر