آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۸۶۰

 • آنتی‌ویروس اقتصادی کرونا

  دنیای اقتصاد: سیاست‌گذار در دوران کرونا موازنه نان و جان را چگونه برقرار کند؟ این سوال به کرات در هفته‌های اخیر شنیده می‌شود. هفته‌نامه «تجارت فردا» در یک پرونده ویژه در گفت‌وگو با صاحب‌نظران و کارشناسان، تبعات کرونا و اصالت این سوال را به بحث گذاشته است. تحلیلگران برای رسیدن به پاسخ این پرسش شرایط اقتصاد ایران قبل از شیوع کرونا را بررسی کرده‌اند. از نگاه آنان اقتصاد ایران با ابرچالش‌های متعددی روبه‌رو بوده و تداوم این ابرچالش‌ها، بدون راهکار عملی باعث تقطیر منابع مالی و کاهش اعتماد به سیاست‌گذاری شده است. ترکیب این ابرچالش‌ها با کرونا رسیدن به حل مساله را پیچیده‌تر کرده است. با وجود این از میان سه رویکردی که سیاست‌گذار می‌تواند در مواجهه با کرونا انتخاب کند یک رویکرد به عنوان آنتی‌ویروس اقتصاد ایران معرفی می‌شود. سه رویکرد اشاره شده عبارتند از: سیاست عادی شدن شرایط بدون توجه به ضروریات بهداشتی و شیوع بیماری، در دستور کار قرار گیرد. رویکرد دوم؛ بدون توجه به ضروریات اقتصادی، تنها بر مهار بیماری تمرکز داشته باشیم. از نگاه کارشناسان، این دو رویکرد با اشکال اساسی روبه‌رو است، بنابراین نیاز به رویکرد سومی است که اولاً، حداقل منابع را نیاز داشته باشد، ثانیاً، به هدف درست اصابت کند و ثالثاً، از انگیزه‌های مردم برای رفع مشکل بهره ببرد. این پرونده تلاش کرده در این چارچوب ایجاد این موازنه را جست‌وجو کند.
 • مقاومت دلار برای شکست نقطه حمایتی

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، دلار در مرز ۱۶ هزار تومانی مورد حمایت قرار گرفت و سکه پس از افت ابتدای روز به جاده افزایشی بازگشت. روز شنبه، شاخص ارزی به ابتدای کانال ۱۶ هزار تومانی نزدیک شد،‌ ولی خریدها به یکباره افزایش پیدا کرد و کمتر کسی نیز حاضر به فروش بود،‌ در نتیجه این اتفاق قیمت کمی بالا آمد و حدود ساعت ۴ بعدازظهر به ۱۶ هزار و ۱۴۰ تومان رسید؛ این قیمت ۴۰ تومان بیشتر از آخرین روز کاری هفته پیش بود و گفته می‌شد که در ساعات انتهایی روز قیمت‌های بالاتری نیز در معاملات پشت خطی به ثبت می‌رسید. باید دید این قیمت‌گذاری‌ها می‌توانند روند ارز در روز یکشنبه را نیز تحت تاثیر قرار دهند یا شاهد برگشت دلار به سوی ابتدای کانال ۱۶ هزار تومانی خواهیم بود.
 • چارچوب بسته اعتباری سه وجهی

  دنیای اقتصاد: رئیس کل بانک مرکزی برنامه حمایتی نظام بانکی برای کنترل اثرات اقتصادی گسترش ویروس کرونا را تشریح کرد. این بسته سعی می‌کند که سه نوع اعتبار دهی صورت گیرد. جامعه هدف اول، خانوارهای کم درآمد که تسهیلات با نرخ ۴ درصد اعطا می‌شود. گروه دوم، مابقی خانوارها است که وضعیت بهتری دارند و تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد اعطا می‌شود.
 • ارفاق کرونایی به صاحبان مشاغل

  گروه بنگاه‌ها: ضوابط موقت نحوه برخورد با چک‌های برگشتی صادر شده از سوی صاحبان مشاغل و کسب وکارها به خصوص صاحبان کسب و کارهای کوچک به شبکه بانکی ابلاغ شد.
 • بیش از ۶۶درصد تراکنش‌های موبایلی کمتر از ۵هزار تومان است

  گروه بنگاه‌ها: بررسی آمار اسفند ماه شبکه پرداخت الکترونیک نشان می‌دهد، مبلغ ۷۱ درصد تراکنش‌های اینترنتی کمتر از ۲۵ هزار تومان بوده و بیش از ۶۶ درصد تراکنش‌های موبایلی زیر ۵ هزار تومان است.
 • برنامه‌های صنعت بیمه برای جهش تولید

  رئیس‌کل بیمه مرکزی برنامه‌های این سازمان برای تحقق شعار سال‌جاری با عنوان جهش تولید را در چهار محور کلی اعلام کرد.
 • بسته حمایتی فدرال‌رزرو

  دنیای اقتصاد: فدرال‌رزرو آمریکا با هدف حمایت از اقتصاد این کشور در برابر پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا و همچنین کاهش آسیب‌پذیری کسب و کارهای کوچک و متوسط، ۲۳۰۰ میلیارد دلار نقدینگی به بازارها تزریق خواهد کرد. از این مبلغ، ۵۰۰ میلیارد دلار صرف ارائه وام به دولت‌های محلی، شهرداری‌ها و خرید اوراق قرضه شرکت‌های‌ دولتی خواهد شد. بانک مرکزی آمریکا همچنین با هدف حمایت از بخش خصوصی اعلام کرده است در قالب برنامه « مین استریت» حدود ۶۰۰ میلیارد دلار از اوراق بدهی شرکت‌ها را خریداری خواهد کرد.
 • تسهیلات اعطایی یک ماهه چین رکورد زد

  اقدامات بانک مرکزی چین به منظور افزایش نقدینگی و کاهش هزینه‌های تامین مالی برای حمایت از اقتصاد کرونازده این کشور، مجموع وام‌های بانکی اعطایی توسط پکن را در ماه مارس به ۴۰۵ میلیارد دلار رساند.
 • رشد اقتصادی چین و ترکیه کم می‌شود

  بانک جهانی پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ترکیه را کاهش داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری آناتولی، بانک جهانی پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی امسال ترکیه را با توجه به شیوع ویروس کرونا به ۵/ ۰ درصد کاهش داد که در مقایسه با نرخ ۵/ ۳ درصدی پیش‌بینی شده قبلی کاهش محسوسی داشته است. با این حال انتظار می‌رود که با توجه به حمایت‌های دولت از اقتصاد، روند رشد به تدریج با پشت سر گذاشتن بحران کرونا از سر گرفته شود تا جایی که رشد ۴ درصدی برای ترکیه توسط این نهاد در سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی شده است. سال گذشته ترکیه موفق شده بود از رشد منفی خارج شود و طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، رشد این کشور در سال ۲۰۱۹ به ۹/ ۰ درصد رسید. بانک جهانی همچنین پیش‌بینی کرده است که با تداوم روند کاهشی رشد قیمت‌ها، نرخ تورم ترکیه امسال به ۱۱ درصد، سال آینده به ۹ درصد و در سال ۲۰۲۲ به ۵/ ۸ درصد کاهش پیدا کند در حالی که بانک مرکزی و دولت، دستیابی به تورم ۵/ ۸ درصدی را برای سال جاری هدف‌گذاری کرده‌اند. از سوی دیگر انتظار می‌رود دومین اقتصاد بزرگ جهان نیز به شدت از شیوع کرونا آسیب ببیند، به گونه‌ای که موسسه رتبه‌بندی «فیچ» پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی امسال چین را به تنها ۲ درصد تقلیل داده است که در صورت تحقق، ضعیف‌ترین رشد اقتصادی این کشور در چهار دهه اخیر خواهد بود.
 • بانک‌ها؛ ثبات دهنده‌های سیستمی در شرایط بحران کرونا

  دكتر محمدتقي صمدي / عضو هيات مديره بانك ملت
  شرایطی که جهان گستری ویروس COVID-۱۹ پدید آورده، جدی‌ترین سطح نااطمینانی را در چند دهه اخیر برای کسب وکارها در سطح جهانی ایجاد کرده است. این سطح از نااطمینانی برای بعضی از کسب و کارها به حدی غیرقابل تحمل است که ورشکستگی و فروپاشی کامل آنها را رقم خواهد زد.
 • رئیس هیات مدیره بانک رفاه کارگران منصوب شد

  گروه بنگاه‌ها: فرشید فرخ‌نژاد به‌عنوان رئیس هیات مدیره بانک رفاه کارگران منصوب شد. به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران، به استناد مصوبه هیات مدیره بانک رفاه کارگران، فرشید فرخ‌نژاد به‌عنوان رئیس هیات مدیره این بانک منصوب شد. وی پیش از این علاوه بر ایفای سمت‌های مدیریتی در بخش‌های مختلف بانک، عضو هیات مدیره ناظر بر حوزه‌های بین‌الملل، اعتبارات، حقوقی، مالی، پشتیبانی، مناطق چهارگانه بانک و فناوری اطلاعات بوده است.
 • سنجش سلامت نظام مالی بریتانیا

  بانک مرکزی انگلیس به منظور حصول اطمینان از توانایی نظام مالی بریتانیا برای مدیریت آثار ناشی از شیوع ویروس کرونا بر پنجمین اقتصاد بزرگ جهان و بازارهای مالی آن، ماه آینده باردیگر سلامت آن را می‌سنجد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر