آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۹۸

 • اوراق کوپن‌دار به بازار می‌آید

  دنیای اقتصاد: کمتر از سه ماه مانده به پایان سال، آیین‌نامه اجرایی اوراق منتشر شده دولت و بانک مرکزی که مربوط به قانون بودجه ۹۸ بود، از تصویب هیات وزیران گذشت. در آیین‌نامه مورد اشاره، اسناد خزانه اسلامی بلندمدت با امکان پرداخت حفظ قدرت خرید به‌صورت کوپن و مجزا از ارزش اسمی اسناد در مقاطع زمانی معین، مجاز شمرده شد. ویژگی متفاوت اوراق کوپن‌دار از اوراق موجود، این است که سود اوراق به‌صورت دوره‌ای قابل پرداخت است. همچنین طبق آیین‌نامه تصویب‌شده، بانک‌ها می‌توانند در ازای توثیق اوراق مالی اسلامی دولتی نزد بانک مرکزی، از سیاست‌گذار پولی اعتبار دریافت کنند.
 • معامله‌گران ارزی دو دسته شدند

  دنیای اقتصاد: دلار که در دو روز ابتدایی هفته بیش از ۵۰۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرده بود، روز سه‌شنبه، نوسان کمتری را تجربه کرد و نتوانست از مرز ۱۴ هزار تومانی عبور کند. در چهارمین روز هفته، قیمت دلار عمدتا در بازه ۱۳ هزار و ۸۵۰ تا ۱۳ هزار و ۹۸۰ تومان نوسان کرد و حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان قرار گرفت که ۱۰۰ تومان بالاتر از روز یکشنبه بود.
 • ادامه ریزش بورس‌های منطقه و اروپا

  بورس‌های منطقه کماکان تحت تاثیر وقایع اخیر ریزشی هستند.
 • تضادهای طرح اخذ «مالیات از بیمه‌های زندگی»

  گروه بنگاه‌ها: انتشار خبر احتمال تصویب طرح اخذ مالیات از بیمه‌های زندگی در مجلس شورای اسلامی‌ موجب نگرانی فعالان صنعت بیمه شد. در حالی که اجرایی شدن این تصمیم منوط به طی مراحل قانونی در مجلس شورای اسلامی‌ و شورای نگهبان است، انتظار می‌رود اعلام نظرات انجمن اکچوئری، به عنوان نهادی مستقل در صنعت بیمه کشور، بتواند به اخذ تصمیمی‌ معقول و مقبول توسط دولتمردان و دست‌اندکاران این صنعت کمک کند.
 • نحوه پرداخت به خانوارهای جدید مشمول دریافت کمک حمایتی

  طبق اعلام وزارت تعاون کار، و رفاه اجتماعی، خانوارهایی که دارای شرایط دریافت کمک حمایتی معیشتی تشخیص داده شوند،‌ مبالغ ماه‌های قبل را هم دریافت می‌کنند. به گزارش وزارت تعاون کار،‌ و رفاه اجتماعی، اطلاعیه شماره ۱۳ ستاد شناسایی مشمولان کمک حمایت معیشتی منتشر شد. همان‌طور که در اطلاع‌رسانی‌های قبلی به استحضار مردم شریف رسانده شد، درخواست ۴۱۹ هزار خانوار برای دریافت کمک حمایت معیشتی واجد شرایط تشخیص داده شد و در ۱۰ دی، معادل دو ماه به حسابشان واریز شد. تصمیم‌گیری در مورد سایر متقاضیان نیازمند بررسی بیشتر است. از این رو طی روزهای آینده و از طریق پیامک یا سایر روش‌ها در این باره اطلاع‌رسانی خواهد شد. تاکید می‌شود خانوارهایی که واجد شریط تشخیص داده شوند، کمک حمایت معیشتی معوق آنها پرداخت می‌شود.
 • وابستگی شغلی ۲ میلیون نفر به معادن

  معاون وزیرکار با اشاره به اینکه ۲ میلیون نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در معادن شاغل هستند گفت: وجود منابع معدنی سرشار در کشور ما می‌تواند مزیتی در راستای اقتصاد مقاومتی باشد و خیلی به کشور کمک کند.
 • بازگشت موقتی آرامش به بازارها

  دنیای اقتصاد: به نظر می‌رسد، بعد از افزایش بی‌سابقه تنش‌ها در منطقه خاورمیانه و تاثیری که بر بازارهای جهانی گذاشت، در روز سه‌شنبه بازارهای جهانی به یک آرامش نسبی رسیدند. مشخصه اصلی بازارها در روزهای پرتنش که بیشتر در قالب هجوم سرمایه‌گذاران به پناهگاه‌های امن دارایی و ریزش شاخص بازارهای سهام بود، در روز گذشته کمتر مشاهده شد.
 • شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: بانک پارسیان با انتشار صورت‌های مالی دوره ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۹۸ (حسابرسی‌شده) نسبت به شفاف‌سازی مالی این بانک اقدام کرد. به گزارش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» براساس شفاف‌سازی صورت گرفته بانک پارسیان در سامانه کدال، دردوره ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۹۸ (حسابرسی شده) این بانک به ازای هر سهم (۶۱۵) ریال زیان محقق کرده که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۵ درصد افزایش زیان داشته که عمدتا به خاطر افزایش سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری در گزارش حسابرسی شده است. براساس گزارش شفاف‌سازی مالی بانک پارسیان، عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۸ مبلغ (۱۴,۹۷۲) میلیارد ریال زیان خالص محقق کرده است.
 • امکان فعال‌سازی رمز پویا در خودپردازها و پایانه‌های بانکی بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت در اطلاعیه‌ای مجددا بر ضرورت فعال‌سازی رمز پویا از سوی مشتریان این بانک تاکید کرد.
 • پرداخت سود سهام شرکت آزادگان در شعب بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: سهامداران حقیقی شرکت اقتصادی و خودکفایی «آزادگان» با نماد «خودکفا» می‌توانند برای دریافت سود سهام سال مالی منتهی به ٢٩ اسفندماه ١٣٩٧ به شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور مراجعه کنند. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، این بانک از سهامداران حقیقی و حقوقی شرکت «آزادگان» خواسته است از ابتدای روز کاری یکشنبه یکم دی‌ماه ١٣٩٨ به مدت یک‌سال با مراجعه حضوری به شعب بانک صادرات ایران نسبت به دریافت نقدی سود سهام خود یا واریز آن به حساب‌های سپهری خود اقدام کنند. پرداخت سود به افراد کمتر از ١٨ سال، پس از احراز هویت کامل و دریافت کپی شناسنامه، صرفا به ولی (پدر) بلامانع خواهد بود.
 • احداث سی و پنجمین مدرسه بانک اقتصاد نوین

  گروه بنگاه‌ها: کلنگ احداث سی‌وپنجمین مدرسه «بانک اقتصاد نوین» در روستای خورآباد شهر کهک واقع در استان قم به زمین زده شد. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، آیین کلنگ‌‌زنی این مدرسه با حضور علیرضا بلگوری، مدیرعامل این بانک و جمعی از مقامات و مسوولان کشوری و استانی، معلمان و دانش‌‌آموزان مدرسه و اهالی روستای خورآباد برگزار شد.
 • تاکید بانک ملی ایران بر نیازسنجی مشتریان در تدوین برنامه‌ها

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات مدیره بانک ملی ایران با تاکید بر لزوم توجه به جاری‌سازی استراتژی گفت: مجموعه مدیران، عزم و اراده خود را بر اجرای استراتژی بانک متمرکز کرده‌اند. به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، عباس شفیعی در نخستین جلسه کمیته مضمون استراتژیک «مشتری‌محوری» بانک پس از تبیین ارکان کمیته‌ها، وظایف ناظر، مالک و اعضای کمیته‌های مضامین استراتژیک را تشریح و بر لزوم پیگیری موارد مطرح شده تاکید کرد. مدیر امور طرح و برنامه بانک ملی ایران نیز در این جلسه با اشاره به لزوم توسعه محصولات و خدمات بانک مبتنی بر نیازهای مشتریان اظهار کرد: اگر این نیاز در تولید محصول و فروش آن مدنظر باشد، با استقبال مشتریان مواجه خواهد شد. هادی سالار خیلی با اشاره به اینکه در دنیای رقابتی امروز، سازمان‌های مشتری‌محور به دنبال بیشینه کردن ارزش کسب شده از مشتریان از طریق ارائه ارزش پیشنهادی متناسب با نیازهای مشتریان هستند، افزود: چالش‌های کلیدی که در حرکت به سمت مشتری‌محوری با آن مواجه هستیم، شناسایی و بخش‌بندی مشتریان، مدل ارزش‌گذاری و تکمیل و به‌روزرسانی پایگاه داده‌ای مربوطه است.
 • ورود بانک‌های ترکیه در بازار ارز

  بانک‌های ترکیه برای جلوگیری از ریزش بیشتر لیر دست به‌کار شدند.
 • کاهش رتبه اعتباری کشورهای عربی

  موسسه رتبه‌بندی «اس‌اند‌پی» رتبه اعتباری کشورهای عربی را کاهش داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، موسسه رتبه‌بندی «اس‌اند پی گلوبال» در گزارشی اعلام کرد رتبه اعتباری سه کشور عربی بحرین، قطر و عمان بیشترین آسیب را از شهادت سپهبد قاسم سلیمانی متحمل خواهد شد. درصورت تداوم تنش‌ها، منافع مالی ناشی از افزایش احتمالی نفت با کاهش رشد اقتصادی و افزایش روندخروج سرمایه از این کشورها از بین خواهد رفت. تحلیلگران این موسسه در گزارش خود نوشتند: با توجه به وابستگی بیشتر قطر و بحرین به تامین مالی خارجی، این کشورها در صورت تشدید تنش‌ها با ریسک‌های بیشتری مواجه خواهند بود. اس‌اند‌پی گلوبال با هشدار نسبت به وابستگی اقتصاد عمان به بدهی‌های خارجی گفته است که چشم انداز رتبه اعتباری فعلی این کشور منفی شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر