آرشیو روزنامه شماره ۴۷۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۷۸

 • کارنامه رفوزه ارز‌پاش‌ها

  دنیای اقتصاد: طبق گزارشی که چندی پیش ازسوی رئیس‌کل پیشین بانک مرکزی منتشر شد، میزان مداخلات ارزی در سال‌های ۸۲ تا ۹۶ (به جز دو سال ۹۱ و ۹۲) ۲۸۴ میلیارد دلار بوده است. با توجه به اظهارنظر مسوولان، اگر میزان مداخله سال ۹۷ را ۲۰ میلیارد دلار لحاظ کنیم، حجم مداخله در۱۴ سال حداقل ۳۰۰ میلیارد دلار بوده است. این رقم حدودا یک سوم مجموع صادرات کشور در این مدت است. اما با وجود تزریق ۳۰۰ میلیارد دلار از منابع ارزی، نرخ ارز در این دوره ۱۴ ساله ۱۳ برابر شده است. بررسی جزئی‌تر نشان می‌دهد حجم زیادی از تزریق در دو دوره متلاطم بازار ارز که در ابتدا و میانه دهه۹۰ رخ داد، انجام شده است. در این دو مقطع مجموعا برای کنترل بازار حدود ۲۰۰ میلیارد دلار تزریق شد؛ اما این سیاست‌ها نتوانست مانع جهش نرخ ارز شود. حتی اگر در دوره‌های محدودی همانند دهه ۸۰ ، ارزپاشی باعث تثبیت قیمت ارز شد، در نهایت با یک جهش ۳ یا ۴ برابری (در سال‌های ۹۱ و ۹۷)، این تثبیت قیمت جبران شد. این آمارها یک نتیجه بیشتر ندارد؛ «رفوزگی ارزپاشی» که با هدف حفظ ارزش پول ملی و ثبات بازار ارز بوده است؛ این روند نشان می‌دهد در غیاب سیاست‌های ضد تورمی حتی اگر بازار، ارز باران شود قدرت خرید پول ملی حفظ نمی‌شود. به جای ارزپاشی پول ملی باید از مسیر کنترل تورم اعتبار پیدا کند.
 • الاکلنگ دلار در کانال ۱۲

  دنیای اقتصاد: در دومین روز هفته، دلار دو نیمه متفاوت را تجربه کرد و سکه تمام بهار آزادی در کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی بیشتر عقب نشینی کرد. در ابتدای روز یکشنبه همچنان اوضاع به کام فروشندگان دلار بود؛ آنها به سرعت توانستند قیمت را تا مرز حمایتی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی عقب ببرند و برخی حتی از شکست مقطعی این مرز سخن گفتند. با این حال، به سرعت جهت قیمتی تغییر کرد و بالا رفتن خریدها موجب شد که دلار یک بار دیگر به محدوده ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومانی نزدیک شود. حدود ساعت ۴ بعدازظهر، شاخص ارزی با قیمت ۱۲ هزار و ۶۴۰ تومان معامله می‌شد. این قیمت ۱۰ تومان کمتر از روز ابتدایی هفته بود.
 • «هم‌راز» بیمه رازی زیرساختی برای توسعه بیمه‌گری دیجیتال

  گروه بنگاه‌ها: معاون برنامه‌ریزی و نوآوری شرکت بیمه رازی گفت: با توجه به استراتژی «بیمه رازی» در جهت توسعه فروش بیمه‌های خرد از طریق کانال‌های فروش دیجیتال، از ابتدای سال جاری، طراحی و پیاده‌سازی اکوسیستم نوآوری «هم راز» به‌صورت جدی در دستور کار بیمه رازی قرار دارد.
 • کسب مجوز بیمه کوثر در منطقه آزاد ارس

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه کوثر با رعایت اخلاق حرفه‌ای، دارا بودن شبکه فروش و نمایندگی‌های فعال، موفق به دریافت مجوز فعالیت در منطقه آزاد تجاری-اقتصادی ارس شد. با اعلام مدیر سرپرستی بیمه کوثر آذربایجان‌شرقی، به استناد مواد ۱۱ و ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-صنعتی جمهوری اسلامی ایران و آیین‌نامه‌های اجرایی ذی‌ربط، از تاریخ نهم آذرماه ۱۳۹۸، شرکت بیمه کوثر فعالیت در منطقه آزاد ارس را آغاز کرد. هادی قدس با اشاره به اینکه شرکت از گذشته تاکنون با اتکا به توانایی‌های علمی و تجربی کادر مدیریت خود توانسته نظر عموم مردم را نیز به‌سوی خود معطوف کند، خاطرنشان‌کرد: امید است با تاسیس و تجهیز شعبه در منطقه آزاد تجاری- صنعتی ارس، گام بزرگی برای خدمات‌رسانی مطلوب به بیمه‌گذاران برداریم.
 • لزوم نوآوری در محصولات برای گذر از مشکلات صنعت بیمه

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه میهن با بیان اینکه «نوآوری در محصولات بیمه‌ای دوای درد فعلی صنعت بیمه است» تاکید کرد که «شرکت‌های بیمه برای فروش بهتر باید نوآوری کرده و نیازهای جدید بیمه‌گذاران را احصا کنند.»
 • پیش‌بینی همتی از نرخ تورم و بازار ارز

  رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: روند کاهنده نرخ تورم در کشور ادامه دارد و بازار ارز را نیز کنترل می‌کنیم و آرامش و تعادل آن برقرار خواهد بود.
 • مازاد عرضه ارز در سامانه نیما

  معاون ارزی بانک مرکزی گفت: با وجود تحریم‌ها، تاکنون از نظر تامین ارز واردات مشکلی نداشته‌ایم و مازاد عرضه ارز در سامانه نیما نشانگر کارکرد روان و مثبت این سامانه است.
 • زمان نهایی تهیه صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه مشخص شد

  رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرد: با روندی که پیش می‌رود از اواخر سال ۹۸ شرکت‌های بیمه باید خود را آماده و صورت‌های مالی خود را بر اساس صورت مالی الگو و مصوب تهیه کنند. به گزارش ریسک نیوز غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در گفت‌وگو با ریسک نیوز درخصوص پیاده‌سازی صورت‌های مالی مصوب شرکت‌های بیمه گفت: با هماهنگی سازمان حسابرسی، بورس و بیمه مرکزی جلسات مفصلی داشتیم که در یک زمینه بین بیمه مرکزی و سازمان حسابرسی اختلاف هست که اگر حل شود یک صورت مالی الگو و نمونه با توافق سه سازمان، پیاده‌سازی خواهد شد. به گفته وی با روندی که پیش می‌رود از اواخر سال ۹۸ شرکت‌های بیمه باید خود را آماده و صورت‌های مالی خود را بر اساس صورت مالی الگو و مصوب تهیه کنند.
 • حرکت طلا در جاده مه‌آلود

  دنیای اقتصاد: روز جمعه مقامات آمریکایی و چینی اعلام کردند، فاز اول توافق تجاری نهایی شده است. بر‌اساس نظرسنجی این هفته کیتکو، تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت بر سر آینده کوتاه‌مدت طلا اختلاف‌نظر دارند. انتشار این خبر از یک‌سو و تصمیم فدرال‌رزرو برای ثابت نگه داشتن نرخ بهره از سوی دیگر موجب شد، قیمت جهانی طلا در هفته گذشته میلادی بیش از یک درصد رشد کند. درحالی‌که در روزهای ابتدایی هفته گذشته قیمت هر اونس طلا کمتر از ۱۴۶۰ دلار بود، این رقم در معاملات روز جمعه به ۱۴۷۶ دلار رسید.
 • ترکیب جدید هیات‌مدیره بانک کارآفرین

  گروه بنگاه‌ها: پس از برگزاری مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده بانک کارآفرین در هفته گذشته، اولین جلسه هیات‌مدیره این بانک تشکیل و ترکیب جدید هیات‌مدیره این بانک مشخص شد.
 • امکان دریافت پیامکی رمز دوم پویا در بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: بانک پارسیان به منظور رفاه حال مشتریان خود در استفاده از رمز پویا، امکان دریافت پیامکی رمز دوم پویا به‌صورت خودکار را برای آن دسته از مشتریانی که شماره همراهشان در این بانک ثبت شده و رمز دوم ایستا دارند، فعال کرده و طی ارسال پیامک به ایشان اطلاع‌رسانی می‌کند.
 • قدردانی استاندار کرمانشاه از مدیرعامل بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: استاندار کرمانشاه با ارسال لوح سپاسی از دکتر بیگدلی، مدیرعامل بانک ملت به دلیل مساعدت در پرداخت تسهیلات به زلزله‌زدگان و سیل‌زدگان استان قدردانی کرد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، هوشنگ بازوند در این لوح سپاس با اشاره به این نکته که توسعه و پیشرفت ایران اسلامی و استان کرمانشاه، مرهون تلاش و کوشش بی‌دریغ مسوولان و دست‌اندرکاران خدوم و متعهد این مرز و بوم است، تاکید کرده است: بی‌تردید اقدامات شایسته بانک ملت در اجرای اهداف و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، تاثیر قابل‌توجهی در توسعه اقتصادی که از سیاست‌های اصلی دولت است، داشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر