آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۹۴

 • پوست‌اندازی سیاست پولی از اول پاییـز

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی، از پوست‌اندازی سیاست پولی در انتهای نیمه نخست سال جاری خبر داد. پوست‌اندازی که با اجرایی شدن عملیات بازار باز عملیاتی می‌شود و قرار است جایگزینی بر تعیین نرخ سود دستوری از سوی بانک مرکزی باشد تا سیاست‌های پولی مستقیم جای خود را به سیاست‌های پولی غیرمستقیم بدهد. همتی در اجرای سیاست‌های پولی جدید، توجه به سه ضلعی، «ساماندهی اضافه برداشت‌ها»، «جلوگیری از ایجاد سودهای موهومی» و «کنترل و جهت‌دهی نرخ سود بازار پول» را مهم دانست.
 • رکود نزدیک است

  دنیای اقتصاد: «پیتر شیف» معتقد است شکی در پیشروی آمریکا در مسیر وقوع رکود مالی وجود ندارد. شیف که بحران پیشین را نیز پیش‌بینی کرده بود؛ کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا در ماه گذشته را اشتباه بزرگی می‌داند. به باور او همچنین سیاست پولی بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ میلادی که فدرال رزرو نرخ بهره را به صفر نزدیک ‌کرده بود؛ اشتباه مهلکی بود. نرخ بهره نزدیک به صفر مشکلاتی در اقتصاد آمریکا به وجود آورده که حل آن نسل‌ها طول می‌کشد. ولی اگر فدرال رزرو باز هم به سمت نرخ بهره نزدیک به صفر پیش برود هیچ‌گاه بهبودی حاصل نخواهد شد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا کاهش کم‌سابقه اخیر ارزش یورو را بهانه‌ای برای حمله مجدد به فدرال رزرو قرار داد. یورو در آخرین روز از معاملات هفتگی بازارهای ارز به زیر کانال ۱/ ۱ دلاری وارد شد که در طول ۲ سال اخیر بی‌سابقه محسوب می‌شود. نرخ برابری یورو به دلار تا عصر روز گذشته در ۰۹/ ۱ معامله می‌شد. رشد هفتگی یورو به دلار نیز رکورد کاهشی ۴ ساله خود را به ثبت رساند.
 • پرداخت ۱۹۶ هزار فقره وام توسط بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

  گروه بنگاه‌ها: گزارش عملکرد بانک قرض‌الحسنه مهر ایران نشان می‌دهد؛ این بانک از ابتدا تا پایان سال گذشته ۱۹۶ هزار و ۴۱۱ فقره وام در قالب شش تفاهم‌نامه همکاری تسهیلات پرداخت کرده است. همچنین بالغ بر ۷‌هزار و ۱۴۰ فقره تسهیلات به میزان ۴۴۵ میلیارد ریال وام به معرفی‌شدگان بنیاد مسکن روستایی نیز پرداخت شده است.
 • تسهیلات قرض‌الحسنه بانک مسکن برای ازدواج

  گروه بنگاه‌ها: سرپرست اداره کل تسهیلات تبصره‌ای بانک مسکن از پرداخت ۵۶ هزار و ۲۳۲ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج طی ۱۶ ماه گذشته تا پایان تیرماه سال جاری خبر داد.
 • حمایت از تولید در اولویت است

  گروه بنگاه‌ها: معاون عملیات بانکی بانک ایران زمین، در جمع روسا و کارکنان شعب و ستاد استان گیلان گفت: در شرایط حساس کشور، حمایت از تولید و واحدهای مولد باید در اولویت قرار گیرد و این مهم میسر نمی‌شود مگر با کاهش هزینه‌های عملیاتی و جذب منابع ارزان‌قیمت و به تبع آن کاهش قیمت تمام‌شده پول، که زمینه‌ساز این موضوع خواهد بود.
 • افتتاح همزمان ۴۶۳ پروژه تعاونی در سراسر کشور

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با آغاز هفته تعاون با حضوراسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری و محمد شریعتمداری وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به‌طور همزمان ۴۶۳ پروژه تعاونی در سراسر کشورافتتاح و از تعاونی‌های برتر ملی تقدیر شد. معاون اول رئیس‌جمهور در این مراسم، با اشاره به اینکه در قانون اساسی به بخش تعاون در کنار دو بخش دولتی و خصوصی اشاره شده است، گفت: باید بخش‌های توانا وارد گردونه اقتصاد شوند که یکی از این بخش‌ها تعاون است. جهانگیری افزود: با فعال شدن بخش تعاون، مشارکت‌های اجتماعی نیز فعال شده و به عدالت نزدیک می‌شویم. وی با اشاره به اینکه هیچ‌کس نباید در بخش خصوصی و تعاونی اختلالی ایجاد کند، گفت: طرحی در مجلس است برای اینکه مردم سهامدار کارخانه‌های بزرگ باشند.
 • رشد احتیاطی در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، دلار حرکت در مسیر افزایشی را برای چهارمین روز متوالی ادامه داد و سکه تمام بهار آزادی توانست به بالای مرز ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی بازگردد. روز شنبه، شاخص ارزی ۱۴۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. در بازار سکه، این فلز گران‌بها توانست ۳۵ هزار تومان رشد را تجربه کند و به قیمت ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان برسد. به گفته فعالان، رشد قیمت دلار از سوی عوامل متفاوتی حمایت می‌شد؛ بخشی از این افزایش، ناشی از جوسازی نوسان‌گیران پیرامون اخبار سیاسی بود و قسمت دیگری در نتیجه تحرک متغیرهای برون بازاری.
 • موانع خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری

  گروه بنگاه‌ها: مواردی چون تهاتر بدهی دولت، تملیک وثایق بدهکاران و فعالیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بورس طی سال‌ها، بانک‌ها را به سمت بنگاه‌داری و تملیک اموالی برده که فروش آن در شرایط رکود اقتصادی به این آسانی نیست.
 • همکاری بانک تجارت و صندوق نوآوری برای رونق تولید

  گروه بنگاه‌ها: علیرضا مهرجو معاون مدیر عامل در امور استان‌های بانک تجارت در گفت‌وگویی از نقش کلیدی تفاهم‌نامه این بانک و صندوق نوآوری و شکوفایی در تحقق اهداف مشترک برای رونق تولید سخن گفت.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر