• رشد مثبت سال آینده تایید شد

  دنیای‌اقتصاد: «بانک‌‌جهانی» تازه‌ترین به روزرسانی خود را از چشم‌انداز اقتصادی ایران منتشر کرد. بر اساس این گزارش، در حالی اقتصاد ایران برای سومین سال متوالی در ۲۰۲۰ رشد منفی را تجربه می‌کند که از سال آینده به روند رو به رشد خود باز خواهد گشت. انتظار می‌رود اقتصاد کشور در سال ۱۴۰۰، رشد مثبت ۵/ ۱ درصدی را تجربه کند، نرخی که سال بعد از آن با پیشرفتی ملایم به سطح ۷/ ۱ درصد خواهد رسید.
 • چالش‌های اقتصادی نامزد دموکرات

  دنیای‌اقتصاد: برنامه‌های اقتصادی حزب دموکرات و همچنین وعده‌های اقتصادی جو‌بایدن حکایت از طیف وسیعی از بلندپروازی‌های اقتصادی دارد؛ از محاسن مالیات بر ثروت گرفته تا راه‌کارهایی برای کاهش نابرابری اقتصادی در ایالات‌متحده و همچنین برنامه‌هایی تهاجمی برای کاهش اتکای بزرگ‌ترین اقتصاد جهان به سوخت‌های فسیلی. اما با توجه به شرایط خاص جهان در سال جاری میلادی، بایدن در صورت پیروزی در انتخابات نوامبر، قبل از آغاز اجرای وعده‌های اقتصادی خود باید بر ویروس کرونا غلبه کند. همچنین تحلیلگران اقتصادی در کنار کنترل ویروس کرونا از ضرورت تصویب بسته حمایتی جدید در این کشور نیز به عنوان گام‌های ضروری بایدن در صورت پیروزی نام می‌برند.‌
 • جزئیات حراج بیست و یکم

  براساس گزارش بانک مرکزی از فروش اوراق دولتی در هفته بیست و یکم، دو اوراق به نام‌های «اراد۴۹» و «اراد۵۳» برای فروش عرضه شده که هر دو با سررسید سه ساله بازدهی ۲۱ درصدی دارند. آمارها نشان می‌دهد در حراج بیست‌و‌نهم مهرماه ۹۹، بانک‌ها و سایر موسسات مالی غیربانکی هیچ سفارشی در سامانه‌های بازار بین‌بانکی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نکردند.
 • سنگین‌ترین ریزش دلار و سکه

  دنیای‌اقتصاد: در سومین روز کاری هفته، سومین افت متوالی دلار به ثبت رسید و این ارز به زیر خط حمایتی ۳۰ هزار تومانی رفت. سکه امامی هم نتوانست در مرز ۱۵ میلیونی مورد حمایت واقع شود و حتی از کانال ۱۴ میلیون تومانی هم پایین‌تر رفت.
 • رشد اقتصادی چین مثبت ماند

  برخلاف برخی پیش‌بینی‌ها، اقتصاد چین به رشد بالای خود ادامه داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از ساوث چاینا مورنینگ پست، اقتصاد چین در سه ماهه سوم امسال رشد ۹/ ۴ درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با فصل قبل ۷/ ۱ درصد بیشتر شده است. این رشد اقتصادی همچنین ۳/ ۰ درصد بیشتر از نرخ پیش‌بینی شده قبلی توسط کارشناسان است و بهترین رشد اقتصادی فصلی چین در طول دو فصل اخیر محسوب می‌شود.
 • عملیات «ریپو» استارت خورد

  دنیای‌اقتصاد: بانک مرکزی اعلام کرد که عملیات «ریپو» برای نخستین بار در توسعه عملیات بازار باز به‌کار گرفته شده است. براساس گزارش بانک مرکزی، هدف از این ابزار، تامین نقدینگی کوتاه‌مدت بانک‌ها است. مزیت این ابزار نسبت به اضافه‌برداشت این است که بانک‌ها می‌توانند با نرخ کمتر، تامین مالی کوتاه‌مدت خود را انجام دهند و ازسوی دیگر، اعطای اعتبار نیز در قبال اخذ وثیقه با اوراق دولتی صورت می‌گیرد. میزان این اعتبارگیری ۸۹۰ میلیارد تومان در نرخ سقف سود دالان (۲۲ درصد) بوده است. با بهره‌گیری از این ابزار، بانک مرکزی یک گام به سمت مدرن‌سازی بازار‌های مالی حرکت کرده است.
 • تردید معامله‌گران در حفظ دلار

  دنیای‌اقتصاد: ورق در بازار ارز موقتا به سود کاهشی‌ها برگشته است. روز دوشنبه دومین افت متوالی دلار به ثبت رسید. در سومین روز هفته، دلار معاملات خود را نزدیک به مرز ۳۲ هزار تومانی آغاز کرد، ولی طی زمانی کوتاه در مسیر نزولی قرار گرفت، به‌طوری که ساعت۲ بعدازظهر روی عدد ۳۱ هزار و ۲۰۰ تومان قرار گرفت و ساعت ۳ بعدازظهر در محدوده ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومانی معامله شد.
 • پرداخت ۵/ ۳ هزار میلیارد تومان پاداش بازنشستگان سال ۹۸

  رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در ابلاغیه‌ای خطاب به دستگاه‌های اجرایی، سه هزار و ۴۵۸ میلیارد تومان را بابت پرداخت مانده مطالبات پاداش پایان خدمت بازنشستگان تا پایان سال ۱۳۹۸ تخصیص داد. به گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور، اعتبار این ابلاغیه بابت پرداخت مانده مطالبات پاداش پایان خدمت بازنشستگان تا پایان سال ۱۳۹۸ دستگاه‌های اجرایی به بازنشستگان است و به دستور محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه اعتبارات به دستگاه‌های اجرایی با رعایت قوانین و مقررات پرداخت شود.
 • رشد سود خالص هر سهم تجارت‌نو از مرز ۱۰۰۰ درصد گذشت

  گروه شرکت‌ها: نیمه نخست سال‌جاری با وجود شرایط سخت اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و دیگر عوامل، شرکت بیمه تجارت‌نو در هر یک از سه شاخص مهم مالی، رشدی بیش از یک هزار درصد را به ثبت رساند و رکورددار شد. اولین شاخص مهم، سود خالص هرسهم بوده که ۶ ماه ابتدایی امسال با ثبت رشد یک هزار و ۱۳۷ درصدی به عدد ۱۶۲۱ ریال رسید. سود خالص هرسهم این شرکت بیمه‌ای در مدت زمان مشابه سال قبل نیز به‌رغم پرداخت خسارت سنگین سیل که در میان شرکت‌های بیمه‌ای کم‌نظیر بود، ۱۳۱ ریال بوده است. دومین شاخص مهم، سود خالص شرکت بیمه تجارت‌نو در نیمه نخست سال‌جاری بوده که با عبور از مرز ۲۵۴ میلیارد تومان، رشد ۱۱۳۵ درصد را به ثبت رسانده است. آخرین شاخص مهم مالی این شرکت بیمه‌ای، سود عملیاتی بوده که ازعدد ۲۰ میلیارد تومان با جهش قابل‌توجه ۱۱۰۰ درصدی به رقم ۲۵۰ میلیارد تومان رسیده است. جمع وتفریق اعداد فوق نشان می‌دهد که این پدیده جدید صنعت بیمه در سه شاخص مهم مالی بیش از ۳هزار درصد رشد را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است.
 • اولویت اول در اقتصاد چیست؟

  رئیس اسبق پژوهشکده بانک مرکزی با اشاره به تاثیر ۱۰۰ درصدی متغیرهای برون‌زا بر تصمیمات بانک مرکزی گفت: کنترل تورم باید مهم‌ترین اولویت بانک مرکزی باشد.
 • صعود طلا به امید بسته‌حمایتی

  دنیای‌اقتصاد: اونس هفته جدید را نسبتا قدرتمند آغاز کرد و با افزایش ۶/ ۰ درصدی جایگاه خود در بالای مرز ۱۹۰۰ دلاری را استحکام بخشید. این در حالی بود که این فلز ارزشمند هفته گذشته، بیش از ۵/ ۱ درصد از ارزش خود را از دست داده بود. دو عامل مهم سبب شد تا طلا بتواند در روز دوشنبه بیش از ۱۲ دلار افزایش قیمت را تجربه کند. دلیل اول بالاگرفتن مجدد نگرانی‌ها درباره افزایش تعداد مبتلایان به کرونا به‌ویژه در اروپا و آمریکا است.
 • عملکرد قابل قبول موسسه اعتباری ملل در حوزه بانکداری الکترونیکی

  گروه شرکت‌ها: عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: خدمات الکترونیک بانک‌ها سبب می‌شود تا‌ مردم برای انجام امور بانکی و مالی خود به شعب بانکی مراجعه نکنند و از سوی دیگر این اقدام نوعی کمک به ترویج خدمات دولت الکترونیک و بانکداری الکترونیکی خواهد شد.
 • افتتا‌ح مرکز داده بانک ایران‌زمین برای پیاده‌سازی زیرساخت‌های بانکداری دیجیتا‌ل

  گروه شرکت‌ها: مرکز داده بانک ایران‌زمین، در راستا‌ی پیاده‌سازی زیرساخت‌های اجرای بانکداری دیجیتا‌ل و همچنین توسعه سیستم‌های الکترونیک افتتا‌ح شد. به گزارش روابط عمومی بانک ایران‌زمین، عبدالمجید پورسعید مدیرعامل بانک ایران‌زمین در همین زمینه با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در چهار سال گذشته برای پیاده‌سازی زیرساخت‌های اجرای بانکداری دیجیتا‌ل گفت: راه‌اندازی مرکز داده بانک یکی از نیازهای پیاده‌سازی بانکداری دیجیتا‌ل بود که با همت همکاران پرتلاش در روز پنج‌شنبه افتتا‌ح و زمینه‌ساز اجرای بانکداری دیجیتا‌ل خواهد بود. پورسعید چشم‌انداز بانک ایران‌زمین را دستیابی به بانکداری دیجیتا‌ل دانست و گفت: اجرای بانکداری دیجیتا‌ل در چهار سال گذشته چشم‌انداز بانک ایران‌زمین بوده است اما امروز تنها چند گام به اجرای آن باقی مانده است که به‌زودی با برداشتن این گام‌ها از اجرای این پروژه رونمایی خواهیم کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر