آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۹۳

 • جریان مذاب در هسته نقدینگی

  دنیای اقتصاد: آمار نقدینگی و اجزای پولی برای ۳ ماه ابتدایی سال جاری منتشر شد. بر اساس گزارش بانک مرکزی، در سومین ماه سال جاری، انباره نقدینگی به حدود ۱۹۸۰ هزار میلیارد تومان رسید که اختلاف ناچیزی با مرز روانی ۲ میلیون میلیارد تومان دارد. «رشد» و «ترکیب» نقدینگی در مقطع کنونی، سیگنال مهمی از آینده است و در تصمیمات آحاد اقتصادی نقش قابل‌توجهی دارد. به لحاظ رشد، نقدینگی در حالی در ۱۲ ماه منتهی به خرداد ماه سال جاری حدود ۲۵ درصد رشد داشته که میانگین رشد نقطه به نقطه آن از نیمه دوم سال ۹۶ تا پایان سال گذشته، حدود ۲۲ درصد بوده است. بنابراین اگرچه رشد نقدینگی در ماه‌های ابتدایی سال جاری حول میانگین رشد آن در دهه‌های اخیر بوده، اما بیشتر از رشد آن در ماه‌های ملتهب اخیر بوده است. به لحاظ ترکیب، در ماه‌های گذشته سهم پول در نقدینگی به میزان چشمگیری افزایش یافته و به ۱۵ درصد رسیده است. در نیمه دوم سال ۹۶ سهم پول در نقدینگی تنها ۱۲ درصد بود. براساس گزارش بانک مرکزی، ‌رشد پول در خرداد ۹۸ در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹/ ۵۰ درصد بوده و رشد شبه‌پول در محدوده ۲۱ درصد قرار داشته است. با توجه به سیال بودن بخش پول می‌توان گفت در هسته نقدینگی بهار امسال بخشی که قدرت میعان بالاتری دارد در حال رشد بوده است.
 • دو نیمه متفاوت در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز هفته، قیمت دلار سومین افزایش متوالی را تجربه کرد و توانست از محدوده ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومانی عبور کند. روز پنج‌شنبه، شاخص ارزی ۸۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۱ هزار و ۲۶۰ تومان رسید. این بیشترین میزان افزایش دلار در سه هفته گذشته بود و موجب شد که ضرب انتظارات کاهشی در بازار کمی گرفته شود. با افزایش روز ششم هفته، تعداد روزهای افزایشی و کاهشی در اولین هفته شهریورماه برابر شد. قیمت دلار در سه روز ابتدایی کاری شهریورماه سه کاهش متوالی را تجربه کرد و در نیمه دوم هفته ۳ رشد پیاپی را به ثبت رساند. با این حال، نکته مهم آن بود که سرعت کاهش دلار در هفته گذشته بسیار بیشتر از افزایش آن بود؛ عاملی که موجب شد در مجموع این ارز در هفته گذشته بیش از ۳ درصد از ارزش خود را از دست بدهد.
 • نگاهی به خدمات کارت‌های اعتباری ۳بانک کشور

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها: کارت اعتباری یکی از ابزارهای حمایت از تولیدات داخلی است که بانک‌ها برای تحریک تقاضا و کمک به قدرت خرید مردم طراحی وعرضه می‌کنند. در حال حاضر بانک‌ها دارای کارت‌های اعتباری متنوعی هستند که برخی از کارت‌های موجود در بازار ونحوه دریافت آن را در ادامه می‌خوانید.
 • توسعه فعالیت شعب صندوق تامین خسارت‌های بدنی

  گروه بنگاه‌ها: علی جباری، مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی به «دنیای‌اقتصاد» گفت: طی سال‌های اخیر بر اساس اهدافی که در دنیا برای صندوق‌های تامین ترسیم شده، صندوق تامین خسارت‌های بدنی نیز با هدف‌گذاری درست و چرخش استراتژیک به‌عنوان مکمل صنعت بیمه و شرکت‌های بیمه عمل کرده است.
 • تنوع در فروش با اولویت طرح‌های نوین

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه‌کوثر در بیست‌وششمین سفر استانی خود با مسوولان کشوری و لشکری، بیمه‌گذاران عمده، نمایندگان و کارکنان سرپرستی استان کرمانشاه دیدار کرد.
 • بیشترین افت یوآن طی ربع قرن

  دنیای اقتصاد: یوآن چین بزرگ‌ترین ریزش ماهانه خود را ظرف ۲۵سال گذشته تجربه کرد. تضعیف یوآن در ماه آگوست همان‌طور که چین درگیر جنگ تجاری و افت رشد اقتصادی است، به وقوع خواهد پیوست. پول ملی چین نزدیک به ۸۵/ ۳ درصد در برابر دلار آمریکا ظرف ماه آگوست افت کرد. در واقع بزرگ‌ترین افت ماهانه یوآن زمانی رخ داد که چین در راستای مقابله با تعرفه‌های دولت آمریکا تلاش خود را برای حفظ نرخ برابری یوآن و دلار بدون تضعیف پول ملی چین رها کرده بود. پکن که نرخ ارز خود را به شیوه شناور مدیریت‌شده کنترل می‌کند، اجازه داد تا کف ۱۵/ ۷ به ازای هر دلار در روز جمعه را به ثبت برساند. تحلیلگران بر این باور هستند که در ماه‌های پیش رو روند نزولی‌ یوآن تداوم خواهد داشت؛ چراکه سیاست‌گذاران به دنبال افزایش رقابت‌پذیری کالاهای چینی در بازارهای جهانی هستند. همچنین تضعیف یوآن بخشی از اثرات مخرب تعرفه‌های ایالات‌متحده را خنثی می‌کند.
 • مانده سپرده‌های بانک کشاورزی به ۹۰۰ هزار میلیارد ریال رسید

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک کشاورزی از رشد ۴۰۰ هزار میلیارد ریالی منابع این بانک در دو سال اخیر خبر داد.

بیشتر