آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۹۱

 • واکنش سپرده‌های بانکی به چهار علامت

  دنیای اقتصاد: یک پژوهش با بررسی داده‌های بانک‌ها در دوره زمانی بین سال‌های ۷۹ تا ۹۵ به بررسی متغیرهای کلان اقتصادی در بلندمدت و کوتاه‌مدت و اثر تحریم‌ها بر حجم سپرده‌های بانکی پرداخته است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که تحریم‌های علیه ایران نتوانسته به‌صورت معنی‌داری حجم سپرده‌های بانکی ایران را تحت‌تاثیر قرار دهند و می‌توان گفت که تغییر در سپرده‌های بانکی بیشتر تحت‌تاثیر سیاست‌های دولت قرار می‌گیرد. از سوی دیگر شاخص قیمت سهام در بلندمدت اثر معنی‌داری بر حجم سپرده‌های بانکی دارد؛ به‌طوری‌که با جذاب شدن بازار سرمایه، از حجم سپرده‌های بانکی کاسته شده است.
 • کف دوقلوی نرخ در بازار دلا‌ر

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، قیمت دلار برای دقایقی در کانال ۱۰ هزار تومانی نوسان کرد. با این حال، با حمایت معامله‌گران، بهای این ارز نه‌تنها به کانال ۱۱ هزار تومانی بازگشت، بلکه به ۴ افت متوالی نیز خاتمه داد. این دومین بار بود که شاخص ارزی در مرز ۱۱ هزار تومانی مورد حمایت واقع می‌شد تا برخی از معامله‌گران از آن به‌عنوان کف دو قلوی بازار یاد کنند. بیشتر فعالان، رفت و برگشت قیمتی دیروز را ناشی از جوسازی نوسان‌گیران پیرامون اخبار سیاسی می‌دانستند.
 • پیش‌نیاز استحکام مالی مناسب

  رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار خود با مدیران حوزه معاونت نظارت این بانک از مدیران و کارکنان آن خواست تا برای داشتن بانک‌های سالم و قانونمند با استحکام مالی مناسب تلاش و اهتمام مضاعف کنند.
 • لزوم توجه به فوریت‌های کوتاه‌مدت

  حمید آذرمند
  اقتصاد ایران که در سال‌های اخیر در اثر استهلاک تدریجی ظرفیت‌های رشد اقتصادی و انباشت عدم‌تعادل‌های مالی، با عارضه کاهش رشد اقتصادی و افزایش نرخ تورم مواجه شده بود، از سال گذشته ناگهان با تشدید تحریم‌های خارجی و یک شوک برون‌زای گسترده مواجه شد.
 • تکذیب لغو ابلاغیه چهاربندی رمزارزها

  مفاد ابلاغیه چهاربندی بانک مرکزی دربار رمزارزها ابطال یا لغو نشده است.
 • دعوت سندیکای بیمه گران ایران از کاندیداهای دبیری کل

  گروه بنگاه‌ها: براساس تصمیم جلسه چهارم شهریورماه ۹۸ شورای عمومی‌سندیکای بیمه‌گران ایران افرادی که خود را واجد شرایط مندرج در اساسنامه سندیکا می‌دانند و تمایل به احراز سمت دبیرکلی سندیکای بیمه‌گران دارند، باید درخواست کتبی، سوابق کاری و برنامه کاری برای مدت دو سال دوره دبیرکلی را تا ۱۴ شهریورماه به دبیرخانه سندیکا تحویل دهند. یادآور می‌شود، دوره دوساله دبیرکلی علی‌پور یزدی تمام شده و اعضای سندیکا باید برای انتخاب دبیرکل جدید یا تمدید دوره دوم علی‌پور تصمیم بگیرند. گفته می‌شود تاکنون علی‌پور، دبیرکل کنونی، محمد کریمی ‌رئیس‌کل اسبق بیمه مرکزی و مسعود حجاریان مدیرعامل انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه کسانی هستند که مدیران عامل صنعت بیمه در مورد دبیرکلی آنها با یکدیگر رایزنی می‌کنند.
 • اعضای شورای سیاست‌گذاری همایش بیمه و توسعه مشخص شد

  گروه بنگاه‌ها: رئیس‌کل بیمه مرکزی طی احکامی، دبیر و اعضای شورای سیاست‌گذاری بیست و ششمین همایش بیمه و توسعه را منصوب کرد.غلامرضا سلیمانی، حمید کردبچه رئیس پژوهشکده بیمه را به سمت دبیر بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه منصوب کرد. همچنین در احکامی‌ جداگانه پرویز خوشکلام خسروشاهی، رحیم مصدق، غلامعلی جهانگیری، مفید امینی، مجید بهزادپور، سیدمحمد علیپور و مسعود حجاریان نیز به‌عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری این همایش منصوب شدند.
 • ارزش پرتفوی تجارت نو سه برابر شد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه تجارت نو در مراسم افتتاحیه ساختمان جدید ستاد مرکزی این شرکت گفت: برای همه ما مبدا جدیدی خواهد بود تا با تلاش مضاعف و انرژی بیشتر پرتفوی شرکت از ۲۰۰ میلیارد تومان به یک هزار میلیارد تومان افزایش یابد. نیما نوراللهی سال ۹۷ را سالی پر زحمت در عین حال توام با موفقیت‌های چشم‌گیر برای شرکت توصیف کرده و در این خصوص گفت: افزایش پرتفو یکی از دستاوردهای مهم شرکت است. این رقم از ۹۴ میلیارد تومان سال ۹۶ به ۳۰۰ میلیارد تومان درپایان سال ۹۷ رسیده که حکایت از ۳ برابر شدن ارزش پرتفو دارد. وی با اعلام اینکه با وجود تمامی‌مشکلات ناشی از سیل، امروز پرتفوی شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز جهش قابل توجهی داشته در توضیح این مهم گفت: ازابتدای سال ۹۸ تا ۲۷ مرداد، پرتفوی ۱۹۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی حاصل شده درحالی که مدت مشابه سال گذشته کل این رقم ۵۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بوده است. وی مدیریت سیل رخ داده درفصل بهار را از اقدامات قابل توجه بیمه تجارت‌نو دانسته و تاکید کرد: کلیه مدیران به‌رغم تمام سختی‌ها پای کار ایستادند که از ماحصل تلاش تیم‌های مستقر در مناطق سیل زده، خسارات وارده پس از ارزیابی دراسرع وقت پرداخت شد.
 • اعلام آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک شرکت‌های بیمه

  گروه بنگاه‌ها: بیمه مرکزی ایران آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک و قبولی اتکایی شرکت‌های بیمه را بر مبنای اطلاعات آخرین صورت‌های مالی مصوب تا روز ۲۳ مردادماه منتشر کرد.
 • سود سهامداران بیمه نوین پرداخت شد

  گروه بنگاه‌ها: سود سهام سهامداران حقیقی شرکت بیمه نوین به حساب آنان واریز شد.به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه نوین، در مصوبه مجمع عمومی سالانه بیمه نوین در تاریخ ۲۶تیر ۹۸ به ازای هر سهم، مبلغ ٣٠ ریال سود شناسایی شد که این سود به حساب‌های اعلام شده سهامداران حقیقی واریز شد. پرداخت سود سهامداران حقیقی این شرکت، مطابق جدول زمان‌بندی منتشر شده در سامانه کدال، از ابتدای شهریورماه آغاز و تا پایان این ماه ادامه دارد. زمان پرداخت سود سهامداران حقوقی نیز از تاریخ یک بهمن ١٣٩٨ تا ۳۰ بهمن خواهد بود. براساس این گزارش، سود سهام سهامداران حقیقی، که شماره حساب خود را به‌طور صحیح اعلام کرده‌اند، در تاریخ ۲ شهریور واریز شده است. واریز نشدن سود سهام برخی از سهامداران حقیقی ناشی از عدم‌اعلام شماره حساب یا مسدودی حساب آنان است که با پیگیری کارشناسان مربوطه در مدیریت امور سهام، تا پیش از پایان ماه جاری، این نواقص برطرف و سود مربوطه به حساب آنان واریز می‌شود.
 • چین، خانه دوم شرکت‌های آمریکایی

  دنیای اقتصاد: سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها در چین به‌رغم جنگ تجاری پرتنش میان این دو غول اقتصادی افزایش قابل‌توجهی یافته است. سرمایه‌گذاری‌هایی که توسط شرکت‌های آمریکایی در چین انجام شده‌اند در سال‌جاری میلادی، رشد قابل‌ملاحظه‌ای داشته‌اند؛ هرچند وضعیت تنش میان واشنگتن و پکن رو به وخامت است، شرکت‌های آمریکایی بالغ‌بر ۸/ ۶ میلیارد دلار ظرف نیمسال اول سال‌جاری میلادی در چین سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این حجم نشانگر رشد ۵/ ۱ درصدی نسبت به میانگین مدت مشابه در دو سال گذشته میلادی است.
 • آسیب جنگ ارزی برای بازار نفت

  قیمت نفت روز جمعه پس از اعلام تعرفه‌های تلافی‌جویانه آمریکا و چین علیه یکدیگر ریزش کرد و روز دوشنبه با لحن آشتی‌جویانه ترامپ رو به افزایش گذاشت، اما این روند ممکن است موقتی باشد.
 • ۷۰ درصد کارت‌های بانکی غیر فعال هستند

  گروه بنگاه‌ها: گزارش‌های بانک مرکزی و شرکت شاپرک نشان می‌دهد سهم هر ایرانی از بیش از ۳۴۰ میلیون کارت صادر شده در شبکه بانکی به‌طور متوسط ۶ کارت بانکی است که حدود ۷۰ درصد این کارت‌ها غیرفعال هستند.
 • رونمایی از شبکه تخفیفی باشگاه مشتریان بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: شبکه تخفیفی باشگاه مشتریان بانک تجارت (چابن) با ارائه بن‌های تخفیفی ۵ تا ۱۰۰ درصدی از چندین مجموعه فروشگاهی و خدماتی کار خود را آغاز کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک تجارت، باشگاه مشتریان این بانک با هدف ارائه تخفیف‌های ویژه به مشتریان و اعضای وفادار خود روز یکشنبه سوم شهریورماه شبکه تخفیفی را تحت عنوان چابک + بن (چابن) رونمایی کرد. چابن با همکاری شرکت‌های بزرگی همچون دیجی‌کالا، اسنپ (اسنپ‌فود، اسنپ‌مارکت و اسنپ‌تریپ)، تپ‌سی، بیمه تجارت نو، بانی مد، فیدیبو، نت‌برگ، کارگزاری تجارت و چندین مجموعه ارائه‌دهنده خدمات و محصولات، فضایی را فراهم کرده تا اعضای باشگاه بتوانند از طریق هزینه کرد امتیازات خود، از تخفیف‌های ویژه این شرکت‌ها استفاده کنند. حمیدرضا شریفیان، معاون مدیرعامل بانک تجارت در مراسم آغاز به‌کار خدمت «چابن» با بیان اینکه ارائه خدمات نوین و همراه با ارزش افزوده یکی از مشخصه‌های باشگاه مشتریان فعال به‌شمار می‌رود، گفت: مجموعه توسعه کسب‌و‌کار بانک، ایجاد خطوط جدید و فعال در بازار را در برنامه‌های خود داشته و باشگاه مشتریان در برقراری ارتباطات با مجموعه‌های خدماتی کمک شایانی به اجرایی شدن این برنامه‌ها خواهد کرد. معاون مدیرعامل بانک تجارت در راهبری بازار و توسعه کسب‌و‌کار تاکید کرد: وفادارسازی مشتریان بانکداری خرد فرآیندی بسیار مهم و پیچیده است.
 • تکمیل طرح شناسایی هویت‌ حساب‌های بانکی‌ اشخاص تا پایان امسال

  گروه بنگاه‌ها: مدیرکل پیشگیری از قاچاق کالا و ارز گفت: اقدامات لازم درخصوص ساماندهی حساب‌های اشخاص حقیقی انجام و اکنون طرح مذکور در مورد آنها اعمال و اجرا می‌شود. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» به گفته وی تا پایان امسال طرح شناسایی هویت‌ حساب‌های بانکی‌ اشخاص به‌طور کامل به اتمام می‌رسد و مرحله اجرایی آن آغاز خواهد شد؛ بنابراین گزارش پس از تایید نهایی بانک مرکزی این طرح به‌تمامی بانک‌ها ابلاغ و درخصوص تمام حساب‌های حقوقی نیز لازم‌الاجرا می‌شود.
 • افزایش تسهیلات اشتغالزایی قرض‌الحسنه بانک توسعه تعاون

  گروه بنگاه‌ها: بانک توسعه تعاون سقف تسهیلات اشتغالزایی خود را جهت مددجویان کمیته امداد امام‌خمینی‌(ه) و سازمان بهزیستی، مشاغل خانگی، اشتغال ایثارگران و همچنین کارفرمایان کمیته امداد افزایش داد. براساس موافقت شورای پول و اعتبار با افزایش سقف قرض‌الحسنه اشتغالزایی، بانک توسعه تعاون میزان این تسهیلات جهت مددجویان کمیته امداد امام‌خمینی و سازمان بهزیستی، مشاغل خانگی و اشتغال ایثارگران را از۲۰۰ میلیون ریال به ۵۰۰ میلیون ریال با مدت بازپرداخت حداکثر ۵ ساله و همچنین سقف وام قرض‌الحسنه قابل اعطاء به کارفرمایان کمیته امداد امام‌خمینی‌(ره)، سازمان بهزیستی مشاغل خانگی را حداکثربه میزان ۲۰۰۰ میلیون ریال برای اشتغال حداقل ۵ نفر از مددجویان افزایش داد.
 • دوره آموزشی مدیریت خرید و تدارکات داخلی، مقررات و قوانین مربوطه

  دنیای‌اقتصاد: بخش آموزش روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، دوره آموزشی، تخصصی و کاربردی مدیریت خرید داخلی، تدارکات مقررات و قوانین مربوطه را ‌روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۷ و ۸ شهریورماه به مدت ۱۲ ساعت برگزار می‌کند. براساس این گزارش، یکی از قدیمی‌ترین فعالیت‌های سازمان برای انجام فعالیت‌ها و رسیدن به اهداف، خرید و تدارکات داخلی است. بخش تدارکات با تمام بخش‌های مختلف سازمان از جمله حسابداری و مالی، پرسنلی، انبارداری، خرید، تولید، طراحی، توسعه و تعمیر و نگهداری رابطه مستمر و دائمی دارد.
 • احتمال افزایش رکود با جنگ تجاری

  طلانیوز: استراتژیست بانک‌خصوصی استاندارد چارترد می‌گوید با تشدید دوباره جنگ تجاری بین دو قدرت اقتصادی بزرگ دنیا، بزرگ‌ترین نگرانی در حال حاضر احتمال رکود آمریکاست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر