آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۸۸

 • ریزش آرام دلار صعود جمعی سهام

  دنیای اقتصاد: اولین روز کاری شهریور ماه با ادامه واگرایی مسیر بازارهای ارز و سهام دنبال شد. دلار در بازار آزاد با افت ملایم به ۱۱ هزار و ۵۶۰ تومان رسید و شاخص کل بورس با جهش نزدیک به ۳ هزار و ۹۰۰ واحدی سریال رکوردشکنی‌های خود را ادامه داد. نبود تقاضا و عرضه متناسب بازارساز، عوامل عمده افت نسبی نرخ دلار در دادوستدهای ابتدایی روز بودند و در سوی مقابل تقاضای هیجانی در معاملات بورسی رشد یک‌دست و عمومی قیمت سهام را رقم زد.
 • تورم ماهانه در محدوده امن

  دنیای اقتصاد: نرخ تورم ماهانه در مرداد ماه سال جاری رکورد کاهشی ثبت کرد. آمارها نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه در دومین ماه تابستان به رقم ۶/ ۰ درصد رسیده که این رقم کمترین میزان از ابتدای سال ۹۷ بوده است. این دومین بار است که در سال جاری نرخ تورم ماهانه به زیر یک درصد رسیده است. کارشناسان معتقدند نرخ تورم ماهانه زیر سطح ۸/ ۰ درصد می‌تواند یک محدوده امن برای تورم محسوب شود؛ زیرا با تکرار این رقم در یک سال کمتر از ۱۰ درصد به میزان شاخص بهای مصرف‌کننده افزوده خواهد شد. با توجه به تغییر انتظارات تورمی در ماه‌های اخیر، تحقق این روند در ماه‌های آتی دور از ذهن نخواهد بود. علاوه بر این، نرخ تورم نقطه به نقطه نیز با کاهش ۴/ ۶ واحد درصدی در مرداد ماه به سطح ۶/ ۴۱ درصد رسیده و این میزان کاهش تورم نقطه به نقطه در دهه ۹۰ سابقه نداشته است. به رغم کاهش قابل توجه تورم ماهانه و نقطه به نقطه، نرخ تورم میانگین به سطح ۴۲ درصدی رسیده که یک رکورد افزایشی جدید محسوب می‌شود؛ اگرچه این متغیر نیز در ماه‌های آینده در مسیر نزولی قدم خواهد گذاشت. در مجموع آمارهای مرداد نشان می‌دهد روند افزایش قیمت‌ها کند شده و تداوم این روند در ماه‌های آینده باعث می‌شود مختصات اقتصادی در محدوده امن گزارش شود.
 • حمله شدید ترامپ به پاول

  دنیای اقتصاد: نشست سالانه «جکسون‌ هول» به میزبانی کانزاس‌سیتی با گردهمایی مقامات ارشد دولتی، اقتصاددانان آکادمیک، بانکداران، اعضای فدرال‌رزرو، وزرای خزانه و بازرگانی به همراه بانکداران، اقتصاددانان و تاجران پرقدرت برگزار شد. این سخنرانی در سه قسمت بر بازارها تاثیر گذاشت. در ابتدا سخنرانی جرومی پاول، رئیس فدرال‌رزرو بود که انگشت اتهام کندی اقتصادی را به سمت افول اقتصاد جهانی و جنگ تجاری نشانه گرفت. در دومین بخش، تعرفه‌های چینی بر ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی علنی شد و بازارها را به سراشیبی غلتاند. در سومین بخش نیز ترامپ با حمله شدید به جرومی پاول و فدرال‌رزرو آنها را در مقایسه با رهبر چین دشمن اصلی خطاب کرد و از آمادگی خود برای پذیرش استعفای پاول گفت. ترامپ ۵ درصد بر تعرفه‌های پیشین بر واردات از چین افزود تا واکنش عصبی خود را به سرعت؛ اما پس از تعطیلی وال‌استریت به چینی‌ها نشان دهد. علاوه بر این، ترامپ از شرکت‌های آمریکایی خواست چین را رها کنند و به دنبال جایگزین باشند؛ چراکه آمریکا دیگر به چین نیازی ندارد!
 • برخورد کشورهای دنیا با استخراج‌کنندگان رمزارز

  استخراج رمزارز این روزها نه در کشور ما، بلکه در اکثر کشورهای دنیا به یکی از موضوع‌های پرطرفدار و پربحث تبدیل شده است. در این میان، دولت‌ها برخوردهای متفاوتی با این موضوع و فعالان این حوزه دارند که قابل بررسی است.به گزارش «ایسنا» استخراج رمرزارزها و تعرفه برق ماینرها به یکی از بحث‌های داغ در دو ماه قبل تبدیل شده است و درحالی که دولت در نظر دارد متوسط تعرفه صادراتی را برای آنها در نظر بگیرد، فعالان این حوزه بر این باورند که اگر ماینینگ به‌عنوان یک صنعت شناخته شده است، بنابراین باید تعرفه برق صنعتی را هم بپردازد. این درحالی است که دولت بر این باور است که اختصاص تعرفه‌های ارزان برق برای رمزارزها حقوق سایر صنایع را پایمال می‌کند.البته فعالان این بخش به وضعیت استخراج رمزارزها در سایر کشورها پرداخته و اعلام کردند: در حالی که در ایران از نرخ متوسط صادراتی حرف زده می‌شود، روسیه و قزاقستان دو سنت به ازای هر کیلو وات به فعالان این حوزه برق می‌دهند و حتی از ماینرها مالیات نمی‌گیرند.
 • تمدید مهلت اجباری شدن رمز پویا در بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: مهلت زمانی اجباری شدن استفاده از رمز پویا در تمامی تراکنش‌های مبتنی بر کارت در بانک ملت دو ماه تمدید شد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، با هدف پیشگیری از اختلال در تراکنش‌های مبتنی بر کارت و با توجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی رمزنگار ملت در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، مهلت زمانی اجباری شدن استفاده از رمز دوم پویا در بانک ملت تا پایان مهرماه سال‌جاری تمدید شد. بر اساس این گزارش، با توجه به اهمیت موضوع و تاکیدات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و‌ پلیس فتا، الزامی شدن رمز دوم پویا در دستور کار تمامی بانک‌های کشور قرار گرفته است.
 • آغاز به کار سامانه جدید اینترنتی بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: سامانه جدید بانکداری اینترنتی بانک پارسیان با هدف افزایش کیفیت و ارتقای خدمات غیرحضوری در بستر اینترنت، با تغییرات گسترده در نمای ظاهری و اضافه شدن امکانات جدید، در دسترس مشتریان قرار گرفت.به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان، نمای ظاهری متفاوت و کاربرپسند، ایجاد منوی اصلی جهت سهولت دسترسی به خدمات سامانه، امکان برگزیده کردن خدمات، تنظیم خودکار سامانه متناسب با ابعاد صفحه نمایش تلفن همراه، تبلت و رایانه، محیطی امن و مطمئن، دسترسی سریع با سه کلیک و قابلیت شخصی‌سازی پیشخوان، برخی از امکانات و خدمات سامانه بانکداری اینترنتی جدید بانک پارسیان است.بر اساس این گزارش، برای ورود به سامانه جدید بانکداری اینترنتی بانک پارسیان و استفاده از خدمات آن، در اختیار داشتن شناسه کاربری و کلمه عبور سامانه فعلی کافی است.
 • آمادگی بانک صادرات برای پیوستن به بازار متشکل ارزی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: روند تبدیل ریال به پارسه دست‌کم به ٦ ماه زمان نیاز خواهد داشت، اما با این حال بانک‌ها آمادگی دارند به افزایش سرعت این فرآیند کمک کنند.
 • قدیمی‌ترین بانک‌های فعال جهان کدامند؟

  یک بانک ایتالیایی، قدیمی‌ترین بانک در جهان است که هنوز فعالیت می‌کند. به گزارش «ایبِنا» با وجود آنکه صنعت بانکداری در جهان قدمت دیرینه‌ای دارد و هزاران سال است که در مناطق مختلف جهان، شکلی از بانکداری رواج داشته است، تقریبا تمامی بانک‌های قدیمی از بین رفته‌اند و جای خود را به رقبای جدید و قدرتمند داده‌اند. با این حال هنوز برخی از بانک‌ها توانسته‌اند با وجود گذشت قرن‌های مختلف، کماکان سرپا بمانند.
 • اقتصاد در فاز آرامش

  دنیای اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد چک‌های برگشتی در تیرماه سال‌جاری به نسبت تیرماه سال گذشته با کاهش ۴۶ درصدی همراه بوده است. این در حالی است که آمار ماهانه نشان می‌دهد در مدت یک ماه منتهی به تیر ماه سال جاری، ۳/ ۱۶ درصد به رقم چک‌های برگشتی افزوده شده است. این واگرایی را می‌توان اینگونه تفسیر کرد که در اندازه سالانه، آرامش در فضای اقتصاد کلان و کسب و کار به علاوه اصلاح قانون چک توسط بانک مرکزی سبب کاهش تعداد چک‌های برگشتی شده است. از سوی دیگر افزایش ماهانه رقم چک‌های برگشتی نیز احتمالا به دلیل افزایش تعداد چک‌های مبادله‌ای بوده است زیرا نسبت مبلغ چک‌های برگشتی به مبادله‌ای در تیرماه و خرداد ماه به یک میزان (۱/ ۱۱ درصد ) بوده است.
 • سود بزرگ سرمایه‌گذاری‌ها یک و نیم برابر کل زیان انباشته است

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها: بررسی وضعیت اقتصادی امروز بیمه ایران تنها شرکت بیمه دولتی نشان می‌دهد، زیان انباشته این بیمه بازرگانی به رقم ۵۴ هزار میلیارد ریال رسیده است و مشکل نقدینگی دارد. اما محسن پورکیانی مدیرعامل بیمه ایران در جدیدترین گفت‌وگویش با اصحاب رسانه از کنترل و کاهش زیان انباشته این شرکت خبرداده و آمارها از نفوذ بیمه‌نامه‌های سودده به ترکیب پرتفوی شرکت حکایت دارد.
 • شرایط اقتصادی ایران در دوران تحریم

  عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در گفت‌وگو با لستر هولت، خبرنگار شبکه تلویزیونی NBC، توضیحاتی درباره آخرین تحولات اقتصادی کشور، صادرات نفت ایران، شرایط اقتصادی ایران پس از وضع تحریم‌های آمریکا ارائه کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر