آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۸۰

 • تصمیم جدید برای دعوای آماری

  دنیای‌اقتصاد: شورای‌عالی آمار در یک تصمیم جدید تولید و انتشار آمارهای رسمی حساب‌های ملی را بین مرکز آمار و بانک مرکزی تقسیم کرد. طوری‌که تولید و محاسبه رشد اقتصادی، در اختیار بانک مرکزی و انتشار و اعلام آن، در اختیار مرکز آمار قرار می‌گیرد. با این تصمیم، سرمایه آماری و سری زمانی غنی بانک مرکزی، از خطر زوال دور خواهد شد. هر چند درمورد شاخص‌های دیگر مانند تورم، روال کار مانند ماه‌های اخیر است و محاسبه و انتشار آن در انحصار مرکز آمار قرار خواهد داشت.
 • پرش کانالی سکه با اهرم اونس

  دنیای‌اقتصاد: در سومین روز کاری هفته، اونس طلا به داد سکه تمام رسید تا اولین افزایش فلز گرانبهای داخلی پس از ۳ کاهش متوالی به ثبت برسد. روز سه‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی ۶۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و با عبور از مرز ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به بهای ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان رسید. این افزایش در حالی رخ داد که فلز گرانبهای داخلی در روزهای پنج‌شنبه، شنبه و یکشنبه به ترتیب، ۲۰، ۴۰ و ۳۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داده بود. آنچه موجب شد که سکه از فاز نزولی خارج شود و به بالاترین قیمت از ۱۸ مردادماه برسد، افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی و شکست با اقتدار مرز هزار و ۵۰۰ دلاری بود. اونس در مقطعی از روز سه‌شنبه حتی تا عدد هزار و ۵۳۵ دلاری پیش‌روی کرد، ولی حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد هزار و ۵۲۷ دلار قرار داشت. این عدد به معنای رشد ۱/ ۲ درصدی طلای جهانی در مقایسه با انتهای هفته گذشته بود.
 • اطلاع کارگران از سنوات و قراردادکار در کمترین زمان

  ایسنا: دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران گفت: با راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار همه قراردادهای کار از این پس در این سامانه بارگذاری شده و کارگران از میزان سابقه و سنوات و بیمه‌پردازی خود با خبر می‌شوند. هادی ابوی اظهار کرد: با خبر شدیم که سامانه روابط کار مراحل پایانی خود را می‌گذراند و ظرف روزهای آینده قابل دسترسی برای همه کارفرمایان و کارگران است. این سامانه موجب شفاف‌سازی اطلاعات در حوزه روابط کار می‌شود و بیش از هر چیز به شفافیت قراردادهای کار کمک می‌کند.
 • شمارش معکوس برای شرکت در قرعه‌کشی حساب‌های پس‌انداز بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: شمارش معکوس برای شرکت در چهلمین مرحله قرعه‌کشی جوایز حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملی ایران آغاز شد. به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، چهلمین مرحله قرعه‌کشی جوایز حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملی ایران پاسخی به نیات خیرخواهانه مشتریان گرانقدر است که شرکت‌کنندگان علاوه‌بر بهره‌مندی از اجر معنوی، می‌توانند شانس خود را برای دریافت یکی از جوایز نفیس و ارزشمند آن امتحان کنند.
 • افزایش سرمایه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به ۲۵۰۰ میلیارد تومان

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گفت: سهامداران بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در مجمع اخیر با افزایش سرمایه این بانک موافقت کردند که بانک مرکزی به‌زودی مجوز آن را صادر می‌کند. دکتر مرتضی اکبری گفت: با صدور مجوز بانک مرکزی، سرمایه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از یک هزار و۵۰۰ میلیارد تومان به دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌یابد که با احتساب ۳۰۰ میلیارد تومان اندوخته، دو هزار و۸۰۰ میلیارد تومان منابع سهامداران در بانک است. وی ادامه داد: این سرمایه در شرایط مختلف به قدرت تسهیلات‌دهی بانک کمک می‌کند. مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران افزود: اگر نرخ ارز و شرایط اقتصادی به همین منوال پیش برود، این بانک تا ۵۵ درصد رشد منابع را تاپایان سال خواهد داشت. وی ادامه داد: منابع بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در چهار ماه ابتدای سال‌جاری نسبت به پایان اسفندماه سال گذشته ۲۱ درصد رشد داشته است. اگر رشد منابع طبق روال فعلی پیش رود بین ۵/ ۱تا ۲ میلیون نفرتسهیلات دریافت خواهند کرد. مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اظهار کرد: مانده منابع بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در پایان سال گذشته حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان بوده است.
 • رشد ۷ درصدی در پرداخت تسهیلات مسکن

  گروه بنگاه‌ها: بانک مسکن در اولین ماه از تابستان سال‌جاری موفق شد حجم پرداخت تسهیلات به حوزه‌های مختلف در بخش مسکن و ساختمان و البته سایر بخش‌های اقتصادی را ۷ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ افزایش دهد. گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا از عملکرد بانک در تیر ماه ۹۸ حاکی است ماه گذشته بیش از ۶۰ هزار فقره انواع تسهیلات از سوی شعب بانک مسکن به متقاضیان دریافت اعتبار مالی پرداخت شد. این میزان تسهیلات ارزش ریالی معادل ۲ هزار و ۷۵۴ میلیارد تومان داشته که به لحاظ ارزش از رشد ۷ درصدی نسبت به حجم پرداخت در تیر ۹۷ برخوردار شده است.
 • تحلیلی بر عوامل اجتماعی و روانی موثر بر تورم افسارگسیخته در کشور

  علی شیرین‌آبادی- تقی رحیمی
  کشور ما در طول سال گذشته تورم افسارگسیخته‌ای را در قیمت بسیاری از کالاها و اجناس تجربه کرد و بسیاری از مردم از شوک بالا رفتن ناگهانی قیمت‌ها بسیار بهت‌زده و نگران شدند. تورم یک پدیده اقتصادی است و به افزایش عمومی و مداوم سطح قیمت‌ها اطلاق می‌شود. در این میان تاثیر عوامل اقتصادی در به‌وجود آمدن این شرایط نقشی اساسی دارد.
 • اونس رکورد زد، اما ریخت

  دنیای‌اقتصاد: در روزی که پوند انگلستان در قعر ۱۰ ساله خود بود، اونس طلا به مرز مقاومتی بین ۱۵۳۵ تا ۱۵۳۸ دلار برخورد داشت و تکانه این سد محکم اونس را به عقب راند. اونس به مرور از رکورد ۸۰ ماهه خود در ۱۵۳۵ عقبگرد داشت تا اینکه به ۱۵۰۰ دلار نزدیک شد و در ادامه از این مرز نیز افول کرد. همزمان با انتشار گزارش تورم آمریکا در نسخه شاخص قیمت مصرف‌کننده که بهتر از پیش‌بینی‌ها بود و نرخ تورم سالانه به ۸/ ۱ درصد رسید. این عامل به سود شاخص دلار شد و اونس را به شدت نزولی کرد. پوند نیز پس از این وقایع اندکی رشد داشت و کمی از قعر جدا شد.
 • سقوط پول آرژانتین به قعر تاریخی

  ارزش پزو آرژانتین پس از انتخابات اولیه این کشور به پایین‌ترین سطح تاریخ خود رسید. به گزارش «ایسنا» در انتخابات اولیه ریاست‌جمهوری آرژانتین، مائوریسیو ماکری رئیس‌جمهور فعلی از نامزد حزب رقیب شکست خورد که اگرچه به‌دلیل پایین بودن رای هر دو نامزد، انتخابات به مرحله دوم کشیده شد اما احتمال بالاتر پیروزی گزینه رقیب دولت فعلی با سقوط شدید بازارهای مالی این کشور همراه بود.به‌دنبال اعلام نتایج انتخابات، ارزش پزو ابتدا ۳۰ درصد سقوط کرد اما در نهایت این ارز با کاهش ۲۴/ ۱۵ درصدی ارزش خود در برابر دلار به کار خود خاتمه داد. قرار گرفتن پزو در پایین‌ترین سطح تاریخ خود بازار بورس را نیز کاملا تحت‌تاثیر قرار داد و ارزش نماد برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بوئنوس آیرس به کمتر از نصف کاهش یافت.
 • ماینرها آماده مهاجرت از ایران؟

  رئیس هیات‌مدیره انجمن بلاک‌چین خواستار آن شد که تعرفه برق رقابتی شود. رئیس هیات‌مدیره انجمن بلاک‌چین با اشاره به مصوبه اخیر دولت در مورد فعالیت ماینرها در ایران اظهار کرد: بعد از این مصوبه طبق آخرین اخباری که به دست ما رسیده، ماینرها، کوله‌های خود را بسته‌اند و آماده سفر به کشورهای همسایه هستند.
 • بانک سینا به ازای هر سهم ۱۱ ریال سود تقسیم کرد

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه بانک سینا (نوبت دوم) روز یکشنبه ۲۰ مرداد با حضور ۳۳/ ۷۹ درصد از صاحبان سهام به ریاست رحمت‌الله صادقیان، نماینده بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در محل هتل پارسیان انقلاب تهران برگزار شد. در این جلسه پس از قرائت گزارش فعالیت هیات‌مدیره و سازمان حسابرسی، گزارش عملکرد مالی و سود و زیان بانک سینا به تصویب اکثریت اعضا رسید و مقرر شد مبلغ ۱۱ ریال به ازای هر سهم پرداخت شود.
 • استفاده از رمز پویا در بانک ملت اجباری شد

  گروه بنگاه‌ها: با تاکید بانک مرکزی و‌ پلیس فتا، استفاده از رمز پویا در تمامی تراکنش‌های مبتنی‌بر کارت‌های بانک ملت از ابتدای شهریورماه سال‌جاری، اجباری خواهد بود. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، محافظت و صیانت از دارایی‌های مشتریان، حفظ محرمانگی اطلاعات کارت‌های بانک ملت و آسودگی و ایجاد آرامش خاطر هنگام انجام تراکنش‌های مالی غیر‌حضوری مبتنی‌بر کارت از جمله مهم‌ترین دلایل انجام این اقدام از سوی بانک ملت است. بر این اساس، از تاریخ یادشده تمامی تراکنش‌های نیازمند رمز دوم کارت (به جز قبوض عمومی همچون برق، آب، گاز و تلفن)، صرفا با استفاده از رمز دوم پویا امکان‌پذیر خواهد بود. این گزارش حاکی است، مشتریان به‌منظور پیشگیری از بروز اختلال در فرآیند انجام خرید با شرایط مذکور، لازم است در اسرع وقت نسبت به فعال‌سازی سامانه رمزنگار ملت از طریق برنامک موبایلی از طریق لینک https:/ / bankmellat.ir/ ramznegar.aspx اقدام کنند. در عین حال، با هدف استفاده مشتریانی که گوشی هوشمند ندارند یا مایل به نصب برنامه فوق نیستند، سرویس پیامکی رمزنگار ملت نیز پیاده‌سازی شده است. این گزارش حاکی است، فعال‌سازی سرویس‌های اشاره شده از طریق دستگاه‌های خودپرداز یا پایانه بانکی غیرنقد این بانک انجام خواهد شد.
 • انگلیس بزرگ‌ترین بازنده خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا

  رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت با خروج بدون توافق بریتانیا از این اتحادیه این کشور بیش از سایر اعضا آسیب خواهد دید.
 • ثروتمندترین خانواده‌های جهان معرفی شدند

  فهرست ثروتمندترین خانواده‌های جهان براساس شاخص بلومبرگ تهیه شده است. به گزارش «ایبنا» به نقل از بلومبرگ، فهرست ثروتمندترین خانواده‌های جهان براساس Bloomberg Billionaires Index تهیه شده است.خانواده ویلتون صاحب شبکه زنجیره‌ای مغازه‌های Walmart در اولین ردیف فهرست رتبه‌بندی ثروتمندترین خانواده‌های جهان قرار دارد. دارایی آنها به ارزیابی بلومبرگ بالغ‌بر ۱۹۰ میلیارد دلار است.وارثان فرنک مارس در ردیف دوم این فهرست قرار گرفته‌اند که کمپانی همنامی در سال ۱۹۱۱ بنیان‌گذاری کرد. دارایی این کمپانی ۱۲۶ میلیارد دلار ارزیابی شده است. ردیف سوم در فهرست رتبه‌بندی ثروتمندترین خانواده‌های جهان به پسران فرد کُخ تعلق گرفته است که بنیان‌گذار کرپراسیون آمریکایی Koch Industries بود. این کمپانی در سال ۱۹۴۰ تاسیس شد که در حال حاضر چارلز و دیوید کخ آن را اداره می‌کنند. ارزش آن ۵/ ۱۲۴ میلیارد دلار برآورد شده است. خانواده آل سعود عربستان با ۱۰۰ میلیارد دلار و نوه‌های بنیان‌گذار خانه مد Chanel با ۶/ ۵۷ میلیارد دلار نیز در ۵ ردیف اول قرار گرفته‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر