آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۷۲

 • عقود جذاب برای نظام بانکی

  دنیای اقتصاد: آمار‌های بانک‌مرکزی نشان می‌دهد در سال ۹۷ بانک‌های دولتی تمایل بیشتری به وام‌دهی با سود ثابت داشتند و بانک‌های خصوصی تمایل به عقودی داشتند که سود ثابت نداشته باشد. درواقع بانک‌های خصوصی تمایل به عقود مشارکتی و بانک‌های دولتی تمایل بیشتری به عقود مبادله‌ای داشته‌اند. ازسوی دیگر عقود جذاب برای بانک‌های غیردولتی در سال ۹۷، مبادلات سلف بوده؛ به‌طوری‌که رشد اعتبارات مبادلات سلف در بانک‌های غیردولتی حدود دو برابر شده است. اما برای بانک‌های تخصصی و تجاری به ترتیب عقود اجاره به شرط تملیک و فروش اقساطی جذاب بوده است.
 • چرا قیمت دلار کم‌نوسان است؟

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، سکه از ابتدای کانال ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی فاصله گرفت و دلار در حوالی مرز ۱۲ هزار تومانی نوسانات محدودی را تجربه کرد. روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی ۴۵ هزار تومان افزایش را ثبت کرد و به بهای ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، عامل اصلی رشد قیمت سکه، افزایش بهای اونس در انتهای هفته بازارهای جهانی بود که تا سطح هزار و ۴۴۰ دلار رشد کرد. معامله‌گران از این جهت افزایش بهای سکه را به اونس نسبت می‌دادند که بهای دلار دیروز نوسان خاصی نداشت و بین ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان تا ۱۲ هزار و ۸۰ تومان نوسان می‌کرد. حدود ساعت ۴ بعدازظهر دیروز دلار روی عدد ۱۱ هزار و ۹۸۰ تومان به کار خود پایان داد که ۱۰ تومان پایین‌تر از روز پنج‌شنبه بود.
 • گزارش پیشرفت طرح تامین اعتباری مصالح ساختمانی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک مسکن در بازدید از نمایشگاه صنعت ساختمان، با حضور در غرفه بانک مسکن، آخرین وضعیت مراحل پیشرفت طرح «تامین اعتباری مصالح ساختمانی» و گام‌های باقیمانده تا تصویب و اجرای آن را تشریح کرد.
 • تغییر نقش شعب در بانک‌ها

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ایران‌زمین در بازدید از شعب شهر تهران گفت: امروز نگاه مشتریان به شعب بانکی نسبت به گذشته تغییر کرده و در حال‌حاضر عمده خدمات از طریق ابزارهای هوشمند انجام می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی بانک ایران‌زمین، مدیرعامل بانک ایران‌زمین به همراه معاون عملیات بانکی با حضور در تعدادی از شعب تهران ضمن بازدید از این شعب گفت: در حال‌حاضر ۹۷ درصد تراکنش‌های بانک ایران‌زمین در خارج از شعب انجام می‌شود و این موضوع در سایر بانک‌ها نیز با آمار مشابهی وجود دارد که این خود نشان می‌دهد تغییرات بزرگی در سال‌های اخیر صورت گرفته است.
 • راه‌اندازی خدمت پرداخت وجوه دولتی در خودپردازهای بانک رفاه

  گروه بنگاه‌ها: در راستای ایجاد خدمات ارزش افزوده در شبکه خودپردازهای بانک رفاه، خدمت وصول درآمدهای دولت با عنوان «پرداخت وجوه دولتی» از طریق پایانه‌های خودپرداز بانک رفاه به بهره‌برداری رسید. تمامی دارندگان کارت‌های بانک رفاه و شتاب بانکی می‌توانند از طریق خودپردازهای این بانک و انتخاب گزینه «پرداخت وجوه دولتی» با وارد کردن شماره کارت و شناسه ۳۰ رقمی مربوط به حساب‌های خزانه دولت نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند.
 • مدیریت ریسک بانک توسعه صادرات مبتنی‌بر حاکمیت شرکتی و رهنمودهای بازل

  گروه بنگاه‌ها: بیانیه مدیریت ریسک بانک توسعه صادرات با هدف شناسایی، اندازه‌گیری و کنترل ریسک‌های مرتبط با کسب‌و‌کار به‌منظور کاهش زیان‌های احتمالی بالقوه توسط مدیرعامل این بانک ابلاغ شد.
 • تاکید وزارت اقتصاد بر رعایت نرخ سود بانکی

  معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد در نامه‌ای به مدیران‌عامل ۱۳ بانک تاکید کرد که تمامی بانک‌های دولتی و خصوصی شده ملزم به رعایت نرخ‌ها و سایر مصوبات شورای پول و اعتبار هستند. به گزارش شبکه خبری «ایبِنا» عباس معمارنژاد معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد در نامه‌ای به مدیران‌عامل بانک‌های ملی، کشاورزی، مسکن، سپه، تجارت، ملت، صادرات، توسعه صادرات، صنعت و معدن، رفاه کارگران، توسعه‌تعاون، پست‌بانک و قرض‌الحسنه مهر ایران بر رعایت نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار تاکید کرد و مسوولیت این کار را بر عهده مدیران عامل بانک‌ها دانست. تا پایان سال ۱۳۸۶، بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری غیربانکی محدودیتی در تعیین نرخ‌های سود سپرده‌ها نداشتند و از این سال ملزم به رعایت نرخ سود مصوب توسط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار شدند. در حال‌حاضر نرخ سود مصوب سپرده‌های کوتاه‌مدت حداکثر ۱۰ درصد و سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار یکساله ۱۵ درصد تعیین شده است.
 • سقف حواله ارزی افزایش یافت

  بانک مرکزی در بخشنامه‌ای سقف حواله‌های ارزی را افزایش داد. این افزایش برای شرکت‌های تجاری تا ۵ میلیون یورو و برای شرکت‌های تولیدی تا سقف ۱۰ میلیون یورو بوده که شروطی هم برای اجرای آن، به نظام بانکی ابلاغ شده است.
 • گزینه دخالت دولت در بازار ارز روی میز نیست

  مشاور اقتصادی ترامپ به فعالان اقتصادی آمریکایی اطمینان داد گزینه دخالت دولت در بازار ارز روی میز نیست. به گزارش «ایسنا» بانک مرکزی آمریکا چهارشنبه هفته گذشته سرانجام پس از مدت‌ها انتظار برای نخستین بار در طول ۱۰ سال اخیر نرخ بهره را کاهش داد. این تصمیم فدرال رزرو معاملات بازار ارز را تحت تاثیر خود قرار داد و باعث تقویت دلار در معاملات ارزی شد. از آنجا که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تاکنون بارها و بارها از بالا بودن ارزش دلار انتقاد کرده و آن را به ضرر رقابت‌پذیری محصولات این کشور دانسته است، برخی فعالان نسبت به دخالت مستقیم دولت آمریکا در بازار ارز در صورت تداوم تقویت دلار نگران هستند.
 • حذف ۴ صفر تورم فزاینده نخواهد داشت

  مدیرکل سابق اداره آمارهای اقتصادی بانک مرکزی با تاکید براینکه حذف ۴ صفر از پول ملی نه‌تنها باعث افزایش هزینه چاپ اسکناس نمی‌شود؛ بلکه این هزینه را کاهش می‌دهد، گفت: این طرح تورم فزاینده‌ای نخواهد داشت. علیرضا مقتدایی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درباره اثرات حذف ۴ صفر از پول ملی اظهار کرد: اگر مفروضات طرح و نحوه اجرای آن براساس مطالعات انجام شده در بانک مرکزی باشد اثرات تورمی و هزینه‌های مختلف طرح اصلاح پول ملی و حذف صفرها مورد بررسی قرار گرفته است. وی با بیان اینکه مهم‌ترین اثر حذف صفر از پول ملی در حمل پول و نقل‌و‌انتقال وجوه در دستگاه‌های کارتخوان و خودپرداز دیده می‌شود، گفت: بسیاری از مردم در عملیات کارت به کارت و خرید فروشگاهی به‌دلیل اشتباه در لحاظ صفرها دچار خطا شده و پول را بیشتر یا کمتر پرداخت می‌کنند، ولی با حذف صفر این اشتباهات رایج کاهش خواهد یافت. مدیرکل سابق اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی به اثرات تورمی حذف صفرها از پول ملی نیز اشاره کرد و گفت: این طرح تورم فزاینده‌ای نخواهد داشت؛ بلکه شاید در مقطعی کوتاه انتظارات تورمی داشته باشد. وی گفت: تورم وقتی یک بار افزایش قیمت رخ دهد به‌صورت چشمگیر افزایش نخواهد یافت؛ ولی اگر رشد پی‌در‌پی در قیمت‌ها داشته باشیم، به‌دنبال آن تورم بالا نیز خودنمایی می‌کند.
 • میانبر ترامپ برای نرخ بهره

  دنیای اقتصاد: قیمت طلا هفته گذشته تحت‌تاثیر دو متغیر متضاد قرار گرفت. کاهش امیدها برای تداوم کاهش نرخ بهره در ادامه سال‌جاری با توجه به سخنان پاول رئیس فدرال‌رزرو، عامل کاهشی قیمت فلز زرد و وضع تعرفه جدید توسط ترامپ بر کالاهای وارداتی از چین و بالاگرفتن آتش جنگ تعرفه‌ای، عاملی افزایشی برای قیمت طلا بود. اما جدا از تاثیر مستقیم این دو عامل بر قیمت طلا، اثری متقابل و غیرمستقیم نیز بین این دو پارامتر وجود دارد. اثری که از نظر کارشناسان میانبری است که از طریق آن، ترامپ فشارهای بیشتری به فدرال‌رزرو می‌آورد. تاثیر فشار ترامپ از طریق اهرم تنش تجاری بر تصمیم فدرال‌رزرو برای کاهش نرخ بهره، چه تاثیری بر قیمت طلا در ماه‌های آتی خواهد گذاشت؟
 • شناسایی ۲۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با ابزار بانکی

  مدیر کل دفتر بازرسی ویژه مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان مالیاتی از شناسایی بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با رصد تراکنش‌های بانکی در سه سال اخیر خبر داد.به گزارش «ایبِنا» هادی خانی عنوان کرد: طی سه سال گذشته اقدامات لازم برای اخذ صورتحساب‎های بانکی حدود ۱۷ هزار مودی مشکوک به فرار مالیاتی و همچنین تفکیک و ارسال اطلاعات به ادارات‎ کل جهت شناسایی مودیان و مطالبه و وصول مالیات متعلقه انجام گرفته است.
 • مهم‌ترین موضوع اقتصاد تخصیص بهینه منابع است

  گروه بنگاه‌ها: امیرمسعود رزازان، رئیس جدید هیات‌مدیره بانک تجارت به همراه محمد احمدی‌آذر مدیر روابط‌عمومی این بانک روز گذشته با علیرضا بختیاری، مدیر مسوول روزنامه «دنیای‌اقتصاد» دیدار و گفت‌وگو کردند. به گزارش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» در این دیدار که در محل گروه رسانه‌ای «دنیای‌اقتصاد» انجام شد، رزازان با اشاره به مسوولیت رسانه‌های جمعی در شرایط خاص اقتصادی کشور گفت: اخلاق حرفه‌ای ایجاب می‌کند تا رسانه‌های کشور با درک شرایط سختی که بنگاه‌های اقتصادی با آن مواجه هستند با نقد سازنده و به دور از تخریب و غرض‌ورزی با مسائل این بنگاه‌ها مواجه شوند.
 • رشد ۱۱ درصدی مشتریان طرح فرازسپهر بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: تعداد مشتریان افزایش‌دهنده موجودی در طرح «فراز سپهر» باشگاه مشتریان بانک صادرات ایران طی سه ماه ١١درصد رشد یافت. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، مشتریان حقیقی این بانک با مشارکت در طرح «فراز سپهر» باشگاه مشتریان به شرط نگاه‌داشت یا افزایش منابع ارزی و ریالی خود تا پایان بهمن‌ماه سال ٩٨ به قید قرعه حدود ١٣ میلیارد ریال جایزه دریافت خواهند کرد که طی سه ماه اول این طرح ١١ درصد به تعداد مشتریان مشارکت‌کننده در این طرح که میزان منابع خود را ارتقا داده‌اند، افزوده شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر