آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۶۵

 • وعده‌سنجی سکاندار میرداماد

  دنیای‌اقتصاد: سکاندار میرداماد در طول اولین سال ریاستش تا چه حد به وعده‌هایش عمل کرده است؟ دامنه وعده‌های عبدالناصر همتی در مقام رئیس‌کل بانک مرکزی، از کنترل تورم و رشد نقدینگی تا راه‌اندازی بازار متشکل ارزی و عملیات بازار باز را شامل می‌شده که «دنیای‌اقتصاد» در یک گزارش به سنجش این وعده‌ها پرداخته است. اگر مهم‌ترین وعده همتی را «ثبات اقتصادی» در نظر گیریم و این وعده را با شاخص «تورم» و دامنه نوسانات ماهانه نرخ ارز بسنجیم، بررسی‌ها نشان می‌دهد که همچنان رئیس‌کل بانک مرکزی با تحقق وعده‌اش فاصله دارد.
 • هجوم کاهشی‌ها به بازار ارز

  دنیای اقتصاد: قیمت دلار در دو روز انتهای هفته گذشته با حمله معامله‌گران کاهشی مواجه شد؛ عاملی که کمک کرد بازدهی این ارز در هفته گذشته در دامنه منفی قرار بگیرد. روز پنج‌شنبه شاخص ارزی بیشترین میزان افت یک روزه در هفته گذشته را تجربه کرد و ۳۶۰ تومان از ارزش خود را از دست داد. با ثبت این افت، قیمت دلار به زیر مرز ۱۲ هزار تومانی رفت و روی عدد ۱۱ هزار و ۹۲۰ تومان آرام گرفت. این در حالی بود که شاخص ارزی ۴ روز پیاپی در کانال ۱۲ هزار تومانی نوسان کرده بود و بیشتر معامله‌گران انتظار نداشتند قیمت دلار به کانال ۱۱ هزار تومانی بازگردد. با این حال، دو کاهش پیاپی، یکی در روز چهارشنبه که دلار ۲۸۰ تومان افت کرد و دیگری روز پنج‌شنبه که قیمت این ارز شاهد افت ۳۶۰ تومانی بود، زمینه‌ساز بازگشت این ارز به کانال پایین‌تر شد. مجموع این دو کاهش موجب شد که میزان بازدهی هفتگی این ارز در هفته گذشته به منفی ۲/ ۰ درصد برسد. اگر دلار در کانال ۱۲ هزار تومانی باقی می‌ماند، می‌توانست مسیر بازدهی هفتگی خود را مثبت کند.
 • بانک آینده حامی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

  گروه بنگاه‌ها: بانک آینده و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور، با هدف هم‌افزایی و به‌کارگیری حداکثر ظرفیت‌‌های مادی و معنوی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و هنری، ویژه کودکان و نوجوانان تفاهم‌نامه مشترک همکاری امضا کردند. احداث و بهره‌برداری، یازده مدرسه «مدارس امید آینده»، تکمیل یک مرکز ورزشی در مناطق کمتر برخوردار و توزیع حدود چند میلیون بسته‌های لوازم‌التحریر و کمک آموزشی میان دانش‌آموزان این مناطق، توجه به تامین نیازهای آموزشی، فرهنگی و اجتماعی کودکان و نوجوانان، تهیه و توزیع محصولات فرهنگی در زمینه آشنایی کودکان با محیط زیست و بهداشت محیط از مهم‌ترین رویکردهای بانک آینده در عمل به مسوولیت اجتماعی در سال‌های اخیر است.
 • تصمیم شورای عمومی سندیکای بیمه‌گران درباره زمان انتخاب دبیرکل

  گروه بنگاه‌ها: شورای عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران با موافقت اکثریت اعضا زمان برگزاری انتخاب دبیرکل را مشخص کرد. به گزارش روابط عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران، در جلسه شورای عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران مقرر شد که انتخاب دبیرکل در اولین جلسه شورای عمومی بعد از تصویب اساسنامه جدید در شورای‌عالی بیمه انجام شود، منوط به آنکه تصویب اساسنامه جدید از سه ماه بیشتر نشود.
 • برگزاری مجمع عمومی صندوق تامین خسارت‌های بدنی

  گروه بنگاه‌ها: با تایید سازمان حسابرسی کل کشور و مجمع، برای پنجمین سال پیاپی صورت‌های مالی صندوق تامین خسارت‌های بدنی بدون بند شرط تصویب شد. به گزارش روابط عمومی صندوق تامین خسارت بدنی، صورت‌های مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۷ که توسط سازمان حسابرسی مورد بررسی و حسابرسی قرارگرفته بود، برای پنجمین سال متوالی بدون هر گونه بند شرط و شفاف مورد تصویب مجمع عمومی قرار گرفت.
 • طرح ویژه بیمه تعاون برای جبران افت قیمت خودروهای زیان دیده

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه تعاون در حاشیه حضور در همایش روز ملی صنعت و معدن در تبریز، در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران دفاتر خبری استان آذربایجان شرقی پاسخگوی سوالات آنان شد. به گزارش روابط عمومی بیمه تعاون، یونس مظلومی در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت بدهی شرکت خودروساز به صنعت بیمه گفت: شرکت خودروسازی سایپا به شرکت‌های بیمه بدهکار است و شرکت‌های بیمه نیز از صدور بیمه‌نامه به این شرکت خودروساز اجتناب می‌کنند، این در حالی است که سایپا پول بیمه شخص ثالث را از مشتریان به‌صورت نقد دریافت می‌کند. وی با اشاره به دو خدمت جدید بیمه تعاون، گفت: بیمه‌نامه ویژه برای جبران افت قیمت خودروهای زیان دیده و بیمه درمان خانواده در این شرکت ارائه می‌شود. پیش از این شرکت‌های بیمه فقط برای گروه‌های بالای ۵۰ نفر و آن هم از طریق کارفرما بیمه درمانی در نظر می‌گرفتند، ولی این بیمه‌نامه به‌صورت انفرادی نیز از سوی بیمه تعاون ارائه می‌شود.
 • اقدام سریع بیمه سرمد در جبران خسارات آتش‌سوزی میدان حسن‌آباد

  گروه بنگاه‌ها: در حادثه آتش‌سوزی که شامگاه چهارشنبه ۲۶ تیر در میدان حسن‌آباد تهران به وقوع پیوست، آتش در کارگاهی در ضلع شمال غربی این میدان شعله‌ور شد و با وجود مجاورت با ایستگاه آتش‌نشانی به سرعت گسترش یافت، درحالی‌که کمتر از ۱۲ ساعت از حادثه آتش‌سوزی میدان حسن‌آباد تهران نگذشته، کارشناسان بیمه سرمد با حضور در محل آتش‌سوزی نسبت به تهیه گزارش‌های اولیه ارزیابی این خسارت اقدام کردند. مجبتی کاتب رئیس هیات‌مدیره بیمه سرمد که شخصا در محل وقوع حادثه حضور داشت در این خصوص گفت: بیمه سرمد ارائه خدمات با کیفیت در کوتاه‌ترین زمان را در دستور کار خود دارد و در این راستا ارزیابی‌های اولیه از حادثه در دستور کار قرار گرفت. وی اظهار کرد: با توجه به اینکه شعبه آسیب‌دیده بانک صادرات از شعب شلوغ و پرمراجعه این بانک به شمار می‌رود، خسارت‌های وارده در کوتاه‌ترین زمان ممکن پرداخت خواهد شد تا این شعبه در اسرع وقت آماده خدمت‌رسانی به مشتریان شود.
 • طرح‌های بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای وام به متقاضیان

  گروه بنگاه‌ها: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای تامین وام‌های موردنیاز متقاضیان، طرح‌هایی را در شعب خود ارائه می‌دهد که با توجه به مبلغ و محل مصرف متنوع هستند. یکی از طرح‌هاطرح پیوند مهر ایران است. براساس این گزارش، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای تامین مایحتاج ازدواج جوانان و ارتقای امید به زندگی، به پرداخت تسهیلات با کارمزد ۴ درصد اقدام کرده است.
 • ایجاد تمایز در خدمات بانکی با اجرای بانکداری دیجیتال

  گروه بنگاه‌ها: معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین با اشاره به شعار این بانک با عنوان بانکداری به سبک فردا اظهار کرد: امروز انتخاب بانکداری دیجیتال یک الزام برای شبکه بانکی است. ما از سه سال پیش به‌دنبال ایجاد زیرساخت‌های آن هستیم که امیدوارم در سال ۱۴۰۰ بتوانیم بانکداری دیجیتال را به‌طور کامل اجرا کنیم.
 • انعقاد قرارداد تسهیلاتی هزار واحد طرح اقدام ملی

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور اعتباری بانک مسکن از انعقاد قرارداد میان این بانک و دولت برای پرداخت تسهیلات به بیش از یک هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی خبر داد. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، محمد حسن علمداری مدیر امور اعتباری بانک مسکن با اشاره به پیگیری و همکاری دوجانبه دولت و شهرداری در راستای اجرای طرح اقدام ملی با هدف سرعت‌گیری بازآفرینی بافت فرسوده سراسر کشور، اظهار کرد: با توجه به تاکید مدیرعامل بانک مسکن در راستای استفاده از ظرفیت و توان حداکثری برای پرداخت تسهیلات به این طرح، بانک فعالیت خود را برای اجرای این طرح آغاز کرده است. وی ادامه داد: مطابق با پیگیری‌ها و طبق تفاهم انجام شده با وزارت راه و شهرسازی، تاکنون بیش از یک هزار قرارداد مربوط به بازآفرینی بافت فرسوده درون شهرها در قالب طرح اقدام ملی منعقد شده است. به گفته وی علاوه‌بر این بخش، درخصوص سایر سرفصل‌های طرح اقدام ملی در حوزه شهرهای جدید و بنیاد مسکن نیز در حال انعقاد تفاهم‌نامه‌های دوجانبه برای کمک به اجرای این بخش از طرح هستیم.
 • مطالبات غیرجاری بانک‌ها چقدر است؟

  معاون بیمه و بانک وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه مطالبات غیرجاری بانک‌ها تا اردیبهشت به ۱۶۳ هزار میلیارد تومان رسیده است، جنبه‌های مثبت و منفی مصوبه مجلس در مورد حذف سود مرکب را بیان کرد.
 • برنامه راهبردی بانک صادرات برای سال‌جاری

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک صادرات ایران با ارائه گزارشی از صورت‌های مالی سال ٩٧ این بانک، ٩ برنامه راهبردی برای سال ٩٨ را اعلام کرد.
 • جذب مشتریان حقوقی در دستور کار بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: بانک سینا سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای را در حوزه ارائه خدمات مبتنی‌بر بانکداری شرکتی به اجرا گذاشته است. به گزارش روابط عمومی بانک سینا، این بانک با تنوع بخشی به محصولات و خدمات به‌ویژه در حوزه بانکداری شرکتی و بانکداری الکترونیک، زمینه جذب و افزایش بیش از پیش مشتریان حقوقی را در دستور کار قرار داده؛ به‌طوری‌که این طیف از مشتریان همراستا با مشتریان حقیقی و خرد، در سال گذشته با رشد قابل‌توجهی مواجه شده است.

بیشتر