آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۵۸

 • برنـامه لاگـارد بـرای اقتصـاد اروپـا

  صندوق بین‌المللی پول با انتشار بیانیه لاگارد خبر از استعفای او از ریاست این نهاد مالی بین‌المللی داد. کریستین لاگارد در راستای نامزدی برای ریاست بر بانک مرکزی اروپا از سمت خود استعفا داد. لاگارد پیش از این و بعد از نهایی شدن نامزدی‌اش با انتشار بیانیه‌ای، به‌دلیل نامزدی برای تصاحب ریاست نهاد مالی‌ مرکزی اروپا، وظایف روزانه خود را به‌عنوان رئیس صندوق رها کرده بود. صندوق بین‌المللی پول دیوید لیپتون از معاونان ارشد صندوق را به‌عنوان جانشین موقت وی تعیین کرده است.
 • برگشت دلا‌ر از کف شش‌ماهه

  دنیای اقتصاد: روز چهارشنبه، دلار به کف ۶ ماهه خورد و برگشت. در این روز، شاخص ارزی تا نزدیکی مرز ۱۱ هزار تومانی عقب‌نشینی کرد که از اواسط دی ۹۷ سابقه نداشت. پس از برخورد به این نقطه، فروشنده‌ها کم شدند و به خریداران افزوده شد تا قیمت به سطح ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومانی بازگردد؛ قیمتی که روز چهارم هفته در آن قرار داشت. در‌حالی‌که عده‌ای این بازگشت را تنها وقفه‌ای در جاده نزولی دلار می‌دانستند، گروه دیگری اعتقاد داشتند، دلار بازار آزاد نمی‌تواند ارزان‌تر از قیمت آن در سامانه نیما باشد.
 • رشد غیرنفتی با چرتکه بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: آمارهای رشد اقتصادی سال گذشته یک غایب بزرگ دارد: بانک مرکزی. این بانک که در محاسبه شاخص‌های اقتصادی از قدمت طولانی و سری‌ زمانی غنی‌تری برخوردار است، از آبان سال گذشته از انتشار آمارهای مربوط به شاخص‌های قیمت انصراف داد. این انصراف به نفع مرکز آمار انجام شده بود. اما حساب‌های ملی هم به جرگه شاخص‌های قیمت اضافه شد تا تنها ناشر داده‌های بخش حقیقی اقتصاد ایران، مرکز آمار باشد. از اینرو داده‌های بانک مرکزی تنها برای فصل اول سال گذشته در دسترس عموم قرار گرفت. اما در طول ماه‌های گذشته برخی از اعضای اقتصادی دولت، جسته‌گریخته آمارهای رشد اقتصادی بدون نفت سال ۹۷ (محاسبه شده توسط بانک مرکزی) را نیز اعلام کرده‌اند.
 • دیدار فرماندهان حشدالشعبی با رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)

  ظهر دیروز چند تن از نمایندگان پارلمان عراق و فرماندهان حشدالشعبی ضمن دیدار با رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و قدردانی از حمایت همه‌جانبه نظام و مردم ایران در مبارزه با داعش، کمک‌های شیعیان کرکوک عراق برای مردم مناطق سیل‌زده ایران را اهدا کردند. در این دیدار دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) ضمن بیان فعالیت‌ها و دستاوردهای ستاد اجرایی در مناطق محروم افزود: آمریکا تمام تلاش خود را برای ایجاد دشمنی فرضی بین ایران و عراق به‌کار بست، اما عشق به اهل بیت و مشترکات فراوان دو ملت نه‌تنها باعث شکست این تلاش‌ها شد بلکه در میدان مبارزه با گروهک تروریستی داعش، وحدت و همکاری و ارتباط عمیق بین دو ملت دوچندان شد. دراین دیدار یکی از فرماندهان حشدالشعبی عراق با برشمردن تلاش‌های جمهوری اسلامی در پیروزی مردم عراق در مقابل جریان‌های تروریستی گفت: مردم عراق پس از ورود داعش دوست و دشمن واقعی خود را شناختند و اگر حمایت‌های مردم ایران، رهبر انقلاب و سردار قاسم سلیمانی نبود عراق از چنگال تروریست‌ها خارج نمی‌شد. در پایان این دیدار مقرر شد این کمک اهدایی در قالب ۲۰۰ بسته لوازم خانگی ایرانی توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) طی هفته‌های آینده در مناطق سیل‌زده توزیع شود.

بیشتر