آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۵۶

 • خط قرمز ریالی بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی با مطرح کردن این جمله که «قرار نیست کسری بودجه کشور را بانک مرکزی تامین کند» خط قرمز سیاست‌گذار پولی را برای عبور از تسلط سیاست‌های مالی تشریح کرد. عبدالناصر همتی، با تاکید بر این موضوع عنوان کرد که دولت قرار است کسری بودجه را از سه طریق، افزایش فروش نفت، انتشار اوراق مالی و استقراض از صندوق توسعه ملی تامین کند. او در بخش سیاست‌های پولی، ملزومات حفظ ارزش ملی را بهبود سیاست‌های پولی نظیر کنترل رشد نقدینگی عنوان کرد.
 • کف بعدی قیمت دلار؟

  دنیای اقتصاد: دیروز دلار سومین افت متوالی را به ثبت رساند؛ ولی نتوانست زیر کف ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومانی تثبیت شود. تحلیلگران فنی بازار باور داشتند، دو سطح ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومانی و ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی دو نقطه مهم بازار هستند که ممکن است دلار در آنها مورد حمایت معامله‌گران قرار گیرد. برخی فعالان با اشاره به نزدیک شدن قیمت دلار بازار آزاد به قیمت این ارز در سامانه نیما، احتمال افت بیشتر را محدود می‌دانند؛ دسته دیگری با توجه به نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی، همچنان پرونده کاهش بیشتر را بسته نمی‌بینند.
 • امکان سنجی عبور از دلار ۴۲۰۰ تومانی

  امیرمحمد گلوانی کارشناس اقتصادی
  با گذشت ۱۵ ماه از اجرای سیاست ارز ترجیحی یا همان دلار ۴۲۰۰ تومانی، کماکان این تصمیم، پرهیاهوترین مساله در فضای اقتصادی جامعه است. منتقدان این سیاست با استناد به تورم کالاهای مشمول ارز ترجیحی و عدم اصابت آن به هدف، گسترش رانت‌جویی و فساد و تضعیف تولید داخلی و... ادامه این سیاست را نادرست دانسته و بر حذف ارز ترجیحی و استفاده از منابع آن به صورت یارانه کالایی-نقدی تاکید دارند. اما موافقان ادامه سیاست ارز یارانه‌ای، بر موفقیت نسبی سیاست مذکور در کنترل تورم کالاهای اساسی اشاره کرده و برای بهتر اجرا شدن هرچه بیشتر این سیاست، بر کنترل و نظارت بیشتر در اجرای این سیاست برای رفع نواقص آن تاکید دارند. آنچه که از استدلال طرفین به‌نظر می‌آید، کم‌توجهی به تئوری‌های علم اقتصاد، غفلت از آمار و ارقام (داده‌گریزی) و بی‌توجهی به تجربه قبلی این سیاست در این نقدها مشهود است و به‌نظر می‌رسد آنطور که در مواقعی، نقدهای این سیاست، رنگ و لعاب سیاسی به خود گرفته که از رسالت‌های اقتصاددانان و کار پژوهشی به دور باشد. لذا هدف از این نوشتار، پاسخ به دو استدلال اصلی موافقان ارز ۴۲۰۰، استنادی تئوریک، آماری و تجربی است.
 • رشد منابع بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در دو سال اخیر

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در مجمع عمومی سالانه بانک که روزگذشته در ستاد مرکزی بانک برگزار شد، عملکرد، اقدامات و دستاوردهای سال ۱۳۹۷ بانک را تشریح کرد.
 • واریز سود مشارکت در منافع بیمه‌های زندگی توسط بیمه ملت

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه‌ملت سود قطعی مشارکت در منافع سال ۹۷ بیمه‌های زندگی را به میزان ۲۴ درصد به حساب بیمه‌گذاران واریز کرد. به گزارش روابط‌عمومی بیمه ملت، دکتر علی صلاحی‌نژاد با اعلام این خبر گفت: با تلاش همکاران ما در بیمه ملت، سوددهی مناسبی از محل سرمایه‌گذاری وجوه بیمه‌گذاران، حاصل و دوشنبه، سود سال ۹۷ به حساب بیمه‌گذاران بیمه‌های زندگی واریز شد. شرکت بیمه ملت، در ۷ سال گذشته به صورت میانگین، حدود ۲۵ درصد سود مشارکت در منافع برای بیمه‌گذاران زندگی خود محاسبه و پرداخت کرده و از معدود شرکت‌هایی است که بالاترین سود مشارکت در منافع را در صنعت بیمه محقق کرده که این مهم، نمایانگر برنامه‌ریزی راهبردی و دقت نظر در سرمایه‌گذاری این شرکت است.
 • راهکار تقویت تسهیلات خانه اولی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد راهکار تقویت قدرت خرید تسهیلات ویژه خانه اولی‌ها را تشریح کرد و گفت: راهکار تقویت صندوق مسکن یکم را باید بیرون از این صندوق جست‌وجو کرد.محمدعلی دهقان دهنوی در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری بانک مسکن-(هیبنا)، با تشریح مکانیزم صندوق پس‌انداز مسکن یکم که با هدف کمک به خرید مسکن توسط خانه اولی‌ها طراحی شده است، اظهار کرد: این صندوق بر پایه رژیم پس‌انداز اشخاص طراحی و البته از ابتدا مقرر شد بانک مسکن از طریق منابع دولتی که قبلا تزریق شده بود نیز برای اعطای تسهیلات به سپرده‌گذاران در صندوق یکم استفاده کند.
 • حمایت IMF از سیاست‌های حمایتی بانک‌های مرکزی

  سرپرست صندوق بین‌المللی پول از ابتکار جدید بانک مرکزی کشورهای بزرگ برای حفظ ثبات اقتصاد جهانی حمایت کرد. به گزارش «ایبنا» به نقل از فایننشال تایمز، در حالی که وزیران دارایی و مدیران بانک مرکزی کشورهای عضو گروه جی۷ که هفت کشور بزرگ صنعتی جهان را شامل می‌شود، خود را برای نشستی در فرانسه در هفته جاری آماده می‌کنند، دیوید لیپتون، سرپرست صندوق بین‌المللی پول گفت: در شرایط فعلی اقتصاد جهان، منطقی است که بانک مرکزی کشورهای بزرگ صنعتی انعطاف‌پذیر برخورد کنند. وی با تاکید بر اینکه قصد ندارد درباره تصمیم مشخص در کشورهای مختلف اظهارنظر کند، تاکید کرد: بانک‌های مرکزی نباید سیاست‌های حمایتی و تسهیل‌گر خود را کنار بگذارند. تحلیلگران این اظهارات را حمایت از سیاست بانک مرکزی آمریکا برای نرخ بهره پایین‌تر و سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی اروپا ارزیابی کرده‌اند.
 • پیش‌بینی درآمد ۱۴۱ هزار میلیارد تومانی مالیاتی در سال ۹۸

  معاون سازمان مالیاتی از پیش‌بینی درآمد مالیاتی سال ۹۸ به میزان ۱۴۱ هزار میلیارد تومان، به جز دریافت عوارض خبر داد. به گزارش «ایبِنا» محمد مسیحی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه سال ۹۷ معادل ۱۰۹ هزار میلیارد تومان و سال ۹۶، نود و هفت هزار میلیارد تومان مالیات وصول شد افزود:‌ به جز دریافت عوارض، درآمد مالیاتی سال ۹۸ معادل ۱۴۱ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که در مقایسه با سال ۹۷ افزایش ۳۰ درصدی دارد. وی گفت: اگر راهی به جز دریافت مالیات برای اداره کشور وجود داشت آن را انجام می‌دادیم، اما اکنون ناچاریم مالیات بگیریم. تاکید سازمان مالیاتی حمایت همه‌جانبه از تولیدکنندگان شناسنامه‌دار است، اما مبارزه بی‌امان با فرار مالیاتی را در دستور کار قرار داده‌ایم.
 • پرداخت پول بدون نیاز به رمزعبور!

  شرکت« ویزاکارت» به تازگی اعلام کرده است که در نظر دارد امکان پرداخت‌های مالی و بانکی را برای کاربرانش بدون ورود رمز عبور فراهم کند. به گزارش «ایسنا» ویزا کارت که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارائه و توسعه‌دهنده کارت‌های اعتباری و بانکی بین‌المللی و معتبر در جهان است، به تازگی از امکان پرداخت‌های مالی و بانکی با ویزا کارت‌های بدون نیاز به ورود رمز عبور و گذرواژه در سال‌های آینده خبر داده و سخن گفته است.
 • سیگنال چینی به اونس طلا

  دنیای اقتصاد: اونس طلا همزمان با آغاز به کار بازارهای جهانی تحت فشار آمارهای چینی قرار گرفت، ولی تا اواسط روز توانست به سطوح قیمتی انتهای هفته گذشته بازگردد. برخلاف شروع کم‌نوسان طلا، دیروز قیمت بین‌کوین سقوط کرد و تا حدود ساعت ۳ بعدازظهر تا مرز ۱۰ هزار دلاری پایین رفت. این در حالی بود که پادشاه ارزهای دیجیتال هفته گذشته در مقطعی با قدرت از مرز ۱۳ هزار دلاری عبور کرده بود و انتظار گذر از کانال ۱۴ هزار دلاری را در میان معامله‌گران ایجاد کرده بود.
 • عملکرد بانک تجارت در پرداخت تسهیلات حمایتی

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور اعتباری بانک تجارت از اعطای ۲۱ هزار و ۵۶۴ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از سوی این بانک در سه ماه اول سال‌جاری خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، حمیدرضا امین زارع مدیر امور اعتباری این بانک با اشاره به اینکه بخشنامه بانک مرکزی اولویت پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در سال‌جاری را هموطنان آسیب‌دیده از سیل تعیین کرده است، گفت: بانک تجارت همسو با پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به سیل‌زدگان، در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌های جوان نیز عملکرد شاخصی داشته و در بازه زمانی سه ماه اول امسال به ۲۱ هزار و ۵۶۴ نفر از زوج‌های جوان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرده که مبلغ تسهیلات اعطایی بالغ‌بر ۶ میلیارد و ۷۴۶ میلیون ریال است.
 • اعطای نشان به مدیرعامل بانک کارآفرین

  گروه بنگاه‌ها: در چهارمین اجلاس سراسری نشان عالی مدیر سال ۹۸-۱۳۹۷، به‌دلیل خدمات به نظام بانکداری و اقتصادی کشور، نشان عالی مدیر سال به حمید تهرانفر مدیرعامل بانک کارآفرین اعطا شد و مسعود عزمی معاون مدیرعامل در امور بانکی به نمایندگی از بانک کارآفرین، این نشان را دریافت کرد. به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین، در این گردهمایی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و در تالار دیپلماتیک وزارت امور خارجه برگزار شد، جمعی از مدیران بخش‌های خصوصی و دولتی و کارآفرینان برتر کشور حضور داشتند؛ بنابر این گزارش مدل توانمندسازی مدیران در حوزه توسعه پایدار اقتصاد کشور که همسویی، پویایی، شکوفایی و توسعه سازمان از سرفصل‌های کلی و جامع آن است، از شاخص‌های ارزیابی مدیران شرکت‌ها محسوب می‌شود که مستندات آن توسط اعضای کمیته علمی و ارزیابی، مورد بررسی قرار گرفته است.

بیشتر