آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۵۴

 • دو دهه از دست‌رفته ژاپن؛ واقعیت یا افسانه؟

  به دهه آخر قرن بیستم و دهه اول قرن بیست‌ویکم، «دو دهه از دست‌رفته ژاپن» می‌گویند. چراکه اقتصاد ژاپن براساس داده‌های رسمی و نسبت به دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی، سرعت رشد کمتری را تجربه کرد. در مقابل این داده‌ها، سطح رفاه مردم و زیرساخت‌های تکنولوژیکی روایت دیگری از اقتصاد ژاپن دارند. بسیاری از شاخص‌های حقیقی اقتصاد ژاپن در این دو دهه هم‌پای کشورهای توسعه‌یافته بهبود یافته است. «دنیای اقتصاد» در این گزارش در جست‌وجوی منشا این تناقض خواهد بود.
 • تست کف قیمتی در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، قیمت دلار به سطح ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومانی برخورد کرد و برگشت. از همان ابتدای روز شنبه، قیمت دلار در سرازیری قرار گرفت و معاملات خود را با قیمت ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومان آغاز کرد. این قیمت ۱۴۰ تومان کمتر از قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه بود و کمی فضای بازار را برای فروش ارز مهیاتر کرد. افزایش فروش‌ها و عدم تمایل به خرید موجب شد که قیمت دلار در مقطعی تا محدوده ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان نیز عقب‌نشینی کند. با رسیدن به این محدوده کمی خریدهای ارزی افزایش یافت و در نهایت حدود ساعت ۴ بعدازظهر دلار روی عدد ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومان قرار گرفت که تفاوتی با قیمت ابتدای صبح نداشت، ولی از روز پنج‌شنبه یک درصد کمتر بود.
 • تدابیر بانک مسکن برای شتاب بخشی به روند پرداخت تسهیلات مسکن مهر

  گروه بنگاه‌ها: روند تسهیلات‌دهی پرسرعت بانک مسکن به پروژه‌های نیمه‌تمام طرح مسکن مهر با مصوبه جدید شورای پول و اعتبار شتاب بیشتری می‌گیرد.
 • تسهیلات ۶۰ میلیارد ریالی بانک توسعه صادرات برای رونق تولید لبنیات لرستان

  گروه بنگاه‌ها: بانک توسعه صادرات ایران به‌منظور تداوم تولید و جبران خسارت سیل مبلغ ۶۰ میلیارد ریال به شرکت شیر پاستوریزه پگاه لرستان تسهیلات می‌دهد. به گزارش روابط عمومی ‌بانک توسعه صادرات، این تسهیلات از محل منابع بانک برای تامین سرمایه در گردش پرداخت می‌شود. براساس این گزارش، تسهیلات یاد شده در راستای تداوم تولید برای شرکت‌های خسارت‌دیده از سیل سال‌جاری در استان لرستان پرداخت خواهد شد. شرکت شیر پاستوریزه پگاه لرستان ۲۱۰ نفر پرسنل دارد که یکی از اهداف پرداخت تسهیلات به آن تثبیت اشتغال در این شرکت اعلام شده است.
 • تخصیص ۲۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های تولیدی کرمانشاه

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن از تخصیص معادل ۲۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های تولیدی استان کرمانشاه از ابتدای سال ۹۲ تا پایان سال ۹۷ خبر داد که برای ۱۴۳۷ نفر به‌طور مستقیم اشتغال ایجاد خواهد کرد. حسین مهری که به استان کرمانشاه سفر کرده بود، در دیدار با استاندار، کارآفرینان و تولیدکنندگان و همچنین مدیران بخش تولید در این استان ضمن بیان مطلب فوق افزود: باید عارضه‌یابی صنایع استان‌های کشور بیش از پیش پیگیری شود و در کمترین زمان ممکن برای رفع مشکلات بخش صنعت و معدن کشور اقدام موثر صورت پذیرد. مدیرعامل بانک صنعت و معدن بیان کرد: سیاست‌های اعتباری این بانک در سال ۹۸ بر سه رکن جذب منابع، وصول مطالبات و نظارت بر تخصیص تسهیلات استوار است.
 • بهشت شغلی جهان کجاست؟

  سوئیس بهترین کشور برای اتباع ماهر خارجی شناخته شد.
 • نزول لیر ترکیه با موشک روسی

  برخلاف تقویت دلار کانادا، دیروز لیر ترکیه سیر نزولی گرفت. با ورود سامانه موشکی روسیه به ترکیه، ارزش لیر بیش از ۲/ ۱ درصد سقوط کرد.
 • تسهیلات ویژه بانک صادرات برای فولادی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: معاون اعتباری بانک صادرات ایران از افزایش اعتبارات این بانک برای فولادسازان کشور در قالب طرح «طراوت» خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، امیر یوسفیان در نشست مشترک بانک صادرات ایران و انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: بانک صادرات ایران برای حمایت از تولید فولاد کشور با استفاده از اعتبارات اسنادی ریالی در قالب طرح «طراوت» آمادگی کامل دارد بدون افزایش هزینه‌های مالی و وقفه در تامین نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی، تسهیلات ویژه‌ای به‌منظور خرید مواد اولیه و فروش کالاهای تولیدی به‌صورت نسیه فراهم کند و بر این اساس به‌زودی در قالب تفاهم‌نامه‌ای برای اعضای انجمن فولادسازان کشور تسهیلات ویژه‌ای در این طرح در نظر خواهد گرفت. وی با بیان اینکه این اقدام در راستای احیای فروش اعتباری در بین واحدهای تولیدی، کمک به استمرار تولید و اشتغال و همچنین تامین سرمایه در گردش آنها است، افزود: در شرایطی که خرید و فروش‌ها در واحدهای تولیدی تنها به صورت نقدی صورت می‌گیرد، طرح «طراوت» بانک صادرات ایران در نتیجه مطالعات متغیرهای کلان اقتصادی در شرایط فعلی اقتصاد کشور، بهترین راه‌حل برای تامین اعتبار مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی است و ضمن کاهش هزینه‌ها، امکان استمرار تولید در سطح قبلی و نهایتا رونق تولید را برای این واحدها فراهم می‌کند.
 • افزایش سهم بخش صادرات از تسهیلات بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت و صندوق ضمانت صادرات ایران با هدف افزایش سهم صادرات از مجموع تسهیلات اعطایی این بانک با پوشش صندوق، معرفی خدمات و محصولات صندوق از سوی بانک ملت و همچنین معرفی مشتریان صادراتی از سوی صندوق به بانک، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
 • تمدید عرضه اوراق گواهی سپرده بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: مدیر روابط عمومی بانک پارسیان از تمدید عرضه اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ریالی بانک پارسیان، تا روز پنج‌شنبه ۲۷ تیرماه خبرداد. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان مریم وحیدنیا، افزود: فروش اوراق گواهی سپرده یک‌ساله با نام و الکترونیکی (از طریق سامانه سیما) با مجوز بانک مرکزی با نرخ سود ۱۸ درصد علی‌الحساب و قابل پرداخت در مقاطع ماهانه و با نرخ بازخرید ۱۰ درصد سالانه قبل ازسررسید خواهد بود. وی خاطرنشان کرد: هموطنان عزیز می‌توانند برای بهره‌مندی از این فرصت سرمایه‌گذاری از روز شنبه بیست و دوم تیرماه لغایت پنج‌شنبه بیست و هفتم تیرماه به شعب بانک پارسیان در سراسر کشور مراجعه کنند.
 • پرداخت مرحله دوم وام ۲۰ میلیونی ازدواج به فرزندان بازنشستگان کشوری

  تسنیم: مدیرعامل صندوق بازنشستگی از پرداخت مرحله دوم وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج به فرزندان بازنشستگان کشوری تا شهریور امسال خبر داد.

بیشتر