آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۵۳

 • مهار موج مکزیکی قیمت‌ها

  دنیای اقتصاد: یکی از چالش‌های سیاست‌گذار در اقتصاد ایران، مهار نوسانات بازارها بوده است. این نوسانات عموما مانند یک موج مکزیکی از بازاری آغاز شده و گام به گام سایر بازارها را نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در این شرایط، واکنش سیاست‌گذار این بوده که با ابزار موجود، راهکاری مجزا برای کنترل هر یک از این بازارها اتخاذ کند، اما برای سیاست‌گذاری مناسب و موفق یک چارچوب کلی معرفی نشده است. «دنیای‌اقتصاد» در یک بررسی، ریشه وقوع این رفتار را نبود سیاست منسجم در حوزه سیاست‌های پولی و مدیریت انتظارات تورمی معرفی کرده است. این بررسی در پنج مرحله، راهکارهای کنترل انتظارات تورمی توسط سیاست‌گذار پولی را ارائه کرده است. بر این اساس، در گام نخست باید یک هدف‌گذاری تورمی در افق زمانی دو ساله معرفی و در گام بعد شرایط برای افزایش تدریجی نرخ سود هدف در بازار بین بانکی در مقاطع ماهانه و با گام‌های محدود فراهم شود. در مرحله سوم می‌توان دست بانک‌ها را برای تعیین نرخ سود تسهیلات و سپرده‌ها متناسب با نرخ سود بازار بین بانکی باز گذاشت. همچنین انتشار مجدد نرخ تورم ازسوی سیاست‌گذار پولی و بهره‌گیری از عملیات بازار باز به‌عنوان دو گام تکمیلی معرفی شده است. مجموعه این پنج گام می‌تواند راهکاری برای مهار موج مکزیکی قیمت‌ها باشد.
 • کاهش دلار بیشتر شد

  دنیای‌اقتصاد: در آخرین روز هفته گذشته، دلار تغییر جهت داد و وارد فاز کاهشی شد. دلار که در روزهای سه شنبه و چهارشنبه افزایش قیمت را تجربه کرده بود، روز پنج‌شنبه یک محدوده قیمتی پایین‌تر رفت. در بیستمین روز تیرماه، دلار ۲۵ تومان از ارزش خود را از دست داد و با پایین رفتن از محدوده ۱۲ هزار و ۹۰۰‌تومانی به قیمت ۱۲ هزار و ۸۹۰ تومان رسید. این کمترین قیمتی بود که برای دلار در هفته گذشته به ثبت رسید، حال آنکه بالاترین قیمت نیز فراتر از ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان نبود و به این ترتیب می‌توان گفت دامنه نوسان تنها ۲۶۰ تومان بود.
 • درخواست دوازده مدیرعامل بیمه از رئیس شورای عمومی سندیکای بیمه‌گران

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به پایان رسیدن دوره دبیرکلی علی‌پور‌یزدی درسندیکای بیمه‌گران ایران، دوازده مدیرعامل بیمه طی نامه‌ای به محسن پورکیانی رئیس شورای عمومی سندیکا از محمد کریمی رئیس‌کل اسبق بیمه مرکزی ایران برای دبیرکلی سندیکا حمایت کردند. این گروه که شامل مدیران‌عامل شرکت‌های بیمه دانا، تعاون، آرمان، تجارت‌نو، میهن، زندگی خاورمیانه، آسماری، متقابل قشم، «ما» و امید می‌شود، تجارب مفید مدیریتی را دلیل اصلی خود برای انتخاب کریمی عنوان کرده‌اند. این درحالی است که پس از انتشار نامه فوق گروهی با انتقاد از این تصمیم اعلام کردند، وقایع بیمه توسعه در دوره رئیس کلی کریمی شکل گرفته است و تخلفات این شرکت که منجر به لغو پروانه فعالیت بیمه توسعه شد درزمان او کلید خورد.
 • رشد ٣٧ درصدی بیمه نوین در سه ماهه نخست سال جاری

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه نوین در سه ماهه نخست سال‌جاری از رشد ٣٧ درصدی در پرتفوی و تعداد بیمه‌‌نامه‌های صادره نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار شد. به گزارش روابط‌عمومی بیمه نوین، محمدرضا تمجیدی معاون امور شعب، شبکه فروش و بازاریابی این شرکت با اعلام خبر فوق گفت: بیمه نوین با به‌کارگیری رویکرد ارائه محصولات و طرح‌های بیمه‌ای متمایز، افزایش خدمات‌رسانی به مشتریان، ترکیب سبد پرتفویی متناسب و کنترل ریسک، موفق شد در سه ماهه نخست امسال رشد خوبی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته باشد. وی افزود: عملکرد سه ماهه این شرکت نشان‌دهنده آن است که رشد ۳۷ درصدی سه ماهه نخست، علاوه بر مبلغ پرتفوی شامل تعداد بیمه‌نامه‌‌های صادره نیز می‌‌شود و با به‌کارگیری راهکارهای کنترل مدیریت ریسک سرعت رشد خسارت کمتر از سرعت رشد صدور بیمه‌نامه بوده است. گزارش‌‌ها همچنین حاکی از آن است که در سه ماهه اول سال جاری ۲۳ درصد بودجه ابلاغی بیمه نوین تحقق یافته که باید با تلاش نیروی انسانی و شبکه فروش شرکت این روند تسریع شود.
 • برگزاری مجامع فصلی سه منطقه بیمه آسیا

  گروه بنگاه‌ها: مجامع فصلی منطقه چهار، منطقه دو و منطقه شش بیمه آسیا با حضور مدیرعامل، اعضای هیات‌مدیره، معاونان مدیرعامل، مدیران، سرپرستان این مناطق، روسای استان‌ها و شعب تابعه برگزار شد.به گزارش پایگاه خبری نقدینه، مسعود بادین، نایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بیمه آسیا در سخنانی در مجمع فصلی سرپرستی منطقه چهار (استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی) بر فروش ترکیبی بیمه‌‌ها، احیا و گسترش بیمه‌های عمر و پس‌انداز، تشکیل شاخه‌ای از مجتمع تخصصی بیمه‌های زندگی در منطقه، نظارت بیشتر بر فعالیت شبکه فروش ودقت در جذب نمایندگان تاکید کرد. در این نشست، حسن اکبری، سرپرست منطقه چهار بیمه آسیا و روسای استان‌‌های خراسان‌رضوی، جنوبی و شمالی و شعبه‌های تربت حیدریه، رضا شهر، سبزوار و قوچان به ارائه گزارشی از آمار و عملکرد حوزه خود و چالش‌های پیش روی شرکت پرداختند و درخواست‌ها و پیشنهادهای خود را ارائه کردند.
 • ایجاد کمیته پژوهشی مشترک میان بیمه کوثر و پژوهشکده بیمه

  گروه بنگاه‌ها: کمیته پژوهشی مشترک بیمه کوثر و پژوهشکده بیمه به‌منظور نیازسنجی صنعت بیمه و ارائه پژوهش‌های کاربردی ایجاد خواهد شد. به گزارش روابط عمومی بیمه کوثر، در جلسه هم‌اندیشی پژوهشکده بیمه و شرکت بیمه کوثر که با حضور رئیس پژوهشکده بیمه، مدیرعامل بیمه کوثر و جمعی از مدیران برگزار شد به تبادل نظر کارشناسی پیرامون مسایل و مشکلات حوزه پژوهش در صنعت بیمه پرداخته شد. در این نشست زمینه همکاری میان این شرکت و پژوهشکده بیمه در حوزه‌های رضایت‌ مشتریان، مدیریت دانش، منابع‌انسانی، حسابداری، حوادث طبیعی، طرح‌های نوین بیمه‌ای و مطالعات حقوقی ایجاد شد. در این جلسه، مدیرعامل بیمه کوثر گفت: اهمیت موضوع پژوهش در صنعت بیمه بر هیچکس پوشیده نیست؛ اما لازم است برای عملیاتی شدن و ایجاد ارتباط تنگاتنگ میان این دو بخش، ساختارهای درهم تنیده و نظام‌مندی ایجاد شود.مجید مشعلچی فیروزآبادی با تاکید بر اینکه ارتباط میان پژوهشکده و صنعت بیمه باید مانند ارتباط میان دانشگاه و صنعت باشد، خاطرنشان‌کرد: متاسفانه در حال حاضر چنین ارتباطی وجود ندارد و هر یک از شرکت‌های بیمه راه خودشان را می‌روند. لازم است تعامل میان کارشناسان پژوهشکده با بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه افزایش یابد و در نهایت توسعه صنعت بیمه در جامعه محقق شود.
 • تسهیلات بانک رفاه به معرفی شدگان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی

  گروه بنگاه‌ها: بانک رفاه به مددجویان و کارفرمایان طرح‌های اشتغال مددجویی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور با اولویت زنان سرپرست خانوار تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت می‌کند.به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران؛ متقاضیان یاد شده پس از معرفی از سازمان‌های فوق به شعب بانک می‌توانند حداکثر تا مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال و با مدت بازپرداخت حداکثر ۵ ساله از این تسهیلات استفاده کنند. متقاضیان برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اطلاع‌رسانی بانک به نشانی www.refah-bank.ir مراجعه کنند.
 • ایفای نقش موثر تسهیلات قرض‌الحسنه در رفع مشکلات مالی روستاییان

  گروه بنگاه‌ها: نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در خانه ملت گفت: در شرایط کنونی اقتصاد کشور، سبد محصولات بانک قرض‌الحسنه مهرایران نقش موثری در گره‌گشایی از مشکلات مالی روستاییان دارد.
 • پیش‌ثبت‌نام سپرده‌گذاران ممتاز در «سجام»

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اداره کل نقدینگی و خزانه‌داری بانک مسکن از پیش‌ثبت‌نام گروهی از مشتریان بانک مسکن در «باشگاه مشتریان سجام» خبر داد و گفت: این افراد به‌زودی پیامکی در این خصوص دریافت می‌کنند.
 • امواج پاول در بازارهای جهانی

  دنیای‌اقتصاد: امواج سیگنال سخنرانی جرومی پاول در صحن کنگره، بازارهای جهانی را به حرکت درآورد. روز پنج‌شنبه قیمت طلا همزمان با تضعیف شاخص دلار به بیشترین قیمت هفته با ثبت عدد ۱۴۲۷ دلار رسید. در بازار سهام نیز شاخص S&P۵۰۰ و داوجونز سقف تاریخی خود را جابه‌جا کردند. شاخص S&P۵۰۰ از مرز ۳۰۰۰ واحدی عبور کرد و شاخص داوجونز نیز به قله ۲۷ هزاری صعود داشت. این رکوردشکنی‌ها پس از آن اتفاق افتاد که جرومی پاول، رئیس فدرال‌رزرو آمریکا چراغ سبز کاهش نرخ بهره را در نشست پیش‌رو کمیته بازار آزاد به سرمایه‌گذاران نشان داد. پاول در برابر ناظران کنگره آمریکا تاکید کرد که اقتصاد آمریکا همچنان از سوی فعالیت‌های ناامیدکننده کارخانجات، تورم پایین، کندی موتور اقتصادی جهان و تداوم جنگ تجاری، تهدید می‌شود.
 • تشریح فعالیت سایت تولید شرکت توسن تکنو

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل و جمعی از مدیران ارشد گروه فن‌آوا از سایت تولید شرکت توسن‌تکنو در شهرک صنعتی کاسپین قزوین بازدید کردند. به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در ابتدای این بازدید محمد مظاهری مدیرعامل شرکت توسن‌تکنو کلیاتی را در خصوص فرآیند پیچیده راه‌اندازی این سایت تولید بیان کرد.
 • معرفی سرپرست ایران کیش به‌عنوان مدیر برتر سال

  گروه بنگاه‌ها: پیمان طبری سرپرست شرکت ایران کیش در چهارمین اجلاس سراسری نشان عالی مدیر سال به‌عنوان یکی از منتخبان مدیران برتر سال معرفی شد. به گزارش روابط عمومی شرکت ایران کیش، شورای علمی و سیاست‌گذاری این اجلاس نشان عالی مدیرسال رابه پیمان طبری سرپرست ایران کیش اهدا کرد. براساس این گزارش چهارمین اجلاس سراسری نشان عالی مدیر سال ویژه مدیران و مسوولان کشوری هجدهم تیر ماه در تالار دیپلماتیک وزارت امور خارجه کشور برگزار شد. این گزارش می‌افزاید: پیمان طبری به‌عنوان مدیر برتر سال کشور جزو ۵۷ مدیر برتر شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های برگزیده ایران انتخاب شد. لازم به ذکر است شرکت ایران کیش به‌عنوان بزرگ‌ترین شبکه پایانه فروش کشور شناخته می‌شود.
 • احداث و بازسازی ٢١ مدرسه در مناطق سیل‌زده از سوی بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: عملیات احداث و بازسازی ٢١ مدرسه در مناطق سیل‌زده کشور توسط بانک صادرات ایران آغاز شد. به گزارش روابط‌عمومی ‌بانک صادرات ایران، دبیر ستاد خیرین مدرسه‌ساز این بانک با اشاره به تلاش‌های بانک صادرات ایران در راستای کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده کشور، افزود: ستاد خیرین مدرسه‌ساز بانک صادرات ایران در راستای کمک به سیل‌زدگان و بازسازی مناطق آسیب‌دیده از سیل، بازسازی و احداث ٢١ مدرسه را در استان‌های گلستان و لرستان برعهده گرفته است.
 • پرداخت الکترونیک سامان به‌دنبال توقف چاپ رسیدهای تراکنش

  گروه بنگاه‌ها: شرکت پرداخت الکترونیک سامان، با هدف ارائه خدمات بهتر به مشتریان و تلاش برای کاستن از هزینه‌ها ، اولین شرکت پرداخت الکترونیک است که به مشتریان خود پیشنهاد داده، تا با لغو دریافت رسید تراکنش‌های خود به حفظ محیط‌ زیست، کاهش مصرف کاغذ و رشد اقتصاد کشور کمک کنند.

بیشتر