آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۴۵

 • ابزار نجات از نوسان ارزی

  دنیای اقتصاد: آیا می‌توان از شر نوسان ارزی خلاص شد؟ در شرایط کمبود ذخایر ارزی داشتن بازار بدون نوسان ممکن است؟ پاسخ به‌صورت مشروط مثبت است؛ اگر از قرارداد تهاتر ارزی استفاده شود. یک تحقیق که در پژوهشکده‌ پولی‌-بانکی انجام شده، نشان داده علاوه‌بر اینکه می‌توان برای همیشه از شر نوسان ارزی خلاص شد، بلکه با استفاده از این ابزار، حتی می‌توان نوسان ارزی را در شرایط کمبود نیز مهار کرد. در قرارداد تهاتر ارزی، بانک مرکزی می‌تواند با انعقاد قرارداد با بانک‌های تجاری، از مازاد ذخایر ارزی آنها استفاده کند و بانک‌های تجاری نیز از تجمیع مازاد ارزی مشتریان خردشان بهره ببرند. در این روش، تمام ریسک نوسانات نرخ ارز برای تجار و بانک‌های تجاری به ترازنامه بانک مرکزی منتقل می‌شود. بانک مرکزی نیز هرچه هدف‌گذاری و پیش‌بینی دقیق‌تری از نرخ ارز داشته باشد، با هزینه کمتر، ثبات بازار را رقم می‌زند. «دنیای‌اقتصاد» پیش از این با استناد به تجربه پاکستان در گزارشی تحت‌عنوان «قلاب جذب ارز صادراتی» این الگو را پیشنهاد داده بود. تحقیقی که در پژوهشکده پولی بانکی انجام شده، با در نظر گرفتن ملاحظات فقهی، این ابزار را منطبق با شرایط و مقررات ایران کرده است. انتظار می‌رود تهاتر ارزی علاوه‌بر اینکه می‌تواند ضدنوسان باشد، به‌صورت خودکار انگیزه صادرکنندگان برای بازگشت ارز را نیز افزایش دهد.
 • ناکاموتو ی واقعی پیدا شد؟!

  دنیای اقتصاد: آیا مخترع بیت‌کوین کریگ‌رایت است؟ مخترع بیت‌کوین اگر همین فرد باشد و چنانچه مدعیان دیگر را هم در کنار هم قرار دهیم باز هم شک‌های زیادی وجود دارد. علائم فعلی بیشتر به گم کردن بیش از پیش ناکاموتو شباهت دارد هرچند برخی نیز این مسائل را حاصل درگیری داخلی درحلقه اصلی بیت‌کوین‌سازان می‌دانند. مخترع ناشناس بیت‌کوین در حال دفاع در برابر اتهام دزدی بیت‌کوین و مالکیت معنوی به ارزش میلیاردها دلار از سوی شریک تجاری سابق خود است. کریگ رایت، دانشمند استرالیایی که ادعا می‌کند بیت‌کوین را ساخته، در دادرسی دادگاه فدرال در وست‌پالم‌بیچ‌فلوریدا گفته که نمی‌تواند از دستور ساخت لیستی از آدرس‌های اولیه بیت‌کوین خود تبعیت کند و حتی نمی‌تواند به این سکه‌ها دسترسی داشته باشد.
 • ضرورت «هماهنگ‌سازی» قبل از «استانداردسازی»

  افشین تیرداد کارشناس بازارمالی
  با توجه به بررسی شرایط پیشین و کنونی اقتصاد ملی، نظام بانکی کشور، به‌عنوان بازوی توانمند دولت، در اجرای برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، همواره، به‌طور اخص، مورد تهدید تحریم‌های نا عادلانه بین‌المللی قرار گرفته است که با تداوم این چالش، توجه به امکان کاهش اعتماد عمومی به نظام بانکی در داخل کشور و خروج بیشتر سرمایه از کشور به‌دلیل افزایش زمان و هزینه مبادلات و تسری آن به سایر بخش‌های اقتصادی، از جمله بنگاه‌های تولیدی داخلی، بیش از پیش ضروری است. در این خصوص، برنامه‌های منسجم اخیر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در راستای اصلاح و بهبود نظام بانکی کشور و منطبق کردن گزارش شاخص‌های حوزه پولی و بانکی با قالب‌های بین‌المللی، می‌تواند نقش موثری را در حفظ توان ارزی و ارتقای پایدار اعتبار شبکه بانکی کشور دارا باشد.
 • رئیس جدید مرکز آمار ایران منصوب شد

  روابط عمومی مرکز آمار ایران: طی حکمی از سوی محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، جواد حسین‌زاده به سمت ریاست مرکز آمار ایران منصوب شد. وی پیش از این عهده‌دار سمت معاونت اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار ایران بود. متن این حکم به شرح زیر است:
 • بانک مرکزی درگاه پرداخت بانکی ندارد

  بانک مرکزی ضمن هشدار به مردم درباره افشای اطلاعات حساب بانکی‌شان اعلام کرد که این بانک هیچ‌گونه درگاه پرداخت بانکی ندارد. به گزارش «ایبِنا» بانک مرکزی اعلام کرد: برخی از هموطنان اخیرا پیامکی دریافت کرده‌اند با این مضمون که «مهلت سرویس پیامک بانکی حساب شما به اتمام رسیده و هم‌اکنون بدون حضور در شعب بانک، سرویس اطلاع‌رسانی پیامکی حساب خود را با مراجعه به درگاه پرداخت بانک مرکزی با پرداخت ۵ هزار تومان به مدت دوسال تمدید کنید» که کلاهبرداران با این ترفند قصد دارند اطلاعات حساب بانکی افراد را به‌منظور سودجویی و فیشینگ (phishing) به‌دست آورند. بانک مرکزی ضمن هشدار به هموطنان اعلام کرده است که این بانک هیچ‌گونه درگاه پرداخت بانکی ندارد و این اقدام، کلاهبرداری محسوب می‌شود؛ بنابراین مردم از ارائه اطلاعات حساب خود به افراد ناشناس و از طریق هر کانال ارتباطی، اکیدا اجتناب کنند. در همین زمینه به اطلاع می‌رساند اخبار و اطلاعیه‌های بانک مرکزی تنها از طریق سایت این بانک به نشانی cbi.ir قابل دریافت است.
 • اخاذی از نوع مالیات

  دادستان انتظامی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به مودیان مالیاتی درباره احتمال سوء استفاده برخی افراد سودجو و فرصت طلب به شیوه‌های مختلف هشدار داد. به گزارش «ایسنا» عباس بهزاد اظهار کرد: برخی افراد سودجو تحت عنوان مامور مالیاتی یا با عناوینی همچون واسطه، دلال، کارچاق کن و... با استفاده از مدارک شناسایی جعلی و با به نمایش گذاشتن مبالغه‎آمیز سربرگ‌های آرم‌دار سازمان امور مالیاتی کشور و با آگاهی از نقاط ضعف افراد به واحدهای کسبی شهروندان مراجعه می‌کنند.
 • دست پنهان در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی و دلار نوسان چندانی را تجربه نکردند و هر دو در سطوح روزهای قبل تغییرات خود را به ثبت رساندند. روز سه‌شنبه، دلار با افت جزئی ۲۰ تومانی به زیر محدوده ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی رفت و روی عدد ۱۲ هزار و ۸۹۰ تومان ایستاد. این در حالی بود که در ساعات ابتدایی بازار این ارز تمایل کم رمقی برای عبور از سطح ۱۳ هزار تومانی از خود نشان داده بود و حتی تا قیمت ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومانی رشد کرده بود. با این حال، هر چقدر از ابتدای روز فاصله گرفتیم، سمت عرضه در بازار قدرت بیشتری را از خود نشان داد و موجب ثبت یک روز نزولی دیگر در بازار شد. در روزی که قیمت دلار کاهش بود، سکه تمام بهار آزادی نیز از روند کاهشی در امان نماند و با ۲۰ هزار تومان افت به بهای ۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان رسید. دیروز تا ساعت ۴ بعدازظهر بهای اونس در بازارهای جهانی تغییر خاصی نداشت و از این سو فشار یا تحریک خاصی برای سکه رخ نداد و عامل اصلی افت این فلز گرانبها همان کاهش قیمت دلار بود.
 • تغییر نسل در مدیریت‌های بانک کارآفرین

  گروه بنگاه‌ها: مراسم معارفه مدیر جدید توسعه سرمایه انسانی بانک کارآفرین با حضور مدیرعامل این بانک برگزار شد.
 • پاسخ مثبت بانک صادرات به درخواست وام‌های حوادث غیرمترقبه

  گروه بنگاه‌ها: معاون شعب و بازاریابی بانک صادرات ایران از پرداخت ٨٥ میلیارد ریال وام به سیل‌زدگان سیل سال‌جاری خبر داد و گفت: تمامی درخواست‌های دریافت وام قرض‌الحسنه حوادث غیرمترقبه از این بانک به ویژه تسهیلات سیل فروردین ٩٨ پاسخ داده خواهد شد و با تکمیل هزار و ٣١٢ پرونده، کار پرداخت این تسهیلات در روزهای آینده سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت.
 • هزینه سلامت در کشورهای در حال توسعه

  بانک جهانی از هزینه هنگفتی که از جیب مردم کشورهای در حال توسعه خرج خدمات پزشکی و سلامت می‌شود پرده برداشت.

بیشتر