آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۴۴

 • علامت مثبت از چک‌های برگشتی

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان چک‌های برگشتی در اردیبهشت‌ماه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است. براساس این آمارها تعداد چک‌های برگشتی نسبت به سال قبل افت ۵۴ درصدی را تجربه کرده است، همچنین ارزش چک‌های برگشتی نیز نسبت به سال قبل به میزان ۳۳ درصد کاهش یافته است. این موضوع می‌تواند نشانه مثبتی از بهبود وضعیت کسب‌و‌کار نسبت به سال قبل باشد؛ زیرا دلیل اصلی چک‌های برگشتی، کسری موجودی حساب است.
 • حرکت «موشک‌وار» سهام جهانی

  دنیای اقتصاد: «آخر هفته سفید» جهت حرکت بازارهای جهانی را معکوس کرد. در اولین روز از هفته میلادی جاری معادلات بازارهای جهانی به‌طور کلی به هم خورد؛ «اونس» و «بیت‌کوین» که در دل نااطمینانی‌های اخیر صعودی شده بودند، مسیر سرازیری را در پیش گرفتند؛ در مقابل، بازارهای سهام جهانی به‌ویژه در آسیای شرقی، موشک‌وار رشد کردند. در آخرین روز کاری از هفته گذشته، ترامپ یک جلسه مثبت با رئیس‌جمهور چین داشت که نتیجه آن امیدواری بازارها به کاهش تنش تجاری بود.
 • دلار از حبس خارج نشد

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته، دلار نتوانست از سد حمایتی ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومانی پایین تر برود و سکه تمام بهار آزادی توانست کانال ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را حفظ کند. روز دوشنبه، شاخص ارزی در همان ابتدای روز راه کاهشی را در پیش گرفت و تا نقطه ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومان پایین رفت. در حالی که عده زیادی از کاهشی‌های بازار در انتظار نزول دلار به زیر این محدوده و ادامه روند نزولی بودند، خریدهای ارزی افزایش پیدا کرد و قیمت دلار تا ساعت ۴ بعدازظهر به قیمت ۱۲ هزار و ۹۱۰ تومان رسید. هر چند که این قیمت موجب ثبت دومین افت متوالی دلار و به میزان ۲۰ تومان شد، بازگشت قیمت از محدوده ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومانی، کمی انتظارات کاهشی‌های بازار را تعدیل کرد. مخصوصا اینکه عنوان شده است که پس از ساعت ۴ بعدازظهر حتی قیمت‌های بالاتری نیز در بازار به ثبت رسید.
 • پشت کردن چین به دلار

  تشدید جنگ تجاری بین چین و آمریکا باعث کاهش تمایل چین به نگهداری اوراق دلاری شده است.
 • بازگشت منش نسیه‌فروشی با طرح ابتکاری بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران به‌منظور حمایت از زنجیره تولید تا مصرف کالاهای ایرانی، طرح «طراوت» را در سال‌جاری ارائه کرده است. بازگرداندن منش نسیه‌فروشی و اعتباری در بین ارکان بازار تولید تا مصرف در کشور مهم‌ترین ویژگی این طرح است.
 • بهره‌برداری از سامانه مناقصات کوثر

  گروه بنگاه‌ها: سامانه مناقصات کوثر به‌منظور افزایش رضایت شبکه فروش برای نخستین‌بار در صنعت بیمه به بهره‌برداری رسید. به گزارش روابط‌عمومی و اعلام مدیر بازاریابی و فروش بیمه کوثر، نرخ‌دهی سیستمی موجب تسریع و تسهیل در ارائه عملکرد بیمه‌گذاران و شبکه فروش و در نهایت افزایش نظارت می‌شود. لاله کریمی با بیان اینکه سیستمی هوشمند و یکپارچه طراحی کردیم که نرخ‌‌دهی به‌صورت برخط در تمام مراکز نظارتی و کنترلی انجام شود، تصریح کرد: این سامانه با هدف سرعت بخشیدن و افزایش دقت و نظارت در روند مناقصه و نیز جمع‌آوری و حفظ محرمانگی اطلاعات راه‌اندازی شد. وی افزود: ورود شبکه فروش به کسب‌وکارهای نوین نیز از دیگر اهداف طراحی سامکو بود. مدیر بازاریابی و فروش بیمه کوثر با اشاره به اینکه طراحی اپلیکیشن مناقصه از برنامه‌های آینده این مدیریت در بخش فروش است، خاطرنشان کرد: این سامانه پس از دو سال همکاری و اهتمام متخصصان فناوری اطلاعات و فنی با این مدیریت به بهره‌برداری رسید.
 • انتصاب قائم‌مقام بیمه مرکزی ایران

  گروه بنگاه‌ها: طی حکمی از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی، قائم‌مقام رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران منصوب شد. به گزارش ریسک‌نیوز فرهاد دژپسند بر استمرار حضور پرویز خوش‌کلام خسروشاهی در صنعت بیمه مهر تایید زد. در حکم صادره از سوی وزیر خطاب به خسروشاهی آمده است: نظر به سوابق و تجارب جنابعالی به موجب این حکم به عنوان قائم‌مقام رئیس‌کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌شوید.
 • لزوم حرکت به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز نیما و بازار

  معاون ارزی اسبق بانک مرکزی بر لزوم حرکت به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز نیما و بازار آزاد تاکید کرد.
 • روشن شدن وضعیت «وجه التزام» در تسهیلات بانکی

  عضو شورای فقهی بانک مرکزی با تشریح جلسه اخیر این شورا با موضوع بررسی اختلاف‌نظرها در رابطه با وجه التزام گفت: وجه التزام نه‌تنها به اصل تسهیلات بلکه به «اصل تسهیلات به‌علاوه سود متعلقه» تعلق می‌گیرد. به گزارش «ایبِنا» حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی، با تشریح جزئیات جلسه یازدهم این شورا که اخیرا برگزار شده است، گفت: موضوعی که در جلسه اخیر شورای فقهی بانک مرکزی مطرح شد درباره اختلاف نظری است که بین نظام بانکی و ادارات ثبت و گاهی هم در قوه‌قضائیه موقع اجرای حکم پیش می‌آید و آن هم در رابطه با نحوه محاسبه وجه التزام است.
 • رونق تولید؛ هدف همگانی

  هادی قدیمی عضو هیات عامل بانک ایران‌زمین
  دستیابی به منابع مالی لازم برای انجام فعالیت‌های اقتصادی در ایرانِ امروز به رویا و آرزویی کمتر دست‌یافتنی تبدیل شده است. این دشواری بیش از آنکه معلول تغییر در منابع و مجاری تامین مالی در اقتصاد کشور باشد، محصول تغییراتی است که در نوع و مقدار نیازهای مالی فعالان اقتصادی به‌وجود آمده است؛ بنگاه‌های تولیدی و خدماتی طی سال‌های اخیر تحت تاثیر شرایط خاص حاکم بر بخش واقعی در اقتصاد ایران ناگزیر به سمت فعالیت‌های کوتاه‌مدت، کم‌ریسک و با دوره بازگشت کوتاه سوق پیدا کرده‌اند، ولی با این حال همچنان از سرعت افزایش قیمت نهاده‌های تولید عقب مانده‌اند.
 • حمایت بانک مهر ایران از کسب‌وکارهای کوچک و خوداشتغالی

  گروه بنگاه‌ها: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با هدف تامین مالی برای ایجاد و بهره‌برداری از موقعیت و فرصت‌های خوداشتغالی، کارآفرینی و کسب‌و‌کارهای کوچک توجه خود را به حمایت از رونق تولید با پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه معطوف ساخته است. بسیاری از مشکلات اجتماعی کشورها از جمله آ‌موزش، تامین اشتغال‌های کوچک، ازدواج جوانان، گسترش روستاها، توسعه بهداشت و... از طریق اعتبارات خرد قابل‌رفع خواهد بود. با توجه به وضعیت اقتصادی و نرخ بیکاری در کشور، تمایل افراد به‌خصوص جوانان به ایجاد کسب‌وکارهای کوچک و خوداشتغالی بیش از پیش به چشم می‌خورد. همان‌طور که می‌دانیم یکی از ارکان و لازمه‌های شروع یک کسب‌وکار موفق، تامین سرمایه مالی مورد نیاز آن است. در این میان بسیاری از افراد که خواهان خود اشتغالی و ایجاد کسب‌وکار مستقل هستند، توان لازم برای تامین مبلغ سرمایه‌گذاری را به‌صورت شخصی ندارند؛ بدیهی است که برای تامین سرمایه کسب‌وکار خود از سایر روش‌های موجود مانند استقراض و تسهیلات بانکی استفاده می‌کنند.
 • «نیما» مسوول ریسک‌های تجارت نیست

  بانک مرکزی اعلام کرد که سامانه نیما ریسک‌های معمول تجارت را قرار نیست پوشش دهد. این اعلامیه در پاسخ به خبر یکی از خبرگزاری‌های کشور بوده است. یکشنبه این هفته یکی از خبرگزاری‌ها از «تخلف چند صد میلیاردی صرافان در سامانه نیما» نوشت. به گزارش خبرگزاری مهر، صرافی «ن» متهم شده که در سامانه نیما اقدام به کلاهبرداری چند صد میلیارد تومانی از واردکنندگان متقاضی دریافت ارز از این سامانه کرده بود و به دستور بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب اهواز، تمام حساب‌های ارزی و ریالی این صرافی مسدود شد.

بیشتر