آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۴۰

 • قطب بعدی اقتصاد جهان

  دنیای اقتصاد: مقصد بعدی خروش سرمایه‌های جهان کجاست؟ تا دهه‌ها پیش غرب تک‌قطب اقتصاد جهان بود؛ اما تکامل طبیعی اقتصاد به غرب اجازه نداد که تک‌قطب ابدی اقتصاد بماند. مکانیزم تجارت آزاد و سیالیت سرمایه‌ها به همراه سیاست‌های داخلی هوشمندانه، آسیای جنوب شرقی را به غرب وصل کرد و زمینه را برای ظهور قطب دوم اقتصادی فراهم آورد. در واقع غرب عوامل تولید را از شرق گرفت و در ازای آن کالاهای پیشرفته را صادر کرد؛ اما این یک بازی برد-برد بود؛ چراکه شرق در عوض، تکنولوژی و تولید را درون‌زا کرد. امروزه اگر چین بزرگ‌ترین تهدید جهانی آمریکاست، نتیجه همین جریان آزاد سرمایه‌ها و فرآیند یادگیری تکنولوژی است. آیا به همان دلیلی که در عصر جدید، اقتصاد تک‌قطبی دوام نیاورد، باید منتظر قطب سوم اقتصادی باشیم؟ امروزه قیمت عوامل تولید و استاندارد زندگی در آسیای جنوب شرقی افزایش یافته و این کشورها جذابیت لازم را برای جذب سرمایه‌ها ندارند. شواهد نشان می‌دهد خاورمیانه به‌رغم اینکه در دهه‌های اخیر محور تنش‌های سیاسی بوده، می‌تواند قطب جدید اقتصادی باشد. رشد بازارها در ترکیه و روانه شدن سرمایه‌ها به سمت امارات در سال‌های گذشته برخی از شواهد این روایت است. ایران اگر بخواهد دست رد به سینه سرمایه‌های پناه‌جو نزند باید به سمت سیاست‌های تجاری هوشمندانه و ثبات اقتصادی حرکت کند.
 • رکورد ۶ ساله اونس شکست

  دنیای اقتصاد: اونس حدود یک ماه پیش از مبدا ۱۲۸۰ دلار به پرواز درآمد و در دو روز ابتدایی هفته جاری به اوج رسید؛ طلا دیروز با لمس سقف ۱۴۴۰ دلاری، رکورد ۶ ساله به ثبت رساند. اگرچه روند صعودی اونس پیش‌بینی می‌شد، سناریوی رشد ۱۲ درصدی در یک ماه دور از انتظار بود. اما چه مجموعه عواملی محرک پرواز ناگهانی طلا بوده‌اند؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد مهم‌ترین سوخت‌های این پرواز یک ۶ ضلعی شامل «جنگ‌های تجاری»، «ستیز آمریکا با ایران»، «شکست اعتماد به فدرال رزرو»، «کاهش نرخ اوراق خزانه»، «تقاضای بانک‌های مرکزی» و «تقاضای پناهگاه امن» بودند.
 • «پلنت» و «IaaS»، صنعت بیمه را متحول می‌کنند

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت بیمه سامان تمرکز بر موضوع جدید Insurance as a Service موسوم به IaaS را راهکار خروج از روزمرگی روش‌های فروش در بازار کنونی صنعت بیمه دانست. به گزارش روابط عمومی شرکت بیمه سامان، احمد رضا ضرابیه با بیان اینکه اکوسیستم کنونی صنعت بیمه حداکثر کارآیی خود را نشان داده و باید در آن تحولی جدی ایجاد شود، گفت: اکوسیستم جدیدی با محوریت مشتریان باید طراحی شود که Insurance as a Service همان راهکار مورد نظر است.
 • اعلام شرایط ویژه فروش محصولات بیمه‌ نوین در تیرماه

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه نوین به پاس ارزش نهادن به اعتماد مشتریان، محصولات بیمه‌ای خود را با شرایط ویژه در تیرماه به فروش می‌رساند. شرکت بیمه نوین در جشنواره «تابستان با نوین»، از یکم الی ٣١ تیرماه، بیمه‌نامه‌های بدنه اتومبیل، حوادث انفرادی، آتش‌سوزی مسکونی و نیز آتش‌سوزی صنعتی و غیر‌صنعتی را با تخفیفات ویژه ارائه می‌دهد. این شرکت همچنین تخفیفاتی در هزینه‌های بیمه‌گری بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری خود در نظر گرفته است.
 • منجیان غریق تحت پوشش بیمه رازی

  گروه بنگاه‌ها: منجیان غریق تحت پوشش حوادث و مسوولیت رازی قرار گرفتند. به گزارش روابط عمومی بیمه رازی، با ابراز تمایل ایلخان نوری رئیس فدراسیون نجات غریق و غواصی کشور و با هدف کاهش دغدغه‌های منجیان غریق به‌دلیل مسوولیت سنگینی که بر دوش این قشر است، بیمه رازی منجیان غریق را تحت پوشش بیمه حوادث و مسوولیت قرار داد. منجیان غریق که به گفته ایلخان نوری در هشت سال اخیر جان ۷۰ هزار نفر را نجات داده‌اند، دارای نگرانی‌هایی در خصوص مسوولیت حرفه‌ای و حوادث احتمالی هستند که با اخذ پوشش بیمه‌ای این دغدغه‌ها مرتفع خواهد شد. در حال حاضر صدور بیمه‌نامه برای آنها به‌صورت الکترونیکی و به فوریت انجام می‌پذیرد.
 • افزایش ۳ برابری انرژی خورشیدی تولیدی در بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملی ایران در ادامه روند اتصال ساختمان‌های خود به سیستم تامین انرژی الکتریکی از منابع تجدیدپذیر، ۱۰ ساختمان دیگر را به این امکانات تجهیز کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک ملی ایران، پس از احداث چهار نیروگاه خورشیدی از شعب مرکزی، سعدی، حافظ و ساختمان مدیریت واقع در محوطه ادارات مرکزی بانک با مجموع ظرفیت ۹۰ کیلووات در سال ۱۳۹۶، به تازگی ۱۰ ساختمان دیگر نیز به این مجموعه پیوسته‌اند. با احداث نیروگاه‌های جدید خورشیدی، ۲۶۰ کیلووات دیگر به ظرفیت تولید انرژی از این محل افزوده شده و مجموع انرژی تولیدی از منابع تجدید‌پذیر در بانک ملی ایران به ۳۵۰ کیلووات رسیده است. همچنین طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال‌جاری ۱۵۰ کیلووات ظرفیت جدید از محل نیروگاه‌های خورشیدی به مجموعه انرژی‌های مصرفی در بانک ملی ایران افزوده خواهد شد.
 • صدور ۵۲ هزار کارت شهروندی برای ساکنان منطقه آزاد اروند

  گروه بنگاه‌ها: رئیس سرپرستی منطقه ۱۱ بانک شهر با اشاره به برنامه‌ریزی گسترده برای توسعه همکاری‌های میان این بانک با منطقه آزاد اروند گفت: بیش از ۵۲ هزار کارت شهروندی ازسوی بانک شهر برای ساکنان منطقه آزاد اروند صادر شده است. به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، خداکرم مرادی با تاکید بر لزوم گسترش و توسعه همکاری‌های این بانک با منطقه آزاد اروند اظهار کرد: سازمان منطقه آزاد اروند با همکاری و حمایت این بانک، کارت شهروندی را با هدف ارائه خدمات ویژه به ساکنان این منطقه تهیه و توزیع کرده است. وی با اشاره به اینکه صدور اروند کارت برای ساکنان منطقه آزاد اروند یکی از اقدامات مهم بانک شهر است، افزود: این کارت حاوی اطلاعات زیادی از شهروندان از جمله مدارک سجلی، اثبات سکونت در منطقه آزاد و تعریف خدمات خاص است.
 • هفتمین نشست رئیس‌کل بانک مرکزی با اقتصاددانان برگزار شد

  هفتمین نشست دوره‌ای رئیس‌کل بانک مرکزی با اقتصاددانان با محوریت موضوعاتی همچون بازار متشکل ارزی، عملیات بازار باز، نقدینگی و تورم برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی ضمن اشاره به کارکرد و ویژگی‌های بازار متشکل ارزی به عملیات بازار باز اشاره و تاکید کرد بازار باز مهم‌ترین ابزار برای کنترل نرخ بهره کوتاه‌مدت است و در بسیاری از بانک‌های مرکزی به‌کار می‌رود.
 • اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه دارد

  رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اختصاص ۳۹۰۰ میلیارد تومان برای سیل اخیر گفت:‌ سیاست اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی ادامه دارد.
 • امکان رقابت‌پذیری بانک‌ها در بانکداری دیجیتال

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ایران زمین با تشریح رویکرد این بانک در اجرای بانکداری باز اظهار کرد: در بانکداری باز امکان رقابت بین بانک‌های کوچک با بانک‌های بزرگ فراهم می‌شود؛ زیرا در بانکداری به سبک فردا آنچه مهم است تجربه مشتری از خدماتی است که می‌گیرد نه تعداد شعب.
 • روزهای ملال نوسان‌گیران دلار

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، معامله‌گران دلار به تحریم‌های آمریکا توجهی نکردند و سکه تمام بهار آزادی نیز افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی را چندان جدی نگرفت. به‌نظر می‌رسد کمبود تقاضا در بازار و قدرت‌نمایی عرضه به اندازه‌ای است که نوسان‌گیران برخلاف رفتارهای گذشته، این بار نتوانستند با جوسازی پیرامون وقایع سیاسی تغییرات قیمتی را بالا ببرند.
 • چرا وضعیت ارزی بانک تجارت مثبت شد؟

  گروه بنگاه‌ها: نایب رئیس هیات‌مدیره بانک تجارت در گفت‌وگویی درباره تحلیل‌های صورت‌گرفته روی گزارش صورت‌های مالی بانک تجارت منتهی به اسفندماه سال ۹۷ گفت: جزئیات درآمد ناشی از مبادلات ارزی درج‌شده در صورت‌های مالی آن در یادداشت شماره ۴۴ همان گزارش آمده؛ به این نحو که بیش از ۹۱ درصد درآمد فوق ناشی از تسعیر بوده است.
 • اعلام نرخ حق‌الوکاله بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: نرخ حق‌الوکاله به‌کارگیری سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانک پارسیان در سال ۱۳۹۸ معادل سه درصد اعلام شد. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان، در راستای قانون عملیات بانکی بدون ربا و با توجه به سقف تعیین شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نرخ حق‌الوکاله بانک پارسیان به میزان ۳ درصد در سال ۹۸ تعیین شده است. بنا براین گزارش، حق‌الوکاله مبلغی است که بانک‌ها می‌توانند در قبال به‌کارگیری منابع سپرده شده از سوی سپرده‌گذاران از آنان دریافت کنند که شامل هزینه‌های به‌کارگیری سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار مشتریان در امور اعطای تسهیلات و سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی بانک است.
 • برقراری ثبات و آرامش نسبی در بازار طلا

  رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر گفت: بازار طلا با کاهش تقاضا مواجه شده و قیمت جهانی آن و قیمت ارز نیز افت داشته؛‌ بنابراین شاهد ثبات نسبی در بازار هستیم. محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایبِنا درباره عدم‌کاهش قیمت طلا و سکه در بازار تهران با توجه به نوسانات بازار ارز، اظهار کرد: پس از تنش‌های سیاسی میان ایران و آمریکا طی هفته‌های اخیر، شاهد کاهش ارزش سهام در آمریکا و بالا رفتن ۵۸ دلاری قیمت انس جهانی در هفته گذشته بودیم. وی با تاکید بر اینکه از روز گذشته تا به امروز قیمت جهانی طلا ۴۰ دلار افزایش داشته، گفت: از آنجا که قیمت جهانی یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین قیمت طلا و سکه است، هنگامی که روند افزایشی داشته باشد می‌تواند بر قیمت طلا و سکه تاثیر داشته باشد. رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ادامه داد: اما به‌دلیل اینکه قیمت ارز با کاهش مواجه است، این کاهش نرخ ارز و افزایش قیمت جهانی یکدیگر را پوشش می‌دهد و موجب عدم افت‌و‌خیز چشمگیر قیمت‌ها طلا و سکه در بازار است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر