آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۳۹

 • برندگان اصلی یارانه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: برندگان اصلی نظام یارانه‌ای فعلی چه قشری از جامعه هستند: فقرا یا ثروتمندان؟ اصلاح نظام یارانه‌ای از یک موضوع کارشناسی تا سطح یک جدل تقلیل یافته است؛ ظاهرا تنش‌های ناشی از این عارضه به سطوح کلان تصمیم‌گیری نیز سرایت کرده است. ترس از آسیب به اقشار محروم مهم‌ترین دغدغه در اصلاح نظام یارانه‌ای است. آیا واقعا قشر محروم، بازنده سیاست‌های اصلاحی است؟ آمارهای رسمی در مورد نگین نظام یارانه‌ای کشور، یعنی بنزین نشان می‌دهد که برنده اصلی وضعیت کنونی، قشر پولدار جامعه است. دهک دهم (ثروتمند)، ۱۷ برابر دهک اول (کم‌بضاعت) از یارانه بنزین استفاده می‌کنند. آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد مصرف بنزین، اتوبوس، تاکسی و تاکسی‌سرویس ثروتمندترین قشر جامعه ۴۹ برابر فقیرترین قشر است. آثار تورمی اصلاح قیمت نیز از دو منظر قابل تحلیل است؛ با توجه به سهم بیشتر گروه‌های ثروتمند طبیعتا این بخش بازنده اصلی اصلاح یارانه‌ها است. نکته دیگر استمرار وضع موجود و رشد نرخ تورم به واسطه کسری بودجه دولت است. بررسی‌ها نشان می‌دهد فشارهای تورمی به گروه‌های کم‌درآمد از گروه‌های پردرآمد بیشتر است؛ درحالی‌که سهم کم‌درآمدها در نظام کنونی بسیار پایین‌تر از پردرآمدهاست. با این تصویر سوال این است؛ برنده و بازنده اصلاح یارانه‌ها چه گروه‌هایی هستند؟
 • رشد پله‌ای در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته، دلار دومین افزایش متوالی را تجربه کرد و سکه تمام بهار آزادی راه خود به کانال ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی را بار دیگر باز کرد. روز دوشنبه، دلار از همان ابتدای روز تمایل بیشتری برای رشد قیمت داشت و تا نزدیکی محدوده ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومانی پیشروی کرد؛ از نزدیکی این محدوده، کمی از میزان خریدها کاسته و بر فروش دلار افزوده شد، نتیجه آنکه در حدود ساعت ۴ بعدازظهر شاخص ارزی روی عدد ۱۳ هزار و ۳۵۰ تومان قرار گرفت.
 • موفقیت ۴۰ درصد از بانک‌های اروپایی در اجرای یک طرح مشتری مداری

  گروه بنگاه‌ها: معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین گفت: جایی که یک بانک یا موسسه مالی مشتری محور باشد، اجرای امنی چنل (بانکداری مربوط به مشتری) معنا پیدا می‌کند؛ اما اگر ما بانک محور باشیم و فکر کنیم بانک باید نیاز مشتری را تشخیص دهد همین کانال‌های موجود کافی است.
 • زمان عرضه سهام زیرمجموعه بانک سپه

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک سپه از زمان عرضه بلوک ۵۱ درصدی سهام سرمایه‌گذاری امید در هفته آینده از طریق بورس تهران خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک سپه، محمدکاظم چقازردی در مراسم معارفه عضو جدید هیات‌مدیره بانک گفت: اراده توأم با برنامه برای واگذاری شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید در بانک سپه وجود دارد. در ماه‌های پایانی سال گذشته بانک سپه اقدام به عرضه کلیه سهام در سرمایه‌گذاری امید کرد که به دلایل مختلف ازجمله فقدان خریدار بالقوه برای خرید تمام سهام، برنامه واگذاری عملیاتی نشد.
 • پایان رالی اونس طلا؟

  دنیای اقتصاد: رالی اونس جهانی متوقف خواهد شد یا با سرعتی متفاوت در آینده ادامه خواهد یافت؟ اونس جهانی بعد از اینکه در یک حبس قیمتی میان مدت زیر نرخ ۱۳۰۰ دلار قرار گرفته بود، در هفته‌های گذشته و به‌دنبال اعلام تشدید جنگ‌های تجاری آمریکا با کشورهایی مانند چین و مکزیک، سقف ۱۳۰۰ دلار را شکست؛ اما این سقف‌شکنی متوقف نشد و اونس جهانی به شکست سقف‌های جدید روی آورد.
 • تسهیلات ۵ درصدی بانک کارآفرین تا سقف ۴ میلیارد ریال

  گروه بنگاه‌ها: بانک کارآفرین به‌منظور پاسخگویی به نیازهای مالی و اعتباری مشتریان خود در قالب طرح تندیس، تسهیلات با نرخ سود سالانه ۵ درصد می‌دهد.
 • گردهمایی مدیران و پشتیبانان ایران کیش برای توسعه بازار

  گروه بنگاه‌ها: سمینار سراسری «پات» با حضور جمعی از پشتیبانان ایران کیش در سالن همایش هتل فردوسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی شرکت ایران کیش، در این سمینار مدیران ارشد این شرکت و همچنین اعضای هیات‌مدیره حضور داشتند. پیمان طبری، سرپرست ایران کیش در این سمینار با اشاره به اینکه برای رسیدن به جایگاه بهتر راهی جز نوآوری وجود ندارد گفت: امسال به‌منظور تمرکز بیشتر بر این موضوع معاونتی را تحت‌عنوان کسب وکارهای نوین در شرکت راه‌اندازی کردیم.
 • کارت اعتباری بانک سینا برای بانوان

  گروه بنگاه‌ها: به‌منظور تکمیل سبد محصولات بانک سینا و با هدف کمک به افزایش نقش بانوان در اقتصاد جامعه، این بانک طرح اعتباری یاس را به اجرا گذاشت. به گزارش روابط عمومی بانک سینا، براساس این طرح بانوان می‌توانند با ارائه گواهی اشتغال به کار ضامن یا ضامنان معتبر مطابق با ضوابط بانک نسبت به دریافت کارت اعتباری مرابحه با مبالغ ۱۵۰ یا ۲۰۰ میلیون ریال اقدام کنند؛ بنابراین گزارش طرح یاس در راستای ایجاد زمینه‌های مشارکت و فعالیت بیشتر بانوان در زمینه کارآفرینی، اشتغال و کمک به اقتصاد خانواده اجرایی شده است.
 • خرید ارز توسط صرافی توسعه صادرات

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در جمع صادرکنندگان قزوین گفت: صرافی توسعه صادرات، ارز صادرکنندگان را به‌صورت نامحدود به نرخ سامانه سنا خریداری می‌کند. به گزارش اگزیم نیوز، علی صالح‌آبادی در این جلسه که در ساختمان مرکزی بانک توسعه صادرات ایران در تهران برگزار شد، تصریح کرد: در حوزه خدمات ارزی، صرافی توسعه صادرات با هماهنگی بانک مرکزی و با برخورداری از نیروی متخصص این اختیار را دارد که ارز صادرکنندگان را به‌صورت نامحدود به نرخ سامانه سنا خریداری کند؛ این اطمینان به شما داده می‌شود که در حوزه اسکناس و حوالجات، صرافی هر آنچه در توان دارد را برای رفع نیاز مشتریان ارائه خواهد داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر