آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۳۷

 • برگشت تورم از قله نقطه‌ای

  دنیای اقتصاد: گزارش مرکز آمار ایران در خردادماه نشان می‌دهد تورم از قله نقطه‌ای خود برگشته است. روز گذشته مرکز آمار ایران گزارش شاخص بهای مصرف‌کننده مربوط به ماه سوم سال‌جاری را منتشر کرد. این آمار نشان می‌دهد که تورم نقطه‌به‌نقطه (تغییر شاخص مصرف‌کننده نسبت به ماه مشابه سال قبل) در خردادماه به سطح ۴/ ۵۰ درصد رسیده است. رقمی که نسبت به ماه اردیبهشت کاهش ۷/ ۱ واحد درصدی را ثبت کرده است. این در حالی است که طی یک سال و سه ماه اخیر، حرکت تورم نقطه به نقطه همواره صعودی بوده است؛ در نتیجه خردادماه می‌تواند نقطه آغاز «یک بازگشت سریع» برای تورم نقطه‌ای باشد؛ به‌شرطی‌که ثبات نسبی به‌وجودآمده در فضای اقتصاد کلان ادامه یابد. گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که نرخ تورم ماهانه (تغییر شاخص بهای مصرف‌کننده نسبت به ماه قبل) در خردادماه به سطح ۸/ ۰ درصد رسیده که این رقم نیز کمترین میزان طی یک سال و سه ماه اخیر بوده است. بررسی جزئیات گزارش تورمی نشان می‌دهد که تورم بخش خوراکی‌ها در خرداد ماه منفی شده است. همچنین تورم بخش مسکن و سایر گروه‌ها در سطح متعادلی قرار دارد که با توجه به شرایط ماه‌های اخیر، می‌توان پیش‌بینی کرد این روند نزولی در تورم در فصل تابستان نیز تکرار شود.
 • حرکت معکوس سکه با اونس

  دنیای اقتصاد: در اولین روز تابستان، اتفاق غیرمنتظره‌ای در بازار سکه رخ داد. روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی ۴۰ هزار تومان کاهش یافت و به بهای ۴ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسید. این اتفاق از آن جهت غیرمترقبه بود که بهای اونس یک روز قبل‌تر در بازارهای جهانی در آستانه مرز هزار و ۴۰۰ دلاری (بالاترین سطح قیمتی ۷۰ ماه گذشته) به کار خود پایان داده بود. بیشتر فعالان انتظار داشتند سکه در واکنش به رکوردزنی طلای جهانی، افزایشی شود. حرکت معکوس سکه در مقایسه با اونس منجر به تغییر علامت حباب فلز گرانبهای داخلی شد.
 • رخ پنهان بیانیه FATF

  دنیای اقتصاد: کارگروه ویژه اقدام مالی «FATF» روز جمعه ۳۱ خرداد پس از پایان نشست یک‌هفته‌ای خود تعلیق ایران از فهرست سیاه را تمدید کرد. اما در کنارش به ایران فرصت داد تا با تصویب دو قانون پالرمو و تامین مالی ترورسیم، از اقدامات مقابله‌ای جدید دوری کند. اکنون یک اقدام مقابله‌ای، علیه نظام مالی کشور فعال شده و تاخیر در تصویب قوانین مربوطه، ۲ اقدام مقابله‌ای دیگر را در مهر ماه فعال خواهد کرد.
 • موضع رئیس‌جمهور در مورد اصلاح ساختار بودجه

  رئیس‌جمهور بر اصلاح ساختار بودجه بدون تاثیر منفی بر زندگی روزمره مردم تاکید کرد. جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی روز شنبه با حضور سران سه قوه و به ریاست حسن روحانی تشکیل و در آن مهم‌ترین موضوعات اقتصادی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 • تسهیلات بانکی مناسب خرید مسکن

  گروه بنگاه‌ها: همیشه در روزهای ابتدایی تابستان، تقاضای معاملات مسکن رونق می‌گیرد و عده زیادی در پی تسهیلاتی برای کمک خرید مسکن هستند. شناخته‌شده‌ترین تسهیلات خرید مسکن مربوط به بانک مسکن است و سایر بانک‌های تجاری تسهیلاتی با نام اختصاصی کمک خرید مسکن ندارند.
 • آغاز پنجمین دوره جشنواره سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک آینده

  گروه بنگاه‌ها: بانک آینده در سال «رونق تولید»، برگزاری پنجمین دوره جشنواره سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز را در دستور کار قرار داده است. بر همین اساس، حداقل موجودی برای شرکت در قرعه‌کشی، یک میلیون ریال بوده و به ازای هر ۱۰۰ (یک‌صد) هزار ریال در هر روز، یک امتیاز برای سپرده‌گذار در طول دوره مربوط به جشنواره (قرعه‌کشی)، محاسبه خواهد شد. شرط اعطای جایزه به برندگان نیز حفظ حداقل موجودی، طی سه ماه یا ۹۰ روز متوالی، طی دوره است.
 • امهال مطالبات غیرجاری در دستور کار شورای پول و اعتبار

  ایبنا: عضو شورای فقهی بانک مرکزی از تصویب امهال مطالبات غیرجاری در موسسات اعتباری در شورای فقهی بانک مرکزی خبر داد و گفت: هم اکنون این امر در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار دارد.
 • تثبیت اشتغال محور اصلی برنامه اشتغال‌زایی

  تسنیم: مدیرکل پایداری مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار از بودجه لازم برای تثبیت شغل خبر داد و گفت: موفق شدیم با ارائه راهکارهای حمایتی در زمینه‌های بانکی، بیمه‌ای و مالیاتی در سال گذشته از ریزش ۳۸۰هزار شغل جلوگیری کنیم. «تثبیت اشتغال»، «ایجاد اشتغال جدید» و «اشتغال حمایتی» سه رویکرد در برنامه‌های سیاستی اشتغال است. «تثبیت اشتغال» یکی از برنامه‌های اشتغال‌زایی است که در دستور کار دولت قرار دارد. با توجه به شرایط تحریم اقتصادی و افزایش هزینه‌های بنگاه‌های اشتغال‌زا، لازم است برنامه‌های مرتبط با صیانت از وضع موجود، تثبیت اشتغال و حمایت از بنگاه‌های مشکل‌دار لحاظ شود. عیسی منصوری، معاون اشتغال وزیرکار با بیان اینکه محور اصلی برنامه اشتغال‌زایی ۹۷ و ۹۸ تثبیت اشتغال است، گفت: هزینه حفظ اشتغال بسیار کمتر از هزینه‌ای است که فرد بیکار شده مجدد به سرکار برگردد.
 • پرش همزمان بیت‌کوین و اونس

  دنیای اقتصاد: بازار سهام آمریکا و بازار اوراق خزانه‌داری هر دو به آستانه‌های کلیدی خود رسیدند. وال‌استریت رکورد جدیدی را تجربه کرد و بازدهی اوراق خزانه با سررسید ۱۰ ساله به زیر مرز ۲ درصدی ریزش داشت. با این حال بازار سهام چین، اونس طلا و نفت خام بازدهی فراتر از کلیدی‌ترین دارایی‌های جهانی رقم زدند. سرمایه‌گذاران تمرکز ویژه بر تصمیم‌گیری «کمیته بازار باز» آمریکا داشتند که نتیجه آن ثابت ماندن نرخ بهره هدف بود. فدرال رزرو همزمان با ثابت نگه داشتن این نرخ، سیگنال احتمال کاهش نرخ‌های بهره در آینده را به بازارها مخابره کرد.
 • فقط سکه‌های بانک مرکزی مشمول مالیات می‌شوند

  براساس بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی، فروش سکه طلا که توسط بانک مرکزی ضرب شده، فقط در مرحله عرضه توسط بانک مرکزی مشمول مالیات ارزش افزوده می‌شود.
 • ابهام در افزایش هزینه پیامک‌های بانکی

  گروه بنگاه‌ها: دبیر شورای هماهنگی بانک‌ها گفت: این شورا هیچ گونه مصوبه جدیدی مبنی بر افزایش هزینه سالانه ارسال پیامک‌های بانکی نداشته و شبکه بانکی کماکان با ارسال پیامک، اطلاع‌رسانی به مشتریان را طبق روال گذشته انجام می‌دهد.
 • گزارش شفاف‌سازی سود و زیان چهار بانک بورسی

  گروه بنگاه‌ها: در آستانه برگزاری مجامع بانکی، تعدادی از بانک‌های کشور با انتشار گزارش‌های رسمی در سامانه کدال، به شفاف‌سازی عملکرد خود برای سال مالی ۹۷ پرداخته‌اند.
 • همکاری «خدمات انفورماتیک» و بانک توسعه صادرات

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در مراسم بهره‌برداری از بستر بانکداری باز در بانک توسعه صادرات ایران گفت: این بانک یکی از پیشتازان توسعه و بهره‌برداری از بستر بانکداری باز کشور است.
 • روسیه ۶ تن طلا خرید

  مسکو با هدف کاهش وابستگی به دلار آمریکا و متنوع کردن ذخایر ارز خارجی خود ۶ تن طلا در ماه می‌خرید. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، بانک مرکزی روسیه ۶ تن طلا در ماه می‌خرید و ذخایر طلای خود را تا ۲۱۹۰ تن افزایش داد. به گزارش بانک مرکزی روسیه، این کشور ذخایر طلای خود را ۳/ ۰ درصد طی یک ماه از اول مه ‌تا اول ژوئن بالا برد. این بانک در ماه مه ‌۲۱۸۳ تن از این فلز گرانبها را در اختیار داشت. مسکو با هدف کاهش وابستگی به دلار آمریکا و متنوع کردن ذخایر ارز خارجی خود، ذخایر طلای خود را بالا می‌برد. ذخایر بین‌المللی روسیه بیشتر سرمایه‌های خارجی نقدشونده هستند و شامل سهام طلای پولی، ارزهای خارجی و سرمایه‌های حق برداشت مخصوص می‌شوند که در اختیار بانک مرکزی و دولت روسیه قرار دارند. در پنج ماه اول سال جاری، روسیه ۷۸ تن طلا به خزانه خود اضافه کرد و سهم این فلز گرانبها را در ذخایر بین‌المللی خود ۷/ ۳ درصد بالا برد. سال گذشته بانک مرکزی روسیه ۲۷۴ تن طلا خرید.
 • روسیه ارز دیجیتالی اختصاصی راه‌اندازی می‌کند

  همزمان با رونق شدید رمزارزها در بخش‌های مختلف جهان، دولت روسیه نیز در حال بررسی راه‌اندازی ارز دیجیتال اختصاصی برای خود است. به گزارش «ایبنا» به نقل از تاس، رئیس بانک مرکزی روسیه احتمال راه‌اندازی ارز دیجیتالی توسط این کشور را مطرح کرده و البته تحقق چنین مساله‌ای را نیازمند زمان دانسته است. اولیویرا نایبولینا گفته است که تعداد زیادی از بانک‌های مرکزی در جهان موضوع رمزارزها را مورد تحقیق و بررسی قرار داده‌اند و روسیه نیز ممکن است نسبت به راه‌اندازی این رمزارزها اقدام کند. وی البته گفته است که رونق استفاده از این رمزارزها نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد و باید هم خوبی‌ها و هم بدی‌های استفاده از این ارزها درکنار یکدیگر دیده شوند. رئیس بانک مرکزی روسیه ماه گذشته نیز گفته بود ممکن است روسیه برای مبادلات راحت‌تر با دیگر کشورهای جهان، ایده ارز دیجیتالی با پشتوانه طلا را مورد حمایت قرار دهد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر