آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۳۶

 • آرام‌ترین فصل دلار طی ۲ سال

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز کاری بهار، دلار دومین افزایش متوالی را تجربه کرد، ولی نتوانست به بالای سطح ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی قدم بگذارد. روز پنج‌شنبه، شاخص ارزی ۱۰۰ تومان رشد کرد و به بهای ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. رشد روز آخر خردادماه مانع از آن نشد که بازدهی این ماه از حالت منفی خارج شود، ولی کمک کرد که کمی به افزایش فصلی این ارز افزوده شود. دلار در خردادماه منفی ۶/ ۵ درصد کاهش قیمت را تجربه کرد، هر چند به‌طور فصلی توانست ۹/ ۱ درصد افزایش قیمت را به ثبت برساند.
 • عبور اونس از قله ۱۴۰۰ دلا‌ر

  دنیای اقتصاد: طلا روز جمعه با لمس قیمت ۱۴۱۱ دلاری رکورد ۷۰ ماهه خود را به ثبت رساند. در میان عواملی که سکوی پرتاب اونس شدند، هراس از آغاز یک دوره رکود مالی جدید به دنبال معکوس شدن منحنی بازدهی اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا نقش اصلی را بر عهده داشت. واکنش فدرال رزرو به وارونگی منحنی در نشست روز چهارشنبه با اینکه با تغییر نرخ بهره همراه نشد، اما سیگنال آمادگی کاهش این نرخ به سرمایه‌گذاران مخابره شد. ربسک‌های موجود در اتمسفر اقتصاد بین‌الملل از جمله تنش‌های تجاری عوامل دیگر رکوردشکنی طلا محسوب می‌شوند.
 • حذف یارانه غیرنیازمندان

  فارس: یکی از اهدافی که در اصلاح ساختار بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه و بسته رونق تولید سال ۹۸ وزارت امور اقتصادی و دارایی دنبال می‌شود، اصلاح ساختار مصارف هدفمندی یارانه‌ها برای تامین منابع بخش‌های تولیدی است. به این منظور قانون‌گذار در تبصره ۱۴ قانون بودجه امسال و سال‌های گذشته موضوع حذف دهک‌های غیرنیازمندان یارانه بگیر را مورد توجه قرار داده، اما در این سال‌ها به بهانه‌های مختلف به‌طور کامل محقق نشده و موانعی پیش‌روی آن قرار دارد.
 • تشریح جزئیات درآمدهای ارزی بانک تجارت در سال ۹۷

  گروه بنگاه‌ها: صورت‌های مالی بانک تجارت منتهی به اسفند ۹۷ بیست و یکم خرداد ماه سال‌جاری منتشر شد.
 • گسترش همکاری بانک ملت و شرکت مخابرات

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ملت در راس تیمی از مدیران ارشد این بانک، از شرکت مخابرات ایران، مشتری شعبه میرداماد بازدید و با مدیر عامل این شرکت دیدار و گفت گو کرد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، دکتر محمد بیگدلی در این دیدار با اشاره به تعامل نزدیک بانک ملت و مخابرات، از این شرکت به‌عنوان یکی از مشتریان ارزنده و شرکای تجاری این بانک نام برد و بر لزوم افزایش تعاملات فی ما بین تاکید کرد.
 • لیزینگ ۲۰ میلیون تومانی لوازم‌خانگی

  گروه بنگاه‌ها: شرکت لیزینگ و رفاه فرهنگیان فروش اقساطی لوازم خانگی را آغاز کرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» شرکت لیزینگ و رفاه فرهنگیان، فروش اقساطی لوازم خانگی را با تسهیلات ۲۰۰ میلیون ریالی به فرهنگیان سراسر کشور ارائه می‌دهد. فروش لوازم خانگی به فرهنگیان سراسر کشور (ویژه اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان) است که به مناسبت عیدفطر آغاز شده است. این تسهیلات تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال و تا ۹۰ درصد داده می‌شود که ۱۰ درصد بهای کالا به‌صورت نقد پرداخت می‌شود. نرخ سود تسهیلات فروش لوازم خانگی ۱۵ درصد و دوره بازپرداخت حداکثر ۳۶ ماه تعیین شده است.
 • افزایش مبلغ پیامک بانک‌ها را گزارش دهید

  دبیر کل کانون بانک‌ها و موسسات خصوصی گفت: مردم هرگونه پیامک مبنی بر افزایش کارمزد پیامک بانک‌ها را به این کانون اطلاع دهند. به گزارش «ایلنا» به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، محمدرضا جمشیدی درباره افزایش ۲۰ درصدی کارمزد پیامک‌های بانکی، اظهار کرد: به هیچ وجه چنین افزایشی در بانک‌های خصوصی دیده نشده و اگر هر یک از مشتریان بانک‌های خصوصی پیامکی مبنی بر افزایش کارمزد دریافت کرده‌اند، به کانون بانک‌های خصوصی گزارش دهند. وی با تاکید بر اینکه بانک‌های خصوصی مجاز به افزایش کارمزد پیامک‌ها نیستند، گفت: البته کانون بانک‌های خصوصی درخواستی مبنی بر افزایش کارمزد پیامک بانک‌ها داشته‌اند؛ اما از آنجا که طبق قانون تعیین هرگونه کارمزد بر عهده شورای پول و اعتبار است، بانک‌ها مجاز به تغییر این مبلغ پیش از تصمیم شورای پول و اعتبار نیستند. همچنین علیرضا قیطاسی، دبیر شورای هماهنگی بانک‌ها نیز در این باره اعلام کرد: این شورا هیچ‌گونه مصوبه جدیدی مبنی بر افزایش هزینه سالانه ارسال پیامک‌های بانکی نداشته است و شبکه بانکی کماکان با ارسال پیامک اطلاع‌رسانی به مشتریان را طبق روال انجام می‌دهند.
 • مخالفت با پیشنهاد تاسیس بیمه اتکایی ملی

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها : مدیرعامل انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه در گفت‌و‌گو با خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» با تاسیس «شرکت بیمه اتکایی ملی» که شکل‌گیری آن توسط برخی از کارشناسان صنعت بیمه به رئیس‌جمهور پیشنهاد شده است، مخالفت کرد.
 • روابط عمومی‌ها، تجربیات موفق را مستندسازی کنند

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه آسیا گفت: روابط عمومی‌ها در توسعه نظام ارتباطی جامعه، آگاه‌سازی افکار عمومی، رضایتمندی و جلب مخاطب، تفاهم و همدلی، نقش روشنگر و اساسی دارند و بهتر است از تجربیات موفق خود مستندسازی کنند.
 • نرخ بیمه نفتکش‌ها در خاورمیانه به ۲۰ برابر رسید

  گروه بنگاه‌ها: نرخ‌های بیمه برای نفتکش‌هایی که در خاورمیانه بارگیری می‌کنند پس از حمله اخیر به دو نفتکش در دریای عمان حداکثر ۲۰ برابر شده است. یک منبع آگاه در بیمه کشتیرانی گفت: کشتی‌داران اکنون ۱/ ۰ تا ۴/ ۰ درصد از ارزش کشتی را در بیمه پرداخت می‌کنند در حالی که پیش از حملات این نرخ ۰۲/ ۰ درصد بود. او افزود: در برخی موارد بیمه‌گران بیمه دریایی به پوشش بیمه نفتکش‌هایی که در این منطقه بارگیری می‌کنند تمایلی نداشته‌اند، اما امروز از این وحشت دارند که این اتفاق در روزهای آینده تکرار شود و اگر تکرار شود، احتمال رشد چشمگیر نرخ حمل بار بعید نیست. طبق برآورد کارگزاران، بیش از ۱۳۵ نفتکش از نوع VLCC در آوریل و ۱۱۸ نفتکش نیز در ماه مه در منطقه خلیج فارس و دریای سرخ نفت بارگیری کردند.
 • گام دوم بیمه کوثر برای تکمیل بیمه تخصصی وکالت

  گروه بنگاه‌ها: بیمه کوثر با همکاری اتحادیه سراسری کانون وکلای ایران نخستین بار خدمات بیمه وکالت را به‌صورت تخصصی ارائه می‌کند، در تفاهم‌نامه‌ای که بین اتحادیه کانون وکلای دادگستری ایران و شرکت بیمه کوثر امضا شد، وکلای این کانون با شرکت بیمه کوثر برای حل مشکلات حقوقی و قضایی همکاری می‌کنند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» امضای این تفاهم‌نامه تکمیل اقدام قبلی بیمه کوثر در ارائه طرح حامی است.
 • برنامه‌های بانک رفاه برای حمایت از رونق تولید

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک رفاه کارگران گفت: بسته رونق تولید بانک رفاه در ماه گذشته رونمایی شد. محمدعلی سهمانی با بیان اینکه بسته رونق تولید بانک ماه گذشته رونمایی شده است، افزود: بانک رفاه در محورهای گوناگون برنامه‌ای جدی برای حمایت از تولید دارد. وی اظهار کرد: تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، امهال و تمدید تسهیلات واحدهای تولیدی تا یک سال، افزایش سهم بخش تولید از کل تسهیلات، تسهیل فرآیند پرداخت تسهیلات به واحدها و بنگاه‌های تولیدی از لحاظ شرایط مختلف اعتبارسنجی و در کل اولویت قرار دادن بخش تولید از برنامه‌های اصلی بانک رفاه برای کمک به رونق تولید است.
 • بانک مسکن به سیل‌زدگان ۹۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اداره‌کل تسهیلات تبصره‌ای بانک مسکن از تسریع روند پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به هموطنان آسیب‌دیده در استان‌های سیل‌زده کشور خبر داد و گفت: ۹۰ میلیارد ریال تسهیلات به سیل‌زدگان پرداخت شده است.

بیشتر