آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۳۲

 • قبض ۵ درصدی اقتصاد سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: آمارهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۹۷ به میزان ۵ درصد منقبض (کوچک‌تر) شده است. براساس این گزارش، رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۷، کمترین رقم پس از سال ۱۳۹۱ است. همچنین رشد اقتصادی بدون نفت در سال گذشته به میزان منفی ۴/ ۲درصد ثبت شده و نشان می‌دهد که بخش قابل‌توجهی از رشد منفی به دلیل افت درآمدهای نفتی در سال‌های گذشته بوده است. در بخش‌های اقتصادی، تولید گروه کشاورزی و صنعت کاهشی گزارش شده، اما در بخش خدمات به میزان کمی به سطح تولید افزوده شده است.
 • تغییرات انتظارات در بازار ارز؟

  دنیای اقتصاد: در دومین روز هفته، قیمت دلار به محدوده ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومانی سرک کشید و سکه تمام بهار آزادی با قدرت از مرز ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی عبور کرد. روز یکشنبه، شاخص ارزی ۲۵۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. برخی از معامله‌گران عنوان می‌کردند که پس از ساعت ۴ بعدازظهر قیمت این ارز تا ۱۳ هزار و ۷۷۰ تومان نیز رشد کرد. این افزایش قیمتی در حالی رقم خورد که در اولین روز هفته بازار با عقب‌نشینی خریداران مواجه شده بود.
 • ۷۵ میلیون تخفیف برای صرافان

  دنیای اقتصاد: شنیده‌ها نشان می‌دهد در جلسه‌ بانک مرکزی که با موضوع بازار متشکل ارزی و با حضور اعضای هیات‌عامل این بانک، هیات‌مدیره بازار متشکل ارزی و کانون صرافان برگزار شد، بانک مرکزی برای پیوستن صرافی‌ها به این بازار متشکل ارزی، حق عضویت را کاهش داده است. محمود شکسته‌بند، مدیرعامل بازار متشکل ارزی و محمدرضا پورابراهیمی نماینده مجلس در مصاحبه‌ای با «ایبنا» توضیحاتی در مورد این جلسه مطرح کرده‌اند. شکسته‌بند از تخفیف ۷۵ میلیون تومانی برای حق عضویت صرافان خبر داد و پورابراهیمی دو اثر مثبت این بازار را کاهش تقاضای کاذب و افزایش عرضه ارز توسط صادرکنندگان نفتی اعلام کرد.
 • طرح پیشنهادی کارشناسان برای جایگزینی صندوق بیمه حوادث طبیعی

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها: صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی موضوعی است که از ۱۶ سال پیش مطرح و قانون شکل‌گیری آن پس از تصویب در مجلس به شورای نگهبان رفت؛ اما این شورا به‌خاطر ابهاماتی از تصویب آن خودداری کرد. تاسیس صندوق حوادث طبیعی طرفداران زیادی در دولت مانند روسای کل بانک و بیمه مرکزی دارد.عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در فروردین ماه امسال بار دیگر از تاسیس آن خبر داد و گفت: در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی اهمیت صندوق حوادث طبیعی مطرح شد و با مباحث گفته شده مطمئن شدم با پیگیری وزیر اقتصاد و بیمه مرکزی این صندوق تاسیس می‌شود و با راهبری بیمه مرکزی فعالیت خواهد کرد.دکتر سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی نیز در اردیبهشت ماهی که گذشت از روند سریع اخذ مجوزهای لازم برای تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این صندوق و پرداخت مشارکتی مبلغ ۱۲۰ هزار تومان تمامی واحدهای مسکونی کشور از بیمه پایه حوادث تا سقف ۳۰ میلیون تومان بهره خواهند برد.رویکرد بیمه مرکزی این گمان را به وجود آورد که تقریبا همه اهالی صنعت بیمه موافق تاسیس صندوق فوق هستند، درحالی که حمیدرضا حاجی‌اشرفی یک کارشناس مطالعات ریسک و بیمه ۲۳ خرداد ماه امسال طی نامه‌ای سرگشاده معایب و انتقادات خود از این موضوع را به اطلاع حسن روحانی رئیس‌جمهور رساند.
 • ورود سه اسکناس جدید به چرخه پولی ونزوئلا

  بانک مرکزی ونزوئلا از سه اسکناس جدید خود رونمایی کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری آناتولی، بانک مرکزی ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد که از سه شنبه این هفته سه اسکناس جدید وارد چرخه پولی خواهند شد. این اسکناس‌ها دارای ظاهری متفاوت از اسکناس‌های موجود خواهند بود و هدف از چاپ آنها افزایش کارآیی سیستم پرداخت‌ها و تسهیل مبادلات تجاری است.
 • ثبت ۴/ ۱ میلیون اظهارنامه مالیاتی به‌صورت سیستمی

  معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی با اشاره به ثبت حدود ۴/ ۱ میلیون اظهارنامه مالیاتی به‌صورت سیستمی گفت:‌ از مودیان درخواست می‌شود تسلیم اظهارنامه را به ساعت و روزهای پایانی موکول نکنند. نادر جنتی معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به آمار تعداد اظهارنامه‌های مالیاتی عملکرد سال ۹۷ مودیان اظهار کرد: تا تاریخ ۲۵ خرداد اظهارنامه‌هایی که به‌صورت سیستمی ارسال شده است، در مجموع بالغ بر یک میلیون و ۳۹۳ هزار و ۷۷۱ مورد بوده است. معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی به تفکیک اظهارنامه‌های تسلیمی اشاره کرد یادآور شد: در این مدت بالغ بر ۸ هزار و ۶۴۱ اظهارنامه مربوط به اشخاص حقوقی وصول شده است.
 • درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

  رئیس بانک مرکزی روسیه گفت بانک‌های چندین کشور قصد دارند در شبکه انتقال پولی که روسیه ساخته و به‌عنوان جایگزین سیستم سوئیفت عمل می‌کند، شرکت کنند.
 • تداوم چشم‌انداز صعودی طلا

  دنیای اقتصاد: طلا بهترین قیمت خود ظرف بیش از یک‌سال گذشته را در روز جمعه تجربه کرد و براساس جدیدترین نظرسنجی کیتکو، کارشناسان وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین‌استریت اعتقاد دارند که این جریان افزایش قیمت در هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت. فلز زرد با ادامه تنش تجاری بین ایالات متحده و دیگر شرکای تجاری این کشور ازجمله چین، اتحادیه اروپا، کانادا و برخی دیگر از کشورها) همچنین در ادامه افزایش نگرانی‌ها در مورد کند شدن رشد اقتصادی جهان حمایت شده است. در نتیجه بازار‌ها با درصد بالایی انتظار دارند که تا قبل از پایان فصل تابستان، شاهد کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو باشند. حمله به دو نفتکش در خاورمیانه هم مورد دیگری بود که به جریان خرید کمک کرد و هر زمان که بازارها به سمت بالا جهشی دارند، آنها در واقع جریان‌های افزایشی تکنیکال را شکل می‌دهند.
 • مهار بازار مالی با سختگیری بر نظام‌های پرداخت

  بانک مرکزی ایران با هدف مهار بازار مالی و حفظ ارزش پول ملی، بر نظام‌های پرداخت سختگیری بیشتری اعمال می‌کند.
 • دو خبر خوش برای سهامداران بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: یک مقام مسوول در بانک ملت از آماده کردن گزارش عملکرد ۱۲ ماهه گذشته با نرخ تسعیر ارز ۷۵۰۰ تومانی و برنامه افزایش سرمایه از محل سود تسعیر ارز خبر داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، یک مقام مسوول در بانک ملت با اشاره به اینکه «وبملت» در حال آماده کردن گزارش عملکرد ۱۲ ماهه ۹۷ با نرخ تسعیر ارز ۷۵۰۰ تومانی است، گفت: بانک ملت افزایش سرمایه از محل سود تسعیر ارز را در دستور کار دارد.
 • جهش ٢٢٠ درصدی درآمدهای غیرمشاع بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: درآمدهای غیرکارمزدی بانک صادرات ایران در اردیبهشت‌ماه سال‌جاری ٢٢٠ درصد و درآمدهای مشاع آن ١١٨درصد رشد کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، روند سوددهی این بانک در پی افت قابل‌توجه زیان سال ٩٧، تلاش برای استفاده بهینه از ابزارها، محصولات و خدمات نوین بانکی و همچنین بهبود قابل‌توجه سهم سپرده‌های دیداری و منابع ارزان‌قیمت از حجم منابع سپرده‌ای بانک، موجب رشد درآمدهای مشاع و غیرمشاع این بانک شده که این روند در اردیبهشت‌ماه سال ٩٨ با افزایش قابل‌توجهی روبه‌رو شده به نحوی که درآمدهای غیرمشاع بانک در این ماه ٢٢٠ درصد و درآمدهای مشاع ١١٨ درصد جهش داشته است.
 • حمایت بانک پارسیان از طرح‌های صنعتی و معدنی

  گروه بنگاه‌ها: معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، بانک پارسیان را به‌عنوان بازوی توسعه کشور به منظور اجرای طرح‌های صنعتی و معدنی اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان جعفر سرقینی افزود: این بانک از سال‌های گذشته با هدف نقش‌آفرینی در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، با سرمایه‌گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی به‌عنوان صنعتی پرمزیت و اشتغال‌زا، توانست نقش موثری در رونق تولید و اشتغال پایدار ایفا کند. سرقینی با اشاره به مشارکت بانک پارسیان در طرح‌هایی همچون؛ گندله‌سازی اپال پارسیان سنگان و پارس فولاد سبزوار یادآور شد: ایجاد زنجیره استخراج تا تولید محصول در حوزه صنایع فولادی و معدنی از اهداف اصلی مشارکت این بانک خصوصی در بخش معادن است که هم‌اکنون با سرعت و قوت دنبال می‌شود.
 • صعود دوباره رمزارزها

  در بازار ارزهای رمزنهاد، بیت‌کوین، اتریوم و ریپل پس از برخورد با کف حمایتی صعود دوباره خود را آغاز کردند. بیت‌کوین پس از برخورد با خط حمایتی در قیمت ۷هزار و ۵۰۰ دلار وارد کانال افزایشی شد و تا نزدیک قیمت ۹هزار دلاری رشد کرد. در شرایطی که بازارهای سهام و بازارهای اوراق در سراسر دنیا بازدهی مناسبی ندارند، برخی از سرمایه‌گذاران ترجیح دادند تا در روزهای تعطیل بازارهای جهانی وارد بازار جایگزین رمزارزها شوند تا در این موقعیت نیز قادر به کسب سود باشند. ارزش بازار کل رمزارزها نیز ظرف دو روز گذشته نزدیک به ۵ درصد رشد کرد و بیشترین رشد متعلق به ارزهای مطرح این بازار بود. در شرایطی که قیمت بیت‌کوین صعودی است، استخراج‌کنندگان نیز فعالیت خود را افزایش دادند؛ چراکه بازدهی استخراج همزمان با رشد قیمت صعودی است.

بیشتر