آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۳۱

 • تصویر آماری از کودکان کار

  دنیای اقتصاد: ۴ روز از روز جهانی مبارزه با کار کودکان گذشته است. تاکنون در ایران، کمتر به کودکان کار از دریچه آماری نگاه شده است. اکنون مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، آماری از وضعیت این قشر از کودکان ارائه داده است. آمار منتشره نشان می‌دهد با اینکه میزان کودکان کار در ایران نسبت به میانگین جهانی عدد پایینی محسوب می‌شود، اما در سال‌های اخیر در یک روند صعودی قرار گرفته که می‌تواند نگران‌کننده باشد.
 • تکرار تنزل رتبه اعتباری ترکیه

  دنیای اقتصاد: رتبه اعتباری ترکیه از سوی موسسه اعتبارسنجی مودیز وارد قلمرو منفی شد. این موسسه در رابطه با افت رتبه اعتباری این کشور از وابستگی شدید به جریان ورودی سرمایه خارجی و ریسک توازن قوا در دولتی که بارها در نهادهای مستقل مداخله کرده نام برد. همچنین این موسسه بدهی بلندمدت ترکیه را از حیث اعتبار‌گذاری یک سطح تنزل داد و از Baa۳ به B۱ رساند.
 • طرح ربیع بانک رفاه برای مشتریان خوش حساب

  گروه بنگاه‌ها: بانک رفاه برای مشتریان خوش‌حسابی که پیش از موعد مقرر تسهیلات خود را بازپرداخت می‌کنند، طرح ربیع رفاه را طراحی کرده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، در این طرح، تسهیلات گیرندگانی که قبل از موعد بازپرداخت، هر یک از اقساط خود را بپردازند کل سود خود را به‌عنوان جایزه خوش‌حسابی تخفیف می‌گیرند و سود اقساط به حسابشان بازگردانده می‌شود. البته اگر تسهیلات‌گیرنده در روز سررسید اقساط خود را پرداخت کند، مشمول بخشش سود تسهیلات نخواهد شد.نرخ سود این تسهیلات ۱۸ درصد است و تسهیلات گیرنده باید برای برخورداری از مزیت این طرح، حداقل یک روز قبل از سررسید، اقساط را پرداخت کند. در صورت همزمانی تاریخ قبل از موعد پرداخت اقساط با تعطیلات رسمی، باید اقساط قبل از تعطیلات پرداخت شود تا مشمول بخشودگی اقساط شود.
 • کاهش نوسانات ارزی در سال ۹۸

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک توسعه صادرات، سال ۹۸را سال کاهش نوسانات و ثبات بازار ارز پیش‌بینی کرد.
 • موسسه ملل افزایش سرمایه می‌دهد

  گروه بنگاه‌ها: جزئیات پیشنهاد هیات‌مدیره شرکت اعتباری ملل به مجمع عمومی فوق‌العاده درخصوص افزایش سرمایه اعلام شد.
 • هر حاجی ایرانی چقدر ارز می‌گیرد؟

  رئیس سازمان حج و زیارت از پرداخت ۲۰۰ دلار ارز همراه به هر زائر عازم به حج خبر داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج و زیارت، علی‌رضا رشیدیان در همایش آموزشی توجیهی مدیران و عوامل حج استان‌های گلستان، مازندران، گیلان و سمنان درباره ارز همراه هر زائر توضیح داد: در حج امسال مانند سال قبل، ۲۰۰ دلار به‌عنوان ارز همراه زائر تعیین شده که با توجه به هماهنگی صورت گرفته با بانک عامل، قبل از سفر در اختیار زائران قرار خواهد گرفت.
 • آیین‌نامه اجرایی قانون ماده ۵ مکرر قانون چک بازنگری شد

  آیین‌نامه اجرایی قانون ماده ۵ مکرر قانون چک در هفتاد و نهمین نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بازنگری شد. به گزارش «ایبِنا»، میثم زالی دبیر کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید اظهار کرد: آیین‌نامه اجرایی این ماده قانونی که از سوی بانک مرکزی تهیه شده بود و قرار است در هیات دولت نهایی شود، در بسیاری از موارد تولیدکنندگان را با مشکل روبه‌رو و عملا روند تولید و اشتغال را در بنگاه‌های تولیدی با مخاطرات جدی مواجه می‌کرد.
 • مهلت بانک مرکزی به بانک‌ها درخصوص تنظیم صورت‌های مالی ۹۷

  بانک مرکزی به بانک‌ها و موسسات اعتباری مهلت داد که اجرای برخی از مواد دستورالعمل شناسایی درآمد موسسات اعتباری برای صورت‌های مالی سال ۹۷ را به تعویق بیندازند. به گزارش «ایبِنا»، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری اعلام کرد: شناسایی درآمد موسسات اعتباری پس از تصویب در یک هزار و دویست و چهل و هشتمین جلسه مورخ یکم خرداد سال ۹۷ شورای محترم پول و اعتبار بخشنامه شماره ۹۷.۹۶۷۷۸ مورخ ۲۷ خرداد ۹۷ به شبکه بانکی ابلاغ شد. چنانچه قبلا نیز اعلام شد تدوین دستورالعمل مذکور با هدف استفاده صحیح از مبنای روش تعهدی، شناسایی صحیح درآمدها و منطبق با قانون عملیات بانکی بدون ربا و در چارچوب عقود اسلامی که نهایتا از مدیریت سود، هموارسازی سود، انتقال درآمدهای آتی به سال جاری و بالعکس، شناسایی سودهای موهوم و نهایتا ارائه اطلاعات غیر واقعی به ذی‌نفعان و گمراه کردن آنها از عملکرد واقعی موسسات اعتباری جلوگیری کند، انجام پذیرفت.
 • عقب‌نشینی نوسان‌گیران دلار؟

  دنیای اقتصاد: دلار مسیر افزایشی انتهای هفته گذشته را ادامه نداد. روز شنبه، شاخص ارزی ۱۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و با پایین رفتن از سطح ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی روی عدد ۱۳ هزار و ۴۵۰ تومانی قرار گرفت. کاهش قیمت دلار در حالی ثبت شد که شماری از فعالان انتظار داشتند به واسطه جهش هفته گذشته و بالا رفتن تنش‌های منطقه‌ای، در اولین روز هفته نیز رشد این ارز ادامه پیدا کند. با این حال، برخلاف انتظار این گروه نوسان‌گیران از موقعیت خرید عقب‌نشینی کردند و در نتیجه دلار به سمت اعداد پایین‌تر حرکت کرد.
 • ایران کیش به ازای هر سهم ۱۶۵ ریال سود تقسیم کرد

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت ایران‌کیش برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷روز گذشته با حضوربیش از ۸۹ درصد صاحبان سهام در محل سالن تلاش وزارت کار برگزار شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» در این مجمع پس از ارائه گزارش هیات‌مدیره و حسابرس و بازرس قانونی شرکت صورت‌های مالی سال منتهی به ۲۹ اسفند سال ۹۷ تصویب، و از محل سود قابل تقسیم مبلغ ۱۶۵ ریال به ازای هر سهم سود تقسیم شد. ضمنا مبلغ ۵میلیارد ریال به‌عنوان پاداش اعضای هیات‌مدیره در نظر گرفته شد. با تصویب سهامداران روزنامه «دنیای اقتصاد» نیز به‌عنوان روزنامه رسمی شرکت ایران کیش تعیین شد.
 • راه‌اندازی مرکز نوآوری در «خدمات انفورماتیک»

  گروه بنگاه‌ها: شرکت خدمات انفورماتیک با هدف استفاده از ظرفیت‌های نوآورانه خارج از شرکت، توسعه کسب‌وکار و ایجاد زمینه‌هایی برای عرضه و گسترش خدمات و محصولات جدید از طریق حمایت از صاحبان ایده و استارت‌آپ‌ها، مرکز نوآوری انفورماتیک، راه‌اندازی می‌کند. به گزارش روابط عمومی شرکت خدمات انفورماتیک در مراسم انعقاد قرارداد ایجاد «مرکز نوآوری انفورماتیک» که با مشارکت این شرکت خدمات و شرکت هم آوا عملیاتی خواهد شد، مهندس سید ابوطالب نجفی مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک با اشاره به تاثیر دو مقوله فناوری و فین‌تک‌ها بر رشد و توسعه صنعت بانکی اظهار کرد: این دو مقوله پیش برنده، صنعت بانکی را با تحولات شگرفی مواجه می‌کنند. از این‌رو در شرکت خدمات انفورماتیک نیز نحوه تعامل با استارت‌آپ‌ها به‌عنوان یک اصل مهم مورد توجه قرار دارد و فعالیت‌های بسیاری برای حمایت و بهره‌گیری از ظرفیت‌های این بخش صورت گرفته است.وی تاکید کرد: در ادامه سیاست‌های حمایتی شرکت استفاده از تجارب شرکت‌هایی که می‌توانند زمینه‌های بهتری را در قالب مراکز شتاب‌دهی برای شرکت‌های نوپا و جوانان علاقه‌مند در مسیر اشتغال‌زایی فراهم آورند، مدنظر قرار گرفت.
 • تسهیلات ۵ درصدی بدون ضامن بانک سینا برای بانوان

  گروه بنگاه ها: بانک سینا به منظور توانمندسازی و کمک به اقتصاد خانواده، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به بانوان درقالب طرح آذین را در دستور کار قرار داده است.به گزارش روابط عمومی بانک سینا، بر اساس این طرح، بانوان در سراسر کشور می‌توانند از مزایای در نظرگرفته شده شامل اعطای تسهیلات با نرخ سود ۵ درصد استفاده کنند. بنا براین گزارش بانوان با افتتاح حساب سپرده بلندمدت ۶ درصد در بانک سینا که به‌عنوان ضمانت وام نیز محسوب می‌شود، می‌توانند متناسب با شرایط تا سقف ۲ میلیارد ریال از تسهیلات این طرح بهره‌مند شوند. این گزارش می‌افزاید: متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طرح آذین می‌توانند به شعب بانک سینا در سراسر کشور مراجعه کنند.

بیشتر