آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۱۴

 • فرجام کوپن در انگلیس

  دنیای‌اقتصاد: انگلستان یکی از کشورهایی است که از آن به‌عنوان تجربه موفق جیره‌بندی یاد می‌شود. این کشور توسعه‌یافته در زمان جنگ‌های جهانی اول و دوم، سیاست جیره‌بندی کالا و خدمات را در دستور کار قرار داد. این سیاست یک دهه پس از جنگ نیز ادامه یافت. در آن زمان بسیاری از کالاهای خوراکی و غیرخوراکی وارداتی به قیمت مشخص و حجم معین، در قالب کوپن‌های کاغذی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گرفت. تجربه این کشور از سوی برخی گروه‌ها به عنوان الگوی اقتصادی در زمان جنگ یا بحران‌های شدید معرفی می‌شود. حال آنکه بررسی‌های عمیق‌تر نشان می‌دهد اگر سیاست جیره‌بندی با پنج شاخص مطلوبیت اجتماعی، کنترل تورم، کارآیی، رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی مورد ارزیابی قرار گیرد، نتیجه کاملا فرق خواهد کرد. در نتیجه اجرای سیاست سهمیه‌بندی در انگلستان، تورم افزایش یافت، رشد اقتصادی و درآمد سرانه کاهش یافت و کارآیی اقتصادی و استاندارد زندگی سقوط کرد. این در حالی است که مطابق بررسی‌ها اگر سهمیه‌بندی اجرا نمی‌شد، از ۵ شاخص مهم اقتصادی تنها امکان داشت که مطلوبیت در برخی گروه‌ها تحت تاثیر قرار گیرد. در مجموع تجارب جهانی نشان می‌دهد برای موفقیت جیره‌بندی سه شرط باید همزمان وجود داشته باشد، در غیر این‌صورت این سیاست با ناکامی روبه‌رو می‌شود.
 • تغییر مسیر دلار در روز آخر

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز اردیبهشت‌ماه، دلار مسیر قیمتی خود را پس از ۵ کاهش متوالی عوض کرد و توانست به کانال ۱۴ هزار تومانی بازگردد. روز سه‌شنبه، شاخص ارزی ۲۵۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. با ثبت این قیمت، میزان بازدهی دلار در دومین ماه سال به ۲/ ۴ درصد رسید. این ارز در اولین ماه سال ۹۸ نیز افزایش ۶/ ۳ درصدی را به ثبت رسانده بود. روز سه‌شنبه سکه تمام بهار آزادی نیز همسو با افزایش دلار، در مسیر صعودی قرار گرفت و با ۱۲۰ هزار تومان رشد به بهای ۴ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان رسید. افزایش قیمتی روز آخر توانست علامت بازدهی سکه را در سوی مثبت بردار قرار دهد، هر چند در اردیبهشت‌ماه این فلز گرانبها تنها ۲/ ۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. فلز گرانبهای داخلی در فروردین ماه ۳/ ۲ درصد افزایش را تجربه کرده بود و در اسفندماه نیز ۳/ ۳ درصد بازدهی داشت. به این ترتیب، می‌توان گفت سرعت رشد سکه در ماه‌های اخیر پایین آمده است. این در حالی است که سرعت رشد دلار در سه ماه اخیر بیشتر شده است. با وجود این اتفاق، کاهش‌های شدید دلار در نیمه دوم اردیبهشت‌ماه از نظر فعالان می‌تواند منجر به احتیاط بیشتر معامله‌گران در خرید ارز شود.
 • امضای تفاهم‌نامه بیمه ملت با بانک رفاه

  گروه بنگاه‌ها: بیمه ملت و بانک رفاه کارگران تفاهم‌نامه همکاری مشترک منعقد کردند. به گزارش اخبار پولی مالی، این تفاهم‌نامه با حضور علی صلاحی‌نژاد مدیرعامل بیمه ملت و ضیایی معاون بانکداری شرکتی بانک رفاه کارگران منعقد شد. ضیایی در ابتدای این مراسم ضمن ابراز خرسندی از آغاز همکاری مشترک با بیمه ملت اظهار کرد: انتظار می‌رود با اجرای این تفاهم‌نامه، مشتریان بانک رفاه کارگران بتوانند از خدمات بیمه ملت استفاده کنند و متقابلا مشتریان بیمه ملت از خدمات بانکی بهره‌مند شوند. علی صلاحی‌نژاد، مدیرعامل بیمه ملت نیز دراین باره گفت: بازار پول و بازار اطمینان به معنای صنعت بیمه، بال‌های نظام مالی کشور هستند که موجب رونق سایر بخش‌های اقتصادی می‌شوند و افزایش ضریب نفوذ آنها به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی به شمار می‌آید. او از توانگری مالی سطح یک و محصولات منحصر به فردی مانند کارت اعتباری به‌عنوان نقاط تمایز بیمه ملت یاد کرد و گفت: امیدوارم با اجرای این تفاهم‌نامه، در آینده نزدیک شاهد توسعه خدمات و محصولات مشترک بانک - بیمه در کشور باشیم. جذب پرتفوی سپرده‌گذاران بانک رفاه کارگران شامل مرهونات بانکی، بیمه عمر مانده بدهکار – راه‌اندازی باشگاه مشتریان بیمه ملت و بانک رفاه به‌طور مشترک به منظور ایجاد ارزش افزوده خدمات بیمه‌ای و بانکی برای مشتریان طرفین ازجمله مفاد این تفاهم‌نامه است.
 • هشدار یک بیمه‌گر به صنعت بیمه برای سال ۹۸

  گروه بنگاه‌ها: شرکت‌های بیمه باید در سال پیش‌رو به شکل انقباضی حرکت کرده و از بخش‌هایی که زودتر در معرض نوسان قرار می‌گیرند دوری کنند. محمد حیدری، مدیرعامل بیمه کارآفرین در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: براساس گزارش‌ها و تحلیل‌های اقتصادی، سال ۹۸ از نظر اقتصادی سال سختی خواهد بود. با نگاهی به بودجه سال‌جاری هم می‌توان به این موضوع پی برد. پیش‌بینی‌ها هم در مورد نرخ تورم حکایت از افزایش آن دارد، بنابراین نباید منتظر شرایط باثباتی باشیم. وی افزود: معمولا دراین شرایط اقتصادی باید منتظر افزایش ریسک‌های اخلاقی بود.حیدری بروز ریسک‌های اخلاقی در عرصه بیمه‌گری را بیشتر در رشته‌های اتومبیل و درمان دانست و گفت: به‌طور کلی بیمه‌گران باید در حوزه‌هایی که به‌صورت سیستمی قابلیت کنترل روی آنها وجود ندارد، حساس باشند. مدیرعامل بیمه کارآفرین ادامه داد: وقتی بیمه‌گر در کشوری با شرایط سخت اقتصادی‌ قرار دارد، باید مقتصدانه فکر و عمل کند. به تعبیر دیگر ریسک‌هایی که با آنها مواجه خواهد شد، تنها ریسک‌های بیمه‌گری نیستند. بلکه با ریسک‌های مختلفی از جمله بازار، اعتباری، ارزی و... مواجه می‌شود.
 • پرداخت وام ازدواج فرزندان بازنشستگان

  ایرنا: مدیرعامل صندوق بازنشستگی گفت: پرداخت وام ازدواج فرزندان بازنشستگان در مرحله راستی‌آزمایی است و تا عید فطر، هزار نفر از آنها که سال گذشته عقدنامه خود را ارائه کردند وام خود را دریافت می‌کنند.
 • دژپسند: زمان حذف صفر از پول ملی مشخص نیست

  فارس: فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران درخصوص بازار متشکل ارزی گفت: تمام اقداماتی که باید از نظر حقوقی و مقرراتی برای تشکیل این بازار ایجاد می‌شد توسط حاکمیت انجام شده و بقیه کارها، کارهای شرکتی است که در حال انجام است. وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: آنچه من در مورد بازار متشکل ارزی اعلام کرده‌ام، تحقق یافته است.
 • توسن تکنو گواهینامه امنیتی بین‌المللی دریافت کرد

  گروه بنگاه‌ها: شرکت توسن‌تکنو به‌عنوان نخستین شرکت ایرانی در حوزه پرداخت الکترونیک و بانکی کشور، موفق به دریافت گواهینامه PCI PA-DSS برای سوییچ تکنوسیپا شد.
 • رشد ۱۶۳ درصدی وصولی‌های بانک سینا در سال ۹۷

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک سینا گفت: میزان وصولی‌های این بانک در سال ۹۷ از رشد ۱۶۳ درصدی برخوردار شده است. به گزارش روابط عمومی بانک سینا، علی‌رضا تقدیری گفت: با برنامه‌ریزی و تلاش همکاران ستاد و مناطق بانک سینا، میزان وصولی نقدی و غیرنقدی این بانک در سال ۹۷ با رشد ۱۶۳ درصدی همراه بوده است.عضو هیات‌مدیره بانک سینا اظهار کرد: با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته در سال منتهی به اسفند ۹۷ رشد ۱۰۴ درصدی در وصول مطالبات پرونده‌های حقوقی از محل وجوه نقد و تملیک اموال را شاهد بودیم که امیدواریم این روند در سال‌جاری هم تداوم یابد. وی گردش صحیح و سریع منابع و مصارف در سیستم‌های اقتصادی را بیانگر سلامت و کارآیی روش‌های اجرایی آن سیستم دانست و گفت: بدیهی است در بانک‌ها نیز به طریق اولی، پارامترهای تامین و تجهیز منابع مالی، چگونگی مصرف منابع جذب شده و نحوه بازگشت مجدد منابع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 • کمک ۵ میلیارد ریالی بانک ملت در جشن گلریزان ستاد دیه

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت با حضور در سی و دومین جشن گلریزان ستاد دیه و اعطای چک ۵ میلیارد ریالی، در آزادی زندانیان نیازمند مشارکت کرد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، این بانک با هدف دست‌گیری از زندانیان جرائم غیرعمد و همزمان با ماه مبارک رمضان، با حضور در جشن گلریزان ستاد دیه کشور، ۵ میلیارد ریال را به این امرخداپسندانه اختصاص داد. براساس این گزارش، بانک ملت از سال‌ها قبل و با هدف ایفای مسوولیت‌های اجتماعی، کمک نقدی و اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به آزادی زندانیان نیازمند در جرائم غیرعمد را در دستور کار داشته و تاکنون تعداد زیادی زندانی را به آغوش گرم خانواده‌هایشان بازگردانده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر