آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۱۰

 • آهن‌ربای ارز صادراتی

  دنیای اقتصاد: سرانجام پس از مدت‌ها اعلام آمارهای مختلف و در برخی موارد ناهمسو، رئیس‌کل بانک مرکزی رقم دقیق بازگشت ارز حاصل از صادرات را ۷/ ۱۸ میلیارد دلار اعلام کرد. با توجه به اعلام عملکرد ۶۰ درصدی در تحقق هدف بانک مرکزی، هنوز سرنوشت ۱۲ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات مشخص نشده است. رئیس‌کل بانک مرکزی به صادرکنندگان هشدار داد که اگر از ۵ راه مشخص‌شده ارز حاصل را بازنگردانند، با اقدامات تنبیهی و حتی انتظامی روبه‌رو خواهند شد. در همین روز، سرپرست سازمان توسعه تجارت با هشدار نسبت به اقدامات تضعیف‌کننده انگیزه صادرکنندگان، خواستار بهبود رویکرد در مواجهه با صادرکنندگان شد. به نظر می‌رسد در درون دولت علاوه بر آمار بازگشت ارز در نحوه مواجهه با صادرکنندگان نیز اختلاف نظر وجود دارد. به همین بهانه «دنیای‌اقتصاد»، مسیر برگشت بهینه ارز صادراتی را با توجه به تجارب جهانی بررسی کرده است. این تجارب نشان می‌دهد، تعیین دقیق قلمرو مدنظر برای بازگشت ارز صادراتی گام اول است. تجربه کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد باید به جای استفاده از مکانیزم تنبیهی، بر مکانیزم‌های تشویقی برای بازگشت ارزهای صادراتی تاکید شود. مطابق این بررسی‌ها کشورهایی که از مکانیزم تنبیهی استفاده کردند، نتوانسته‌اند در اهداف خود برای بازگشت ارز حاصل از صادرات موفق عمل کنند.
 • کف ۱۴ روزه در بازار دلار

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز هفته، دلار به کمترین قیمت ۱۲ روز اخیر رسید و سکه تمام بهار آزادی از مرز ۵ میلیون تومانی پایین رفت. روز پنج‌شنبه، شاخص ارزی ۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. آخرین بار که این ارز نرخ پایین‌تری را ثبت کرده بود به تاریخ ۱۲ اردیبهشت بازمی‌گشت که عدد ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومانی در برابر دلار ثبت شده بود. جالب این بود که روز پنج‌شنبه قیمت دلار در مقطعی حتی تا ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان نیز پایین رفت، ولی از آن نقطه خریدهای معامله‌گران افزایش یافت تا کف قیمتی دلار پایین‌تر نرود. با افت روز پنج‌شنبه، کاهش بهای دلار در هفته گذشته به ۶/ ۵ درصد رسید. این در حالی بود که شاخص ارزی دو هفته پیش افزایش ۶/ ۶ درصدی را به ثبت رسانده بود.
 • بانک مرکزی سپرده‌های بلندمدت را احیا کند

  فاطمه بهادري
  گروه بنگاه‌ها : قائم‌مقام موسسه اعتباری ملل گفت: اگر بانک مرکزی، سپرده‌های بلندمدت را احیا کند این امر منجر به استقرار پول و در نتیجه ارائه تسهیلات بلندمدت به واحدهای تولیدی خواهد شد. محمدرضا مروجی با تاکید بر اینکه رویکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری برای تبدیل حساب‌های بلندمدت به میان مدت وکوتاه‌مدت در سال‌های اخیر، باعث افزایش گردش پول شد افزود: این افزایش گردش پول تبعات مخربی به همراه داشت. وی ادامه داد: بانک مرکزی با برخی سیاست‌ها مانند حذف پشت‌نویسی چک‌های بانکی و قابل‌انتقال نبودن آنها باعث کند شدن گردش پول شد.
 • افزایش تعداد بانک‌ها نظارت را سخت کرده است

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران درباره اصلاح نظام بانکی و ساماندهی بازار پول گفت: نبود نظارت کافی باعث ایجاد مشکل در نظام بانکداری کشور شده و با افزایش تعداد بانک‌ها، رسالت نهاد ناظر دشوار می‌شود. مرتضی اکبری در این باره، اظهار کرد: ناکارآمدی و تشکیل بیهوده برخی از موسسه‌های مالی، سیستم بانکداری کشور را دچار اختلال می‌کند و درواقع دولت باید چرایی به وجود آمدن بانک یا موسسه مالی را واکاوی و هدف‌گذاری‌های پیش از تشکیل را بررسی کند. درصد تحقق این اهداف می‌تواند میزان عملکرد شایسته آنها را بسنجد.
 • رونمایی از نشان تجاری «بیمه زندگی باران»

  گروه بنگاه‌ها: آیین معارفه سهام و رونمایی از نشان تجاری بیمه «زندگی باران» چهارشنبه شب گذشته با حضور جمعی از هیات موسس، فعالان بازار سرمایه، مدیرکل نظارت بربیمه‌های زندگی و مدیرکل نظارت مالی بیمه مرکزی، دبیرکل سندیکای بیمه‌گران و مدیران عامل بیمه‌های بازرگانی برگزار شد. علیرضا هادی، مدیر اجرایی تاسیس بیمه زندگی باران در مراسم رونمایی از نشان تجاری این شرکت گفت: سرمایه اولیه بیمه زندگی باران یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال است که موسسان ۴۰ درصد آن را تامین و مابقی سرمایه از طریق پذیره‌نویسی عمومی و با ورود سهامداران جدید تامین می‌شود که این پذیره‌نویسی سه‌شنبه گذشته آغاز شد. هادی با بیان اینکه ظرفیت‌های بالای کشور می‌تواند ضریب نفوذ بیمه در ایران را به ضریب نفوذ بیمه در جهان نزدیک کند، ادامه داد: نیازسنجی بازار و بررسی نیاز مشتری‌ها نشان داد، تقاضای بالقوه در بازار وجود دارد و افراد با تمکن نسبی مالی و افرادی که در سطح درآمدی پایینی قرار دارند، همگی جمعیت این بازار تقاضا را تشکیل می‌دهند. هادی بر کم‌آگاهی و ناآگاهی مردم از مزایای بیمه‌های عمر تاکید کرد و افزود: توسعه بیمه‌های عمر به‌ویژه بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری تاثیر مستقیم بر رونق اقتصادی و رشد ضریب نفوذ بیمه در کشور دارد.
 • ارتقای جایگاه روابط عمومی‌ها در صنعت بیمه

  گروه بنگاه‌ها: خوشبختانه طی سال‌های اخیر در صنعت بیمه تغییرات مطلوبی در راه توسعه روابط عمومی ایجاد شده که با بخشنامه اخیر بیمه مرکزی در خصوص ضرورت ارتقای سازمانی روابط عمومی‌ها این توسعه در مسیر صحیح هدایت خواهد شد. روابط عمومی بیمه معلم همزمان با فرا رسیدن روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی با اعلام این خبر افزوده است: «به گواه بزرگ‌ترین نهادهای اقتصادی و اجتماعی جهان، با پیشرفت و توسعه دانش، توسعه واحد روابط عمومی در ساختار ارگان‌ها و نهادهای تجاری بیش از پیش اهمیت یافته چراکه روابط عمومی چشم و گوش سازمان است؛ در واقع روابط عمومی بازخوردها را از خارج سازمان می‌شنود و می‌بیند و به داخل منتقل می‌کند، روابط عمومی با پردازش و کاوش داده‌هایی که از بیرون دریافت کرده می‌تواند با هدایت بهینه و مطلوب سازمان را در مسیر صحیح هدایت کند.» در گزارش مذکور آمده است: «روابط عمومی بیمه معلم طی سال‌ها با اعتقاد به اینکه روابط عمومی شوق اداری است نه شغل اداری ضمن عمل به تعهدات سازمانی تلاش کرده تا واسط وفاداری برای مشتریان بیمه معلم باشد و از سویی به‌عنوان حلقه واسط، نقش تکمیل‌کننده را جهت ارتباط واحدهای سازمانی این شرکت ایفاء کند.
 • لیر در مسیر سقوط

  دنیای اقتصاد: طبق اعلام مرکز آمار، تولیدات صنعتی ترکیه در ۳ ماه منتهی به فوریه به رشد ۱/ ۲ درصدی دست یافت که به معنای پایان ۶ ماه رشد منفی این بخش بود با این حال تولید سالانه صنعتی در ماه مارس ۲/ ۲ درصد کاهش یافته است. در این میان، اینان دمیر، کارشناس مسائل اقتصادی در بانک «نامورا» ژاپن گفت: اثرگذاری کاهش اخیر ارزش لیر در برابر دلار بر رشد سه ماهه دوم اقتصاد ترکیه تاثیر خواهد گذاشت.
 • بیت‌کوین بی‌تفاوت در برابر حملات سایبری

  به گفته کارشناسان حمله سایبری به صرافی‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده همچون بیت‌کوین در بازارهای جهانی بی‌تاثیر بوده است.
 • انتشار نسخه جدید پات با امکانات جدید

  گروه بنگاه‌ها: سرپرست شرکت ایران کیش با اشاره به وضعیت این شرکت در بورس گفت: به‌طور حتم در سال ۹۸ زیان نخواهیم داد و مطابق برنامه و بودجه شرکت به هدف‌های از پیش تعیین شده خواهیم رسید.
 • راه‌اندازی سامانه جدید بانکداری اینترنتی اشخاص حقیقی در بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: سامانه جدید بانکداری اینترنتی اشخاص حقیقی بانک ملت با هدف افزایش کیفیت و ارتقای خدمات غیرحضوری در بستر اینترنت، با تغییرات گسترده در نمای ظاهری و اضافه شدن امکانات جدید، در دسترس مشتریان قرار گرفت.
 • معرفی برگزیدگان کارگاه پوستر بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با هفته روابط‌عمومی، نمایشگاه پوسترهای منتخب بانک صادرات ایران در فرهنگسرای ارسباران افتتاح و از برگزیدگان آثار برتر تجلیل شد. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، امیر لعلی، رئیس اداره‌کل روابط‌عمومی بانک صادرات ایران در آیین بازگشایی این نمایشگاه گفت: برگزاری موفق کارگاه پوستر بانک صادرات ایران، علاوه‌بر اینکه به ایجاد فضای خلاقانه‌تر در ارائه آثار گرافیکی بانک صادرات ایران کمک خواهد کرد، زمینه‌ساز آشنایی با گرافیست‌های جوان، خوش‌فکر و توانمند با نگاه‌های نوآورانه شد که از این توانمندی‌ها به‌خوبی می‌توان در ارائه و معرفی آثار و خدمات بانک بهره گرفت.
 • رویکرد جدید بانک جهانی نسبت به کشورهای در حال توسعه

  رئیس بانک جهانی از دولت‌ها خواست با انجام اصلاحات ساختاری پیش‌زمینه‌های لازم را برای موفقیت بخش خصوصی فراهم کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر